Keresés

Részletes keresés

Jesper Olsen Creative Commons License 2023.05.07 0 1 1544

Vajon marad-e a kedvező ár, ha már teljesen elkészül? (költői kérdés)

Előzmény: HEV (1543)
HEV Creative Commons License 2023.05.07 0 1 1543

A jáki templom belső tere e héttől ismét látogatható, belépő felnőtt 500 diák 300. A mellette álló kápolna nem látogatható.  A főbejárat most is be van állványozva , a külső kerítések még csak részben készültek el, az egész templom környezete építési terület. A parkoló nagy része is építőanyaggal van tele. Ha nem sürgős nem kell sietni a látogatással, itt még pár hónapnyi munka vissza van. 

 

 

 

 

gumidani Creative Commons License 2022.08.14 0 0 1542

gumidani Creative Commons License 2022.08.14 0 0 1541

Tegnap volt egy rendezvény a Gótikus úton. Ott osztogatták ezeket.

 

 

 

Jesper Olsen Creative Commons License 2022.08.09 0 0 1540

10 éve még nem gondoltam volna... (Fót-Sikátorpuszta)

 

https://magyarnemzet.hu/belfold/2022/08/multunk-ertekmentese-az-utolso-pillanatban

Előzmény: Jesper Olsen (554)
gumidani Creative Commons License 2022.05.21 0 2 1539

Nyírderzs, görög katolikus templom. 

gumidani Creative Commons License 2022.04.12 0 0 1538

Nagy megtiszteltetés, hogy összekapcsoltad szerénységemet ezzel a szép, de nekünk belpestieknek igen távoli templommal. 

Üdvözlettel:

M

Előzmény: Una Vestrum (1537)
Una Vestrum Creative Commons License 2022.04.12 0 1 1537

Gumidani bátyám - ebben is - megelőzött tíz évvel, de csak eljutottam Karcsa templomába.

A kéP.I. megörökítés nem az én érdemem.

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.12.08 0 1 1536

Mezőkopáncs, Árpád-kori templom

 

A Csanádi puszták közepén, szántók közt, egy erdős kis ligetben áll az ezer esztendős alapokon felépített Kopáncspusztai, más néven Mezőkopáncsi kápolna. A Tótkomlós-Makó országúton egy szép, nagy, nem is túl régi tábla jelzi a letérést a földútra, amely elvezet az aszfaltos úttól kb másfél kilométerre álló kis templomhoz.


A földúton turistajelzések is segítik a tájékozódást, a Marosháti Piros turistajelzés frissen festett szignói szépen vezetnek a piros rom jelzésig, amely még egy kb 800 méteres letéréssel éri el a ligetes templomdombot.

A Mezőkopáncsi kápolna egy nála régebbi eredetű kunhalom tetején áll. Építésének ideje a XI. századra tehető, az akkoriban létezett Mező-kopáncs falucska temploma volt. A tatárjárás idején részben leégett, gótikus stílusban épült újjá a 13. században.


A XX. századra csak a főhomlokzat fala és egy oldalhomlokzat maradt meg. Óriási szerencséje a templomnak hogy Horthy Miklós idején restaurálták, mert akkoriban még nagyon odafigyeltek az autentikus visszaépítésre, magyarul igyekeztek a kis templomot eredeti formájában restaurálni. Ebben szerintem sokat segített nekik például Nagybörzsöny mintája...
A kápolna körül temetőkre is bukkantak, sőt egy két gazda 1919-ben egy fazékban jelentős pénzleletre talált, amely kb 400 db ezüstpénzből állhatott, melyekből 235 db maradt meg.
Nagyon szépen van megoldva a kápolna építése, teljesen autentikus, mégis, leheletfinoman láttatják azt is hogy meddig volt meg eredetileg. Szerencsére a Velencei Charta csak bő 30 évvel ennek helyreállítása után született meg...

 

Jelenleg jó állapotban van a templom, rendszeresen használják, ha nem is túl gyakran. Turista pihenő és turista szállás is van a kápolna körül lévő kis ligetes erdőben, továbbá egy XVIII. századi szív alakú sírkő.

 

Pár nyári fotó, pár hónappal korábbról:

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.11.29 0 0 1535

Igazából nem látjuk bele, csak első ránézésre ez jut eszébe az embernek erről a szimbólumról. Arra lennék kíváncsi hogy mit is jelenthet ez itt, ebben a környezetben, ha egyáltalán van jelentése nem csak úgy átvették. 

Előzmény: eref (1534)
eref Creative Commons License 2021.11.29 0 0 1534

Abszolút laikusként szólok most hozzá. Szerintem ez nem Jang-Jin. A Jang-Jin lényegéhez tartozik, hogy az egyik fele sötét, a másik világos, és mindkét fél részben van egy ellenkező színű pötty. Szerintem véletlen a hasonlóság és csak mi látjuk bele a Jang-Jint.

Előzmény: kkn (1533)
kkn Creative Commons License 2021.11.27 0 0 1533

Az egyensúlyt valószínűleg ők is tudták alkalmazni. A jó és a rossz, menny és pokol. A bizánci időkben, a kereszténység dogmáinak kialakulása közben még lehet, nem érezték eretnekségnek ilyen eszmék acceptálását. Bár ők is csak a felületét ismerték a kereskedők által. 

Utána meg szerintem már csak stíluselemként alkalmazták, ha az korai keresztények épületein jó volt, nekik is jó lehet. Meg gondolom, akkoriban már jópár száz évvel később a kínai kultúra ismeretének teljes hiányában nem is tudták, mit jelent. 

Előzmény: Törölt nick (1532)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.27 0 0 1532

Ok, rendben, bizánci stílusú, valamilyen szimbólum.

De mi lehet a jelentése egy ilyen szimbólumnak ebben a kultúrkörben?

Előzmény: kkn (1531)
kkn Creative Commons License 2021.11.26 0 0 1531

Leírásokban egy bizánci stílusú ablakot említenek. Ez lenne az?

Ugye az ókori Selyemút kapcsolatot jelentett Kínával, ismerhették gondolom a szimbólumot. Amit akkor ezek szerint akalmaztak is.

Bár nagyon más korszak, az újvidéki, XVIII. sz-i Mária Neve neogótikus templomának rózsaablakának közepén is ott a szimbólum. Gondolom, anno nem a jinjangot akarták vele megidézni, hanem a régi stílusból merítettek.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1530)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.26 0 1 1530

Üdv!

 

Pécsvárad: Mindenszentek-kápolna

 

Ez a XI. században épült kis kápolna igazi meglepetés volt pécsváradi sétám során. Véletlenül bukkantam rá, a sárga jelzésen a Zengő felé menet.

 

Első ránézésre nekem az asszimetrikus Mánfai Árpád-kori templom ugrott be, ugyanis a falkutatások emlékeit markánsan meghagyó restaurálás jól megmutatja a templom különböző időszakainak építési stílusjegyeit.

 

 

A legszebb részleteket nem meszelték fehérre, így jól felismerhetőek a korábbi építészeti stílusok, elsősorban az Árpád-kori.

 

Egy dologgal nem tudtam mit kezdeni, ez pedig a Jin és Jang energiákat szimbolizáló tajcsitu egy korai középkori magyar templom falán! :-O

 ez mi lehet vajon?

 

 

Nagyszerű és számomra váratlan, továbbá igen érdekes felfedezés volt ez a kis templom Pécsváradon.

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.17 0 1 1529

Hollókő rejtett kincse

 

Tulajdonképpen a felszín felett semmi nem látszik, kérdés hogy egy kis ásással mit találnánk a felszín alatt? 

Ha tudnak róla akkor lehet hogy érdemes lenne kicsit megkutatni, Hollókő arra kap pénzt amire akar, szerintem.

 

gumidani Creative Commons License 2021.05.16 0 2 1528

A kulcslyukon beleselkedve.

Előzmény: alkotasu (1527)
alkotasu Creative Commons License 2021.05.16 0 0 1527

A freskókról nincs fényképed?

Előzmény: Törölt nick (1526)
Törölt nick Creative Commons License 2020.12.06 -1 2 1526

Mecseknádasd Árpád-kori temploma 2020.12.05-én reggel:

Ilyen jó fényekben még sosem láttam, általában délután jártam errefelé korábban.

Arzeen03 Creative Commons License 2020.11.05 0 3 1525

Üdv Mindenkinek!

 

Nézegettem itt a fórumot, gondoltam megosztok én is egy templomromot, nem tudom volt e már...

 

KOCSÉRI TEMPLOMROM

 

Pest megyében, Nagykőrös mellett van Kocsér település, a templomrom a kocséri köztemetőben található, szabadon látogatható. 2020. október 08-án voltam a temetőben és néztem meg a templomrom darázskőből épült falmaradványát.

 

A templomromnál készült fényképeimből néhány:

 

 

Drón kép:

 

A templomrom történetéből:

"“Kocsér település temetőjében áll a XV. századi gótikus templom még ma is álló falmaradványa, feltehetően 1596-ban elpusztult kun település egyetlen emléke. A templomot a településsel együtt a török pusztította el, így sokáig csak puszta volt, ami csak a XVIII. században éledt csak újjá. A régészeti feltárása is történt, ahol korabeli csontok is előkerültek,
Anyaga a környéken a felszín alatt 80-120 cm-re található terméskő. Érdekes megfigyelni a lyukacsos köveket, amiből épült: ez a híres darázskő, azaz a réti mészkő.”

történeti forrás: "túrautak"

 

Csináltam egy drón videót is a templomromról, akit esetleg érdekel, a youtube-on Dronside csatornán "Kocséri templomrom" név alatt megnézhető.

 

L.B.

 

Törölt nick Creative Commons License 2020.10.25 -1 2 1524

A minap Ópusztaszeren jártunk.

Csodálatos hely, nem csupán a puszta és az elődök szelleme varázsol el hanem az itt látható rengeteg látnivaló is.

Ami ide tartozik ezekből.

Maga az Árpád-emlékmű, amelyen az park léte alapul az egykori Szer-Monostor mellé lett felépítve 1896-ban. És nem tévedés, igenis mellé, ugyanis fotók és festmények is ábrázolják az akkoriban még 7 méteres magasságot is elérő falmaradványokat!

Az 50-es évek múltat pusztító rendszerének egyik bűne volt ezen monostor falainak lerombolása is. Fel nem foghatom ép ésszel hogy ami megmenekült évszázadok során töröktől, tatártól, osztráktól azt egy ostoba rendszer simán megsemmisíti, az égvilágon semmit nem nyerve ezzel a pusztítással.

 1902-ben még így nézett ki az egykori monostor megmaradt fala. Ez festmény, de fotó is van róla, sőt az 1800-as évek elején még sokkal több állt belőle.

 

Manapság egy Velencei Chartás téglából visszaépített csúnyaság mutatja a régi, hatalmas méretű egyházi épületegyüttes alapfalainak vonalát. 

Érdekesség a kiállított hat darab szobor, ezek vajon eredetiek lehetnek?

 eredetinek tűnő szobrok

 

Még egy érdekesség: az eredeti Vereckei határkő-emlékmű is itt, a parkban lett felállítva oly sok viszontagság után. a háttérben a kunhalmokon egykoron állott kunbabák másolatai.

(ilyen kunbabát talált egyébként Sashegyi Sándor a Holdvilág-árokban is 1942-ben, de ez egy nagyon más történet)

gumidani Creative Commons License 2020.09.24 0 1 1523

Kicsit kilóg a topik tárgyköréből, de talán nem zavarják meg a kevéssé pezsgő eszmecserét az alábbi képek.

Dunapataj református temploma:

 

gumidani Creative Commons License 2020.09.24 0 2 1522

Tegnap megnéztem. A cikkben szereplő fényképeket nem ismétlem meg. Talán ez az egy mutathat egy kis pluszt.

 

Előzmény: Törölt nick (1520)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.30 0 0 1521

Ezt még helyre lehet állitani. Németországban a bombázás nagyobb pusztitásokat végzett és abból az állapotból hozták vissza az ország középkori örökségét.

 

Előzmény: Törölt nick (1520)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.06 -1 0 1520

Nagyszerű tollú cikkíró, ezt ezúttal is bizonyította Annamária, tetszett neki a hely nagyon, örült az ötletnek:

Turista Magazin - A rejtélyes napsugár tornya a pusztában

 

Egyébként a Kiskunsági Nemzeti Park egyik legjelentősebb ürgepopulációja is itt él, erről is éppen a napokban született egy írás, háttérben a Csonka-toronnyal:

Feltérképezik az ürgeállományt a Kiskunsági Nemzeti Parkban | BAON

 

 

Előzmény: Törölt nick (1511)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.06 0 0 1519

A 400 ezret sem korabeli források sem a megtalált leletek nem támasztják alá.

Előzmény: Törölt nick (1518)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.06 -1 0 1518

Off

Pontosan.

Éppen ezért felesleges elemezgetni, mert nincsen értelme. Avar és hun és szlovák és szerb, és magyar. A kérdés minek érzed magad.

Ha valaki magyarnak érzi magát akkor magyar ha nem akkor nem, nem kell ezt semmiféle ideológiával alátámasztani, sem pedig túlmagyarázni. 

 

A 400-600 ezer az pedig annyi. Ha nem annyi lett volna akkor nem lett volna képes államalapításra sem a magyar népcsoport. A hadsereg része volt ennek a tizede.

Előzmény: Törölt nick (1517)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.06 0 0 1517

"hogyan döntöd ezt ma el, kinek voltak kelták, kinek avarok, kinek hunok az ősei?"

 

egymásra rétegződő kulturák esetén a viszony nem "vagy" hanem "és"

Előzmény: Törölt nick (1514)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.06 0 0 1516

"400-600 000 honfoglaló tömeg"

 

tizzel oszd el.

 

egy volt a betelepedő népek közül, egy valamiben emekedett ki: képes volt államszervezésre.

 

Ezen honfoglaló csoport utódai alkották azután az árpádkori nemességet és katonaságot.

Előzmény: Törölt nick (1514)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.06 0 0 1515

Ancient holokausztról nincsenek feljegyzések. Római településeken járva, elsősorban pölö Gorsium, nagyon szépen elkülönültek a kelta ősök a betelepedett rómaiaktól romanizálás ide vagy oda. (de még egy a mai technikai eszközökkel végrehajtott holokauszt sem vezet egy nép teljes eltűnéséhez).

 

Azok az emberek, amelyek több generácio ota a KM-ben éltek és nőttek fel népvándorlás ide vagy oda nem hagyták el szülöföldjüket, legalábbis többségben nem,

 

 

A kisebbség aki elmenekült, azok is abban a tudatban tették, hogy még egyszer visszatérnek szeretett hazájukba, igy gondolkodott Seuso lovag is, aki nem vitte magával értékeit hanem elrejtette Polgárdi mellett a villája környékén.

 

Az egymást követő kulturák aztán megismerték egymást és átvették egynás stilusát és hagyományait ami jol nyomon követhető például a csákvári késő római temetőkben is.

 

A KM a történelem folyamán sosem bizonyult lakatlannak, hanem az egyes civilizációk, lényegében a mi őseink kulturája egymésra rétegződött és egyfajta folyamatosságot alkotott.

 

A mai értelemben vett magyar nép akkor keletkezett amikor a Honfoglaló csoport egyesőlt a KM-beli ősökkel.

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1514)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!