Keresés

Részletes keresés

pagrus Creative Commons License 2010.05.02 0 0 34
Sokféle bizony, és ahhoz, hogy használni tudjuk, meg kell mérni. Ezeket például egész jól lehet használni 100 Hz fölött, tavaly decemberben mértem:

1

2
Előzmény: Törölt nick (31)
shalafi66 Creative Commons License 2010.05.02 0 0 33
Minden csak az anyagvastagságtól-szerkezettől és a hullámhossztól függ.
Előzmény: Törölt nick (32)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.02 0 0 32
A szivacsos anyagok nem túl jó csillapítóanyagok. A vastag, testes függönyök viszont annál inkább,ráadásul, ha elhúzható, akkor még variálni is lehet az elnyeletés mértékét.Jól működhetnek adott esetben a falra felrakott vastag szőnyegek is, ámbár kérdéses, hogy ez a "dizájn" mennyire elfogadható egy lakószobában :)
Előzmény: haujan (30)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.02 0 0 31
Az, hogy csillapítani, ráadásul még elég hányaveti kifejezés, mert sokféle csillapítóanyag, sokféle frekvenciatartományban csillapít.
Ha valaki nem vaktában tapogatózik, hanem többé -kevésbé tudatosan alkalmaz csillapításokat, annak nem árt tudni, hogy melyek ezek a frekitartományok, és ,hogy az alkalmazandó anyagok hol, és mennyit csillapítanak.
Rosszul megválasztott, és/vagy elhelyezett csillapító eszközökkel lehet csapnivalóan rossz eredményt is elérni.
Azt nem hinném, hogy a hangsugárzók mögé rakott csillapítás a dinamikát csökkentené.Itt szerintem fogalomzavar lesz...
Előzmény: haujan (30)
haujan Creative Commons License 2010.05.02 0 0 30
Én azzal a nézettel is azonosulni tudok, amely azt állítja, hogy a dinamika megtartása miatt a sugárzók mögötti felületeken nem kell különösebben csillapítani. Maximum mélycsapdákat jó telepíteni a sarkokhoz, ellenben a lehallgató "vonal" mögötti oldalfalakat és különösen a hátfalat erőteljesen csillaptani kell. Alakalmazható a felületnövelés, csapdázás (térbeli kiemelésekkel, pl polcokkal), diffúzió (pl kúpos szivacsok), hangelnyelő anyagok (brokát, vagy más testes függönyök) használata stb. Nyilván ezek nem profi megoldások, amelyek pl oktávonként más-más technológiát írnak elő, de alapvetésnek nekem elfogadható.
Előzmény: Törölt nick (29)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.01 0 0 29
Szóval, komolyan:
Irányelvek vannak, de "ökölszabályok" nincsenek.
Sajnos a szobaakusztika az az egy olyan komponense a zenehallgatásnak, amit sokszor csak küszködések árán tudunk javítani, vagy többé-kevésbé befolyásolni(ellentétben mondjuk egy rosszul megválasztott hangsugárzóhoz, amit fogunk, és kicserélünk, ha nem tetszik.)

A legkellemetlenebb talán, ha az állóhullámok pont a zenehallgató szék helyén vannak, és azt nemigen tudjuk áthelyezni.

A zenehallgató személyt kétféle hullámok érik :
1: direkt hullámok közvetlenül a hangsugárzó irányából,
2: reflektált hullámok a szoba falairól, és egyéb berendezési tárgyakról ,esetleg ablakfelületekről visszaverődve.

Ezeknek az aránya nagy mértékben befolyásolja a kapott hangot.
Ideális esetben a visszaverődést előidéző felületek távol kerülnek a hallgató személytől= Nagy méretű szoba.
Ilyenkor kedvezően alacsony lehet a reflektált hangok aránya a direkt hangtól. (távolsággal négyzetesen csökkenő hangnyomás)

Kisebb szobában kompromisszumos megoldásokat lehet csak alkalmazni.
Pl csupasz falfelületekkel szemben elnyelő felületek, vagy a padlón elnyelő szőnyeg,vastag, elnyelő függönyök, stb.
Előzmény: haujan (-)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.30 0 0 28
Nem is lehetett komolyan venni :-)
Előzmény: GekTDS (26)
GekTDS Creative Commons License 2010.04.30 0 0 27

Nekem 1 tapasztalatom van szoba akusztikával kapcsolatban:

Minél jobban be van lakva puha dolgokkal,annál jobb.

Jó vastag szőnyeg, sok párna, puha ülőgarnitúra és sok-sok könyv.

A kellemes környezetben egy olcsóbb hifi is élvezetet nyújthat.

GekTDS Creative Commons License 2010.04.30 0 0 26

Ne vegyél már komolyan! :)

Azt akkor "hangszigetelésként" használták a termek között.

30 éve volt ez.

Előzmény: Anarchista gruftie (25)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.30 0 0 25
A semminél jobb...egyébként meg humbug.
Előzmény: GekTDS (22)
pagrus Creative Commons License 2010.04.30 0 0 24
Ha a CA-F1-re gondolsz, azt spacc nálam látta (na jó, hallotta is) és évekig küzdött, mire tudott egyet szerezni ő is :)))
Előzmény: GekTDS (23)
GekTDS Creative Commons License 2010.04.30 0 0 23

kifelejtetted a gáztűzhelyt a hangládák között!! :)

(az olyan spacc-os volt nem?)

Előzmény: pagrus (15)
GekTDS Creative Commons License 2010.04.30 0 0 22
nemonnyad már!! A zenesuliban ahová jártam gitár edzésre avval vótak a terem falai burkolva. És nem csak azért mert ÉN ott gyakoroltam!! :)
Előzmény: Törölt nick (6)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 21
Én 1999 -ben hallottam a K501 -t...az sem volt rossz. Volt a frekitartományában direkt egy kis 'leszívás'...és ezáltal nem úgy hallottad, mintha a 'fejedben szólalna' meg a cucc.
Előzmény: pagrus (20)
pagrus Creative Commons License 2010.04.29 0 0 20
Nagyon jó kompromisszum az AKG K701, 60-110 eFt között árulják - de ez itt off, igaz, a topik indítója nem nagyon jár erre :)
Előzmény: Anarchista gruftie (18)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 19
Ha a szoba hosszabbik kiterjedése felé sugároznak a hangfalak, akkor ráadásul az esetleg kialakuló állóhullámok hossza is nagyobb s ezáltal a frekvencia alacsonyabb tartományba esik. Az ideális egyébként az volna, ha a hangládát beépítenéd a falba...így az akusztikai rövidzár (kioltás...) a lehető legminimálisabb lenne...a hatásfok növekedne.
Előzmény: pagrus (16)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 18
No...de mivel az én szobám sem stúdiónak lett tervezve (sajnos)...meg tele van mindenféle szarral (berendezések, lemezek...stb)...ezért én a fejhallgatós megoldást találtam még a legcélravezetőbbnek. Amúgy is ha zenét hallgatok, leülök...nem teszek veszek közbe. De ezt fejhallgatóval nem is nagyon lehetne (ha csak nem valami szar wireless cuccal nyomulnék.) 100.000Ft alatt is kifejezetten korrekt füleseket lehet kapni...de aki übermilliomos, annak a már írt Sennheiser -t tudnám javasolni. (Enyhén irigykednék is rá...)
Előzmény: pagrus (15)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 17
Mily véletlen :-D Találtam itthon egy jó régi (1966) könyvet:

Dr. Tarnóczy Tamás: Akusztikai tervezés.

Szerintem korrekt.
Előzmény: pagrus (15)
pagrus Creative Commons License 2010.04.29 0 0 16
jav.: állóhullám
Előzmény: pagrus (15)
pagrus Creative Commons License 2010.04.29 0 0 15
Pöpec, studiókba való megoldásokat nem hiszem, hogy bárki alkalmazna az otthonában. Tavaly végigkövettem az egyik fiam studió tervezését és építését, egyrészt milliókba kerül, másrészt azt a tudást nem valószínű, hogy csak úgy leírja valaki egy fórumban.
Az egyébként nem is lenne jó, ha az otthoni szoba utánzengési ideje elkezdene hasonlítani egy studióéhoz.

Amik még nekem beváltak:
- csak tervezéskor, építéskor járható út: kő padló, tiszta fa födém, a nappalim és az egyik szobám ilyen.
- Nagyobb nappalinál a hosszanti falak (~10 m) közepére a térbe belógó nagyobb kiterjedésű és tömegű polcokat tettem, ez eléggé befolyásolja az álóhullámokat
- Kisebb szobában (~20 m2) a hangfalakat bő 1 m-re elhúztam a falaktól (a hátuljuktól mérve) úgy hogy mögöttük kényelmesen el lehessen menni, és a falon lévő polcokat el lehessen így érni. Most éppen így van az egyik kisebb szobámban, a polc előtti szőnyegen meg lehet kerülni a hifit:

45n.jpg
Előzmény: Anarchista gruftie (13)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 14
szigeteloaruhazak.hu/hangelnyelok
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 13
Pénz kérdése csak, ki mennyit szánna rá. Pöpec, stúdiókban is használt csillapító anyagok végett érdemes körülnézni a neten...már csak az árbéli eloszlás miatt is. Vannak profi cuccokat (keverő, mikrofonok, szalagok és egyéb adathordozók...stb) forgalmazó cégek, boltok is. Érdemes szerintem akusztikai tervezéssel foglalkozó cégek honlapjait is megkeresni és ha a pénz nem számít, velük kiviteleztetni.
Előzmény: Törölt nick (6)
Anarchista gruftie Creative Commons License 2010.04.29 0 0 12
Találó.
Előzmény: Törölt nick (5)
pagrus Creative Commons License 2010.04.29 0 0 11
Köszi szépen, elküldtem!
Előzmény: Törölt nick (10)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.29 0 0 10
Jut eszembe: Megtaláltam a késes szimmetrikus csatlakozókat. Olyanok, mint a Telefánk magnón. Priviben küldd a postacímed!
Előzmény: pagrus (8)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.29 0 0 9
ÓÓÓ, háát a könyveket ezer féle módon fel lehet használni az akusztikában!!

Előzmény: pagrus (8)
pagrus Creative Commons License 2010.04.29 0 0 8
A kép hozzá:

hangfalépítő tábor
Előzmény: pagrus (7)
pagrus Creative Commons License 2010.04.29 0 0 7
Ami nekem bevált, a könyvespolcok, a legutóbbi hangfalépítő táborban így nézett ki, a képen a Jupát MK-I hangfalakkal. Ne keseredj el, ha nincs elég könyved, vegyél polcokat és add le az antikváriumban a rendelést 5 m könyvre :)))
Előzmény: Törölt nick (6)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.29 0 0 6
"Van-e ökölszabály a sugárzók távolsága, az oldalfalak távolsága, valamint a lehallgató pont összefüggésben? "

Nincs

"aki tud olyan cégről, amelyik idehaza forgalmaz profi akusztikus anyagokat, akkor azt bátran írja ide!"

Bármelyik tüzép, amennyiben forgalmaz üveg/salakgyapotot, Nikecellt.stb.

Mielőtt megkérdeznéd: A tojástartó tálca =baromság.
Előzmény: haujan (-)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.29 0 0 5
Az MP3 az egy audio rom.:))
Előzmény: Anarchista gruftie (4)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!