Keresés

Részletes keresés

Jbori Creative Commons License 2013.08.18 0 0 100

Idei díjazottakat is köz-tisztelet és szeretet övezi. Ők sem "tősgyökeresek".

Jbori Creative Commons License 2012.08.30 0 0 99

A fűnyírós cég nyugdíjas igazgatója kapta a felső középsőt. Azt hittem valamelyik helyi öregnek adják, de azoknak nincs olyan sok pénzük. Az idős nyugdíjas rajztanárnak, pl. aki csak a helyi tájat festi....

Előzmény: Jbori (98)
Jbori Creative Commons License 2012.08.16 0 0 98

 Érdemérmek. Lehet tippelni melyik lesz a nyerő.

Jbori Creative Commons License 2012.07.09 0 0 97

 Magyar sakktáblalepke :) Engem megleptél a szép sakkészleteddel! Tedd fel a fazekas keramikus topicra!

Előzmény: pékágé (96)
pékágé Creative Commons License 2012.07.07 0 0 96

Csak próbálkoztam, hátha vannak itt akik tudnak segíteni nekem!

Előzmény: Jbori (95)
Jbori Creative Commons License 2012.07.05 0 0 95

Szia pékágé!

 

 

Jól néz ki, én tudom értékelni, de szerinted ki van itt még akit érdekel?

Előzmény: pékágé (94)
pékágé Creative Commons License 2012.07.05 0 0 94

Azt elfelejtettem mondani, hogy én készítettem :)

Előzmény: pékágé (93)
pékágé Creative Commons License 2012.07.05 0 0 93

Sziasztok!

Egy kérdéssel fordulok hozzátok.Van egy porcelán sakk-készletem, samott táblável, és elszeretném adni, csak nem tudom, hogy hol lehetne! Ha van valakinek ismerőse, vagy esetleg Ő maga aki tudna segíteni, azt nagyon megköszönném!! Csatolok pár képet is!

 

jocy83@freemail.hu

0670-346-4264

Jbori Creative Commons License 2012.06.07 0 0 92

Jbori Creative Commons License 2012.04.29 0 0 91

 a falu új kemencéje, helyi agyag a címeren, és éppen volt szentelt búza is

Jbori Creative Commons License 2012.04.22 0 0 90

A sósavas próba kimutatta hogy az agyagban jelentős mennyiségű a kalcium karbonát. A gipsz, szulfát tartalom kimutatásával már próbálkozom egy ideje, rendesek a kémiás topicon http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=117473068&t=9030776 pl.

 

960 fokon túl sok a hő a próbához. Tegnap pedig gáz égőfejjel próbáltam egy órát, de nem olvadt meg, enyhén izzott csak a keverék. Próbának mindig csinálok egy direkt gipszeset, de az ezüstöt még nem barnította meg egyik sem. Még faparázsban megpróbálom, rakukemencében lehetne igazából csinálni, de nem ásom elő, dög nehéz, hiába kicsi.

 

Ha van is az agyagban valamennyi gipsz, mázként talán már nem olyan nagy mennyiség a kemencetérbekerülő kénes gőz hogy szellőzéssel gondot okozna. Kiégetve meg úgyis CaO lesz, ami ugye csak jó a mázban :)

Előzmény: 10G (86)
Jbori Creative Commons License 2012.04.22 0 0 89

Van egy új fatelepítés helyben ahol sárga agyagot találni. Tudnak még fekete, és vörös agyagról, azokat is ki fogom próbálni máznak.

A sárga agyag durvább mint a fehér, de szűrve és kiégetre csak színben van köztük különbség, tapintásra nincs, jó sima mindkettő. Látszik a mintákon hogy az első helyen találtam a legtisztább agyagot, és figyeltem a tisztításra. De a természetes pöttyöződés szerintem direkt jó.

 

 

 Fele helyi agyag, fele színtelen transzparens máz, fehér agyagon, 1130-on égetve.

Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 88

Állítólag nem csak réz és bronzkori edények voltak, hanem volt arany virágcserép is :) de nekem csak könyvem van róla :)

Előzmény: Jbori (87)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 87

A funkció mondatja velünk nem? A réz és bronzkori edényekre azt mondják hogy agyagedények, és nem azt hogy cserépedény, mint a népi kerámiára pl. Én eddig azt hittem hogy nincs különbség az agyagban, csak a régi edények kezdetleges módon lettek kiégetve. Redukálódhattak a tűzben, azért olyan szürkék, ami persze lehet hogy valahol így van, de nálunk nem. Mostmár tudom hogy az agyagban van lényeges különbség.

 

Máz szempontjából pedig egyáltalán nem zavar az összetétel, mert szép máza van, ha boltban látnám lehet hogy vennék olyat, mert tetszik. A régi formavilágot ezzel a mázzal nem tudom hogy köszönőviszonyba lehet e egyáltalán hozni, olyan különbözőek :)

 

Kérdés hogy az égetett mész mit okoz a mázban? Látszólag, és tapintásra kellemes.

 

 

 

Előzmény: 10G (86)
10G Creative Commons License 2012.03.30 0 0 86

Érdemes megmondani először, hogy mi is az agyag.

Ettől eltekintve jó esély van a jelentős gipsztartalomra, ahogy te is latolgattad.

 

Előzmény: Jbori (83)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 85

A sok dinnye szarmata! Azt se tudták mi az hogy agyag! :)

Előzmény: Jbori (84)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 84

Jól formázható korongozható izé? amiből minden útépítésnél előásnak egy rakás sötétszürke edényt. :)

Előzmény: Jbori (83)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 83

Na kész. Akkor micsoda?

Előzmény: 10G (82)
10G Creative Commons License 2012.03.30 0 0 82

mert, amit találtál, az nem is agyag :)

Előzmény: Jbori (80)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 81

 Ez pedig a helyi agyag máznak. Az alatta levő máz fenyőhamuból van. Ez nem a "közlekedési eszköz nélküli" változat. Az agyagmázban van ólommentes színtelen bolti máz, a kékben pedig káliföldpát.

 

Megcsinálom majd a tuti helyi mázat, amihez max. egy bicigli kell :), meg gázos kemence. Ez lesz a japán recept szerinti "irabo" máz, amiben csak fahamu, és agyag van, helyből. Szeretem a japán stílust, ezzel a kísérlettel pedig mégjobban megszerettem.

 

Nem tudom hogy fogom áthidalni azt a 2000 évet ami a régi edények, és e között a máz között van, de majd megoldom valahogy, az agyagnak is sikerült :)

Előzmény: Jbori (80)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 80

   960fok    1130fok. 

 

 

 Elektromos kemencében plusz néhányszáz fokkal sikerült elérnem amit 2000 év nem tudott megtenni az eredetileg fával kezdetleges módon kiégetett helyi agyaggal. A nagy edény mire kiszedtem volna a kemencéből elporladt gyakorlatilag a kezemben. Porból lettünk és porrá leszünk :) a kicsik tartják a formájukat, de ők is nagyon porózusak már ezen a hőfokon.

 

 

Előzmény: Jbori (79)
Jbori Creative Commons License 2012.03.30 0 0 79

Miután megtalálható a szántóföldek felszínén az agyag meglepően tiszta állapotban, és kipróbáltam a korongozását is számomra nyilván való hogy ezek az edények, amik 4000-2000 éve megmaradtak nekünk ugyan abból az agyagból vannak. Abból az dőből rengeteg lelet van a környéken, de aztán semmi, mígnem jöttem én! :)

 

A helyi agyag megszáradva nagyon szilárd, fával kiégetve vszínű ez a tulajdonsága csak javult, mégpedig úgy hogy több évezreden át képes volt egyben maradni, mígnem: jöttem én! :)

 

Kiégettem elektromos kemencében 960 fokon, ekkor megfelelt az állaga egy kemény krétáénak. Aztán jött az 1130 fok, amikor is keksz lett.

 

A helyi agyag akkor és ott, 4000-2000 évvel ezelőtt töltötte be a legjobban a funkcióját mint edény. Mígnem jöttem én! :) És elkezdtem mázat csinálni vele.

 

Folytatom, és rakom fel a képeket.

 

 

Előzmény: Jbori (74)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 78

Bocsi a stílus miatt, ez van. De ha az ember nagy edényt szeretne készíteni, és pl. 12 kiló agyagot rak középre éppen a korongon, az konkrétan nem arról szól hogy hogyan moderálja magát.

Előzmény: Jbori (77)
Jbori Creative Commons License 2012.03.10 0 0 77

Jeee! Ezt használom! :)

Előzmény: Jbori (76)
Jbori Creative Commons License 2012.03.09 0 0 76

Csak azt akartam mondani hogy a kiszabadult zabolátlan őserő tipikus esete :)

Előzmény: Jbori (75)
Jbori Creative Commons License 2012.03.09 0 0 75

Segítség!

Jbori Creative Commons License 2012.03.02 0 0 74

 Ez nálunk a helyi nagyközségi kerámia kulturtörténeti alap :)

Előzmény: Jbori (72)
Jbori Creative Commons License 2012.03.02 0 0 73

Rendszerhibát jelez a levelezőprogramom, úgyhogy itt köszönöm meg a szép képeket amiket csak nekem küldtél az edényeidről :)

A felső három képpel már ki lehet bírni, minden tetszik rajta :) Az alsó olyan b...tt nagy kép, hogy csak a karácsonyi terítő csücske látszik amin vszínű valami sütőedény lehet.

 

Sajnálom hogy nem publikusak, szívesen megtartom őket magamnak :) Ha már uncsi szólok :)

Előzmény: rebondo (70)
Jbori Creative Commons License 2012.03.02 0 0 72

Itt a faluban ez van. Ez a közönség a helyi agyaghoz. Nagyközség. Alsónémedi nagyközség.

Előzmény: Jbori (71)
Jbori Creative Commons License 2012.03.02 0 0 71

Ha nem lenne már rá példa hogy a legaljából is lehet kezdeni valamit, tutira azt mondanám hogy a semmi ezerszer biztos hogy jobb :) Muzsikában is jók vagyunk már a bécsi operakarig. Aztán ha karácsonykor csodálkozik a sógornőm hogy ennyire szarul még nem hallott énekelni, -mert az ember hangját elviszi a francba az erős tömeg- akkor majd amíg énekeljük a kiskarácsony-nagykarácsonyt mire odaérünk hogy "kisült e már a kalácsom" már ki is leszek javítva :)

Előzmény: rebondo (70)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!