Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.09.08 0 0 10
szia!
Szerintem kicsit másképp van, mint gondolod. (magam is sokat agyalok, csak úgy, ilyesmikről) Na, szerintem a fizikai törvények, de általában a természettudományos ismeretek a méréstechnika érzékenységének finomodása miatt teszik szükségessé az elméletek módosítását.
Pl. Régen a világ magyarázatához, a naptár, meg a tájékozódás pontossági igényeihez teljesen megfelet a geocentrikus világkép, amelynek az égitestek mozgását leíró elméletei sokáig tarthatók voltak, és kézenfekvő volt, hogy a Nap kering a Föld körül, hiszen ez látszik. Ám amikor a csillagok alapján tájékozódni kellett (volna) előjöttek a bajok. Előbb igyekeztek a rendszer komplikálása révén megoldani a "modell hibáit", majd egyszerre jött egy új megközelítés, amely a legegyszerűbben oldotta fel a rendszer ellentmondásait.
Vagy ott van a newtoni fizika. Igaz-e ma a newtoni fizika? Igaz. Ám a fénysebességek tartományában zavarok mutatkoznak, erre ad választ a relativitáselmélet (hogy melyik és miképp, nem taglalom). Ettől Newton elmélete nem rossz, csak a korának megfelelő leírást adott, amely a fejlődés során, mint kiderült, nem alkalmas egyes egyéb, akkor nem ismert dolgok leírására.

A fizika modell, amellyel a világot igyekszünk leírni, és amelyben számíthatónak reméljük a világy valameléy paramétereit, mikor mire van szükség. A modell és a valóság eltérései, annak tűrhetősége vagy tűrhetetlensége válthatja ki a modell újragondolását.

A világ szerencsére úgy tűnik, változatlan, legalábbis manapság.

uff.
Előzmény: brekege (-)
Vad Creative Commons License 2009.09.08 0 0 9
Az lesz az, csak én magyarul olvastam.
Előzmény: Nemozoli (8)
Nemozoli Creative Commons License 2009.09.08 0 0 8
Hotblack Desiato?
Előzmény: Vad (6)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.08 0 0 7
Beszélj (filózz?) az Ősrobbanásról, az un. "szingularitásról". (elfelejtettem, h. mi is az...)
Előzmény: brekege (5)
Vad Creative Commons License 2009.09.08 0 0 6

A Pörkölt él.

Csak koncertek között mesterségesen a halál állapotában tartja magát, az adózás miatt.

Előzmény: Csülök Pista (1)
brekege Creative Commons License 2009.09.08 0 0 5

Ok.

 

De ez csak agyeldobással fog menni. :-)

 

És, ha tudnád, még mi minden járt és jár a fejemben....

 

pl.:

 

Az idő mint vonatkoztatás. Mi az idő a kérésznek és a több százéves mammutfenyőnek, esetleg a mélytengeri élőlényeknek.

 

 

Előzmény: bakibaby (4)
bakibaby Creative Commons License 2009.09.08 0 0 4

Várj, azért még gondolkodok a Topic értelmén :-)

Szólok ha jutottam valamire ;-)

 

bb

Előzmény: brekege (2)
brekege Creative Commons License 2009.09.08 0 0 3

Ennek van jelentősége abból a szempontból, hogy beleülsz-e vagy sem?

 

Ember alkotta tárgy ---> álettelen. (bár...hát ugyi energia lesz belőle. előbb-utóbb teljes egészéből)

Előzmény: Csülök Pista (1)
brekege Creative Commons License 2009.09.08 0 0 2

ok, én komolyan gondoltam. Te másképp.

 

De legalább lenulláztál és ezzel leköteleztél. :-)

Előzmény: bakibaby (0)
Csülök Pista Creative Commons License 2009.09.08 0 0 1
A pörkölt például melyik kategóriába esik?
Előzmény: brekege (-)
bakibaby Creative Commons License 2009.09.08 0 0 0

Ismét egy 0 értelmű Topic.

 

bb

Előzmény: brekege (-)
brekege Creative Commons License 2009.09.08 0 0 topiknyitó

Én pl. tegnap az élet nagy kérdésein filóztam.

Egyet leírok ide.

 

A fizika több korábban szentségként tisztelt elmélete már megdölt és nagyon úgy tűnik, hogy sokáig egy sem marad meg. ahogy halad a tudomány és folynak a kutatások és elméletgyártások, úgy kerülnek be ujabb-és ujabb ismeretek és kerülnek felülírásra a régiek. (legalábbis a fizika bizonyos ágaiban)

 

Én azt gondolom, hogy ez lehetetlen. Nem tartom lehetségesnek azt, hogy egy törvényszerűség igaz a Fizikára, de a részecske fizika szintjén már nem.

 

Azt gondolom, hogy sokkal inkább arról van szó, hogy a világ változik körölöttünk, ezért a tapasztalás illetve észlelés sokzsor máswt hitet el velünk, mint ami a valóság.

 

És ehhez tartozik szervesen, hogy amint az élettelen dolgokat -a pusztán anyagi jellegű létezéseket, jelenségeket - áttértékeljük, és tudomásul vesszük, hogy mint az élő anyag ezek is ugyanúgy változnak, élnek kicsit taqlán könnyebb lenne az állanság megtalálása.

Pl. a víz, amiből -többek közt - egy folyó is áll - nem pusztán élettelen molekula, hiszen amit felépit az "éloő", önmagát változtató természeti anyag.

 

Szerintem van: élő anyag, természeti anyag és élettelen anyag - ezeket az ember állította elő, mesterségesen létrehozott tárgyak.

 

És lehet, hgy tökre érthetetlen és követhetetlen amit írtam, majd kiderül

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!