Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2018.08.24 0 0 56

...foliaval...

Előzmény: geda1 (55)
geda1 Creative Commons License 2018.08.24 0 0 55

Sziasztok.1 méter magas  támfalat szeretnénk.Mivel érdemes védeni a fát?Kivitelezhető fenyőből is?Vagy csak az akác jöhet szóba?Ilyen támfalra gondoltunk:

halaloszto Creative Commons License 2011.12.01 0 0 54

beton tamfal?

 

amugy nekem ugytunik, nem  jon az, csak erodalodik. ergo eleg lenne leburkolni.

 

vajk

Előzmény: szelekt (52)
dzsoamenyet Creative Commons License 2011.12.01 0 0 53

lehajolsz, a kezedet a foldre rakod es meg van fogva:-)

Előzmény: szelekt (52)
szelekt Creative Commons License 2011.05.15 0 0 52

Sziasztok.

A fa támfalon kívül lenne valamilyen más öltlet,hogy lehetne "megfogni" ezt a részt?

 pl flórafal,zsalukő,stb.

 

 

vsystem Creative Commons License 2010.04.05 0 0 51
Általában a vastagabb felel megy a földbe, de ha úgy görbül a fa, akkor van hogy a vékonyabb.
Előzmény: tapena (50)
tapena Creative Commons License 2010.04.05 0 0 50
Ja, egy kérdés: te melyik felét fogod a földbe ( kavicsba, betonba ) tenni? A vastagabb, vagy a vékonyabb felét?
Előzmény: vsystem (48)
tapena Creative Commons License 2010.04.05 0 0 49
Kár, hogy nem lehet előrepörgetni az időt, megnézni, egy-egy megoldás mennyire válik be.
Nézegettem az autópálya kerítését, ott is akácoszlopok vannak letéve, valami feketével megkenve a földben lévő részüket ( szurokra gondoltam ). Gondolom a te megoldásod is ugyan olyan. Végül is mindkettő teljesen elszigeteli a fát a külvilágtól, viszont a szuroknak fertőtlenítő hatása is van.

Majd tölts fel képet arról is, ha már letetted az oszlopokat!

Hétvégén jön Apósom, hoz két darab kétkézvonót, nekiesünk a fának...
Előzmény: vsystem (48)
vsystem Creative Commons License 2010.04.04 0 0 48
Elvégeztem egy kísérletet és PU bevonattal láttam el a lecsiszolt fát: pu bevonat1
Egy átlátszó gumiszerű védőréteget képez az akácfán: pu bevonat2
Arra gondoltam, hogy a fa alját (ami a kavics rétegre fog ráülni) nem kenem be vele, hiszen ha látszó felületből beszívja a vizet, akkor elvileg az alján a kavics majd levezeti.
Azt hiszem én ezt fogom használni, végül is ez is egy szigetelő réteg lenne mint a bitumen.
vsystem Creative Commons License 2010.04.04 0 0 47
Fél óra? Jó sok! A csiszolás is ennyi lesz kb!
Én hallottam még egy olyan technikáról a háncsolást illetően, hogy egy ásót U alakúra flexel levágnak és úgy könnyedén lehet taposni.

Gondolkozom ezen a szurkos megoldáson közben. Nem tudom nekikezdjek-e egyáltalán. Elnézegettem szüleim kertjében a 10-15 éves akác szőlőkarókat, semmi bajuk nincs, alig lehet megmozdítani őket, tuti nincsenek nagyon elkorhadva.
Mi meg ha bebetonozzuk az igen stabil lesz...
Előzmény: tapena (46)
tapena Creative Commons License 2010.04.03 0 0 46
Na, én is megvettem a fát. 100db 12-18cm átmérőjű, 3 méteres darabok. Marha nehezek. Lesz vele dolgom elég.
Gyorsan kipróbáltam, hogy tudom a kis baltával háncsolni, és meglepetésemre, egész jól megy vele. Átlag fél óra alatt megvan egy darab, de előkerítették nekem a nagypapa kétkézvonóját, kíváncsi leszek, azzal gyorsabb-e.



tapena Creative Commons License 2010.04.01 0 0 45
Azon gondolkoztam, hogy nem-e valamelyik Lignotol ( http://www.lignokem.hu/?menu=dokumentumok ) készítménybe kellene beáztatni az oszlopokat ( azok talán nem olyan vészes áron vannak ), aztán a látszó felületüket meg lekenni lazúrral. Esetleg az eltemetett részt bekenni valamilyen szurokkal, vagy kátránnyal.
Előzmény: vsystem (44)
vsystem Creative Commons License 2010.04.01 0 0 44
Végeztem a a faanyag csiszolásával és méretre is vágtam.
Az cölöpök alját láncfűrésszel kihegyeztem.

Most kellene lekezelni a faanyagot valamivel...

Végül is mit javasoltok, mivel kenjem le?
vsystem Creative Commons License 2010.03.30 0 0 43
Darabra vettem, 270 Ft volt egy 1,5 m-es darab (8-12 cm átmérőjű).
Előzmény: tapena (42)
tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 42
vsystem: megkérdezhetem, mennyiért vetted a fát?
Előzmény: vsystem (30)
tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 41
Megnéztem, a kulé kavics a legolcsóbb, úgyhogy az nyert. :)
Előzmény: halaloszto (40)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.30 0 0 40
a tetejere is geotextil, es arra a barmi. akar talaj is.

a meszkokavics nemtudom jo-e. a kule az oklomnyi kavicsokbol van, a lenyege hogy apro szemu resz nincs benne egyaltalan.

vajk
Előzmény: tapena (38)
tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 39
Javított verzió:

tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 38
ja igen, a geotextíliát kifelejtettem, pedig abban a megoldásban is volt, amiről mintáztam a grafikát...

akár kulekavics, vagy fehér mészkőkavics, nem tudom most melyik az olcsóbb, a tetejére lehet bármilyen dekoratív cuccot szórni, akár mulcsot
Előzmény: halaloszto (35)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.30 0 0 37
en mugyanta bevonatot hanyagolnam. a masik oldalrol, alulrol, akarhonnan ugyis odajut a viz, a bevonat miatt meg nem tud eltavozni.

zacskozd be egy deszka egy veget, es hagyd kint. masnap nezd meg melyik fele szarazabb, a zacskos, vagy a masik?

a beton oszlopoknal ugy tippelem az akackarok vizszintesen mentek a betonoszlopok moge.

vajk
Előzmény: tapena (36)
tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 36
Uha, nehezen tudom elképzelni a leírásod alapján. Ezeknek a vasbeton oszlopoknak mi a szerepük? Támasztják a támfalat? Látszanak kívülről? Vagy teljesen rosszul képzelem el...?
Előzmény: andzsin (31)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.30 0 0 35
arra gondolsz, hogy a fa moge kozvetlenul kulekavicsot tolteni?

en marha jo otletnek gondolom igy elsore. kulet hasznalnak minden olyan helyen, ahol azt akarjak hogy ne tartsa a vizet, es ne is szivja fel. szepen atszalad rajta, es hamar kiszarad. a kavicsot kell geotextillel vedeni, hogy a talajt a viz ne hordja be a kavicsok koze.

vajk
Előzmény: tapena (33)
tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 34
Két kérdés merült fel bennem egyből a műgyanta bevonatnál: az, hogy mennyire tapad rá, és mennyire drágítana rajta. Én a garázsom alját valami hasonlóval vontam be vékony rétegben, és eléggé drága volt...
Előzmény: vsystem (32)
tapena Creative Commons License 2010.03.30 0 0 33
Ez biztató, amit írtál, így bátrabban vágok bele a dologba. Jövő hét elején veszem meg a fát...

Azon gondolkoztam, hogy tudnám azt megoldani, hogy ne érintkezzen a földdel a támfal, mégse zárja el az útját a víznek. Valahol láttam, hogy ilyesmi megoldással csináltak támfalat, bár ott betonból (és csak a vízelvezetés miatt):




Gyakorlatilag eső után az akác környezete gyorsan ki tud száradni, nem ál benne a vizes közegbe, mert kavics zárja körbe az egészet, és a víznek se állja az útját nagy esőzésekkor. Kicsinél szépen le tud szivárogni az alsó talajrétegbe a víz.

Mit gondoltok róla?
Előzmény: vsystem (30)
vsystem Creative Commons License 2010.03.29 0 0 32
Még arra gondoltam, hogy mi lenne, ha polyuretán alapú műgyanta bevonattal látnám el a fa földdel érintkező oldalát. Elméletileg ez egy rugalmas műanyag réteg lenne rajta, ami tökéletesen vízzáró. Mit gondoltok erről?
andzsin Creative Commons License 2010.03.29 0 0 31
vigyázzatok a fa támfallal. én telített akácból csináltattam és 4 év alatt kirohadtak, kb. fél millióm bánta. nem kevés. az új támfalnál már ügyesebb voltam, a megoldás a következő lett, a lényeg az, hogy ne érje víz a fát, mert azt nem éli túl. 1,5 méterenként vasbeton oszlopokat betonoztunk le, ezek mögé engedtem be a kezelt és többször átfestett akácoszlopokat (15-25 cm átmérőjűek) és a fa mögé drénlemezt tettem így sehol sem érintkezik a vizes földdel a fa.
Előzmény: vsystem (30)
vsystem Creative Commons License 2010.03.25 0 0 30
Szia!

Én is hasonló projektnek kezdtem neki 1 héttel ezelőtt.
Az én támfalam kb fele ekkora lesz:
70cm fog kilógni a földből és 60cm mélyre tervezem letenni betonba.
8-12cm átmérőjű akác oszlopokat vettem
1-2 éve volt kivágva, viszonylag könnyen lehet háncsolni kétkézvonóval.
1 óra alatt kb 10-12 db-ot leháncsolok.
Kisflexel csiszolom P80-as koronggal, 1 óra alatt kb. 5-6 db-ot lecsiszolok.
Kb. 2 hét alatt meglesz az előkészítés a 120db oszlopnak :)

Kiástam az oszlopoknak az árkot, amibe bele lesz betonozva: 20cm széles és 60cm mély, szerintetek ez elegendő a kb.10cm átmérőjű akácnak? Vagy legyen még szélesebb?

Amiben nekem is segítség kellenne az az anyagvédelem.
Nekem nagyon szimpatikus az égetés!
Erről kéne nekem is infó.

Sok sikert és jó munkát hozzá!
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.25 0 0 29

Helló!

A belinkelt geotextília nem vízzáró! Szűrőrétegként használható, magyarul megállítja a kavicsot és a talajszemcséket, és átengedi a vizet.

A támfal esetében egyébként nem szokott cél lenni, hogy megállítsa a vizet, mert akkor feltorlódik mögötte, és a támfalat terheli. Beton és terméskő támfalakba bele szoktak falazni egy-egy kis csövet pár méterenként, amin a víz átszivároghat. A fából és földből készült támfalnál a víz át tud szivárogni, és nem torlódik fel.

Macibb
Előzmény: tapena (-)
Erdeye Creative Commons License 2010.03.24 0 0 28
Az tuti! Ha valahol tudnál még szerezni pl. olvasztható szurkot, azt egy cirokseprűvel felhordanád az akác nemlátható részeire (ezek a vizes bitumenes emulziók a közelébe se érnek!), az örökös lenne. (A kátrány - ami ugye nagyjából folyékony - nem olyan tartós.)
Előzmény: tapena (24)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.24 0 0 27
egy kis vasat semmikepp ne tegyel bele. vagy mereteztetsd meg vasalt betonnak, vagy legyen mezei nem tul cementes beton.

amugy beton tamfal alatt en nem az eloregyartott elemekre gondoltam, hanem hogy kizsaluzzak, kibetonozzak, es utanna olyan fat vagy mast teszel ele, amilyet akarsz.

vajk
Előzmény: tapena (24)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!