Keresés

Részletes keresés

pater68 Creative Commons License 2010.04.15 0 0 26
Tiszteletem! Szerintetek törőékes mattüveg okozhat-e fókuszproblémákat?
bmwr12 Creative Commons License 2010.04.15 0 0 25
Szervusztok !
Az alábbi sorolás pár gyakori típus bázistávját mutatja.
Talán valaki hasznosat tud kiolvasni belőle a maga számára.

CAMERA LENS MOUNT LENS FLANGE TO FILM DISTANCE (mm)

Canon EOS bayonet 44.00
Canon EX1/2 VL bayonet 20.00
Canon R/FL/FD breech or bayonet 42.00
Exakta/Topcon bayonet 44.70
K-mount bayonet 45.46
Konica bayonet 40.70
Konica F bayonet 40.50
Leica R bayonet 47.00
M42 screw M42x1 thread 45.46
Minolta AF bayonet 44.50
Minolta MD bayonet 43.50
Miranda dual BM/SM bayonet/M42x1 thread 41.50
Miranda Laborec bayonet/M42x1 thread 41.50
Miranda Laborec dual BM/SM M46x1 thread 41.50
Nikon bayonet 46.50
Olympus OM bayonet 46.00
Pentax/Practica M42x1 thread 45.46
képfaragó Creative Commons License 2010.04.15 0 0 24
Sajnos az általános hogy az adapterek használatával az automata rekeszműködtetés és a nyitott rekeszes fénymérés elvész.
Néhány üdítő kivétel van, de nagyon ritka.
A Contax N bajonettre minden funkció (elektromos csatlakozású) megtartásával mennek fel a Contax 645 objektívek. Sajnos mindkettő megszűnt típus.
A PENTAX 645 gépre a Pentax 67 optikái minden automata funkció megtartásával mennek fel. Nem semmi darab, eredeti Pentax mechanikus adapter, mindent átvisz, rekeszműködtetést, rekeszinformáció visszajelzést a váznak!
Egyszer találtam olyan információt is , hogy valaki Contax N (elektromos vezérlésű AF) úgy tett fel a Canonra, hogy az AF is működött!
Az adapterezés sokszor indokolt, vagy érdekes alkalmazást tesz lehetővé, de legtöbbször kényelmetlen manuális használatot eredményez.
Claude Léon Creative Commons License 2010.04.14 0 0 23
Eszembe jutott az M42 adapter nikonhoz, épp ezért lencsés, hogy legyen meg a végtelen (már kérdés az optikai romlás :)
Előzmény: Claude Léon (22)
Claude Léon Creative Commons License 2010.04.14 0 0 22
ez a széleseb-keskenyebb váz nem egészen így van.
ha véletlenül szélesebb vázra (pl. Nik.) tudsz adaptert a keskenyebbre való optikához (pl. M39, hogy azért legyen realitása :), a közeli dolgokra jó lehet, csak végtelenre nem tudod majd állítani :)
Előzmény: képfaragó (20)
Claude Léon Creative Commons License 2010.04.14 0 0 21
Persze, hogy nem megy az IS, a fókusztávolság függvényében kell mozgolódnia, csak ezt ilyenkor nem tudja.
<OFF>a pentaxokon a régi manuális optikákhoz setupolni kell a fókusztávot, asszem úgy műx. az IS, de egy pentaxos biztos jobban tudja<ON>
Előzmény: pater68 (10)
képfaragó Creative Commons License 2010.04.14 0 0 20

Az objektívek fényereje független attól milyen vázra tesszük fel.
Tehát ha egy 2.8/135mm-es objektívet bármilyen vázra teszünk, akkor is marad 2.8/135mm. A fókusztávolsága is 135mm marad, csak egy fele akkora (18mm-es) szenzoron hatásában lesz olyan, mint egy kisfilmes 270mm-es objektív. Mélységélesség szempontjából a 18mm-es szenzorméreten, amely fele, 1/2 része a kisfilmesnek, két rekesznyivel nagyobb lesz a mélységélesség. A mélységélesség szempontjából tehát a 2.8 valóban 5.6-nak felel meg, de ez nem az objektív miatt van így, hanem kizárólag kisebb képméret miatt, tehát minden optikára vonatkozik, nem függ az adapterezéstől. A mélységélesség összefüggéseit fellelhetitek a mélységélesség titkai c. írásomban. Amikor egy objektívet adapterrel egy kisebb szenzorméretű vázra teszünk fel, az eredeti kisfilmes méretre rajzolt információ nagy részét eldobjuk (ez esetben a 3/4 részét) és a maradék területnek kell szolgáltatni az elégséges információt. Ezért ha nem akarunk gyenge élességű képet kapni, kisebb méreten fokozottak az élességgel szembeni elvárások, és csak a jó optikák adaptálásával érdemes próbálkozni. Kísérletezni, tapasztalatokat szerezni persze mindennel lehet.
Ha már itt az adapterezés a téma, tudni kell, hogy az optikának a filmsíktól végtelen állásban mindíg ugyanolyan távolságban kell lennie mint az eredeti gépen. Ezért egy másik gépre egy optika csak akkor tehető fel, ha az új váz kisebb (pontosabban keskenyebb) mint az eredeti váz volt. Az új váznak plusz az adapter szélességének meg kell egyeznie az eredeti váz szélességével. Ezért (mivel a Canon váz a legkeskenyebb) az objektívek pl Nikon feltehetők a Canonra, viszont a Canon (44mm) objektívek nem tehetők fel a szélesebb (46.5mm) Nikon vázra.
Van ennek egyébként már irodalma, ahol mindez bővebben le van írva: http://www.bobatkins.com/photography/eosfaq/manual_focus_EOS.html

Ha az a ,,keskenyebb váz" feltétel nem teljesül, akkor már nem lehet adapteres megoldást keresni, hanem az eredeti objektív vastagságából ,,le kell faragni" ilyenkor a megoldás már bonyolultabb. Igy lehet feltenni például a Leica lencséket a Nikonra: http://www.leitax.com/leica-lens-for-nikon-cameras.html
Hazai viszonylatban inkább arról lehet beszélni, hogy a nagyfilmes PENTACON SIX optikákat adapterrel fel lehet tenni a kisfilmes vázakra, és a 645-ös Mamiya vázra is.
sakac Creative Commons License 2010.04.14 0 0 19
Az utolsó a elmarit 90/2,8...
Előzmény: sakac (18)
sakac Creative Commons License 2010.04.14 0 0 18
Ez szintén Panasonic G1 4/100-s Leitz macro





ez meg elmarit 90/2,8-l

Előzmény: Abrash (7)
Abrash Creative Commons License 2010.04.14 0 0 17
a fényerő, mint "fényhasznositás" nem változik
de a tárgytávolság növekedése miatt helytálló, ha a mélységélességet úgy saccolod, hogy 2 blendét nő. Ilyen értelemben 135/2,8 -> 270/5,6 lesz.
Előzmény: pater68 (14)
Abrash Creative Commons License 2010.04.14 0 0 16
az egy remek darab, 5D-n próbáltam, sarokig éles.

cropposon nem hiszem h sok értelme van, de én is sokat játszottam vele, talán a 450D-n is.

Ha nincs végtelened (és az obi amúúgy jó), akkor vastag az adapter, le kell csiszolni belőle.
Előzmény: pater68 (8)
gasztonlaci Creative Commons License 2010.04.14 0 0 15
Köszi a választ!
Előzmény: pater68 (14)
pater68 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 14

Amennyire én tudom, a fókusztávolságok a kisfilmes rendszerhez vannak "méretezve". Az Oly érzékelőjének területe mintegy fele az FX-s "full frames" vázaknak, így a képkivágás miatt a gyújtótávolság kétszereződik. Olyan, mintha a kép közepét croppolnád szoftveresen. Elég pongyolán fogalmazok, más biztosan pontosabban elmondja. A lényeg, hogy mondjuk egy 35mm-es m42 lencse Nálad 70mm-esként jön elő. A fényerő nem változik.

 

Előzmény: gasztonlaci (13)
gasztonlaci Creative Commons License 2010.04.14 0 0 13
Ok!
Lenne még egy kérdésem mivel már tapasztalt vagy -e téren. Tényleg igaz hogy duplázodik a teljesítmény, a fényerő meg felére csökken? Mondjuk a pentacon autó 2.8/135MC ---5,6/270 lesz és így tovább.
Előzmény: pater68 (12)
pater68 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 12
Nálam nem volt ilyen "leszívós" tapasztalat. Kiváncsi vagyok, Nálad menni fog-e vele a remegésgátló. Ha kipróltad, légyszíves írd meg, milyen.
Előzmény: gasztonlaci (11)
gasztonlaci Creative Commons License 2010.04.14 0 0 11
Az emus adapterről olvastam valahol, hogy leszívta az aksit egy éjszaka alatt. Nem is rendeltem ezt a tipust csak a simát. Amúgy Oly E410-et fogok használni. Remélem beválik, nem csak kidobott pénz. A manualitás meg nem számít hisz a régi Zenith meg practica se AF-es.
Előzmény: pater68 (10)
pater68 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 10
Volt nálam oly e-510-es. gondtalanul használtam m42-seket. Egy dolog volt fura: Az IS csak az emulátoros adapterrel működött.
Előzmény: gasztonlaci (9)
gasztonlaci Creative Commons License 2010.04.14 0 0 9
Sziasztok!
Szerintem is jó ötlet ez a topic, ugyan is most rendeltem egy átatakítót 4/3-M42-re.
A régi obikat remélem feltudom használni az Oly gépemen.Nem tudom tapasztalat ebben a kategóriában valakinek?
pater68 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 8

Nem voltam pontos...

40D-n kisérleteznék Carl Zeiss *T Distagonnal  (2.8/28), Yashica/Contax véggel.

 

Előzmény: Abrash (6)
Abrash Creative Commons License 2010.04.14 0 0 7
Régebben Canonon, mostanában pana G1-en játszom man obikkal

summicron 40/2
summicron 50/2
elmarit 90/2,8
macro elmar 60/2,8
nikkor series e 75-150/3,5
nikkor macro 55/3,5
zeiss planar 50/1,7

csak időm nincs értékelni/használni rendesen :)
Abrash Creative Commons License 2010.04.14 0 0 6
contax melyiket?
Előzmény: pater68 (5)
pater68 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 5

Hát akkor elkezdem...

Próbáltatok már Contax obit Canon 40D-n?

Petroff Creative Commons License 2010.04.14 0 0 4
Jó ötlet ez a topic. Üdv mindenkinek!
bmwr12 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 3
Szervusztok !
Kiváló ötlet volt, szerintem "szaktopikká" válhat.
Ha csak a Pana G1re gondolok, akkor itt lesz bőven tapasztalatcsere.
Üdv.
Guinness-Gives-Strength Creative Commons License 2010.04.14 0 0 2
Szerintem is jó ötlet, akinek nem létszükséglet az AF, annak nagy lehetőségek lehetnek más gyártók optikáiban esetleg, akár anyagi, akár képminőségbeli szempontból mondjuk. Persze ha a munkatáv stimmel.
fil Creative Commons License 2010.04.14 0 0 1
Hajrá! Majd az idő eldönti ,hogy van-e értelme így márkafüggetlenül, vagy inkább a márkatopikokat fogják preferálni. Szerintem jó ötlet.
Előzmény: pater68 (-)
bartha gabor 2 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 0

 

 Hali. Keresek 49-49mm-es közgyürüt/ átalakitót.

pater68 Creative Commons License 2010.04.14 0 0 topiknyitó

Tiszteletem!

 

Csináltam egy ilyen topicot, mert úgy éreztem, ez hiányzott.

Itt lehetne tapasztalatot cserélni eltérő gyártású, csatlakozású vázak-objektívek tárgykörében. Esetleg "adok-veszek"-ként is működhetne, adapterek, régi objektívek terén. Kérdések-válaszok régi bayonettekről, ha valamit nem tudsz, kérdezd meg! Remélem, van valami értelme.

 

No, hajrá.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!