Keresés

Részletes keresés

pasity Creative Commons License 2019.11.11 0 0 141

Kedves Edit!

Több kérdésem is lenne, privátban megbeszélhetnénk ( emailen vagy telefonon )?

Előzmény: EditSzkopje (125)
solozo Creative Commons License 2019.09.10 0 0 142

Sziasztok, tudnátok autóbérlést illetően infót adni? Árak, kaució, cég, lehetőleg nem drága. Szkopje reptéren venném át.

geodo1 Creative Commons License 2019.09.03 -1 0 141

egy nyugati, hosszú hétvégés körről írtam egy két részes beszámolót. egészen vadregényes ország, érdemes ideutazni, méghozzá mihamarabb, ameddig még ilyen...

első rész mavrovo, matka-kanyon, stb.

második rész ohrid, sv. neum, galicica.

ercsa9119 Creative Commons License 2019.08.24 0 0 140

Sziasztok!

Sehol sem találom hogy mennyi alkoholt lehet behozni és kivinni az országból. Van nálunk 11 liter albán dobozos sör. Elvehetik ezt tőlünk!?

Nagyon köszönöm! 

Ati88 Creative Commons License 2019.08.24 0 0 139

Köszönöm!

Előzmény: T-boy01 (138)
T-boy01 Creative Commons License 2019.08.24 0 0 138

Fent a Kale erőd bejáratánál ingyenes parkoló belépés is ingyenes.

Sétálj le onnan az öreg bazáron át (lépcsőkön) a kőhídon át a főtérre.

Előzmény: Ati88 (137)
Ati88 Creative Commons License 2019.08.15 0 0 137

Sziasztok!

Tapasztalatokra, tanácsokra lenne szükségem, Skopje parkolással kapcsolatban.

Tervezzük, hogy Görögországból hazafelé megállnánk pár órára Skopjéban, kicsit városnézni. Ezzel kapcsolatban kérdezem, hogy mik a tapasztalatok, lehetőségek parkolással kapcsolatban. Szombaton érnénk oda, akkor is teljes nap fizetős, vagy esetleg délután már ingyen lehet parkolni, mint itthon? Ha nem a városközpontban állnánk meg, ott találnánk ingyenes parkolót? Egy fél óra séta a belvárosig simán belefér.

Vagy ha nem megoldható az ingyenes parkolás, lehet-e bankkártyával fizetni? Esetleg parkolóházban?

Kérem, hogy akinek van tapasztalata, ossza meg. Köszönöm előre is!

öreg utazó Creative Commons License 2019.08.08 0 0 136

Kösz.

Balikaa Creative Commons License 2019.08.08 0 0 135

-Nem igaz.

- Tavaj kétszer mentem arra, Skopje felöl. Ohrid elött építgetnek ugyan, de simán jól járható volt. De ez tavaj ősszel volt.

Előzmény: öreg utazó (134)
öreg utazó Creative Commons License 2019.08.08 0 0 134

Sziasztok! Szeptemberben az Ohridi-tóhoz készülünk autóval.

Kérdéseim: 

- Valóban csak nemzetközi jogosítványal lehet Macedónián átmenni? A határon ellenőrzik?

- Ohridig állítólag az autópálya építések és útjavítások  miatt nehéz lejutni. Valóban? Melyik útvonalon tapasztaltatok ilyet? Tudtok-e olyan útvonalat, amelyiken simább a lejutás?

Előre is köszönöm a segítségeteket, s a hasznos tanácsokat.

sfi Creative Commons License 2019.07.18 0 0 133

Mi Tetovo felé mentünk, az út jó minőségű, egy része autópálya, minden rendben volt.

Előzmény: dorog.zultan (132)
dorog.zultan Creative Commons License 2019.06.26 0 0 132

Sziasztok,

autóval mennénk nyáron Ohridi tóhoz, a kérdésem az,

hogy Szkopje után milyen útvonalon érdemes menni, Tetovo (Gosztivar) irányában
vagy kerülővel tovább az E75 úton és később letérni?
Lényeg hogy minél jobb úton és gyorsabban haladjunk

belojozso Creative Commons License 2019.05.26 0 0 131

Köszönöm . 

Előzmény: T-boy01 (130)
T-boy01 Creative Commons License 2019.05.23 0 0 130
Előzmény: belojozso (129)
belojozso Creative Commons License 2019.05.22 0 0 129

Szia . 

Érdeklődnék Tőled , vonattal Szkopjéból , az Ohridi-tóhoz el tudok - e jutni ? 

Köszi !

Előzmény: EditSzkopje (125)
T-boy01 Creative Commons License 2019.05.17 0 0 128

60 makit bármelyik benzinkútnál adnak egy euróért 

20€-t szoktam egyszerre váltani. Útközben.

Előzmény: dexterlab (126)
Szajci Creative Commons License 2019.05.04 0 0 127

én Budapesten a Tichichange-nél váltanék érmét meg bankjegyet. 

Előzmény: dexterlab (126)
dexterlab Creative Commons License 2019.04.29 0 0 126

Sziasztok,

Macedoniába megyünk jövőhetén, kérdezném hogy most is inkább kint érdemes pénzt váltani, vagy már ennyire nem rossz a helyzet itthon?

Ha kint eurot váltunk dinárra, akkor hol érdemes váltani, pontosan ha városban váltunk (érdemes váltani) akkor jutunk reptérről skopjébe dinár nélkül? Reptér Taxi eurot is elfogad?

Köszönöm

EditSzkopje Creative Commons License 2019.04.10 0 0 125

Sziasztok!

Szkopjében élek és turizmusban dolgozom, egy-két tanács a Szkopjéba látogatóknak:

Nagyobb csoport esetén olcsóbb kisbuszos reptéri transzfert előrendelni van erre több cég, akit érdekel írjon bátran és megosztom. A reptéri taxi ára fix 1200 denar vagy 20 euro, így lehúzás nem fordulhat elő. 

Vodno-hegyre érdemes legalább a felvonóig busszal (vagy taxival) menni és onnan több hosszabb-rövidebb túraútvonal vezet fel a kereszthez. Túrázás helyett a felvonó 60 denarert felvisz (1eur). Hétvégén ingyenes buszok járnak (25, 25A és 25B) a felvonóig, hétköznap pedig a buszjegy ára 35 dénár és csak a 25-ös busz közlekedik. 

Matka kanyon csodaszép, nem érdemes kihagyni! A 60-as busz közlekedik Szkopje és Matka között, sok helyen megáll és ezért elég hosszú a menetidő, kb. 40 perc. A buszjegy ára ugyanannyi, mint a vársoson belül, 35 dénár. 

Tömegközlekedés:

A buszokon feltöltőkártyával lehet utazni, nem papír-alapú jegyekkel. Ezeket a plasztik kártyákat ('Skopska karta') a városban több buszmegálló közelében található zöld kioszkokban lehet megvenni. A 'szkopszka kártya' ára 150 dénár és ebben már 3 út benne van, ha ezt elhasználjuk, a kioszkokban lehet feltölteni. 

Szajci Creative Commons License 2019.02.17 0 0 124

Hosszú vita után Észak-Macedónia lett az ország új neve.

p6y8tt Creative Commons License 2019.02.09 0 0 123

És akkor jöjjenek a képek, elsőként Skopje:

p6y8tt Creative Commons License 2019.02.02 0 1 122

Sziasztok,

Mi még október első hétvégén voltunk Macedóniában, egy 10 fős társasággal, életem talán első olyan utazása ahol tényleg utas vagyok, 5000 Ft-os repjegy és Vardar Szkopje ennyi volt az előzetes információm.

Skopje

A reptérről taxikkal utaztunk be a városban miután a buszra ha jól emékszem majdnem egy órát kellett volna várni, a taxiknál muszáj mindig hivatkozni a táblára a taxiállomáson mert simán lehúznának. Elfoglaltuk a szállást, ami egy Airbnb-s apartman volt 3 lakással, majd bementünk a belvárosba. Ami elsőként feltűnt az a hihetetlen sok kóbor kutya, "szerencsére" a társaságból az egyik hölgy a jajjdecukik adok nekik valamit után egy 10 fős csorda követett minket mindenfele. Na ezt nem szabad csinálni.

Amúgy szelídek voltak, viszont azért elég nyomasztó érzés, viszont ha biciklist látnak megőrülnek. A Nagy Sándor téren több olyan esetet is láttunk, hogy belemartak a biciklisek lábába, így sokan ott inkább tolták a biciklit.

A várost egy freewalkingtour-os guide-dal fedeztük fel, talán a legszürreálisabb város ahol valahova voltam. Egyrészt adott egy gyönyörű természeti környezet amihez párosult az a városvezetési koncepció, hogy copy-pasteljünk mindent a világból és akkor a turistáknak csak egy helyre kell elutazni. Hihetetlen, de igaz.
Ezen az elképzelésen azóta változtattak, ennek eredménye a sok félbehagyott építkezés mint pl. Skopje Eye. De azért vannak elkészült finomságok mint a Charging Bull a híres wall streeti bika egy cipőbolt mellett, szökőkút a híd középén, üvegpalota dór oszloprenddel, folyó középén épített szigetek a fűzfáknak, emellett a folyóparton telepített pálmafák. Dán kereskedő hajók odabetonozva a folyóra, úgy, hogy dánok kb sose jártak erre. Ilyen hajókkal pedig pláne :)

A túra végén a várba érkeztünk ahonnan szép kilátás volt a városra és a Vodnó hegyre. Ez utóbbi volt a délutáni program, volt egy kósza gondolatunk, hogy felsétálunk a belvárosból, de a taxiból látva az utat utólag jó, hogy nem tettük meg. Persze itt is a menetdíjban meg kell állapodni előre a taxisokkal. A parkolóból modern osztrák Doppelmayr kabinos liftekkel lehet felmenni, ahonnan gyönyörű a kilátás és érdemes kicsit barangolni szépen kiépített park van fent. Este megvacsoráztunk, itt jegyeznem meg, hogy muszáj megdicsérni a Macedón gasztronómiát. Ha valaki szereti a húst, akkor Macedóniában nem fog csalódni az biztos, de hozzátenném a legnagyobb sikert egy saláta a Sopska aratta. Szóval összegezve nagyon nagyokat és jókat ettünk hazai áraknál olcsóbban. 

Másnap reggel indultunk következő állomáshelyünkre az Ohrid-i tóhoz bérelt autókkal, az út lefelé a vártnál sokkal jobb volt nem egy helyen és még hegyekre felvivő szerpentineken is tiszta új aszfaltcsíkok vártak minket illetve folyamatos építkezések. Direkt olyan útvonalon mentünk, hogy a Mavrovo nemzeti parkon keresztül menjünk át. Nagyon szép volt volt a táj viszont elkeserítő volt a szemét látványa mindenfelé. Út mellett gyönyörű patak és az ártér tele szemétkupacokkal. 

Maga Ohrid-ben a sétány rész bármelyik nyugati városban elmenni nagyon szép, rendezett érdemes a sétány mögött az óvárosi részt megnézni nagyon szép akár éjjel akár nappal. A tónál megnéztük a "lebegő falu"-t és még kirándultunk a környéken. 

Hazafelé megálltunk a Matka canyonban, ez volt az egész utazás csúcspontja, a gyönyörű napsütésben a szurdokban kayakozni, majd a barlangnál kiszállni és visszafelé már csak a sziklák tetejét sütötte a nap, fantasztikus volt és tényleg Skopje mellett egy köpésre. A túraútvonalak már nem fértek bele, de ez megért minden egyes percet.
Szóval összességében élveztük az egészet, jókat ettünk jó áron és szép tájakon jártunk. A következő postban megosztok pár képet majd.

EditSzkopje Creative Commons License 2019.01.11 -1 0 121

Szia! 

En úgy tudom, lehet bérelni robogót Ohridban, a nyári hónapokban. Részleteket sajnos nem tudok, de a férjem szkopjei, itt élünk és szerinte lehet :)

Előzmény: Kriszti Kámán (120)
Kriszti Kámán Creative Commons License 2019.01.11 0 0 120

Sziasztok,

Érdeklődni szeretnék, hogy az Ohridban- vagy a környéken- van e robogó bérlésre lehetőség?

Hátha valaki emlékszik és még épp a fórumot is olvassa :)

EditSzkopje Creative Commons License 2019.01.05 -2 0 119

Szkopjéban élek három éve és mivel sokan keresnek meg különböző kérdésekkel ideutazásuk előtt, úgy döntöttem írok egy blogot, ahová felteszek Macedóniával kapcsolatos beszámolókat valamint a válaszokat a gyakran felmerülő kérdésekre. 

Itt találjátok: http://macedónialátnivalók.com

Szajci Creative Commons License 2018.10.29 0 1 118

kb. mint Magyarországon. Meg kell kérdezni, hogy elfogadják-e, vagy sem :) 

Előzmény: belojozso (117)
belojozso Creative Commons License 2018.10.27 0 0 117

Szia . Bocs a laikus kérdésért , kafanában bankkártyával tudok-e fizetni ? 

Köszönettel !

Előzmény: EditSzkopje (106)
motoremelo.hu Creative Commons License 2018.08.11 -1 0 116

thx

...jó pár éve asszem a bosnyákoknál jártam ugy hogy a 16literes motoromba a kasszánál huszonx liter benzint fizettem,de ezt már akkor vettem észre amikor kimentem a blokkal a kezembe.visszamentem közöltem hogy "or polisz or X euro" ,igy majdnem ingyen tankoltam :-)

ezek szerint nem változott semmi :-(

Balikaa Creative Commons License 2018.08.11 0 0 115

Albániában a bankkártyát felejtsd el. Csak kp.

Előzmény: motoremelo.hu (113)
Boarhunter Creative Commons License 2018.08.10 0 0 114

Benzinkúton, autópályakapuknál lehet és érdemes. Csak figyelni kell mert vannak kutak, ahol rendszerszintű az átbaszás.

-Előre tisztázod, hogy jó-e a kártyád és egyáltalán, a kártyás fizetés?

-A kutas megtankol helyetted, telefonoddal lefényképezed a kijelzőt és bent a kasszánál figyelsz, hogy ugyanaz az összeg van-e a blokkon?

-Ha utólag kitalálják, hogy "sajnos mégsem jó a terminál", közlöd, hogy nincs egy fillér készpénzed sem és akkor Te most mennél. Ilyenkor meglepetésszerűen meg szokott javulni a terminál.

-Zöldkártyát az autóhoz viszel magaddal mert szeretnek buziskodni, befosatnak, hogy ötezer euró lesz a biztosítás, holnap a bankban tudod befizetni aztán várják az ajánlatod... Hiába hivatkozol az amúgy érvényben lévő nemzetközi egyezményre melynek ők is tagjai és mely szerint nem kötelező a zöldkártyát magadnál tartani, nem érdekli őket.

Előzmény: motoremelo.hu (113)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!