Úgy látom mostanság nincs túl sok törkevés autonóm ház megoldások keresésére és megvalósítására. Egy saját építésű autonóm/passzív mobilházat tervezgetek. Nem szeretnék folyton azért dolgozni (most 2 hónapos kisbabával vagyok itthon), hogy a keresetem nagyobb részét elvigye a rezsi. Ha valakit érdekel a téma, várom a tapasztalatokat, ötleteket!
Nem hiszem, hogy az lenne a megfelelő megközelítés, ha a komfortos lakható ház példáját követed egy előre kitalált koncepció alapján. Olvasgass sokat a régi házakról, és próbáld meg összehozni a modern megfelelőkkel (napelem, hőkollektor, stb). Szerintem egy parasztház, egy jó kemencével középen verhetetlen. De azért fel lehet készülni arra is, ha nem lenne fa, akkor is legyen fűtés.
A lényeg, hogy ha elromlna a rendszer, akkor magadnak tudd szerelni, ne legyél függő az alkatrész gyártástól.
Sziasztok! Alig találtam meg a topikot, Ötleteket várnék az Autonóm ház energia ellátására, de az én ideám, nem a High-tech, nem is a vissza az időben. Hanem a kettő közötti arany középút. Amiben egy nem túl bonyolult, de mégis komfortos, lakható ház szerepel. Minden KÜLSŐ forrás nélkül. Fűtés fával termikus légkeringetéssel.
(Ja es az "elso ev" az mint irtam 1 ev 1,3 ho, de futesi gorbe alapjan sztem siman 1.2-1.3 szezonnyi esik arra az idore, me'g ha azt nem is nezem hogy lehult lakasbol indultunk mig maskor szintentartottbol, szoval inkabb 3500-3700 volt az elso ev.)
Az elso ev nem alap, a masodikhoz merem magunkat. Ahhoz kepest viszont ha azt nezem mennyit fektettem be, hat eleg karcsu... jo, most durva tel volt, de akkor is. [Ja igen, valamikor kozben redony is kerult fel, talan 2007 osz.] Egyszer osszeszedem magam, beirom a havonkenti fogyasztast, es rajzolok szep grafikonokat "elmult12ho" ertekkel, bejelolve a fontosabb lepeseket a megtakaritas iranyaba... Ebbol a hazbol viszont nem lesz autonom az tuti, ugyhogy bocs, erosen off voltam.
De, sok. Oka tobbek kozott a tul hosszukas epulet es a 2005-ben epult haz (ui. az ablakok azert 1.4-esek, mert akkor meg az 1.1 is leginkabb szelepes lett volna; illetve turbos helyett akkori hozza(nem)ertesemmel kemenyes ontottvas gazkazan van). Most feb. kozepetol vissza 1 evre mar "csak" 1800 m3 (+12 EPS +28 multirock tetoben). De van meg egy nagy javitasi potencial, amirol elfelejtkeztunk, iden megcsinaljuk: a fel hazhoz a futetlen pince plafonjan megy a futescso, EPS _kozott_ vizszintesen, csohej nelkul... azaz tkp. a halo-ragaszto valasztja el a pincelevegotol (jol meg is latszik). Kap csohejat + meg par centi (amennyi belefer) hoszig-et az egesz plafon alulrol.
Ja, hogy csak akkor! Viszont akkor kell szellozteto is, pedig azt irja hogy beruhazast is csokkent. En mar azt se ertettem, hgoy telen miert nem hasznalja a foldregisztert...
Napkémény a szellőztetésért felel, az utóbb belinkeltben már írja is, hogy amikor nem kell hővisszanyerés, akkor ezzel biztosítja a szellőzést, és nem megy a gép.
Huhh, azt nem is neztem, bar meglepett a 3,2 ev a 10cm eps-re... de igy konnyu! Nekunk 108 nm elso evben (gazkazan inditas 11.25-en, bekoltozes 12.08-an, termosztat az egekben mert iszonyat paratartalom frissen festett falak kivul csak tegla stb.) lett a kovetkezo ev dec.31-ig futes-hmv-minimalis fozes 4502m3 fogyasztas. Kovetkezo evben (tovabbra is csupasz falak stb.) mar csak 2500 fogyott, bar az enyhebb ev volt emlekeim szerint, es ott mar a napkoll. is megvolt.
Tok jo, bar lennenek megjegyzeseim... 1. kicsit elnagyolta a hoszig. vastagsagot 5-10-20-30, pedig foleg 10-20 kozott finomabb felbontasban is erdekes lett volna (kicsit az az erzesem, hogy a lelektani hatar 50 kWh/nm/ev alulmulasa miatt huztak fel 20-ra) 2. foleg egy csak nappal mukodo egyseg mint itt a posta eseten nem irom ala (bar en altalaban sem) a nagy hotomeg mindenaron szuksegesseget (ertem ugy, hogy szerintem legalabb annyi a pro mint kontra erv); persze az igaz hogy ha semmi mas futest nem akarnak csak napot akkor nyaron tolteni kell valamit de igy is nehezen hiheto hogy tel vegeig hogyan huzna ki ez a rendszer, meg az is, hogy most nyar vegefele meg hutunk vele vagy mar futjuk fel (kesobb meg is jelenik 9062kWh/ev gaz/fa fogyasztas). 3. nekem nem vilagos, hogy hogyan van itt a napkemeny bekotve es mit csinal, ha azt erti valaki akkor meselje el 4. megterulesi ido vs. energiaarak -> nem artana ha valaki ismerne a jelenertek fogalmat, mielott ilyen hulyeseget leir, hogy 25% kedvezobb (kesobb meg a 100 evet hasonlitasi alapul) A zoldtetot nagyon nem ertem (ki fogja es mennyi penzbol locsolni? - a beruh. is tul kicsinek tunik), meg az 1,0 ablak helyett 0,7-es eseten a +3M koltseget sem ertem (arrol a kijelentesrol nem is beszelve, hogy alacsony energiashoz 1,4 is jo, mikor az ma mar az osszes epitkezesnel minimumfeltetel, es az messze nem AE ami eloirt). Ez csak egy tanulmany, vagy legalabb tervben van hogy csinalnak is ilyet?
Mintha valahol már szerepelt volna ez az oldal, amit belinkeltél, lehet, másik topicban. De nagyon hasznos átböngészni, köszi.
Ha jól vettem észre, nem vagytok nagy hívei a szezonális tárolóknak. Viszont úgy nézem az ábrákat, h. ez az anyag is víztartályban gondolkodik.
De mi a helyzet az olyan autonóm, v. majdnem autonóm házzal, ahol nincs melegvizes fűtési rendszer? Vhol láttam már olyan épületet, ahol a hőtároló kapacitás légfűtéshez lett létrehozva, mégpedig olcsó, adott esetben nagyon látványosan elhelyezhető nagytömegű, más nyersanyag előállításakor keletkező "maradék" anyagból: coulé kavicsból. Ha megtalálom a neten, beillesztem. Mi a véleményetek az ilyen megoldásról? Azon kívül, h. eleve csak ezzel együtt tervezett új házban jön szóba, gondolom, utólagos átalakításnál nem nagyon kivitelezhető.
Mi a 4-es verziót csináltuk egy kicsit cifrázva. Azaz Villanyszerelési csövek lerakva majd az 1. réteg hőszigetelés - 3 cm-es EPS 150 -ből lerakva. Következő, 2.réteg - 7 cm-es EPS 150 rá rakva ebben a rétegben vanak a porszívó csövei elhelyezve majd a tetején horonymaróval kimartuk a vízcsöveknek a helyét ( így azok is teljesen a szigetelésben vannak ). Végezetül 5 cm EPS 150-el telibe lezártuk. Erre jött a fólia majd az aljzatbeton a padlófűtés csövekkel.
Nalunk elszurtak a haz ket fele kozott a szintmagassagokat, es az egyik felen igy van +8-10 centi cellgolyos beton (igaz, az mar a hoszig + aljzat fole lett ha jol emlekszem). Magatol morzsolodott a teteje, amin par liter vizuveg segitett, egyebkent egyetlen baj vele hogy keszites kozben a golyok repkednek, nem ugy mint a soder igy kicsit utaljak csinalni a konnyubetont belole...
2. Kőzetgyapot lépés álló használata (nem sokkal drágább mint a EPS-100)
3. A hőszigetelés felett viszed el. De ez azért nehéz , mert többször kell hívni a mestereket....és a villanyszerelők a létrájukkal könnyen kilukasztják a hőszigetelést...
4. Hőkést használsz és pillanatok alatt lerakod a kivágott EPS-100
Általában a 4 -k vagy az első megoldás a javasolt...
Bennem is felmerült a kérdés, hogyan lehet szépen elvezetni a Symalen(vagy Tu-ba) véfőcsöveket az EPS szigetelés alatt. Én arra gondoltam, hogy amint elkészült a csövezés (villany és víz), öntök a födémre ThermoBeton-t olyan vastagságban, hogy ismét szép vízszintes legyen a felület. Erre aztán mehetne már az EPS, nem kell vagdosni, szenvedni. Az EPS gyöngyökből álló beton is hőszigetel, biztos jobb szerkezetet kapok, mintha elkezdem vagdosni a lapokat. Mi a véleményetek?
Egy par napot meger szerintem lent eltolteni, ezert is gondoltuk a parommal, hogy majus ,junius kornyeken lemegyunk ismerkedni. Gyerekkoromban minden nyaron 1 honapot falun toltottem, nekem akkor is tetszett es ma is. Majd meglatom mi lesz belole.
Helló! Később vettem észre,hogy a 268-as hozzászólásban volt már.Én először Gyűrűfű-vel valamikor tíz évvel ezelőtt találkoztam egy újságban.Ez egy teljesen kihalt magyar falú. /Aki a közelében lakik az biztos többet tud róla./Akik a "birtokukba" vették annak idején szintén hasonlóan gondolkodtak mint ti itt a fórumon.Ha jól tudom több család kezdett el itt letelepedni.Meg voltak a saját törvényeik.Mielőtt,saját házat építhetett volna hosszabb időt kellet itt élnie.Ebből egy vagy két telet is ki kellett húznia.Teljesen öko szinten természetes anyagokból,önellátóan építkeztek.Volt köztük "számítógépész" aki programozással foglalkozott.Állatokat tartottak,ha jól emlékszem egy kisfiú úgy járt iskolába szamárháton. A közeli buszmegállóig, ment otthagyta majd visszafelé szintén felült rá.Úgy tudom/ha nem jól javítsatok ki/ volt egy" kis vihar "köztük.Aztán ez lett belőle ami itt található.Szerintem nem üzleti alapon hajtanak .Próbálják a városi embernek megmutatni ,hogy a világ zajától elszakadva nyugodtan tv, rádió , mobiltelefon számítógép nélkül is van élet.Az én fiam is volt nyaralni már kétszer is egy bakonyi kis faluban ahol nem volt se tv, se számítógép és azt mondta jó volt. Hát ennyi.....