Keresés

Részletes keresés

Önnek_igaza_van Creative Commons License 2024.01.21 0 0 886

Keresd Homor Miklóst ő a nagy Unical guru,,,,   https://www.homor.hu/tulajdonosok

Előzmény: torta07 (852)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.11 0 0 885

Köszi az infót.

Előzmény: Törölt nick (880)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.10 0 0 884

Nem is éri meg gazdaságilag megközelítve szórakozni vele, de nem mindent csak azért csinálunk mert gazdaságilag jó.

 

Mondjuk úgy hobbi kategória, és máris más a szemlélet :-)

 

Egyébként hogy mikor fog csak öblíteni ezt nem egyszerű kiszedni szerintem ma már egy mai mosógépből, ha egyáltalán ki lehet. A miénkkel szerencsém volt, és sikerült, de bizonyos programoknál meg nem megfelelő amit kiszedtem belőle :-). Szóval nem 100%.

Télen egyébként visszakapcsolom hideg üzemre mindig. Egyrészt minimális a bejövő napenergia, másrészt a hmv tartályunk olyan, hogy a felső hőcserélő kb 80 litert melegít fel a 300 literből. És ha ebből megy akmosás mosogatás is, akkor könnyen elfogy, lehet utána újra melegíteni a  felső részt. Ha mondjuk épp megy a faelgáz kazán nem gond, egy szelep és szivattyú indítás, de ha nem, vagy gázzal kell felfűteni, vagy a nagy fűtési pufferből visszamelegíteni, nem szeretem így megoldani. Inkább elfogadom, hogy télen nem megy a dolog. Ha télen is van napsütés és szépen dolgozik a kollektor esetleg, akkor van hogy kézzel visszakapcsolom "nyári" üzemre, csak mindig úgy is felejtem sajnos :-). lehet ezt is automatizálnom kellene, tök egyszerű lenne, de van annyi más előrébb való és fontosabb.....

Előzmény: trebront (883)
trebront Creative Commons License 2023.11.10 0 0 883

én időkapcsolón gondolkodtam régen mosógépnél (első 1-1,5 óra HMV, aztán átdob hidegre), de aztán lesz.rtam az egészet. jelért meg nem akartam megbontani a hibátlan gépet.

mosogató nekem is HMV-t kap (nem is szárít olyan szépen).

Előzmény: Törölt nick (882)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.10 0 0 882

Felső kategóriásoknak van különben.

 

A mosogatógép is és a mosogép is ma hidegvíz helyett kapja..... Mosógépnél van előtte keverőszelep, amivel beállítható a bemenő melegviz, mosogatógépnél pedig semmi, kapja ami jön.....


A mosógépnél ki tudtam szedni az öblítés jelet is, így átkapcsol hidegvizre egy mágnesszeleppel.

 

A keverőszelep öblítőszelep külsőleg annyiba került megcsinálni, amennyit a mosógép tizenév alatt spórol meg szerintem..... Szóval gazdaságilag nem éri meg.

Előzmény: trebront (881)
trebront Creative Commons License 2023.11.10 0 0 881

melyik mosó/mosogatógépnek van külön HMV bevezetése?? én amikor néztem, nem nagyon volt a boltokban ilyen. pedig ez lenne az igazi zöld A++ kategória

Előzmény: Törölt nick (880)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.10 0 0 880

Azt lehet mondani olyan áprilistól szeptember végéig nagyjából teljesen kiszolgál minket. Azért nagyjából, mert ebben az időszakban is van simán borús idő napokig, akár egy hétig is. Talán 3-4 éve volt ilyen szempontból a legrosszabb, a fél nyár borús esős volt meg a  tavasz ősz is. Nagyon gyengén muzsikált abban az évben.

 

A 300 liter soknak hat és az is, de egy átlagember melegvíz napi fogyasztása 50-150 liter között mozog, nagyon függ a szokásoktól. Ebben nem csak a fürdés van benne, hanem minden is, a mosogatástól a fürdésig. És nálunk pl melegvizes a mosó és mosogatógép is, az is napkollektorról megy. Amikor csináltuk a rendszert ketten voltunk, most öten vagyuk rá.  HA csak 50 liter napi melegviz használatot számítunk, akkor is látható 250 liter melegviz megy el naponta, és 300 literes a tároló. Amíg ketten voltunk, akkor érezhetően szinte egy hétig is volt melegvizünk ha fel lett fűtve, mostmár ez nem igaz.

 

A melegvíz igény persze kb 45C-os vízre igaz, azaz ha a napkollektor felfűti 80Cra akkor olyan mintha 500 liter melegvized lenne, ami kicsit tovább tart. Mi mondjuk elvből elég spórolósan használjuk az erőforrásokat, nem mértem, de valszeg olyan napi 30 liter melegviz fogyasztásból is kijövünk szerintem személyenként.


Alapvetően azt kell mondjam áprilsitól szeptember végéig nem igen van szükségünk arra, hogy más módon állítsuk elő a melegvizet, max csak alkalmanként amikor hosszabb idejű beborulás van. Ezen kívül meg nagyon időjárás változó  a dolog.

Előzmény: fák, juh, madár2 (876)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.10 0 0 879

Nekem egy drain back rendszerem van. 40 vakuumcső (2x20 cső) és egy 300 literes Drazice tartály. A tartály két hőcserélős, van benne alul és felül is hőcserélő, illetve van benne elektromos fűtőszál is.

 

Hogy mai árakon mennyibe van bevallom fogalmam sincs, de szerintem millió feletti lehet. De gyorsan utánanézve kiváncsiságból

A tartályom kb ugyanez
https://www.naploposhop.hu/drazice_okc_300_ntrre3_6_266

 

Ezek a tartályok mostanában 400-500 ezer körül mennek, nekem anno az egész rendszer volt ennyi.

 

A 20 csöves napkollektorok nagyságrendileg 200-250ezer darabja, szóval ez a két tétel is alsóhangon 800ezer magassága, de inkább 900.

 

Ehhez jön még csövezés, tágulási vagy db tartály csatlakozó és mindenféle szerelvények, szivattyú, stb, simán millió felett lesz. Gyakorlatilag tisztán gazdaságilag nem fogja megérni sajnos a 30-40 év megtérülési idő.... Persze nyilván erősen kérdéses és befolyásoló tényező, mivel állítható elő a melegviz adott helyen,. Nálam a hmv tartály tetején a felső hőcserélő a gázkazán vagy faelgázosító kazán tudja melegíteni, alsó részen így az egész tartály meg a napkoillektor.

 

Ha mondjuk mindenképpen kell valamilyen tároló és már meg is van , akkor lehet nem feltétlenül kell venni hmv tartályt a napkollektoros rendszer beüzemeléséhez. Ha semmi nincs, akkor kell.

 

 

 

Előzmény: fák, juh, madár2 (876)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.10 0 0 878

NA de csak azért fűteni, hogy ne fagyjon meg. Azzal az energiával fűtheted direktbe a benti bojleredet is....

Előzmény: fák, juh, madár2 (877)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.09 0 0 877

Hát akkor elengedem és marad az a 6-7 hónap.. Amúgy van benne fűtőbetét, max temperálni be lehet kapcsolni. 

Előzmény: Törölt nick (875)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.09 0 0 876

Ha nem titok a te rendszered mennyibe van? Mondjuk mostani árakon számolva. Még a 6-7 hónap is jó nekem, mert már az is sokat jelent. Amúgy nagyrészt 3 fő van jelen állandóan nálunk.

Előzmény: Törölt nick (874)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.09 0 0 875

Olyan esetről nem is ebszélek, mi van ha márciusban belefagy az egészbe a víz? Bár egyre melegebb a klímánk, egyre enyhébbek a  telek de simán van - márciusban, elfagy az egész, mit csinálsz vele?  Nálunk pl ma éjjel is minusz volt.

 

Ezeket nem tudod fagyállózni ilyen értelemben mint a hagyományos rendszereket. Egyszer megfagy, és nagy eséllyel kuka lesz mert szétnyomja a jég.  Ezeket le kell engedni hideg évszakokban.

Előzmény: Törölt nick (874)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.09 0 0 874

Nem arról van szó hogy nincs értelme, hanem arról, hogy nem lesz 9 hónapig ilyen hozama. Sem márciusban sem novemberben nem lesz még jelentős termelése, főleg egy ilyen tartály rendszer ami kint van szabadtéren és visszahűl éjjel elég rendesen, azaz lehet újra felmelegíteni az egészet..


Ezeket a kollektorokat arra találták ki, ha van egy nyaralód akkor nyáron előállít melegvizet - egyfajta nyári üzemű kollektor. De nem arra vannak kitalálva hogy márciustól októberig 15 csővel 5 főre csináljon teljes mértékben melegvizet. Aki ilyet állít az el akarja neked adni és éppen átver.


20 éve van 40 csöves kollektorunk 300 literes hmv-vel.Látom 20 éve mit csinál és mire alkalmas. Imádom, szeretem, de túlzó elvárásokkal nem érdemes felé fordulni. 15 cső az karcsú lesz a nyári szezonon kívül, főleg 4-5 embernek. Rásegíteni rá fog valamennyit persze.

Előzmény: fák, juh, madár2 (873)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.09 0 0 873

Gondolom márciustól novemberig. 150 literes tároló van hozzá és sorba lenne kötve a meglévő bojlerrel.

Vagy nincs értelme? Azért gondoltam erre mert ezt össze tudom rakni házilag és fel is tudom szerelni segítséggel. Már adtak tippet, hogy használtan 100 ezerért hozzá tudok jutni. A cég azt mondta, hogy elég 4 személynek. Persze néha rá lehet segíteni villannyal.

Előzmény: Törölt nick (872)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.09 0 0 872

Ezt a 9 hónap üzemidőt honnan vetted?

 

Ráadásul ez egy 15 csöves kollektor, ez 4 főre nem lesz túl sok hőtermelésileg.....

Előzmény: fák, juh, madár2 (865)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.09 -1 0 871

Ráadásul nem fontos tetőre tenni. Lehet lent a földön az udvaron is.

Előzmény: fák, juh, madár2 (870)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.09 -1 0 870

Télre le lehet engedni viszont így 9 hónapra csökken az üzemideje. Tető elbírja. Ez az elforrás mit takar? Ha nem használom akkor a benne lévő víz felforr és baja lehet?

Előzmény: trebront (869)
trebront Creative Commons License 2023.11.08 0 0 869

a fűtőszál leginkább azért van benne, h ne fagyjon el télen a tartály. nem kapsz külön bojlert, az a fejegység 150literes. tető elbírja a súlyt? nyári túltermelés (elforrás)?

első a padláshőszigetelés!!! min 20-30cm, addig semmi mással ne foglalkozz

Előzmény: fák, juh, madár2 (867)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.08 -1 0 868

Ha mérőnként külön jár a rezsicsöki akkor most a két mérő helyett három mérővel talán jobb lesz. 

Előzmény: fák, juh, madár2 (867)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.08 -1 0 867

Atlantic-kal minimálisat fűtök. 500 wattossal a fürdőbe télen napi 20 percet.

Meg egy kisszobát egy 1500 wattossal.

A H-tarifás mérőm most lett októberben meg az éjszakai az már régóta van a nappali meg ugye szintén régóta. A H tarifával még csak idén fűtök tavaly nappaliról ment. A tavalyi áramfogyasztásom alapján az idei átalányom 70-80 ezer/hó. Most talán lentebb megy.

Tavaszig mindenképp várok és számolok, aztán majd döntök. Sok pénzt nem akarok rászánni, ez a 400 ezer a max.

Lehet először leszigetelem a födémet a padláson. 

Azért gondoltam erre a termékre mert viszonylag olcsó és 150 literes külön fűthető bojlerrel van felszerelve.

Gondolkodtam még a hőszivattyús bojlerre is de lebeszéltek a meghibásodás és karbantartása miatt, meg hát az sem olcsó. A nap melegét gondoltam kihasználni egy viszonylag egyszerű rendszerrel. A csöveket külön is lehet benne cserélni és még a külső rétegét is külön, ezt mondták.

Ügyhogy nem tudom.

Előzmény: trebront (866)
trebront Creative Commons License 2023.11.08 0 0 866

és a vezérlet árammal is kimész a rezsilimiten? mérőóránként külön jár.

az atlantic fűtőpanel eszi az áramot!

https://www.jofogas.hu/veszprem/Tokyo_Solar_Heat_Pipe_15_csoves_150_literes_napkollektor_142236754.htm

 

Előzmény: fák, juh, madár2 (865)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.08 -1 0 865

120 literes villanybojler vezérelt árammal, 3-4-en vagyunk rá. 3 fűtésre optimalizált klímával fűtök és rásegítek nagy hidegben(ami hálistennek mostanában nem volt) Atlantic fűtőpanellel. Gáz már kikötve, minden áramról megy. Ezért gondoltam erre a megoldásra mert a meglévő villanybojleremmel sorba lehet kötni és tulképp csak ez a max 400 ezer lenne a kiadásom mindennel együtt. És lehet téliesíteni egy kis sufnituninggal. De nekem már ez a 9 hónap "ingyen" melegvíz is jól jönne. Rezsicsöki felett vagyok jóval.

A rendszer tartalmaz egy 150 literes bojlert egy 1500 wattos fűtőbetéttel. Amúgy pont a napkollektor melegíti elő vagy teljesen fel a melegvizet, ha forrón megy be akkor nem kapcsol be a bojler, ha nincs annyi nap akkor is előmelegítetten megy bele a bojlerbe. Tulképp így két villanybojlerem lenne, amiből a kollektoros nem lenne bekapcsolva csak végszükség esetén. Ha meg télen nem üzemeltetem a napkollektort akkor kiiktatom.

 

 

 

 

Előzmény: trebront (863)
trebront Creative Commons License 2023.11.07 0 0 864

ümnyő helyett válaszolva:

pl. ha megnyitod a melegvízcsapot, akkor nem csak a bojlerből meleget, hanem a hőcserélős ágon hideg vizet is kapsz.

valamint a bojlerben állandóan összekeveredik a hideg/meleg víz (nem tud rétegződni), mert a hőcserélőből jövő mindig megkeveri.

ezekre tényleg jobb az egyedi/utángyártott hőcserélős alaplap (ezek általában csak a nagyalaplapú hajdúkba férnek be).

vagy vegyél egy előbojlert (akár fűtőszál nélkül), de belső indirekt csövezéssel és a belső csövezésre rákötöd a kollektort: kihagysz egy szivattyút, kihagysz egy külső hőcserélőt, rétegződik a bojlervized.

Előzmény: Jancsimiska (861)
trebront Creative Commons License 2023.11.07 0 0 863

"mindenki" cseréli a napkollektort napelemre, ezért hirdetnek használt síkkollektorokat jóval olcsóbban, és abban nem kell csőcserével foglalkozni.

de először számolj:mennyien vagytok a bojlerre? mennyi energia megy el a villanybojleren? van-e vezérelt órád?

és miből van a fűtési meleged?

rezsicsöki áramlimit alatt vagy villanybojlerrel is? -- sosem térül meg semmi fejlesztés/zöldítés.

ha fölötte vagy, akkor már érdemes utánamenni.

de először számold ki, nehogy ennek a megrendelésével kezd!

ha mégis rákötnéd: én nem a villanybojlerre, hanem egy előtét bojlerre kötném, ami előmelegíti a vizet a villanybojler előtt.

Előzmény: fák, juh, madár2 (862)
fák, juh, madár2 Creative Commons License 2023.11.05 -1 0 862

Üdv.

Valaki hozzáértő tudna tanácsot adni? A lényeg, hogy csak elektromos áramom van, gázt kikötöttem.

A villanybojlerünk féligmeddig történő kiváltásán gondolkozom. A lényeg, hogy most van egy 120 literes kétkamrás villanybojlerem amire a cég szerint ráköthetem az alábbi rendszert és csak télen kell áramról fűtenem a vizet. Vagy felejtős a termék?

 

https://tokyosolar.hu/napkollektor-heat-pipe-napkollektor/

 

Jancsimiska Creative Commons License 2023.11.03 0 0 861

Köszönöm a részletes választ! Az utolsó mondatot kifejtenéd?

Előzmény: Törölt nick (860)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.03 0 1 860

Itt az első rajzon nagyon sok minden nem stimmel..... A DB rendszernél nincs hálózati víznyomás alatt a rendszer, nem is lehet, mert akkor nem is tudna DB rendszerként üzemelni. A DB kör egy külön zárt kör, nem a hálózati víz nyomása nyomja át az egészet. A db rendszernek a nyomása gyakorlatilag légköri nyomás körüli állapot, minimálisan nagyobb esetleg, ahogy a melegedő víz tágulásából kicsit összenyomja a levegőt, de ez tényleg minimális. Az az első rajz ebben a formában egy teljesen használhatatlan dolog, pont nem lesz DB rendszer hálózati nyomás alatt. A DB tartálynak nincs is értelme ebben az esetben, mert funkcionálni nem fog. 

 

A második rendszernél gyakorlatilag egy külső hőcserélőt raknál be a belső hőcserélő helyett. A te dolgod, de ezzel bonyolítod és drágítod a rendszert, a fenntartási költséget duplázod.Eleve igen nagy hőcserélőt kell beraknod, hogy a hőlépcsőd igen kicsi maradjon, mivel egy körben 6-8C-os dT jelenik max meg, és ezt kéne minél kisebb hőlépcsővel átadni.  A meglévő bojlerbe kellene alaplapot cserélni, kaphatóak alaplapok hőcserélővel, sokkal egyszerűbb és olcsóbb megoldás, nem kell egy rakás plusz gépészeti elem meg szivattyú (egy szivattyú éves működtetési költsége kb átlagosan egy havi napkollektor termelést elfogyaszt energiában). Plusz emellett egy rakás elvi hiba is van benne, így ahogy le van rajzolva nem is működik, nagy katyvasz.. 

Előzmény: Jancsimiska (859)
Jancsimiska Creative Commons License 2023.11.02 0 0 859

Készítettem irkafirkát!

 

 

Azért gondolkozok ezen a megoldáson, mert nem akarom kicserélni jelenlegi bojleremet hőcserélősre. Ha ez így nem megoldható, akkor esetleg a hőcserélős-kétszivattyús lehetőség maradna (nem olcsó), de akkor a napkollektorban nem csapvíz keringene.

 

 

peterch Creative Commons License 2023.11.02 0 0 858

Szia !

 

Szerintem megoldható , csak jól kell megtervezni a HMV használata utáni leürítést a napkoliból , amennyiben mint átfolyós rendszerre gondolsz , csak annak meg mi értelme ? Vagy arra gondolsz , hogy a rendszerből vételezed a HMV-t és a hálózatról töltesz utána a fogyasztással arányosan ( természetesen napsütés esetén ugyan úgy viselkedik mint egy sima drain-back rendszer ) ? Minden megoldható , csak pénz és idő kérdése . :-)

Előzmény: Jancsimiska (856)
Törölt nick Creative Commons License 2023.11.02 0 0 857

Kicsit pontosítanád a kérdést? Én nem értem.

 

Mit jelent, hogy hálózati viz kering benne? Direktben egy lécsőben akarod felmelegíteni a bejövő 10-20 fokos vízet 40-50 fokra mint egy átfolyós rendszernél?

 

(drain back rendszerem van 15 éve)

Előzmény: Jancsimiska (856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!