Főképp a lebonyolítás változása miatt és az amiatti meccsszám növekedés miatt előbb-utóbb (főleg a kisebb országok) megdöntik a pontszám-rekordjukat. Ez mezei statisztika. Persze kell hozzá nyerni is, kell egy jó szezon. Feröer is megdöntötte a rekordját azzal hogy egy csapat eljutott a csoportkörig.
A top országokat hiába vizsgálod, ott nincs akkora mozgástér a pontszám növelésére. Ugyanúgy a topország 4 csapata BL-es, mondjuk 3 eljut a nyolcaddöntőbe, stb. Kb ugyanazokat a pontokat kapják évente. A kicsiknél viszont más a helyzet. Létrejött egy harmadik kupa és a bajnoknak nagyobb esélye van bejutni a csoportkörbe, ami több pontot hoz, mint amikor csak két sorozat volt. Pláne akkor, ha egycsapatos a bajnokság mint nálunk (ugyanaz nyeri a bajnokságot). Ha meg a főcsapat fut egy jó szezont (a Fradinál ez végülis tavaly megvolt), az emeli a pontszámot. A Fradi esetében pl csak a csoportgyőzelem önmagában 1 egész ponttal emelte az országpontszámot.
A helyezésnek szerintem nincs akkora jelentősége. De ha már helyezés, azt is nézd meg, hogy a 2018-as listán a 25. helyezettnek 18,750 pontja volt, 2021-ben (utolsó szezon még EKL nélkül) 18,200, a 2023-ason meg nekünk a 25. helyen 20,625 pontunk van. Tökmindegy hogy százalékban van abszolútpontban nézzük, az évek során ugyanahhoz a helyezéshez magasabb pontszám kell majd, mert több lesz a meccs, több a kiosztandó koeff mint 2021 előtt.
Én csak annyit írtam, hogy ebből hogyan lesz a valaha volt legtöbb pont. Te viszont azt sugalltad, hogy ez csak a meccsszám növekedés miatt van így. Ezért megnéztem, hogyan aránylik a mi növekedésünk az összpont növekedéshez.
2010-ben még csak 233 pont körül volt az összpont, ma meg már 303 körül. Ez 30%-os növekedés.
Megnéztem az első 30 országoknál milyen változás volt. (a 31-55.-nél olyan kicsik a pontok, hogy nem érdemes vizsgálni. Pl. Andorra 620%-ot fejlődött).
Szóval Magyarország a +73%-ával, jócskán az átlag felett van és ezzel a 4. legnagyobb emelkedést produkálja.
Szerbia +94%; Skócia +93%; Norvégia +88%.
De, ha ezeknek a számoknak nem hiszel, akkor az is beszédes, hogy a 36. helyről (2018) a 24-25. helyre jöttünk fel.
Környékbeli országok:
Lengyelo. +21%; Bulgária +18%; Csehor. -10%; Románia -22%
Kezdek aggódni miattad. Egyél több spenótot, ha kérhetem! :-)
Dobcsány nem a válogatottról szólt. Az ország koefficiens olyan helyzetekben kerül elő, amikor egy csapat meg sohasem vett részt európai kupasorozatban, és valahogy rangsorolni kell. Az ország koefficienseket klubcsapatok kupaszereplésének megfelelően növelik.
Azért azt tegyük hozzá, a realitás talaján maradva, hogy az előrelépés hátrányos is magyar pontokat illetően, mivel már nem játszol az első selejtező körben (legalábbis a 3 EKL csapat), ami miatt potencálisan 1,25 országpont esik ki, és ha a következő évet nézzük, akkor is csak a Fehérvárnak lenne esélye a kiemelésre a második körben (meg persze a Fradinak, ha nem lesz első).
...akkor elérjük a valaha volt legjobb ország koeff. pontot
Ez nem meglepő, lévén hogy eggyel több sorozat van már harmadik éve. Illetve nem is az új kupa a lényeg, hanem a meccsszám növelése. 2021 előtt pl. a csoportkörben a BL+EL-ben a 16 csoportban 12 meccs = 240 meccs volt, most pedig a három sorozatban 24x12 =288. A 48-cal több meccs több kiosztandó koeff-et okozott, azaz 96 plusz koeff jelent meg csak a csoportkörben. Vagyis egyszerűen a meccsszám növelésének matematikai következménye, hogy sok ország (nem csak mi) meg fogja dönteni a korábbi rekordját. Ország- és klubszinten is, utóbbinál persze úgy ha ugyanaz a csapat kerül be minden évben.
Akár most is rögzíthetjük, hogy ezek a kiosztandó koeffek tovább fognak nőni és az ebből fakadó "megdöntöttem a rekordot" is többször fog előfordulni. Jövőre 36 csapat fog összesen 8 meccset játszani, ami összesen 144 meccs lesz sorozatonként, a három kupában 432 a mostani 288 helyett. Még jön a +144 meccsre plusz 288 kiosztandó koeff pont. Feltéve, ha maradnak ezek a koeff-számítási szabályok is.
Az eddigi legjobb koef pontunk az idei volt (ez a jövő évi besorolás alapja):
25 Hungary - 20.625
Amennyiben az FTC még 1szer nyer, pont uannyi lesz, ergo, ha még ezen kívül szerez pontot, akkor elérjük a valaha volt legjobb ország koeff. pontot.
Most: 25 Hungary - 20.125
Az előttünk lévő országok:
24 Cyprus - 21.350 - Nekik az Aris van még versenyben (EL csoportjában: Betis; Sparta P.; Glasgow)
23 Romania - 21.375 - náluk már mindenki offolt, azaz nem lesz több pontjuk.
Úgy látom, hogy a Csukaricskit verni kell és mellette még 2 győzelmet kell elérni és elérhető a 23. hely is.
Ez nem is rossz eredmény azok után, hogy a 2010-es évek közepén még 35.-ek voltunk.
Az kicsit árnyalja a képet, hogy ezt kb kizárólag az FTC eredménysorának köszönhetjük. De az is hozzátartozik, hogy ez sok közép -és kelet-európai országban hasonlóan van...
A (általam) vártnál könnyebb győzelem volt a Cukaricki ellen (3:1). Egy biztos: a mainál sokkal koncentráltabb játékra lesz szükség októberben a két idegenbeli meccsen. Már csak azért is, mert a Genk remizett az olaszok ellen, így egyik sem lazsálhat a Fradi ellen.
Topolya rögtön angol és német ellenfelet kapott. Ezt nem feltétlen a magyar vonatkozás miatt írom, hanem mert érdekes, hogy ekkora mákja van egy újoncnak. :D
egy bajnoknak szinte az 1. kör a legfontosabb, láttuk az idén is. ha az meg van, már olyan nagy baj nem lehet. ha nincs, akkor kukoricán kell térdepelni 3 körön át.
Most pl. a Nagyszombatnak azért is sikerülhetett, mert az elmúlt években szinte mindig ment 2-3 fordulót, így lettek pontjai a kiemeléshez. (Bár a harmadik körben épphogy lemaradtak és a Lech volt kiemelt)
A Lech Poznan, Dnipro nem könnyű, de nem mission impossible kategória volt azért...