Keresés

Részletes keresés

Csimpolya Creative Commons License 2020.08.04 0 0 2450

Valóban, meglepő dolgok következnek belőle.

Előzmény: zsanna (2449)
zsanna Creative Commons License 2020.08.03 0 0 2449

Látod-látod, ezek szerint ez eddig nem tudatosult :-)  Mire nem jó egy kis pécsi kirándulás :-) 

Előzmény: Csimpolya (2448)
Csimpolya Creative Commons License 2020.08.03 0 0 2448

Körülnéztem, találtam is egy, illetve két porcelántányért, aminek a hátulján a 914 szám szerepelt, gondolom, az év, amikor gyártották. Ez biztos nem Zsolnay, viszont milyen csodás érzés, hogy 106 éves tányérból eszem a zöldbabfőzeléket!

Előzmény: zsanna (2446)
Csimpolya Creative Commons License 2020.08.03 0 0 2447

Igen, erősen kötött volt az időm. Részint csak egy, maximum két éjszakára tudom otthon hagyni a macskámat, részint vendég voltam, és van egy irányadó mondás, miszerint: Akármilyen kedves vendég, három napig untig elég! Ehhez tartottam magam,így mindketten kellemesen éreztük magunkat.

Így is bőven volt mit nézegetni, még akkor is, ha időnként heves záport kellett átvészelnünk, szerencsére egy bevásárlóközpont előtt kapott el minket.

Egyébként a főpályaudvart is nagyon szépen felújították! Mosolyogtam, mert egy zongora állt az egyik sarokban. Rögtön ki is próbáltam, bár egyáltalán nem értek hozzá. Ettől függetlenül nagy lelkesedéssel, de kíméletesen rövid ideig ütögettem a billentyűket. Elmondhatom, hogy zoingoráztam a pécsi pályaudvaron! Legalább húsz másodpercig!

Előzmény: Magdolnna (2445)
zsanna Creative Commons License 2020.08.03 0 0 2446

A Zsolnay-negyedet is nagyon szeretem, - a Gyugyi-gyűjteményt is megnéztem már többször is :-)  Utoljára tavaly szeptemberben láttam, speciális "idegenvezetéssel": sokéves egyetemi találkozónk volt, és az egyik volt évfolyamtársam a Negyed egyik "atyjá"-nak tekinti magát, - Ő vitt körbe bennünket. Megmutatta a gyűjtemény első darabját, - hát megmondom őszintén, számomra egy teljesen hétköznapi darabnak tűnt, nem is tudom, Gyugyi milyen fantáziát látott benne :-) 

Meg van egy eredetileg 12 darabos tányér-készlet, amiből már csak egy darab hiányzik...  Tanácsolta, hogy mindenki nézzen körül a családi porcelánok között, igen sokat érne az a hiányzó egy darab :-) 

Előzmény: Csimpolya (2436)
Magdolnna Creative Commons License 2020.08.03 0 0 2445

Akkor nem voltak elengedve idővel ti sem, mikor ott jártunk kapásból ilyen mindenre jó jegyet akartam váltani, és kérdezi a pénztáros, mennyi ideig tervezzük az ott tartózkodást, mert kb két nap alatt tudjuk az összes kiállítást megnézni, így 1-1 választottunk. Plusz nekünk is volt ez a kinti mászkálás, meg a kézművesboltok, de azért én hagytam magam csábítani, jó nem egy padlóvázát cipeltem haza. Kis ez az :)

Álom szép, varázslatos világ, minden tárgy.

Előzmény: Csimpolya (2436)
Csimpolya Creative Commons License 2020.08.03 0 0 2444

Jó lenne, de ha nagy a meleg, inkább ki sem mozdulok hazulról. 

Előzmény: Shangri-La (2443)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.31 0 0 2443

Mondom, nem nagy az egész, pár tucat kép, sok magyar vonatkozású. Van egy falon több információs blokk is Capa-ról. Én most csak futólag néztem meg, 19 órakor volt a megnyitó, én fél 8 után értem oda, és mentem tovább a 8-kor kezdődő koncertre. Pont ezért akarom még megnézni rendesen.

 

Mehetünk együtt is. :DDD

 

Előzmény: Csimpolya (2441)
Csimpolya Creative Commons License 2020.07.31 0 0 2442

Számítottam rá, de némi csalódást okozott, hogy elmarad az idei Mesterségek Ünnepe.Vagy tíz éve mindig ellátogattam oda, de idén rajtam kívülálló okok miatt hagyom el.

Csimpolya Creative Commons License 2020.07.31 0 0 2441

A fentebbiek figyelembevételével meggondolom a dolgot.

Előzmény: Shangri-La (2440)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.31 0 0 2440

Ja és csak a Park nyitvatartási idejében látogatható, amit nem sikerült kiderítenem, vagy délután 5-től, vagy 6-tól. És szeptember 31-ig lesz.

 

https://www.facebook.com/events/700253577188866/

 

Előzmény: Csimpolya (2438)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.30 0 0 2439

Nem túrnak bele, kívülről megtapogatják, max belenéznek. A lényeg, hogy ne legyen nálad italos palack. De szerintem téged még annyira sem fognak. :-)

Előzmény: Csimpolya (2438)
Csimpolya Creative Commons License 2020.07.30 0 0 2438

Tulajdonképpen érdekelne, de idegenkedem attól, hogy idegenek turkáljanak a táskámban. Erre a célra itt vagyok én.

Előzmény: Shangri-La (2437)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.30 0 0 2437

A Budapest Parkban ma nyílt egy kis Robert Capa fotókiállítás. Nem nagy, egy falfelület, viszont ez a része ingyenes*. A megnyitó miatt sokan voltak, a kiállítási felületről nem tudtam közelit csinálni. A kád fotózkodás céljából van. :-)

 

Én koncert miatt mentem, de tudtam róla a Facebook-ról. Majd még megnézem rendesen.

 

*Viszont a bejáratnál ellenőrzik a csomagokat, a Parkba nem lehet bevinni semmiféle ételt/italt, elveszik az őrök még az ásványvizes palackokat is. Hogy visszaadják-e, nem tudom, ott voltak kitéve az asztalra.

 

 

 

Csimpolya Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2436

Íme, a folytatás.

Pénteken a Zsolnay-negyedet látogattam meg. A múzeum csak tíztől, de a Zsolnay-udvar már kilenctől megtekinthető. Kellemes hely, nem túl meglepő módon rengeteg csempe, kerámia, ideértve az ebből készült szobrokat is.

Az egyik bejáratot két griff őrizte, komolyak és méltóságteljesek voltak nyújtottak, szépen kidolgozva, karmaik között Pécs város címerével. Illő tisztelettel üdvözöltem őket, és tovább sétáltunk.

A parkban található szobrok közül négy mesterségeket ábrázolt. Az első láttán meglepődtem, mert a ferencjóska (értsd: szalonkabát) és a kézben tartott tárca alapján kávéházi főúrra tippeltem, és nem is tévedtem! Rögtön közöltem vele, miszerint: Fizetek, főűr, volt egy feketém! Az egyetlen nőnemű sajna, félkarú volt, megviselték az idők viszontagságai. A hátralévő kettőnél nem tudtam eldönteni, milyen mesterséget folytathat.

Láttam egy óriási szőlőtaposó kádat, és egy jókora prést is. Nem hinném, hogy itt folyt a szőlő feldolgozása, de a borospince mellett nagyon stílusos volt. Az itteni szobor is, mert egy menyecskét ábrázolt, aki szőlőt visz a kötényében.

A következő kis udvarban jó néhány állatszobor látható, például három, roppant álmos kerámiaoroszlán, meg egy bölcs bagoly egy odvas fatörzsön. Itt található néhány, kézműves termékeket árusító bolt. Ezek egyike, ami cukorkát árult, már nyitva volt. Beléptem, és elkapott a nosztalgia! Selyemcukor (amit itthon könnyen érthető okokból párnacukornak hívtunk) minden mennyiségben és színben, selymesen, csíkosan, csábítóan. Azért sikerült ellenállnom! A kézműves csokit árusító bolt szerencsére nem volt nyitva.

Lassan már nyitottak a bemutatótermek, jegyet váltottunk a Gyugyi ki8állításra, ami a gyár fénykora alcímet viselte.

Érdemes volt megnézni! Kéretik nem kinevetni a háziasszonyi szemléletet, de az első, ami feltűnt, az a ragyogó padló volt, olyanra fényesítve, hogy az első teremben látható, csodaszép kandalló visszatükröződött rajta. A kandallót Zsolnay Henrik magának tervezte, szép lett, minden túlzás nélküli, elegáns.

A kiállított kerámiák sokféle stílusban és mintával készültek, volt távol-keleti motívumos, volt olyan, amit a millenniumi év alkalmával a régi magyar motívumok díszítettek, de volt egyszerű és elegáns váza is. Aztán a helyzet kissé elfajult, mert rengeteg, fölöslegesen bonyolult, túldíszített holmit készítettek, Igaz, jól érezhető az öröm, hogy ezt mind el lehet készíteni kerámiából. Három kis ékszerdobozt láttam, megtévesztően olyan volt, mintha fából készült volna.

A legjobban az óriási padlóvázákon csodálkoztam, szépek voltak, de nem irigylem azt az inast vagy szobalányt, aki törölgette!

Volt olyan négyszögletű tálka, aminek a négy oldala fel volt hajtva, mintha egy lapot göngyölnének be. Sok értelmét nem láttam, de megjegyeztem, hogy szívesen venném, ha ebből kínálnának meg egy jó adag töpörtyűs pogácsával!

Hasonlóan meglepődtem két, óriási méretű csutorán. Az egyiket, ami legalább ötliteres volt, vadászjelenet díszítette, és eltűnődtem Vajon külön málhásöszvér vitte a vadásztársaság után? Elképzeltem viszont, hogy egy nagyon vadászias rendezvényen a felköszöntöttnek innia kellett belőle, az volt aztán a férfiasság próbája! Nem az ivás, a súly megtartása.

Aztán elolvastam a történetét, és rájöttem, hogy rossz nyomon járok, mert ez afféle reprezentációs ajándék volt Rudolf trónörökös esküvője alkalmából.

Szó mi szó, szép és érdekes gyűjtemény volt, alaposan kinézegettem magam!

 

 

Csimpolya Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2435

Igen, jó, hogy így alakult. Azon is elgondolkodtam, hogyan lehetett ekkora vásznakat szállítani? Jó, volt vasút, de Taorminában vagy Palesztinában biztos nem.

Előzmény: zsanna (2430)
Csimpolya Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2434

Nekem is, de sak másfél napom volt. Előbb-utóbb vissza kell mennem, további sétára-nézelődésre-.

Előzmény: Magdolnna (2428)
zsanna Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2433

Különben már én is reklamáltam volna :-) 

Előzmény: zsanna (2432)
zsanna Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2432

Sajnos nem is tudott volna, mert pont azon a két napon kórházban voltam, és látogatási tilalom van :-) 

Előzmény: Shangri-La (2431)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2431

Téged meg se látogatott? :-)

Előzmény: zsanna (2430)
zsanna Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2430

Imádom a Csontváry Múzeumot, évente-kétévente be-benézek oda :-)  És igen nagy szerencsénk, hogy anno Gerlóczy Gedeon beleszeretett a Csontváry képekbe, különben a nagy vásznak piaci árusok ponyváiként végezték volna :-( 

Előzmény: Csimpolya (2427)
Magdolnna Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2429

Szép!

Előzmény: Csimpolya (2426)
Magdolnna Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2428

Ez is jó, de hol a többi érdekesség, nevezetesség? Hiányérzetem van :)

Előzmény: Csimpolya (2427)
Csimpolya Creative Commons License 2020.07.27 0 0 2427

Csütörtökön és pénteken sikerült eljutnom Pécsre. Másfél napot töltöttem ott, és igyekeztem jól kihasználni.

Az első napon a Csontváry Múzeumban jártam. Éppen esett, vagy esni készülődött, ezért nem sokan voltak ott, nyugodtan nézelődhettem.

Maga az épület is kellemes, harmonikus látvány, jól meg is szemléltem.

Az első teremben tüstént meglepetés várt, mert fekete háttér előtt megfestett pillangókat láthattam. Alattuk, szintén fekete táblán kiállítva ugyanezen pillangók, ugyanolyan elrendezésben. Sajnos, csak a nappali pávaszemet és a halálfejes lepkét ismertem meg.  A következő képen egy, a zsákmányán pihenő héja látható, olyan módon lefestve, hogy bármely, Hermann Ottó által írt könyv illusztrációja lehetett volna.

Öröm volt találkozni azokkal a képekkel, amiket eddig csak reprodukcióból ismertem. Így nézve sok érdekes részletet fedeztem fel, még akkor is, ha nem érdemes túl közelről szemlélni, mert úgy csak foltokat lát az ember, távolabbról áll össze a kép.

A Sétalovaglás a tengerparton megszemlélése után pedig azon kezdtem el

gondolkodni, vajon a teliholdon valóban ábrázolta-e a festő a szabad szemmel is

látható tengereket, hegyeket, vagy ez csak a festék egyenetlensége? 

A Siratófal festményt szemügyre véve, megállapítottam, hogy az ott lévőknek

alighanem volt okuk mit felpanaszolni, beleértve az ott lődörgő, csontsovány kutyát is. Viszont feltűnt egy, a kép jobb felső sarkában látható férfi, akinek mind az arcvonásai, mind a viselete elütött a többitől, azt mondtam rá, hogy szolgabíró úr.

Némi töprengés után rájöttem, hogy Palesztina akkoriban török fennhatóság alatt állt, tehát lehet, hogy ez az ember egy éppen arra járó török tiszt volt.

Amin meglepődtem, az egy Ferenc József portré volt. Nem hinném, hogy őfelsége modellt állt Csontvárnak, alighanem egy másik festményről vagy fényképről dolgozott.

Volt viszont egy jobb modellje: ő saját maga. Ez – legalábbis szerintem – inkább a köztiszteletben álló patikust, mint a zseniális festőt ábrázolta.

A Magányos cédrus a kedvencem, azt nélztem a legtöbbször és a leghosszabban.

Elég sokáig voltam ott, de mennem kellett, mert Pécs még jó néhány érdekességet tartogatott számomra.

Csimpolya Creative Commons License 2020.07.15 0 0 2426

Tegnap megnéztem a Vad erdők, vad bércek című természetfilmet. Mindössze egyórás, de ez a javára válik, mert nem húzza az időt, nincs benne fölösleges töltelékanyag.

A főszereplő, mi több a sztár, a hiúz lenne, de csak a történet vége felé lép elő, akkor viszont imponálóan. A magyar, illetve közép-európai erdők életéről szól, télen kezdődik, amikor a fantom nyomai látszanak a hóban. Mondhatom, jólesett a havat bámulni, rögtön hűvösebb lett, bár lehet, hogy ez a légkondinak köszönhető.

Akárhogy is, szépséges felvételeket láthattam a téli, tavaszi, őszi erdő életéről, a patak életéről, békák nászáról, szitakötőkről, kérészekről, de még a gombákról is.

A vége felé bevonult a történet sztárja, a hiúz. Ügyes vadász, fortélyosan lopódzik, gondosan választja ki a rejtekhelyét.

Tanúja lehettem egy szarvasborjú levadászásának, nem mondhatnám, hogy esztétikus, de annál hatékonyabb!

Végül pedig előkerült két tündéri, bűbájos hiúzkölyök, hosszan játszadoztak, készültek a jövendő életükre.

Azoknak ajánlom, akik szeretik a természetfilmeket, és nem csak a távoli vidékeken játszódókat.

Amikor vége lett, a stáblistán láttam, hogy a felvételek legszebb-legjobb része részint a Magas-Tátrában, részint a bajorországi erdőkben készült.

Csimpolya Creative Commons License 2020.07.10 0 0 2425

Megnéztem, érdemes volt!

Előzmény: Shangri-La (2423)
Csimpolya Creative Commons License 2020.07.10 0 0 2424

Nagyon tetszenek!

Előzmény: Magdolnna (2420)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.10 0 0 2423

Az Arany János utcában volt egy baromi jó tűzfal, sajnos már eléépítettek.

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=151163492&t=9234964

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=151142651&t=9234964

 

Mindenképpen nézzétek meg videókat a készítéséről meg az animációról!

 

 

 

Előzmény: Magdolnna (2420)
Magdolnna Creative Commons License 2020.07.10 0 0 2422

Nagyszerű, köszönöm, ha ott leszek valamelyiken, megírom :)

Előzmény: Shangri-La (2421)
Shangri-La Creative Commons License 2020.07.10 0 0 2421

Én a verseit csípem (már azt a párat, amit olvastam), a Magashegyitől meg imádom.

 

Több tárlatvezetés is van/volt, volt Keleti Évával, ezek pedig a következők, néha koncerttel megspékelve

 

https://www.facebook.com/events/2807944359417382/

 

https://www.facebook.com/events/1010386576090273/

 

https://www.facebook.com/events/491976304938013/

 

Előzmény: Magdolnna (2418)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!