Keresés

Részletes keresés

H_G Creative Commons License 2 napja 0 0 12016

Ez valszeg több városi legendánál, legalábbis sokfelé írták, hogy tényleg ez volt az Al-Kaida hivatalos órája, mert egyszer egy mérnök készített nekik egy leírást, hogy hogy lehet egy kvarcórát bomba időzítésére használni. Abban a leírásban, amit beemeltek a kiképzési anyagaik közé, az F91W-t használta példának. Persze kis műszaki tudással lehetett volna alkalmazni bármelyik hasonló Casio, Timex stb. modellre, de a tipikus al-kaidásnak ennyi tudása sem volt, így maradtak ennél a modellnél. Később ez visszaütött, mert a reptéri biztonságiak elkezdték nagyon figyelni és ma már alaposan megnézik, aki azzal próbál utazni.

Előzmény: windproof (12015)
windproof Creative Commons License 3 napja 0 0 12015

Az F91-W-hez ugye kapcsolódik az a (városi) legenda is, hogy a legnépszerűbb szerkezet azok körében, akik robbanóanyag mellé keresnek szerkezetet. 

Előzmény: pobeda (12014)
pobeda Creative Commons License 2022.11.27 0 0 12014

Bin Ladenen F-91W van(?), de olyan volt Omama kezén is, meg most az enyémen is. :)
Oldalirányú ütéseket jól bírja. :)

Előzmény: H_G (12010)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12013

Te így látod, én úgy. 😀

Nekem a PloProf a kedvencem, de nem amiatt, akinek a csuklóján legenda lett. 

Bár én annyit sem érek, mit az ő körme alatt a piszok.  😈

Előzmény: W_B (12012)
W_B Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12012

A pápa a római katolikus egyház feje, ő aztán bármilyen drága órát hordhatna, mégis egy olcsó, letisztult, funkcionális modellt visel.

Én ezt példamutatónak tartom.

Jó példát és a szerénységet követni nem sznobság.

Ebben a dologban egyébként Osama Bin Laden is jó példát mutat: neki is hihetetlen vagyona volt, mégsem érzett kényszert hogy ezt a karján mutogassa.

A sznobság az, amikor filléres emberek vesznek drága órát, azt gondolva hogy attól lesznek ők is "valakik", csak azért, mert egy másik filléres de éppen híres senkit abban fotóztak.

Előzmény: DLCBP (12011)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12011

Nem a pápa óraviselete a sznobság, hanem azoké, akik pont emiatt vesznek hasonló ketyegőt. 🤔

Mintha ezzel közelebb kerülnének őszentségéhez (vagy a terroristák "pápájához").  😈

Előzmény: W_B (12008)
H_G Creative Commons License 2022.11.26 0 1 12010

"Viselhetne bármilyen drága órát, de ő egy olcsó, letisztult, egyszerű órát hord, amilyet egy iskolás gyerek is megvehet a zsebpénzéből."

:)

Előzmény: W_B (12008)
H_G Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12009

Egyes híres emberek nem véletlenül váltak stílusikonná, minden, amit viseltek, garantáltan cool. Ezek tényleg képesek emelni a rangját az óramárkájuknak, még akkor is, ha eleve magasan volt -- Paul Newman, Steve McQueen. Az argentín komcsi szerintem nem tartozik közéjük. Bár ha azt nézzük, hogy a megelőző olcsó Casiót hordó híres ember Oszama bin Laden volt, ahhoz képest talán még mindig előrelépés :)

Előzmény: APT (12007)
W_B Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12008

"Már elnézést, de ez alapján a "low-res" kép alapján a pápán vagy ötvenféle "egyszerű, fekete tokos-csatos, fehér számlapos" óra lehet, ki az ördög képes ugyan megmondani, hogy az öt méterről már pont ugyanolyannak kinéző Casio/Swatch vagy valami más hasonló van rajta? "

Bakker. 🙂

Nyilván nem EZ alapján a kép alapján (amit még alaposan le is butított a fórummotor) mondják meg hogy mit visel, hanem rengeteg kép készült a Pápáról.

Én nem érzem hivatásomnak ezt eldönteni, számtalan helyen írják hogy ilyen Casio órát visel, ezért én ezt elhiszem.

(Lehet, hogy nem csak egy ilyen órája van!)

"Másrészt ez picit olyan sznob dolog... "

Nem. Ez pont anti-sznob dolog. 🙂

Viselhetne bármilyen drága órát, de ő egy olcsó, letisztult, egyszerű órát hord, amilyet egy iskolás gyerek is megvehet a zsebpénzéből.

Nekem ez nagyon szimpatikus!!

Főleg  hogy sok olcsó ember hord hivalkodóan drága órát.

Előzmény: APT (12007)
APT Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12007

Már elnézést, de ez alapján a "low-res" kép alapján a pápán vagy ötvenféle "egyszerű, fekete tokos-csatos, fehér számlapos" óra lehet, ki az ördög képes ugyan megmondani, hogy az öt méterről már pont ugyanolyannak kinéző Casio/Swatch vagy valami más hasonló van rajta? Még 80-as évekbeli Poljotom is van, ami egy ilyen távolságból készített, ilyen felbontású képen pont ugyanígy nézne ki... ;-)))

Másrészt ez picit olyan sznob dolog... A jelenlegi pápa tudott módon puritán, nem veszi magát körül nagy luxussal, nem híve a drága luxus-tárgyaknak, és mind tudjuk, hogy egy olcsó, egyszerű műanyagtokos kvarcóra is képes az időmérő funkciónak nem csak tökéletesen megfelelni, de egy erősen kíméletes, "öreguras" használat mellett fizikálisan is kibír akár egy-két évtizedet is (aztán hazamenet vesznek helyette egy másik hasonlót). Számomra soha nem jelentett semmilyen óra esetében többlet-értéket az, hogy valamilyen "híres ember" is használt-viselt esetleg olyat, pláne, hogy a "híres emberek" elsöprő többsége annyit sem ért az órákhoz, mint hajdú a harangöntéshez - a celebek, sztárok elsöprő többsége meg kóros szinten sznob ember, aki nem a jót, hanem a minél talmibb csillogást keresi, semmi mást.

Előzmény: W_B (12001)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.26 0 0 12006

Örök vita.  😀

Előzmény: H_G (12005)
H_G Creative Commons License 2022.11.25 0 1 12005

Egy sor fotón ez a Casio van rajta, már én is megfigyeltem. 

Előzmény: DLCBP (12004)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.25 -1 1 12004

Casio-t nem hordott.  😀

Előzmény: W_B (12003)
W_B Creative Commons License 2022.11.25 0 0 12003

Oh, akkor Swatch-ot hord, vagy olyat IS hord?

Előzmény: DLCBP (12002)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.25 0 1 12002

Előzmény: W_B (12001)
W_B Creative Commons License 2022.11.25 0 0 12001

Hord még valaki rajtam kívül Casio MQ24-7B órát?

Amikor megtudtam, hogy a Pápa ilyet hord, akkor vettem.. tényleg nagyon letisztult, funkcionális, minimalista. :)

APT Creative Commons License 2022.11.25 0 0 12000

Az tudott, hogy a statikus és a dinamikus (lökésszerű) nyomásterhelés nagyon nem egyforma. Ezért is fordulhat elő, hogy egy papíron azonos nyomásállóságú (és statikusan azt ki is bíró) órapáros közül a sima, egyszerű "egygumikarikás" korona-tömítésű órába például ez vízisíelésnél pereceléskor esetleg mégis bekerül víz, egy koronazárasba meg nem. De ez meg a konstrukció kialakításával kezelhető, tipikusan a "labirint-elvű", megoldások, ahol nincs egyenes út a tokba befelé (a koronazárnál is a dinamikus terhelésnél a menetek miatt kellene a víznek "ide-oda kanyarognia") kiválóan megfogják a hirtelen nyomáslökéseket. De az olajtöltés nem igazán erről szól, és őszintén szólva a valós, reális hétköznapi használati körülményeket figyelembe véve ez inkább csak amolyan geg.

Előzmény: windproof (11999)
windproof Creative Commons License 2022.11.25 0 1 11999

"Más kérdés, hogy hétköznapi körülmények között ugyan mikor kerülhetne egy ilyen óra 100-200 méteres vízmélységbe? Aligha, így eléggé kockázatmentesen lehet mondani rájuk bármit, úgysem lesz soha kipróbálva, egy hétköznapi búvárkodást-fürdőzést pedig természetesen simán kibírnak."

Valamelyik Seiko kiadványban olvastam erről, hogy nyilván 100-200 méteres mélységbe egyetlen hétköznapi tulajdonos sem viszi az óráját (meg magát se nagyon), viszont rövid időre érheti az órát olyan behatás, ami megegyezik azzal, mintha 200 méteren lenne. A cikk konkrétan a vízi sportokat (pl jetski) említette, hogy ott előfordul, hogy leesik valaki a járműről, és mikor vizet ér, akkor az óra is kap egy nagyobb nyomást, ami megfelelhet annak, mint a 200bar statikus nyomás (az persze megint egy másik kérdés, hogy ki megy jetskizni automata órában, de elméletileg hétköznapi ember órája is kerülhet ilyen szituációba).

Már persze, ha nem marketing ez is :)

Előzmény: APT (11990)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.24 0 0 11998

Olyan vékonyka, hogy a 10 bar-t kibírja.  :-)

Előzmény: Capt.IQ229 (11997)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2022.11.23 0 0 11997

Az a vékonyka lemezhátlap maga a membrán. :))

Előzmény: APT (11995)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.23 0 0 11996

Ráadásul a csuklón aránylag egyenletes az óra hőmérséklete.  

Előzmény: APT (11995)
APT Creative Commons License 2022.11.23 0 0 11995

Ahogy írtam - vagy buborék - vagy a folyadék hődilatációját lekezelni képes tokozás, rugalmas hátlap/előlap (műanyagoknál ez nem nagy kunszt), membrános tér, stb... De valamilyen módon gondoskodni kell arról, hogy tudjon az olaj hőtágulni-mindkét irányba. Az olcsó megoldása ennek a buborék...

Előzmény: DLCBP (11994)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.23 0 0 11994

Ez a kis Casio buborék nélkül is egész jól bírja.  :-)

Előzmény: APT (11991)
nemokos Creative Commons License 2022.11.23 0 0 11993

Köszönöm a válaszokat, ma is tanultam valamit!

satzowlee Creative Commons License 2022.11.23 0 0 11992

Most megerősítetted a véleményemet, ugyanis az első reakcióm az volt, hogy mi van akkor ha az olaj hőtágul.

Erre nem gondol sok jútyúbos, videóikon látni ahogyan küszködnek fecskendőkkel, ilyen-olyan megoldásokkal, hogy teljes mértékben megszabaduljanak a buborékoktól.

Előzmény: APT (11991)
APT Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11991

Így van- de közben persze nagyon kell ügyelni arra, hogy maradjon egy meghatározott méretű buborék is, "tágulási tartályként". A minőségi ilyen óráknál valamilyen membrános megoldást használnak teljesen légtelenítve, a legolcsóbbaknál gyakorlatilag "látványelem" a nem is olyan kicsi buborék a tokban. Ha az nincs, akkor az olaj nem is olyan kicsi hőtágulása egy téli-nyári hőmérsékletváltozástól már szétpukkasztaná a tokot.

Előzmény: DLCBP (11989)
APT Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11990

A többiek már tisztázták - de mechanikus lengőszerkezetre épülő óra nem működik/működhet folyadékban, még kis viszkozitásúban sem. Valójában még a kvarc-szerkezetek jelentős hányada sem működik így megbízhatóan, és amelyek igen, azok is jelentősen több energiát szokta fogyasztani, mint ha "szárazon" mennének - jóval rövidebbek lehetnek az elem-élettartamok (a korszerű kvarc-szerkezetek figyelik a léptetőmotor viselkedését, visszacsatolt a rendszer, és szükség esetén szélesebb impulzusokkal, nagyobb indítóárammal hidalják át a szennyeződések, elfáradás - vagy éppen az olajtöltés - miatt nehezebben mozgó áttétel problémáját).

Érdemes még szóba hozni, hogy általában módosított tokozású rezgőkvarcok is kerülnek ezekbe a szerkezetekbe (a kvarc sem rezegne olajban, a tokozás "üres", így annak nyomásállónak kell lennie, de a nagyon kis méret és hengeres kialakítás miatt viszonylag könnyű nagyon nagy nyomásállóságúvá tenni azokat), és bármilyen meglepő, de az elemek sem lehetnek akármilyenek (van/lehet levegő az elemekben is, nem mindegy, hogy milyen az elektródák közötti szigetelés, összeroppanhat az elem, megszűnhet a tömítettsége, az elektrolit bekerülhet az olajba).

Voltak is tesztek - kaphatók egészen olcsón műanyag tokozású olajtöltött kvarcórák - amelyekben viszont nem foglalkoztak ezekkel a kérdésekkel, és bár ezek az órák sem roppannak össze, nem áznak be több ezer méteres mélységnek megfelelő nyomáson sem - jellemzően 10-15 bar nyomás felett egyszerűen tönkremennek, szétmegy az elem, megroppan a kvarc tokozása, stb...

Más kérdés, hogy hétköznapi körülmények között ugyan mikor kerülhetne egy ilyen óra 100-200 méteres vízmélységbe? Aligha, így eléggé kockázatmentesen lehet mondani rájuk bármit, úgysem lesz soha kipróbálva, egy hétköznapi búvárkodást-fürdőzést pedig természetesen simán kibírnak.

Előzmény: nemokos (11984)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11989

elemcserénél simán fel kell tölteni a tokot olajjal.  

Előzmény: satzowlee (11988)
satzowlee Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11988

TuGGYátok...-engem is foglalkoztatott egy ideig a dolog, aztán lemondtam róla.

Nemis annyira az elemcsere alkalmával fellépő gondok miatt. Inkább az az ok, hogy nagyon okosórás a feeling, eltűnik a harmadig dimenzió...

Előzmény: DLCBP (11987)
DLCBP Creative Commons License 2022.11.22 0 0 11987

Előzmény: DLCBP (11986)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!