Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.01.26 0 0 29
Előzmény: Törölt nick (2)
foveon Creative Commons License 2010.01.25 0 0 28
gondolom volt egy kiiras, annak ha nem felel meg akkor bukta. ha az a kiiras hogy idomitott farkas ugratasa akkor ok, oda nevezze be es nyerjen, tobbi meg csak melleduma.
szentpeter sztem mas eset. o allitotta hogy hogyan keszult (plusz a magazin a sajat normaival), mikor ezt megkerdojeleztek semmivel nem volt hajlando bizonyitani az eredeti allitasait.
Előzmény: topoly (25)
jégmajom Creative Commons License 2010.01.25 0 0 27
Ezekkel a problémáiddal fordulj a valfil szekcióhoz, ott biztosan vevők rá;)
Előzmény: Hacsek (26)
Hacsek Creative Commons License 2010.01.25 0 0 26

Hát amelyik tudományos ismeretterjesztő folyóirat ezt a képet leközli (mint valóságot), az meg is érdemli... :) Első ránézésre én ezt a fotót (bár nem túl nagy a felbontás) valami hiperrealista fantasy-festménynek gondoltam.

Félreértés ne essék, nem akarom védeni ezt a fotóst, mert csalt és hazudott. Hazudni pedig csúnya dolog! :)

De ha:

1. Manapság minden fotó manipulálva van

2. A művészet (irodalom, képzőművészet egyaránt) jó része fikció,

akkor nem igazán érthető, miért büntetnek meg valakit, aki az amúgy gyanús képzőművészeti fikciót megtoldja egy amúgy gyanús irodalmi fikcióval! :)

 

Hasonlat: Írnék egy novellát arról, hogyan tettem magamévá Vallejo néhány, illusztrációként közölt nőalakját (a képeket persze azért tenném bele, mert attól, pláne egy zaftos címlapképtől jobban fogy bármilyen könyv...). Tennék a végére egy jogi nyilatkozatot, hogy Zámbó Jimmy életére esküszöm, hogy ezek a csajok tényleg megvoltak. Ettől hihetővé válna?? De ha közben ezért a munkáért megdobnának egy Goncourt-díjjal, azt miért kellene visszavenni tőlem?? :)

Előzmény: topoly (25)
topoly Creative Commons License 2010.01.24 0 0 25
Egy dolog a képet buherálni, bizonyos határokkal a legtöbb pályázat engedi. A fotózás helyszínét előkészíteni, megturbózni pl. csalival ugyancsak gyakorlattá válik. Ami súlyos dolog: a tudatos hamisítás. A fotókat tudniillik nem egy bulvár-mellékletben közlik, hanem tudományos-ismeretterjesztő folyóiratokban. ((Mellesleg úgy tudom, Szentpéterinek korábban is volt afférja, méghozzá szabálysértési kategóriába eső.))
Előzmény: Hacsek (6)
topoly Creative Commons License 2010.01.23 0 0 24
Nagy királyság a három farkas; egy konzultáció erejéig légyszi engem is előjegyzésbe venni:)))
Előzmény: Törölt nick (2)
TTAMAS Creative Commons License 2010.01.23 0 0 23
Annyira nem nagy szám.
Előzmény: Kennedy (22)
Kennedy Creative Commons License 2010.01.23 0 0 22
De az meg micsoda kunszt, hogy rá tudta erre idomítani a farkaskomát. Ezzel kellett volna beneveznie.
Mercutio_ Creative Commons License 2010.01.22 0 0 21
Az is csalás, hogy idomított állatot használt és nem jelentette be, és az is, hogy ez nem természetes viselkedése az állatnak.
Előzmény: Hacsek (20)
Hacsek Creative Commons License 2010.01.22 0 0 20

Persze, így már értem, mi a csalás. Kamuzott a sztorival.

 

Nem védeném a dolgot, csak erről eszembe jutottak azok a kamufilmek (Az új Mao, Olajevők stb.), amelyek épp arról szóltak, hogy megfelelő dokumentarista stílussal gyönyörűen el lehet hitetni, szinte bármit. Zseniális alkotások voltak a maguk nemükben (azaz átverés műfajban).

 

Ám még mindig az a kétségem, hogy maga az idomítottság ténye önmagában csalás lett volna (ha tehát az igaz történetet mellékeli a képhez). Mert ugye a cirkuszban is az számít világszámnak, ha valaki olyasmit be tud tanítani egy állatnak, amire más hasonló állatok nem képesek. A természetes viselkedésű állat nem szenzáció.

A természetfotózás más műfaj. Én, mint fogyasztó, azt várom el egy ilyen fotótól, hogy minél inkább megismerjek általa egy élőlényt (tájat). Ha ezért fotós (pláne képfeldolgozási) trükköt is be kell venni, hát csak tessék.

Ha így nem viselkedik egy farkas, az baj. Akkor viszont ez a csalás, nem az idomítottság.

 

Előzmény: Chip-TFF (10)
foveon Creative Commons License 2010.01.21 0 0 19
vazz de jo kep, mennyit vartal ra? ha faxi 2 honapot akkor 3 farkanc + hold az minimum 5 ev a lesben ;)
Előzmény: Törölt nick (2)
verz Creative Commons License 2010.01.21 0 0 18
Dénes, hol vagy?

Védd már meg ezt a szerencsétlen Rodriguezt a szemét, irigy britektől meg magyaroktól! :)))
verz Creative Commons License 2010.01.21 0 0 17
<a href="http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9094129" target="_blank">Itt a Szentpéteri-féle csalás topikja</a>
Előzmény: fiktív (13)
nord Creative Commons License 2010.01.21 0 0 16
Ezt a képet amúgy telescoper készítette, csak a hülye állatok pont beleugrottak a képbe, így kénytelen volt kukázni ezt a jónak induló Hold-fotót. ;)
Előzmény: seeman (12)
fiktív Creative Commons License 2010.01.21 0 0 15
Ja, meg Pisti is!
Előzmény: Rolf242 (14)
Rolf242 Creative Commons License 2010.01.21 0 0 14
10-20-10-20-10-20 és sokkal több farkas is lehetne :D :D :D :D :D :D :D
+az idomár is ott figyelne :D
Előzmény: seeman (12)
fiktív Creative Commons License 2010.01.21 0 0 13
Aha.. jégmadár.... Na, látod, a lényeg marad meg az emberekben! Miszerint csalás történt.
Előzmény: Chip-TFF (11)
seeman Creative Commons License 2010.01.21 0 0 12
 Csak a falka elejét csípted meg? Máskor vigyél nagylátót! :)
Előzmény: Törölt nick (2)
Chip-TFF Creative Commons License 2010.01.21 0 0 11
"Valami kolobri repdesett, de kimutatták, hogy tömött a madár, vagy ilyesmi... szóval ezért."

Az Jegmadar volt es tiszaviragot "fogott". Korabban tettek is ra utalast (1-es hozzaszolas). Szentpeteri fotojarol van szo.

"2003-ban Magyarországon is volt hasonló ügy: akkor Szentpéteri L. Józsefet, a National Geographic fotósát vádolta meg [3] a Magyar Természetfotósok Szövetsége azzal, hogy kitömött állatokat használt egy kérészt felkapó jégmadarat ábrázoló fénykép elkészítéséhez. Szentpéteri tagadta [4] a vádakat, de a fénykép negatívját nem volt hajlandó átadni, hogy tisztázza magát."

Cikk itt: http://index.hu/tudomany/2010/01/21/megfosztottak_dijatol_a_termeszetfotost/
Előzmény: fiktív (9)
Chip-TFF Creative Commons License 2010.01.21 0 0 10
Ez itt a bibi:

"A képhez mellékelt leírásban az szerepel, hogy a spanyol fotós hetekig állt lesben egy használaton kívüli karám mellett várva, hogy az általa kihelyezett csalira – egy jókora húsdarabra – a környéken kószáló farkas rátaláljon. Rodriguez azt a pillanatot kapta le, amikor a farkas a karám kerítését elegáns mozdulattal átugorva végre rávetette magát a csalihúsra."

Tovabba:

"A verseny szabályai szerint ugyanis a fogságban tartott állatok szerepeltetését be kell jelenteniük a fotósoknak."

Igy mar ertheto?
Előzmény: Hacsek (6)
fiktív Creative Commons License 2010.01.21 0 0 9

 

Szerintem ezzel az a baj, amit lennebb is írtak, nem természetes a viselkedés. A mondanivalója, meg amit meg akart mutatni, az OK. De most képzeld el a szitut.

Telefon-megbeszélés alapján kihívják a parasztot, aki idomítja, gondozza, lakatja a farkast. Ok, én ide beállok, állvány, fény, minden... ok... Feri! Ugrasd a farkast!... Mostt! Ok!.. Óóó. nem lett jó. Feri! Mégegyszer! Jó, jó.. értem! Fáradt, meg hó van és este.  Tessék, tedd ezt el. Vegyél valamit az asszonynak! Háromra ugrasd! .....És ezért pénzt nyert!

 

A másik meg elment a világvégére, stb, felkészült, bevackolt, ..stb... fázott, melózott rajta, megszenvedett.. Így a képe értékesebb.

 

A hülye zsűri helyében kiírnám, hogy dokuzni kellene a körülményeket a csalások kivédése végett. Bürokratikus lépés ugyan, meg a művészetek gyilkolása, de akkor is!

Tavaly is volt ilyenből botrány. Valami kolobri repdesett, de kimutatták, hogy tömött a madár, vagy ilyesmi... szóval ezért.

Előzmény: Hacsek (6)
Rolf242 Creative Commons License 2010.01.21 0 0 8
SÍÍÍROK OLYAN JÓÓÓÓ LETT :D :D :D :D :D :D :D :D :D

kééééész, kinekelm a többi fotós ismerősnek :D
KÉÉÉÉÉÉSZ :D
Előzmény: Törölt nick (2)
Rolf242 Creative Commons License 2010.01.21 0 0 7
idomított, ennyi a baj

és amióta digi a fotó, majdnem minden kép átalakított

Szimpla csalás, ez ezzel a baj, és a sok hülye a zsűriben, akik nem első körben szórták ki ezt a nagyon gyanús képet :D

Előzmény: Hacsek (6)
Hacsek Creative Commons License 2010.01.21 0 0 6

Bocs, nem vagyok képben :) mi itt a baj?

Miért baj, ha valaki manipulálással állít elő fotót, amikor ma már szinte minden fotó valamilyen módon manipulált?

Az volt a pályázat kiírási feltétele, hogy csak olyan fotót lehet benevezni, amit a fotós minden segédeszköz nélkül, 1 db exponálással levesz anélkül, hogy bármit beállítana?

Ha mondjuk egy havasi gyopárt fotóz valaki az élőhelyén, és hogy szebben mutasson az alkonyati napfényben, kicsit arrébb piszkálja a virágot, az csalás?

Másképp fogalmazva: az idomított farkas nem isten teremtménye avagy a természet része?

Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 5
kutyafélékre pláne nem jellemző. ezerszer inkább kaparnak és furakodnak fejükkel, minthogy ilyen cirkuszi trambulinugrást csináljanak az éjszakában. azok se voltak vlmi lángelmék akik egyáltalán idáig engedték a képet
Előzmény: TTAMAS (4)
TTAMAS Creative Commons License 2010.01.21 0 0 4
Nekem már az gyanús, hogy miért ugrik a farkas, mikor egyszerűen átbújhatna a réseken. A kifejlett vadállatok nem szoktak ok nélkül ugrálni.
Előzmény: verz (-)
viricsi Creative Commons License 2010.01.21 0 0 3
:-))
Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.21 0 0 2
nevetséges hogy mostnában ilyen hétköznapi kis cuccal nyerni lehet. az igazi nertes természetesen ez

Előzmény: verz (-)
verz Creative Commons License 2010.01.21 0 0 1
Akárcsak Szentpéterié... :)
Előzmény: futobab (0)
futobab Creative Commons License 2010.01.21 0 0 0
angolul, képekkel, itt látszik az állatkerti farkas is, akiről a kép valószínúleg készült. Amúgy szívfájdítóan szép fotó...
Előzmény: verz (-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!