Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2021.12.01 0 0 104

Csak gyümölcsként fogyasztom a szőlőt, ezért jobb szeretem a nagyobb szeműeket, így aztán mindkettőt átoltottam.  Jó alanynak bizonyult!

 

       Ilyet terem:  

                                

 

Előzmény: Kenny___ (103)
Kenny___ Creative Commons License 2021.05.26 0 0 103

Szilva!

 

Ha apro szemu az nem baj, kevesebb viz, jobb bor. Mar ha az lett volna a cel. :)

Előzmény: Ali-bá (102)
Ali-bá Creative Commons License 2021.05.26 0 0 102

Mindkét tő termett tavaly, az egyik gyenge minőségű, aprószeműt, a másik elég ízletes, de szintén apró szeműt. Erős tőkék lettek, az elsőt tavaly átoltottam, a másodikon idén is lesz termés.

 

A képed mit is ábrázol? (Hogy nem szőlő, az biztos!)

Előzmény: Kenny___ (101)
Kenny___ Creative Commons License 2021.05.26 0 0 101

Ali Ba! Mi lett a masodik hullamos szolokkel vegul?

 

En jelenleg itt vagyok a '18-as ultetesekkel (1, de eleg rossz helyen vannak most, majd nyaron athelyezem oket):

 

Aztan meglatjuk mennyi marad beloluk (eleve nem kotott sok). Iden ultetek meg ~60-70 fat, aztan meglatjuk par ev mulva. :)

Előzmény: Ali-bá (97)
Ali-bá Creative Commons License 2019.02.17 0 0 100
Előzmény: ftorm (99)
ftorm Creative Commons License 2019.02.17 0 0 99

Sziasztok!

 Esetleg valaki tud valamit az évelő mákról?

Ali-bá Creative Commons License 2018.10.29 0 0 98

Ez utóbbiakat 2012-ben kaptam magként tp329 -től, aki 'öreg muslica' topiktárstól kapta.  Kay Gray és Sabrevois magok voltak.

Előzmény: Ali-bá (97)
Ali-bá Creative Commons License 2018.10.29 0 0 97

Sajnos nem sokat érő. Most megint van két jólfejlett magrólkelt, tavasszal ujra meggyűrűzöm.

Előzmény: Kenny___ (96)
Kenny___ Creative Commons License 2018.10.29 0 0 96

Es milyen lett?

Előzmény: Ali-bá (93)
Ali-bá Creative Commons License 2018.10.29 0 0 95

Mire jutottál?

Előzmény: nyulica (25)
kombináltfák Creative Commons License 2018.01.22 0 0 94

üdv.látom rég volt hozzászolás,de ha sikerült az alma és körte ..nemesités ,akkor légyszives ird meg az eredményt.jelenleg kombinált fácskákat szándékozom létrehozni.idared  fára külön ágakra szemeztem egri piros,jonathán,red love almát.a metaxénia csak a magokra,vagy a gyümölcsre is hatással van?  piros vilmosra pedig,packman,clapp kedveltje,császár körtét szemeztem.vajon milyen egymásrahatása lesz 

a virágporok keveredése ?

 

Előzmény: imkerei (66)
Ali-bá Creative Commons License 2016.01.27 0 0 93

Megcsináltam a gyűrűzést, bevált!

Ali-bá Creative Commons License 2013.06.06 0 0 92

Mikor is a legjobb ezt a dótozást, gyűrűzést csinálni? Idén se lett fürt egyik hajtásában sem.

Előzmény: Viti85 (91)
Viti85 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 91

Lehet alkalmazni a gyűrűzést és a drótos verziót is mind a kettőnek hasonló a hatása.

 

Előzmény: imkerei (89)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.27 0 0 90

Lehet, hogy elősegíti a rügydifferenciálódást. Kipróbálom, bár  idén már nem nem hízik a kihajtásig annyit, hogy a drót megszoruljon. Esetleg a kéreg körülvágás azonnal hathat. Azért kontrollt is alkalmazok.

Előzmény: imkerei (89)
imkerei Creative Commons License 2012.02.27 0 0 89

Ezt úgy érted, hogy a vesszőt törjem meg a fürtkezdemény alatt vagy tekerjem körbe dróttal eseleg vágjam körbe a háncsot, mint a"gyűrűzésnél"?

Ezt a módszert úgy ismerem, mint a termés minőségét növelő eljárást, de ezt tudtommal a termésérést megelőzően szokták alkalmazni. A terméskötés fokozására inkább a csonkázást szokták alkalmazni.

Előzmény: Viti85 (88)
Viti85 Creative Commons License 2012.02.27 0 0 88

Hello!

 

Nekem ezt öregeg tanácsolták, hogy a kihajtott vesszőt hajtsam vissza vagy öregítsem a vesszőt. Ami úgy néz ki hogy gyűrűt rakunk a vesszőre vagy körbevágjuk a háncsrészt vágjuk körbe hogy a tápanyagok maradjanak a vesszőben és ne szállítodjanak le a gyökérig így talán lehet kényszeríteni a termésnevelésre.

Remélem beválik! 

Előzmény: imkerei (86)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.23 0 0 87

Én ismertem az anyukáját és nagy valószínűséggel az apukája is ugyanolyan fajta volt, mert a boltban vett import szőlő magját ültettem el.

Előzmény: Flanell (85)
imkerei Creative Commons License 2011.11.23 0 0 86

Nekem van olyan tőkém, ami már 10 éves és még nem termett. Adok neki még egy évet. Metszés nélkül hagyom tavasszal és, ha így sem lesz rajta termés, akkor megismertetem a fűrésszel. :-(

Előzmény: Ali-bá (82)
Flanell Creative Commons License 2011.11.23 0 0 85

Nem. De ahol kelt, ott a szomszédnak Chasselas-sora van. Csak kíváncsiságból hagytam meg, ha nem tetszik, kidobom.

Előzmény: Ali-bá (84)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.21 0 0 84

Ismered apját, anyját?

Előzmény: Flanell (83)
Flanell Creative Commons License 2011.11.19 0 0 83

Szerintem az én magról kelt szőlőm már 6 év körül van, de hiába szálvesszőzöm már évek óta, még nem volt rajta fürt.

Előzmény: Ali-bá (82)
Ali-bá Creative Commons License 2011.11.16 0 0 82

Igazad volt. :-((  Azt a bizonyos szőlőt úgy próbáltam termésre bírni, hogy a két vesszője közül a kisebbiket visszametszettem két szemre, a hosszabbikat meg lebujtattam a föld alá és kb. 60 cm-el arrébb felhoztam és ott hagytam meg néhány szemet.  Nem volt hajlandó teremni. Hozott jó hosszu 1,5 m-es hajtásokat.

Jövő tavaszig megint kiagyalok valamit, aztán majdcsak 5-6 éves lesz lassan.

Előzmény: nyulica (10)
imkerei Creative Commons License 2011.06.01 0 0 81

Teljes mértékben egyetértek!

Előzmény: Arth_ur (80)
Arth_ur Creative Commons License 2011.05.28 0 0 80

Itt nem értelmezési különbség van, hanem megértési különbség.

Én megpróbáltam, magyaráztam, nem sikerült. Több próbálkozást nem teszek.

Előzmény: imkerei (79)
imkerei Creative Commons License 2011.05.28 0 0 79

Rendben fordítsuk komolyra a szót!

A hozzászólások nem csak ennyiből álltak, de, ha mindet bemásolnám igen csak hosszú lenne a sor.

Maradjunk annál, amit te aláhúzva kiemeltél!

 

imkerei 2011-05-02 07:24:45 (#18512)

Mendel 2. törvénye! "A szegregáció (hasadás) szabálya kimondja, hogy a második hibridnemzedékben (az F2-ben) a szülői tulajdonságok szétválnak."

 

Ezen nincs mit magyarázni, minden egyed hibridnek tekinthető, akár hosszú keresztező munka akár kiválogatás eredménye! S mint minden hibrid esetében a második generációban a szülői tulajdonságok szétválnak!


 

imkerei 2011-05-03 07:36:17 (#18534)

Ez nem mond ellent annak, amit írtam!A 2. generáció, amit elültetett valószínűleg, olyan ültetvényről származott, ahol nem igazán volt keresztbeporzás.

Arth_ur 2011-05-03 10:07:12 (#18537)

Ehhez nem kell keresztbeporzás, önporzásnál is hasad a következő generáció.



Tehát a szülői tulajdonságok szétválnak, így is úgy is.
 Minden következő generációnál egyre jobban, az eredeti szülőgenerációhoz képest. 

 

Eleve a a görögországi barackfa nem tekinthető homozigóta szülőnek,

Továbbá a gyümölcsminőség sok gén kombinációja által meghatározott, mennyiségi jelleg, ennél nincs se 3:1-es, se 1:2:1-es hasadás, mint a tiszta domináns, vagy intermedier öröklésmenetnél.

 

Szerintem itt értelmezésbeli különbség van kettőnk között. Mivel a gyümölcs minőségét több gén kombinációja határozza meg ezért a különböző gyümölcsminőséget meghatározó gének szétválása keresztbeporzás esetén felgyorsul. Én nem azt állítottam, hogy a gyümölcsminőség egyetlen homozigóta gén eredménye, hanem azt, hogy a szülői tulajdonságok szegregációja okozza, amit Mendel 2.

törvénye elég jól magyaráz.  

 

 

Összefoglalva: a Ragusa által leírtak alapján semmiféle genetikai magyarázat nem adható, a második és harmadik generációra vonatkozó következtetéseket levonni nem lehet.

 

 

Tudjuk, hogy a fenotípus, a genotípus és a környezet hatásainak megmutatkozása. Mivel itt a környezeti hatásokat kizárhatjuk (a szép barack is ott termett, ahol az értéktelen), ezért a problémára csak genetikai magyarázat adható! 

Előzmény: Arth_ur (78)
Arth_ur Creative Commons License 2011.05.27 0 0 78

Komolyra fordítva, mégegyszer:

Egy feltételezést nem ellentétel állításával cáfolhatunk, hanem pl. annak megmutatásával, hogy a feltételezés kiindulási alapjai kétségesek. Ez történt itt is, a te feltételezésed esetében.

 

Nézzük a vitaindítót és a mi hozzászólásaink időrendben:

(A szerintem fontosnak tartott részeket aláhúztam.)

 

Raqusa2 2011-05-02 05:25:27 (#18511)
Érdekes,,,,,, valamikor meg is irtam ,, anno Görögorszagbol az ott megevett oszibarackok magjat hazahoztuk ,-- a buszon tanacsolta egy nyirsegi nö--elultettem es KIVALO NAGYtermésü oszi barackok teremnek rajtuk ,  három ilyen fank van kozotte egy csupasz  , az itthoni öszibarackok magjabol pedig , csak olyan ""szölöi""apros gyumolcsok lesznek ..  Viszont a masodik magultetesbol, csak satnyak teremnek ...MIÉRT ???? 

 

imkerei 2011-05-02 07:24:45 (#18512)

Mendel 2. törvénye! "A szegregáció (hasadás) szabálya kimondja, hogy a második hibridnemzedékben (az F2-ben) a szülői tulajdonságok szétválnak."

imkerei 2011-05-03 07:36:17 (#18534)

Ez nem mond ellent annak, amit írtam!A 2. generáció, amit elültetett valószínűleg, olyan ültetvényről származott, ahol nem igazán volt keresztbeporzás.

Mendel első törvénye: Az uniformitás törvénye.A harmadik generációs magok pedig, már itthon a hazai fajtáktól termékenyültek nagy valószínűséggel.


Arth_ur 2011-05-03 10:07:12 (#18537)

Ehhez nem kell keresztbeporzás, önporzásnál is hasad a következő generáció.

Az általad emlegetett mendeli törvények egy adott, egygénes tulajdonságra homozigóta szülők keresztezésére, és az utódgenerációiknál e tulajdonság hasadására vonatkoznak.

Ebben a helyzetben ezek így, mechanikusan egyáltalán nem alkalmazhatók. Eleve a a görögországi barackfa nem tekinthető homozigóta szülőnek, sokkal inkább F1 generációnak, legalábbis azokra a génjeire (illetve lokuszaira) nézve, amikre heterozigóta. Ugyanis valamilyen nemesítői keresztezéssel előállított, szelektált fajta lehetett, egyszeri kombinációja a kedvező tulajdonságoknak, amit pontosan azért szaporítanak oltással/szemzéssel ivartalanul, hogy a jó tulajdonságit megőrizzék.

Továbbá a gyümölcsminőség sok gén kombinációja által meghatározott, mennyiségi jelleg, ennél nincs se 3:1-es, se 1:2:1-es hasadás, mint a tiszta domináns, vagy intermedier öröklésmenetnél.

Ha egy szokásos ültetvényről származott az a hajdani mag ahol egy fajta fáit ültették egymás mellé, még a keresztbeporzás sem értelmezhető igazán, ugyanis az egy fajtába tartozó fák klónok, genetikai értelemben ugyanannak a fának különböző ágai csak. 

Összefoglalva: a Ragusa által leírtak alapján semmiféle genetikai magyarázat nem adható, a második és harmadik generációra vonatkozó következtetéseket levonni nem lehet. Csak annyi biztos, hogy az utódnövények genetikailag mások lesznek, mint a szülő növény.

Ettől persze még teremhetnek szép és jó barackot. A behozott magokból fejlődő fákkal szerencséjük volt, az azóta ültetettekkel meg nem. Kb. ennyi.

 

Itt a vita érdemi részének vége, kiderült, hogy nincsenek érveid arra, hogy elfogadtasd a kiindulási alapodat.

Én pedig leírtam, hogy egy szokásos gyümölcsfajtánál általában miért nem ez a genetikai állapot, tehát egyéb körülmény híjján miért nincs okunk feltételezni.

 

imkerei 2011-05-03 12:35:14 (#18544)

Amennyiben a Görögországból származó mag szülei közül, legalább az egyik adott tulajdonságokra domináns homozigóta génekkel rendelkezett a másik pedig homozigóta recesszív vagy heterozigóta génekkel rendelkezett, ...

 

Ez a válaszod már csak feltételezgetés, lehetőségfelvetés, noha sem a Ragusa által leírtak, sem egyéb adatok nem támasztják alá, hogy ebből a feltételezésből van értelme kiindulni. Akkor mire fel vitatkozol még tovább?

Javaslom, hogy gondold át újra az egészet, megérteni próbáld a kérdést, és ne az én mondandómon fogást találni.

Én is sajnálom, de valahogy véget kell érnie, a felesleges, öncélú körök futására nincs időm.

Előzmény: imkerei (76)
Arth_ur Creative Commons License 2011.05.27 0 0 77

Bakker!!!

28 év kutatás után kell megtudnom, hogy nem parancsszóra működik a tudomány???

Akkor ezért kiabáltam eddig hiába a géneknek, hogy jobbraát, meg balraát... :(((

Előzmény: imkerei (76)
imkerei Creative Commons License 2011.05.26 0 0 76

Sajnálom, hogy így kell véget érnie egy vitának!

Azért mert te úgy gondolod, hogy nem. Sajnos semmilyen nyomós indokot nem tudtál felhozni arra, hogy miért!

A tudomány nem parancsszóra működik. A vitákat érvekkel vívják.

Előzmény: Arth_ur (75)
Arth_ur Creative Commons License 2011.05.24 0 0 75

Én meg úgy gondolom, hogy nem.

 

És végig ezt magyaráztam. Nem is próbáltam alternatív magyarázatot adni a tiéd helyett, hanem azt próbáltam megértetni, hogy miért lóg a levegőben a tiéd. Ha nem sikerült, hát ez van.

Sajnos nem tudok több időt szánni genetikai és tudományelméleti konzultációra.

Előzmény: imkerei (74)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!