Keresés

Részletes keresés

kriszti-maci Creative Commons License 2019.10.09 0 0 11617

Sziasztok. Évekkel ezelőtt már szappanoztam, aztán, hogy a lányom (aki sokkal ügyesebb volt) elköltözött, elmaradtak a jó kis szappankészítések.

Most újra kedvem támadt alkotni. Olvasgatok is bőszen vissza.

Van pár receptem leírva de lövésem sincs melyik volt igazán jó.

Szentségtörés olyat kérni, hogy valami jó egyszerű de jól habzó kemény szappanreceptet osszatok meg velem?

Köszönöm ha segítetek.

 

kicsiedi Creative Commons License 2018.05.26 0 0 11616

Létezik egy különleges egyedi eljárással készülő, minden problémás bőrre kiváló kecsketej szappan. Teljesen más mint a többi, én csak ezt használom már 10 éve! www.kecsketejfurdo.hu

selgir Creative Commons License 2017.12.06 0 0 11615

ja! a shea mennyisége... 

 

passz, erről találsz ezer adatot a neten is :) a plusz (el nem szappanosított) shea mennyisége olyan 2-5% asszem

 

tehát EZT a mennyiséget az alapmennyiséghez számolt lúg és víz után teszed a masszába

Előzmény: selgir (11614)
selgir Creative Commons License 2017.12.06 0 0 11614

nem vagyok teljesen tisztában a pipere összetevőinek elszappanosodásával, de ha nem jó bele a 30%, akkor ne erőltesd:) valószínű, hogy a folyamat alatt nem tud mind elszappanosodni. vagy csak jelentős utóéréssel :)

 

lehet hogy hiába van több lúgod/vized, ha "idő" nincs rá...

 

és ha minden igaz, az összetevők közül a shea szappanosodik el legkésőbb (ergo meg is marad, mint plusz bőrápoló zsiradék)

Előzmény: jak01 (11613)
jak01 Creative Commons License 2017.12.06 0 0 11613

köszi! pontosan mit értesz ez alatt, csináljam kevesebb sheával úgy, hogy a többi komonens (lúg és víz) mértéke megmaradt. Ha igen, akkor mennyire csökentsem le a sheát?

Előzmény: selgir (11612)
selgir Creative Commons License 2017.12.05 0 0 11612

benne marad plusz zsiradékként. és ha egyébként is zsírfelesleggel csinálod, akkor nincs is értelme

 

de majd nálam okosabbak megmondják :)

Előzmény: jak01 (11611)
jak01 Creative Commons License 2017.12.02 0 0 11611

Sziasztok! Régóta készítek az alábbi receptalapjan alapjan szappant, amit azért szeretek, mert megfelelő keménységű, jól habzik és a családot nem szárítja.

400 gramm sheavaj
400 gramm oliva olaj
160 gramm kókuszolaj
124 gramm naoh
316 gramm víz

Viszont most olvastam vhol, hogy sheavajbol nem szabad 30% – nál többet használni a szappanba, mert túl sok elnemszappanosithato anyagot tartalmaz. A kérdésem az, hogy tulajdonképpen mit jelent, hogy nem szappanosodik el?  És miért lehet ez baj?
Köszönöm a választ!

4Hópihe Creative Commons License 2017.10.06 0 0 11610

hiudegen keverve lassitható a szalagosodás.. ezt olvastam valahol, ahol  a tejszinhabos muffinszappan elkészitési leirásáról volt szó..

Előzmény: Tök Állat Lovas Tábor (11609)
Tök Állat Lovas Tábor Creative Commons License 2017.10.05 0 0 11609

Sziasztok,

valaki tudja, hogy az interneten látott videókban a szappan miért marad olyan sokáig szalagos? Nem NaOH-val készülne? Ha megváltoztatom a hőmérsékletét az olajoknak és a lúgos tejnek, mielőtt összeöntöm, azzal lehet befolyásolni a szalagosodást? Pontosabban meghosszítani ezt a fázist.

Köszi, ha valaki még válaszol,  mert már elég régen volt itt élet...

Reni

4Hópihe Creative Commons License 2016.07.27 0 0 11608

szia csináltam egy próba szappant.korábban emlitették itt a forumon, megöriztem a cukkini késsel vastagon hámozott héját, ,hogy szappanba beletegyem..

ma vettem ki a formából.

az érési folyamat után megmondom.penészes vagy más nem kivánatos változás történt e...

rendkivül kellemes zöld szint kaptam..

 szinezés képpen az alap szint elöre kiöntöttem. a hársaméz vagy a csampa illó szépséges stötök püréhez hasonlitható selymes szint mutatott a turmixolás során, majd ma reggel amikor kivettem átalakult halvány fáradt rózsaszinné.

csokiporral is hozzájárultam. a végeredmény jelenleg ilyen:

 

Előzmény: Törölt nick (11603)
Én52 Creative Commons License 2016.07.06 0 0 11607

Sziasztok! Van-e valaki köztetek olyan, akit a szappan horgászati felhasználása is érdekli? Rabló halaknál a varázsszó a vér, hal, máj, növényevőknél pedig számtalan a lehetőség. Amennyiben érdekel valakit ez a téma, üzleti szempontból is, kérem írjon privátban, előny, ha közel lakik a Duna-kanyarhoz.

emoke33 Creative Commons License 2016.06.01 0 0 11606

Szia, desztvizet használtál? a 40fok az elég sok, inkább kevesebbnél kellene összeönteni a vajat a lúggal. A lúgot honnan vetted? 99százalékos volt?

Előzmény: themii (11592)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.30 0 0 11605

Köszönöm. Konkréten kettőre, a citromfűre, illetve a rozmaringra  gondoltam, mert azoknak frissen magas az illóolajtartalma és erős az illata. van miből veszíteni. Szárítva feltehetően elég gyenge lenne mindkettő a szappanban illat tekintetében.

Előzmény: selgir (11604)
selgir Creative Commons License 2016.05.30 0 0 11604

szokás:) aztán van, amelyik penészesedhet... én csak szárítva. csalán, levendula stb mehet bele

Előzmény: Törölt nick (11603)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.30 0 0 11603

Lehet-e beletenni szappanba szalagfázisban leturmixolt friss növényt, növényi levelet, virágot, vagy mindenképpen le kell előtte szárítani? Macerátummal nem akarnék maceráskodni.

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.26 0 0 11602

OK :)

Előzmény: Jani71 (11601)
Jani71 Creative Commons License 2016.05.25 0 0 11601

Hangsúlyozom, hogy nem tanultam ezeket a dolgokat, nem 'szakmám'!

1. Szerintem igen.

2. Igen. Így értettem én is.

Előzmény: Törölt nick (11600)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.25 0 0 11600

Tehát nem elsősorban a zsíradék mennyiségének x százalékát kell folyadék számolni, hanem azt is a felhasznált zsír/olajok függvényében, azaz hasonlóképpen a lúghoz? Tehát itt sem mindegy, hogy 32%- vagy 38%? Erről azt hittem, hogy majdnem mindegy, kezdőknek könnyebb dolgozni a nagyobb víztartalommal, de a megfelelő idejű érlelés során úgyis lecsökken a kívánt szintre. Értelemszerűen kisebb vízmennyiségnél ez hamarabb bekövetkezhet.

Mert amúgy van olyan kalkulátor, ahol állítható a víz százaléka (összességében és nem olajonként), meg van olyan is, ahol fixen mindent 33% folyadékkal számol.

 

A másik dologban mondjuk logikusan gondolkodva én sem egészen értettem, hogy a lúggal kevert zsíradék és a szalag fázisban később belekevert zsíradék elszappanosodása között mi lenne a különbség? Az a néhány perc adott esetben? Hiszen az elszappanosodás folyamata jóval utána is zajlik. A lúg meg nem tudja, hogy azt utóbb bekevertet nem kell szappanosítania. 

 

Előzmény: Jani71 (11599)
Jani71 Creative Commons License 2016.05.25 0 0 11599

Őszintén szólva szerintem semmi. Szimpla népbutítás.

Így egy kicsit 'tudományosabb' lehet, jobban eladható csinnadratta.

Miután összevegyítetted az anyagokat, a lúg szépen elszappanosítja a rendelkezésre álló olajokat,

zsírokat. A pluszként számoltnak is pont annyi részét, amilyen arányban a többit.

Magyarán: a végeredményben ugyanúgy lesznek nem elszappanosított alapolajok és SF.

Valahol olvastam erről egy jó írást annak idején, de már nem emlékszem, hogy kitől.

Józanság... Nem bedőlni mindennek...! :-)

 

A víz az más téma. Ott számít az is, hogy milyen zsiradékokat teszel a cuccba.

Van olyan recept, amibe egész egyszerűen nem kell annyi víz, másfélébe pedig nem árt a több.

 

Előzmény: Törölt nick (11596)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.25 0 0 11598

Köszönöm a választ. Pont ez a lényeg, hogy elvileg egyik esetben sem számítódik bele.

Mert vagy kiszámolom a superfat nélküli tömeg után a lúgot és utána teszem hozzá az 5% sf-et, vagy eleve az egész (tehát sf-el együtt) mennyiség 95%-a után számolom a lúgot.

 

Az is igaz, hogy nincs 1 gramm így a különbség a lúgban. Lehet hogy ez lényegtelen eltérés.

 

Előzmény: boldizsara (11597)
boldizsara Creative Commons License 2016.05.25 0 0 11597

szerintem az a különbség, hogy amikor a szalgfázisban adod hozzá, akkor az nem számítódik bele az elszappanosítási értékbe, ha pedig beállítod akkor igen. A folyadék arányán én nem szoktam változtatni, kevesebb folyadék esetén gondolom előbb keményedik a szappan, viszont én tovább érlelném.

 

Előzmény: Törölt nick (11596)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.25 0 0 11596

Kérdezek mást :)

 

Mi a különbség a kétféle számítás között:

 

1. 1000 gramm zsíradékhoz kiszámolom a megfelelő lúg mennyiséget és a szalag fázisban adok hozzá ezen felül +50 gramm superfat-et

 

2. Eleve 1050 gramm zsíradékhoz számolom beállítva 5% superfattel a lúgot.

 

Mert a kalkulátorok más eredményt adnak a lúg mennyiségére a két verzió esetén.

 

Ezen felül a kalkulátorok jellemzően 33-38% folyadékkal kalkulálnak (van ahol nem is állítható). Hány % az arany középút?

 

Jani71 Creative Commons License 2016.05.20 0 0 11595

Csak tippek, gondolatfoszlányok (az arány viszonylag jónak tűnik - és okosabb se vagyok...):

- a lúg az NaOH volt?

- ha ennyire nem akar szappanosodni, akkor esetleg még az lehet, hogy nem jó a lúg (???)

- szerintem azért ezen a hőmérsékleten is illene elszappanosodni...

- nem volt jó a víz (Ca, Mg van benne)

- máskor egy kicsit magasabb vízaránnyal próbáld!

 

Másik kérdésedre válaszolva: én ebben az esetben azt csinálnám, ha a fentiek rendben vannak,

hogy tennék még hozzá egy kis vizet, majd feltenném 'főni'. Amikor zselés, akkor beletuszkolnám

egy 'formába' és aztán jól elhasználnám. Természetesen ebben az esetben csak a szappan

'megmentéséről' van szó, nem lehetnek esztétikai elvárások.

Talán működhet, ha gondolod, próbáld meg!

Előzmény: themii (11592)
Törölt nick Creative Commons License 2016.05.18 0 0 11594

Ha valaki ismeri, megbízható bolt a Pipere Porta? Itt vennék alapanyagot, mert ez van a legközelebb és jók az árak. De jó a minőségük is?

selgir Creative Commons License 2016.05.18 0 0 11593

nem tudom, majd jönnek a nálam okosabbak:) első blikkre jónak tűnik az arány, de ki tudja...

Előzmény: themii (11592)
themii Creative Commons License 2016.05.17 0 0 11592

elméletileg: 300 gr olíva, 300 gr kókusz, 300 gr pálma, 100 gr napraforgó, 143 gr lúg, 320 gr víz. 40 fokosak voltak mikor összeöntöttem őket. lehet az  volt túl kevés?

Előzmény: selgir (11591)
selgir Creative Commons License 2016.05.17 0 0 11591

sokat segítene, ha ismernénk miből mennyi is az annyi :D

Előzmény: themii (11590)
themii Creative Commons License 2016.05.16 0 0 11590

sziasztok!

első szappanos próbálkozásom eredménye egy zselés kence lett, nem akar megszilárdulni. a hibák lehetősége határtalan (elmérhettem, hidegen öntöttem stb.). fázisszétválásra gyanakszom, nem igazán pudingosodott, öntés után kicsit rámelegítettem, újra mixeltem, akkor úgy látszott ez megoldotta a problémát, de eltelt két nap és még mindig ugyanabban az állapotában van a masszám :) lenne ötletetek lenne hogyan lehetne rajta szilárdítani? illata, habzás, tisztítása teljesen jó, csak nem szilárd. köszönöm előre is!!

gita72 Creative Commons License 2016.04.03 0 0 11589

Köszönöm a tanácsokat tovább kísérletezem. :)

 

Jani71 Creative Commons License 2016.04.02 0 0 11588

Örülök a sikerednek.

Végül hogy alakult: szárítóhatást esetleg éreztél a kókusz miatt?

Nekem is van Nadin. Csak azért kérdezem: nem aggódsz miatta, hogy ez illatolaj

(a csomagoláson kifejezetten ellenjavallt a bőrrel való érintkezés)? Egyébként tényleg jó illat!

Előzmény: csilla123 (11581)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!