A mai bejelentés szerint megszűntetik a magánnyugdíjpénztár tagok pénztári befizetéseinek átutalását. A pénzt megtartja magának a kormány. Ez véletlenül nem lopás?
Jut eszembe, igz az onkielegito penztarakkal kapcsolatban!
A 20% adovisszateritessel osztonzott eves osszegek jo par eve valtozatlanok, mikozben az inflacio ez alatt volt talan 40-50% is. Talan kellene mar aktualizalni es kovetni a realitasokat! Persze csak ha tenyleg celja a kormanyzatnak az onkentes nyugdijgondoskodas tamogatasa...
Vagy szepen lassan ezt is kiirjak a nyugdijrendszerbol?
"A problémát tehát látjuk, de továbbra is megtévesztjük magunkat. Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint ugyanis továbbra is él a nyugdíjparadoxon.
Miközben a tavalyi 27 százalék után már csak az érintettek 25 százaléka gondolja azt, hogy elegendő lesz az állami nyugdíj a megélhetéséhez, 69 százalékuk továbbra is az államtól várja a probléma megoldását."
Köszönjük ezt is meg a permanens megmentőnknek, Orbán Viktornak!
"foglalkoztatói nyugdíj" (pl Hollandia, Svájc) = a magyar magánnyugdíjpénztárnak feleltethetők meg.
A munkáltató a jövedelem egy bizonyos %-át közvetlenül a munkavállaló nyugdíjszámlájára fizeti be, de a számla tulajdonosa ehhez egyéni befizetésekkel is hozzájárulhat, ami adókedvezményekkel támogatva van.
A nyugdíjrendszer három pilléres, az állami nyugdíj, foglalkoztatói nyugdíj és az önkéntes magánynyugdíj.
A Svájcban működő foglalkoztatói (magánnyugdíj) különösen figyelemreméltó. A számlákat (ott is) pénzintézetek kezelik, illetve az általuk vezetett befektető cégek befektetik a nyugdíjpénztár vagyonát. A kedvezményezett még aktív munkavállalóként bármikor vehet fel hitelt a pénzintézettől úgy, hogy a hitel összegével a nyugdíjszámláját terhelik meg. Későbbiekben a törlesztést is itt írják jóvá kamatostul (!). Mennyivel jobb érzés így eladósodni! :-)
Ha valaki végleg külföldre költözik, akkor egy összegben megkapja a számláján lévő összeget, amúgy csak a nyugdíjkorhatár elérésekor dönthet a járadékra váltásról vagy egyösszegű kifizetésről.
Nálunk ez a vonat elment.
Sanszos a nyugdíjrendszerünknek egy olyan "reformja", ami a későbbiekben figyelembe veszi a felnevelt gyerekek számát és/vagy az általuk is befizetett nyugdíjjárulék összegét. Utóbbi mondjuk igazságosabb, mert nem mindegy, mit nevelsz a gyerekből és az sem, hogy Londonban mosogat, praktizál (pl orvosként) vagy itthon fizet járulékot.
Lehet olvasgatni, számolgatni, de : én tag vagyok 1995 óta és az elmúlt év (2022) ugyan kiemelkedően rossz volt, de még így is lett 1,5 %-nyi hozam. Ha az utolsó 5 évet tekintve bőven 6 % felett van a hozam...
Nem volt olyan nyugdíjpénztári alap 2022-ben, amelyik reálhozamot ért volna el, sőt, a leendő nyugdíjasok többsége veszteséget szenvedett el – derül ki a Bank360.hu számításaiból. Százezrek zárhatták kétszámjegyű mínuszban az esztendőt a nyugdíjpénztárak tagjai közül.
Százmilliárdban mérhető a veszteség a nyugdíjpénztáraknál
2023. 01. 11., 10:21
Nem volt olyan nyugdíjpénztári alap 2022-ben, amelyik reálhozamot ért volna el, sőt, a leendő nyugdíjasok többsége veszteséget szenvedett el – derül ki a Bank360.hu számításaiból. Százezrek zárhatták kétszámjegyű mínuszban az esztendőt a nyugdíjpénztárak tagjai közül.
Már 2021 is rosszul sikerült a nyugdíjpénztárak számára, 2022 azonban még feketébb lett. A több mint egymillió önkéntes nyugdíjpénztári tag többsége csalódottan veheti majd kézbe az egyenlegéről szóló, néhány hét múlva érkező értesítést.
A legkevésbé kockázatosak kivételével ugyanis jóformán minden portfólió mínuszban zárt, miután tavaly mind az államkötvények, mind a tőzsdei részvények árfolyama esett.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak szeptember végéig 187,33 milliárd forintos veszteséget szenvedtek el, ami történelmi rekord. Azóta valamelyest ugyan korrigált a piac, de a bukás így is tetemes.
Az államiba nyugdíjrendszerbe visszatérés 2012-ben a legnagyobb balgaság volt, ha pénzügyi szempontból nézzük.
Ha pártszemüvegen keresztül, akkor persze a színétől függően lehet érthető, ha nem is racionális.
2.
Az állami rendszerbe most is visszaléphetnek a manyuposok és a reálhozamot most is felvehetik ebben az esetben.
A különbség a 2012-es és a 2022-es reálhozamban tapintható.
3.
Az önkéntes pénztár sem rossz, sőt az adó visszatérítés miatt még kedvezőbb is, mint a manyup. Persze mindkettő esetében a megfelelő portfólióválasztás fontos.
A magannyugdijpenztariak felvehettek a parzaz ezernyi millionyi penztari nyereseguket es visszaterhettek az allamiba. Az is hulye aki bennmaradt az onkentes penztarakban. A nyeszbe lepok legalabb sajat maguk szaporizjak illetve veszitik el a vagyonukat.