Keresés

Részletes keresés

Axióma Creative Commons License 2010.03.03 0 0 353
A Construman (apr. 14-18) szombaton es vasarnap 13-16h lesz tema az autonom haz. Gondolom lakossagnak szoloan.
Evehid Creative Commons License 2010.03.03 0 0 352

Sziasztok!

 

Mintha valahol már szerepelt volna ez az oldal, amit belinkeltél, lehet, másik topicban. De nagyon hasznos átböngészni, köszi.

 

Ha jól vettem észre, nem vagytok nagy hívei a szezonális tárolóknak. Viszont úgy nézem az ábrákat, h. ez az anyag is víztartályban gondolkodik.

 

De mi a helyzet az olyan autonóm, v. majdnem autonóm házzal, ahol nincs melegvizes fűtési rendszer? Vhol láttam már olyan épületet, ahol a hőtároló kapacitás légfűtéshez lett létrehozva, mégpedig olcsó, adott esetben nagyon látványosan elhelyezhető nagytömegű, más nyersanyag előállításakor keletkező "maradék" anyagból: coulé kavicsból. Ha megtalálom a neten, beillesztem. Mi a véleményetek az ilyen megoldásról? Azon kívül, h. eleve csak ezzel együtt tervezett új házban jön szóba, gondolom, utólagos átalakításnál nem nagyon kivitelezhető.

Előzmény: vízmérték (344)
Boery Creative Commons License 2010.03.02 0 0 351
Mi a 4-es verziót csináltuk egy kicsit cifrázva.
Azaz
Villanyszerelési csövek lerakva majd az 1. réteg hőszigetelés - 3 cm-es EPS 150 -ből lerakva. Következő, 2.réteg - 7 cm-es EPS 150 rá rakva ebben a rétegben vanak a porszívó csövei elhelyezve majd a tetején horonymaróval kimartuk a vízcsöveknek a helyét ( így azok is teljesen a szigetelésben vannak ). Végezetül 5 cm EPS 150-el telibe lezártuk. Erre jött a fólia majd az aljzatbeton a padlófűtés csövekkel.
Előzmény: memorix (348)
memorix Creative Commons License 2010.02.28 0 0 350
A sóderrel, cementtel kell összekeverni és az belapátolni a betonkeverőbe és nincs probléma vele:)
Előzmény: Axióma (349)
Axióma Creative Commons License 2010.02.28 0 0 349
Nalunk elszurtak a haz ket fele kozott a szintmagassagokat, es az egyik felen igy van +8-10 centi cellgolyos beton (igaz, az mar a hoszig + aljzat fole lett ha jol emlekszem). Magatol morzsolodott a teteje, amin par liter vizuveg segitett, egyebkent egyetlen baj vele hogy keszites kozben a golyok repkednek, nem ugy mint a soder igy kicsit utaljak csinalni a konnyubetont belole...
Előzmény: hAnd (347)
memorix Creative Commons License 2010.02.28 0 0 348
Többféle megoldás is van:

1. Pogácsás EPS használata.

http://szigetelocenter.unas.hu/shop_art.php?shop_id=7519&cat=678250

2. Kőzetgyapot lépés álló használata (nem sokkal drágább mint a EPS-100)

3. A hőszigetelés felett viszed el. De ez azért nehéz , mert többször kell hívni a mestereket....és a villanyszerelők a létrájukkal könnyen kilukasztják a hőszigetelést...

4. Hőkést használsz és pillanatok alatt lerakod a kivágott EPS-100

Általában a 4 -k vagy az első megoldás a javasolt...
Előzmény: hAnd (347)
hAnd Creative Commons License 2010.02.28 0 0 347
Bennem is felmerült a kérdés, hogyan lehet szépen elvezetni a Symalen(vagy Tu-ba) véfőcsöveket az EPS szigetelés alatt. Én arra gondoltam, hogy amint elkészült a csövezés (villany és víz), öntök a födémre ThermoBeton-t olyan vastagságban, hogy ismét szép vízszintes legyen a felület. Erre aztán mehetne már az EPS, nem kell vagdosni, szenvedni. Az EPS gyöngyökből álló beton is hőszigetel, biztos jobb szerkezetet kapok, mintha elkezdem vagdosni a lapokat.
Mi a véleményetek?
peterch Creative Commons License 2010.02.28 0 0 346
Szia !

Egy par napot meger szerintem lent eltolteni, ezert is gondoltuk a parommal, hogy majus ,junius kornyeken lemegyunk ismerkedni.
Gyerekkoromban minden nyaron 1 honapot falun toltottem, nekem akkor is tetszett es ma is.
Majd meglatom mi lesz belole.

Udv , Peter.
Előzmény: dakaros (345)
dakaros Creative Commons License 2010.02.28 0 0 345
Helló!
Később vettem észre,hogy a 268-as hozzászólásban volt már.Én először Gyűrűfű-vel valamikor tíz évvel ezelőtt találkoztam egy újságban.Ez egy teljesen kihalt magyar falú.
/Aki a közelében lakik az biztos többet tud róla./Akik a "birtokukba" vették annak idején szintén hasonlóan gondolkodtak mint ti itt a fórumon.Ha jól tudom több család kezdett el itt letelepedni.Meg voltak a saját törvényeik.Mielőtt,saját házat építhetett volna hosszabb időt kellet itt élnie.Ebből egy vagy két telet is ki kellett húznia.Teljesen öko szinten természetes anyagokból,önellátóan építkeztek.Volt köztük "számítógépész" aki programozással foglalkozott.Állatokat tartottak,ha jól emlékszem egy kisfiú úgy járt iskolába szamárháton. A közeli buszmegállóig, ment otthagyta majd visszafelé szintén felült rá.Úgy tudom/ha nem jól javítsatok ki/ volt egy" kis vihar "köztük.Aztán ez lett belőle ami itt található.Szerintem nem üzleti alapon hajtanak .Próbálják a városi embernek megmutatni ,hogy a világ zajától elszakadva nyugodtan tv, rádió , mobiltelefon számítógép nélkül is van élet.Az én fiam is volt nyaralni már kétszer is egy bakonyi kis faluban ahol nem volt se tv, se számítógép és azt mondta jó volt. Hát ennyi.....
Előzmény: peterch (339)
vízmérték Creative Commons License 2010.02.28 0 0 344

http://epuletszerkezetek.ymmf.hu/letoltes/autonom.pdf

Igaz nem a legfrissebb,de azt hiszem a topik témájához ez elég közel áll.

Jesu Creative Commons License 2010.02.28 0 0 343
Ezt nem ismertem. Sima flexiben ugyanígy elhúztuk a vezetékezést a hőszig alatt, ahhoz még drága cső sem kell. Persze ha nem húzol be rögtön valamit, akkor azzal szívás van, de azért megoldható utólag is bármi. A dugózási megoldás jópofa.

Nem azért írtam, hogy nem ajánlom, mert nem kivitelezhető, hanem azért, mert ha be kell vágni a hőszigetelés ALJÁBA, akkor olyan munkát vesz a nyakába, amit megbán.

Én ráhagytam a villanyszerelőre, hogy mehet lent, nekik ez persze bazi egyszerű volt, nekem meg olcsó, kevesebb derót miatt, de utána ha jól emlékszem 2 teljes napig csináltuk ketten az első réteg hőszig rárakást, olyan szar volt bevágni. (taposás, felemelés, vágás, próba, vágás megint igazítás, taposás) Szóval kínlódás.
Előzmény: memorix (342)
memorix Creative Commons License 2010.02.28 0 0 342
Villanyszerelés elvitele a szerelőbetonba példával:

http://www.symalen.hu/?gclid=CNfqzfDXlKACFQgeZwod_AsNdQ

tömítő dugók:

http://www.symalen.hu/tomitodugok/index.html
Előzmény: Jesu (341)
Jesu Creative Commons License 2010.02.28 0 0 341
Nekem ez itt van a szomszédban. Pár éve próbáltam megkeresni őket, telekocsi jelleggel felajánlottam a bio termékeik népszerűsítését a környékünkön (nekünk is szükségünk volt rá, nomeg világrekorder kis fogyasztású kocsim van, egyértelműen adta magát, hogy másnak is elfér bent a cucc), de még csak válasz sem érkezett.

Történetüket elnézve borult az egész koncepció hatalmi harcok miatt. Nem tiszta a mostani jogállás, helyzet. Egyszer lehet én is kinézek, de nem biztos, hogy csatlakoznék, pedig valóban napirenden van nálunk a város elhagyása.
Előzmény: Boery (340)
Boery Creative Commons License 2010.02.28 0 0 340
Nem akarok ünneprontó lenni, de nekem elég üzlet ízű ez az öko falu.
Persze, lehet az is, hogy egy rutintalanul megkomponált webes megjelenésről van szó.
Végignéztem én is töviről hegyire a honlapjukat, de az az érzésem, hogy a webes megjelenés a lovastanya és az erdei iskola körül forog.
Elszórva még valahol pár szóval meg van említve, hogy van egy biokertész és egy biotehenész is a faluban ( róluk semmi több ... )
Google-on megnézem a műhold fotókat - van egy néhány érdekes épület így felülről.
Előzmény: peterch (339)
peterch Creative Commons License 2010.02.27 0 0 339
Szia !

Koszonom szepen, hogy felhivtad a figyelmemet egy mar letezo ilyen kozossegre. Parommal atneztuk az informaciokat, amit a weboldal nyujtott.
Nagyon tetszett. Megbeszeltuk, hogyha kijon a joido ( majus, junius) lemegyunk megnezni a falut.
Te ott elsz, vagy csak ugy hallottal rola es itt megosztottad velunk az elerhetoseget?
Erdekelne bovebb informacio a lehetosegekrol. Akar a letelepedesrol is, foleg a feltetelek. Ha tudsz valaszt adni konkret lehetosegre, akkor akar e-mail-ba a cimemre is lehet: peti2006@zoznam.sk

Elore is koszi.

Udv , Peter.

Előzmény: dakaros (338)
dakaros Creative Commons License 2010.02.27 0 0 338
Előzmény: peterch (204)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.26 0 0 337
"megszunik a kotelezo atvetel ezekre a kapcsolt mittudomen eromuvekre, jarnak le a veluk kotott 10 ev szerzodesek"

Mivel ezen erőművek tulajdonosainak igen nagy a lobbierejük (lobbi = készpénz bőrtáskában) ezek a szerződések valószínűleg meg lesznek hosszabbítva. Hacsak nem olyan emberek kerülnek a döntéshozó pozíciókba, akik nem a várható kenőpénz reményében akartak a döntéshozó pozícióba kerülni. De én ebben nem nagyon bíznék.
Előzmény: Axióma (334)
Johannes Angelos Creative Commons License 2010.02.26 0 0 336
A zöld áramban kishazánkban van egy kis lobbi, lenyúlás és a fogyasztók átverése is. A KÁP támogatás (zöld áram) 72%-át kapcsolt erőművek kapják - amelyek közül a kisebbek un. gázmotoros erőművek - semmi közük a megújulókhoz. Nagyjából pénzpumpa a tűzhöz közel álló vállalkozóknak. A dolog iróniája, hogy a gázmotoros erőművek technológiájuk miatt elég jelentős üvegházhatású gáz kibocsátással rendelkeznek. Az 50 MW feletti zöld erőművek meg alacsony hatásfokkal égetik a biomasszát - ami szintén irracionális lenne egy a mienknél civilizáltabb országban. A klasszikus példája a Vértes, amely erőművet a villanyszámlában lévő szénszerkezeti hozzájárulással tartunk életben, no meg adóforintjainkkal..

bocs, h. félig off topic
Előzmény: bjanoss (330)
vízmérték Creative Commons License 2010.02.26 0 0 335

Az általatok felvázolt autonóm közösség kisértetiesen kezd emlékeztetni  "A falu" című mozifilmre.

Axióma Creative Commons License 2010.02.25 0 0 334
Mintha pont ma mondtak volna, hogy megszunik a kotelezo atvetel ezekre a kapcsolt mittudomen eromuvekre, jarnak le a veluk kotott 10 ev szerzodesek. De sajna nem figyeltem elegge, mert egy masik beszelgetessel parhuzamosan zajlott ahol erintett voltam...
Egy szolgaltato: 1. egy alapdij 2. egyfajtat kell eloallitani tudni, arrol elmegy az egesz haz 3. szerintem meleget viszonylag sokfelekeppen lehet, rovid atmenetnel konnyu az athidalas [mikor legutobb riogattak gazelzarassal, szepen megcsinaltuk a strategiat, hogy melyik reszet zarjuk le a haznak, a maradekbol is csak 1 szoba futve, konyha-furdo-wc meg csak elerhetoen] Ha muszaj, most is eltuzelem a szelektivbe szant papirt meg mas hulladekot, de hosszutavon erdemes a telek kihasznalatlan sarkan, vagy akar keriteskent felhalmozni tuzifat is - folytonosra szanva nem, de veszhelyzetre eleg szaraz, egy evnyi fa jo hoszig hazba azert elfogadhato beruhazas; egyedul az eges helyet kene valahgoy ugy beletervezni (alapbol), hogy normal napi mukodest ne erintse (pl. kerti kemenceben, csak a meleget bevinni a hazba, nem a tuzelest, mert az borithatja de minimum bonyolitja a szellozorendszert, kemenyseprok kekeckednek stb.).
Előzmény: bjanoss (330)
Axióma Creative Commons License 2010.02.25 0 0 333
Nem csak ha lotto otos bejon, amugy is akarunk epitkezni kb. 5 ev mulva (ha mar ezt el lehet adni ertelmesen), es akkor mar figyelunk a tajolasra rendesen. Most az egyetlen darabon egy vcs van, ezt mozgatni mar nincs ertelme.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (300)
morlockté Creative Commons License 2010.02.25 0 0 332
off/

én is ezt mondom már mióta, ha már támogatjuk a megújulókat, nem az energialobbit kéne(álá biomassza), hanem talán a lakosságot. vagy akár mindkettőt, én azzal is ki tudnák egyezni
Előzmény: bjanoss (330)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 331
Nyilván, ha az ökológiai lábnyomunk jelenlegi méretét nem csökkentjük, úgy nem egyszerű az autonómia megteremtése...
Előzmény: bjanoss (330)
bjanoss Creative Commons License 2010.02.25 0 0 330
Azért ez a lakosság által megtermelt zöld áram átvétele már ma se egyszerű. A kötelező átvétel aránya most valahol 20% lehet az összes villamos energián belül. Ezek nagy része nem a néptől jön hanem biomassza erőművekből, mert az is 'zöld' és onnan is kötelező átvenni. A vállalkozók rááltak erőművet építeni, mert garantáltan és jó áron megveszik tőlük a villanyt. Így már kicsit más a helyzet. Ha csak a lakosság szórakozna a tetőn a napelemmel azt tényleg jó dolog államilag támogatni. De egy erre rátelepült egyéb iparágat már nem biztos. Előtte ezt rendbe kéne rakni jogilag. Persze nem lehetetlen a feladat, de azért a magyar állapotokat jól jellemzi. Egy kiskapunak látszó helyzetet kihasználva milliárdos beruházásokat indítanak amiknek elvileg sok év kellene hogy megtérüljön. Aztán majd sírnak ha ezt rendberakják. Bár szerintem inkább a rendberakás elhalasztását olajozgatják a háttérben.
Az autonóm ház definíció témához: szerintem is leginkább a jelenlegi helyzethez kéne alkalmazkodni a témával. Tehát a meglevő infrastruktúra kihasználásával és a saját energiatermeléssel valahogy kihozni a nulla egyenleget. Ez végülis tényleg nem autonóm. Azt se teljesen tudom, hogy jobb-e 1 db monopol szolgáltatótól (villany) függeni, mint kettőtől (villany+gáz). Több macera, de talán ha az egyik kiesik egy időre a másikkal pótolható. Legalábbis a fűtésnél. Az autonómiától még ez is messze van, de a biztonságot mindenképpen növeli. Ilyen értelemben nem nagy technikai kihívás autonómnak lenni, csak drága. Szerintem az eredeti téma inkább az lehet, hogy hogyan tudjuk megteremteni saját magunk a közműveket otthon. Hogy ne legyünk egyetlen nagy szolgáltatónak se ügyfelei. Na ez nem csak drága lesz de technikailag se egyszerű. Aztán jön a minősített eset, hogy környezetbarát is legyen. Tehát a villanyáram ne egy dízel generátorból jöjjön. Ezek az igazi kihívások, és tényleg ezekhez kéne igazán a közös ötletelés.
Előzmény: Boery (329)
Boery Creative Commons License 2010.02.25 0 0 329
Azért jó lenne, ha nem pont te mondanád meg, hogy merre meddig mert rendszeresen te szoktad tele....ni a topikokat a saját eszementnél eszementebb ötleteiddel !
Egyszer már valamit fel is mutathatnál a sok beszéd helyett !

Visszatérve az autonóm ház témára - igen is van értelme tisztázni a fogalmi dolgokat.
Az autonómiának csak akkor van értelme, ha a sok energiahordozó közül valamelyikről azt tételezzük fel, hogy annak az ára a többihez képes csak töredékével fog változni.
Ne gondolja senki sem azt, hogy ha a gáz ára a 3x nagyobb lesz akkor a pellet ára ettől kevesebbel fog változni - a mai piaci viszonyokat feltételezve.

Aminek szerintem értelme van: erős hőszigetelés - drasztikus energia felhasználás csökkentés és megújuló energiákból a napenergia- szélenergia- geotermikus energia kihasználása.
Mindezekkel nem lesz egy ház autonóm, hanem inkább fogalmazzunk úgy, hogy "0 energiás". Feltételezvén azt, hogy nincsenek drasztikus társadalmi változások miért ne lehetne az energia szolgáltató rendszert kihasználni mint puffert ... ?
Ha már teljes mértékben le akarok válni róla az azt tételezi fel, hogy aki ilyet akar az számít társadalmi változásokra is, és ha ez így van akkor a leírásod szerinti 2. 3. variáció lép majd életbe.
Csak egy példa itt az EU-n belülről: Belgiumban aki napelemet telepít az az EU-tól kapott támogatáson felül a felszerelt napelemek teljesítménye alapján havonta kap a szolgáltatótól ezután - beépített teljesítmény arányosan - egy adott összeget ( ezt persze az állam írja elő neki mert az általa eladott energia nagyobb része nem "zöld", és fizetnie kell annak aki neki "zöld" energiát ad el). Mindezen felül köteles a napelemekkel megtermelt energiát legalább annyiért visszavásárolni mint amennyiért az adott illetőnek eladja ha igénye merül fel rá.
Így van már értelme a dolognak. ( itthon ilyen rendszer valószínűleg soha nem lesz - az energia szolgáltató lobbi teljes mértékben zsebben tartja a politikát .... )
Előzmény: Mekk Elek ezermester (311)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 328
Ez a kérdés viszont már régen nem kérdés, hiszen működnek már ilyen épületek szerte a világban. Ami inkább kérdés az a gazdaságosság...
Előzmény: karban-tarto (327)
karban-tarto Creative Commons License 2010.02.25 0 0 327
OFF voltam, az alcim egyertemu energetika. De koszonom az infokat.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (319)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.25 0 0 326
Ez beszarás.:DD Nagypaneles vályogház.:)) Könnyűszerkezetesnek nem mondanám.:)
Előzmény: berci222 (324)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.02.25 0 0 325
"Ez egy modern, fa, szalma, agyag passzivhaz."

Ha egy ház fal-keresztmetszetének 90 százaléka nem agyag, akkor azt ne mossuk össze a vályogházakkal.
Amit idelinkeltél, az egy szalma hőszigetelésű favázas épület. (érdekes apróság: a benapozási rajzon a napsugarak csak télen verődnek vissza a tó felszínéről, nyáron nem :) Hasonló falszerkezetű házat tervezek én is, de kívül agyagtapicskolás helyett helyett fával lesz burkolva, a hőszigetelő anyag meg üveggyapot lesz (mivel a cellulóz alapú hőszigetelő anyagok árát a gyártók kartellja röhejesen magas áron tartja).
Előzmény: berci222 (324)
berci222 Creative Commons License 2010.02.25 0 0 324

 

Ez egy modern, fa, szalma, agyag passzivhaz. Reszletes, kepekkel (109 oldal). Nem lakohaz, hanem irodaepület. Max. ökopontszamot kapott.

 

http://www.lehm.at/fileadmin/layout/baumodule.pdf

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!