8,1 milliárd Ft mostani árfolyamon? Tehát 2-2 BL-EL csoportkörrel ingyen van egy 13-18 milliárdos stadion. S plusz pár száz millió 2014-2018 között az UEFÁ-tól a selejtezőkért, mondjuk ez a szempont is lehetne az új stadionépítéseknél (lehetett volna), hogy első körben azok kapnak, akik jó nb1-es szereplésükkel hoztak a konyhára pár száz milliót (persze ők is kapták), igaz, ez piti összeg magyar szinten is, ám a stadionelleneseket csak a pénz hatja meg.
Nem találom visszaolvasva a több lőtt gól/gólkülönbség vs. egymás elleni eredmény vitát, ami szóba jöhetett volna a Kijev ellen, de lám, pont a mi csoportunkban lett aktualitása: a Barca rosszabb gólkülönbséggel második, mert egymás elleniben többet kapott, mint rúgott a Juve ellen.
Ami fáj: Zagreb és Molde megérte a tavaszi EL-t, ráadásul utóbbi a Rapid ellen. Midtjyllandnak összejött a két iksz, amitől egy Morata-fejesre voltunk, csakúgy, mint tavaly az Espanyol ellen, amikor 3 pont lett volna, bár az egy ikszes meccs volt, s csak azért lehettünk szomorúak, mert itt volt kétszer a vezetés.
Nem számít, hogy csökkent az EL száma, valójában nőtt a bejutók esélye az összlétszámot tekintve, hiszen emelés történt. Ebben nem is látok semmi rosszat, hiszen van akkora Európa, hogy beférjen ennyi csapat. Úgyhogy nem látom tragikusnak a jövőt, matematikailag több esélyünk van: a magyar bajnok kiemelt lehet az első körben (nem megelőlegezve a Fradinak az aranyat), és ha egyet túlél, máris garantált a Konferencia playoffja, tehát akárhogy számolom, már most 4 meccsre a csoportkör, még ha a 3. kupáé is.
(azért az még ide tartozik, hogy ha a 2019-20-as évet az idei pontszámítással kalkuláljuk, úgy hogy 1. és 2. körben: győzelemmel, 3. körben vereséggel számítjuk, akkor 11p-ot szerzett volna a FTC).
Ettől még lehet olyan technika, hogy a 6 bajnoki BL-est külön csoportba teszik, csak a rájátszásban nem szoktak csoportozni és az UEFA-nak már az EL-ben is az lehet a célja, hogy nagyobb nevek jussanak be.
Az EL-selejtező hogyan is lesz a jövőben? Eddig ugye úgy volt hogy a BL "Champions Path" ágán játszók egymás között rendezték el a BL és EL csoportkörös helyeket.
De most azt látom, hogy az EL-playoffban így oszlik meg a 20 hely:
- 7 domestic cup winners from associations 8-14
- 2 winners from the third qualifying round (Main Path)
- 5 winners from the third qualifying round (Champions Path)
- 6 teams eliminated from Champions League third qualifying round (Champions Path)
vagyis 11 csapat a Champions Path-ról és 9 egyéb, ebből arra következtetek, hogy itt már nincs két külön ág, a bajnokokat összesorsolják a nem bajnokokkal is.
az EL szerintem is elvaras lehet, de azert ovatos vagyok. Volt egy jo nagy adag mak abban, ahogy iden bekuzdottuk magunkat a BL-be. nem lesz ez mindig igy
A tobbi magyar resztvevonek is tovabb kellene mennie a 2. kornel.
Aztán az sem biztos, hogy ez a zsoldossereg mindig ilyen egységes lesz. Mátyás király fekete serege az intő példa arra, milyen gyorsan széteshet a legütőképesebb harci alakulat is.
Szerinted egy csupa ungarische superspilerből álló gárda nem húzhat 11 felé?
Azt pedig ne feledjük, hogy nemzetközi sikerek ide vagy oda, a Fradi vezetői székeiben ugyanazok a vadbarmok ülnek, akik éveken át citerának használták a szurkolók idegeit.
Egy tökfej vezető is cselekedhet jót, ha kinevez egy hozzáértő edzőt és egy olyan managert-sportigazgatót-igazolásfelelőst (Hajnal T.) aki már látott belülről komoly klubot.
Ettől persze ő maga tökfej marad, de hát tudjuk jól, hogy az okos igazgató a cég legbutább dolgozója, a buta igazgató pedig a legokosabb.
EL-csoportkör: a Ludogorets bravúros kiverése után azért papírforma volt minden további, a playoffban csak azért jött a Suduva, mert kiütötték a Maccabit. Lehet, hogy Doll után 1 évvel Rebrovnak sikerült volna a Maccabit is kiütni, de ez sosem derül ki (azért idegenben 0:0, és itthon kétszer is továbbjutásra álltak a litvánok).
BL-csoportkör: visszavágókkal más lett volna. Ha jön a Celtic a kinti 1:2 után Pestre, a 2. félidő rohamozása meghosszabbodik 90 perccel. És ha a Zagreb 2:1-es kiverése után menni kellett volna Horvátországba... nem mondom, hogy nem érdemeltük meg, de hát épp azért beszélünk ritkaságról, mert most pályán kívüli tényező is kellett hozzá. Ráadásul pont a Djurgardens lett svéd bajnok, nem a Malmö, bár utóbbi lehet, hogy kiemelt lett volna, ahogy talán most az lesz.
Úgyhogy majd a köv. 2-3 évben kiderül (hogy ne az legyen, hogy a jövő évi esetleges lebőgés után csettintek egyet, hogy na, ugye, megmondtam), mennyire volt egy folyamat része ez a 2 őszi szezon. 2023 augusztus végén sorsolás, túl lesz a Fradi (ha nem BL-ben, hát EL2-ben) a 2 csoportkör után 3 selejtezősorozaton, lehet majd mérleget vonni.
Aztán az sem biztos, hogy ez a zsoldossereg mindig ilyen egységes lesz. Mátyás király fekete serege az intő példa arra, milyen gyorsan széteshet a legütőképesebb harci alakulat is.
Azt pedig ne feledjük, hogy nemzetközi sikerek ide vagy oda, a Fradi vezetői székeiben ugyanazok a vadbarmok ülnek, akik éveken át citerának használták a szurkolók idegeit.
A 2000-es évek környékén más volt a statisztika (országkoeff pontozása). A norvégok oké, hogy a 10. helyen voltak, amikor 2 csapatuk mehetett a BL-be 1999-ben, de akkor még a korábbi évek is beleszámítottak, 93-94-től 97-98-ig. A BL csoportkörért ezekben az években 1 bónuszpont járt (a Fradi is 1 bónusz kapott a 95-96-ért), kevesebb top ellenfél volt.
A Rosenborg 96-97-ben BL-negyeddöntős volt (még 16-os BL volt) és a Brann KEK-negyeddöntős volt ugyanebben az évben. Kb. ennek (is) köszönhető, hogy 2000-ben a 10. helyen voltak. És a koeffpont: ugyanannyi pontot hozott a BL, mint a KEK. A BL-negyeddöntős selejtező nélkül ugyanannyit szedett össze, mint a KEK-negyeddöntős, selejtezővel. A selejtezőért ugyanúgy 2 koeffpont járt a győzelemért, mint a "főtáblán".
A Fradi 95-96-ban a BL-ben a selejtezőbeli 3 ponttal együtt 8 koeffet kapott összesen, a Porto meg aki egyből a csoportkörben indult, csak 7 koeffet gyűjtött, pedig a Portonak 5 pontja volt a csoportban, a Fradinak 3. Vagyis országkoeffben jobban járt az, aki a selejtezőben indult és messzebb tudott jutni.
Akkoriban ilyen volt a matek. Na de azóta megváltozott a statisztika, 2000-től kezdve jöttek a nehezebb ellenfelek is. Ma a BL-csoportkörért 4 bónusz jár az 1 helyett, a selejtezőbeli győzelemért feleannyi (2 helyett 1). Gyanítom, hogy a Konferencia Liga indulásával is kicsit átalakul a koeffpontozás, hogy az EKL-esek ne nagyon tudjanak feljebb kerülni.
Attól nem fog kevesebb pénz menni az orosz fociba, mert 17 év után van 1(-3) rossz évük. És fordítva, egy dán vagy skót bajnokság feljövetele hosszú távon nem bebetonozás, hova tűnt pl. a norvég klubfoci, ami a 90-es években annyira hasított, hogy két csapatuk mehetett a BL-be. Ezt most a horvátok kapták, de tőlük is elvehetik, ahogy az osztrák és a svájci fel-le mászik az 1 vagy 2 csapat selejtezhetben.
Néztem a jövő évi EL-t, annyira durva, hogy el se tudom képzelni, kik mehetnek. Fel van sorolva az összes ország, de nem tiszta, kik kerülhetnek oda, szóval megvárom a tavaszt a konkrétumokhoz. BL-ben legalább már van pár idei bajnok, visszajött a Malmö, ezúttal kerülje el a magyar bajnok.
igen, de itt már nem az 'ok' a kérdés, nem a cél, hanem a hogyan.
Azt látjuk, hogy az a cél, ott maradjon a lóvé, függetlenül attól, hogy az egész világ fizeti a zsét!
Nekem inkább az a kérdés, 'hogyan' próbálják bebetonozni a gazdag klubbok jussát!
Ugyanis egyenlőre nincs szuperliga, nem azt mondják, hogy a Barca, Real, Juve, Bayern...stb csapatoknak fix helye van, hanem azt, hogy x, y ország 1-4 helye fix, ergo az a véletlen még mindig benne van, hogy kieshetnek a körből a nagy csapatok, de valójában ez a helyzet kb csak Angliában reális. Ott már min 6. csapatnak fáj nagyon, ha kimarad a BL-ből.
Nem ismerem a szuperliga kapcsán napvilágra került infokat, de ezért is azt gondolom, hogy az angol klubok részéről, azért nem lesz fáklyás menet létrehozni egy ilyen ligát és kirángatni a klubokat a Premier League-ből.
De vissza az uefa kupákhoz!
Eddig az El-ben szétosztottak 20% pénzt, amiből egyre több pénzt tudtak a keletiek lenyúlni. Ezt úgy lehetett megcsinálni, hogy elég volt, akár 1-2 csapatot 'pénzelni'. Ennek lesz vége a KL-val, ugyanis ott keveseb lesz a lé, full bukta lesz futtatni ezért csapatokat.
A jövőben egy kapu marad nyitva, mégpedig, ha olyan bajnokságot tud egy ország szervezni, ahol van annyi minőségi csapat, amely szépen gyűjtögeti a koeff. pontokat, hogy a rangsorban min 15-be kerüljön. A normális működőképességhez ugyanis BL vagy min. EL kell.
Ezért is fura, hogy az elmúlt években már látni az ország koff mozgásokból, hogy a keleti országok csúsznak le. A legerősebb keleti bajnokság az orosz, zuhanórepülésben van és az idei szereplésük 2003 óta a legrosszabb lehet.
Egyszerűen hihetetlen, de az orosz, török bajnokság nem tudja felvennia versenyt egy portugállal, de lassan a holland, belga is előzi....A cseh, lengyel liga előtt van a dán, skót.
Egy szó, mint száz, olyan differneciák alakulnak ki anyagi téren, hogy ez a helyzet évtizedekre be lesz betonozva, ami a kelet-nyugat foci jövedelmi helyzete között van. Így nehéz lesz 15-be kerülni.
Önmagában egy Szuperliga nem biztos, hogy rossz ötlet, de a zárt körűként való működtetése már az. Gondoljuk csak meg, hogy pl. a 2000-es évek sikercsapatai közül mennyire fos volt az elmúlt években a Milan, az Arsenal vagy a Manchester United. Miközben manapság bombaerősek az olyan csapatok, mint az Atletico Madrid, a Tottenham vagy a Paris SG, amelyek viszont az előző évtizedben voltak messze az elittől.
Pedig a többségüknél nem a pénzhiány okozta az ingadozást.
Én azt javasolnám, hogy 2024-ben induljon el egy 16 csapatos Szuperliga, amelybe a 2021 és 2024 közötti három nemzetközi kupaszezon összesített eredményei alapján lehetne bekerülni, vagyis a 16 legmagasabb koefficiensű klub nevezhet be, országtól függetlenül.
A Szuperligában valamilyen szisztéma alapján lennének csoportkörös meccsek, aztán pedig egyenes kieséses rendszer, vagyis minden úgy működne, mint a BL-ben. A négy leggyengébb gárda azonban minden évben kiesne, függetlenül a hazai bajnoki eredményétől, és helyettük mindig négy új csapat kerülne be. Egyrészt a három kisebb európai kupasorozat győztesei közül egy, kettő vagy három, másrészt pedig egy, két vagy három olyan klub, amelyik a legmagasabb UEFA koefficiensű bajnokság vagy bajnokságok legjobb helyezést elérő, nem Szuperliga résztvevő csapatai. Itt lehetne még vitatkozni, hogy mi lenne a legcélszerűbb.
Így demokratikus lenne a rendszer, hiszen elméletileg akár egy ukrán vagy görög csapat is feljuthatna a legnagyobbak közé, másrészt pedig könyörtelenül kirostálódnának a szakmailag ellustuló Arsenal-típusú klubok.
Ahogy mondtam, három kisebb európai kupa lenne, vagyis összességében négy tornára állnánk át.
A legnagyobbak valószínűleg nem azért akarnak magukra maradni, mert féltik attól a pár kiscsapattól azt a néhány tízmilliót, hanem mert egy zárt ligában (legalábbis a hírek szerint) nem cca.kétmilliárdot dobnának szét 32 csapat között, hanem még annál is sokkal többet - kevesebb felé.
Az utazás nyilván lényegtelen, hol érdekli az a klubokat, hogy nem másfél órát, hanem mondjuk hármat kell egy minden luxussal nyakon öntött repülőgépen üldögélnie a sztárjaiknak.
Mélységesen fájlalom, ha megbántottam egy általam nem ismert, a fórumot valószínűleg nem olvasó MU szurkolót.
:-)
Azonban a tény az, hogy a MU utolsó nemzetközi sikere pont egy 'derogáló' EL győzelem volt, és jelenleg (pontosabban hosszú évek óta és ki tudja még meddig) csekély esélyük van egy BL győzelemre. Semmivel sem több, mint pl. a Portónak vagy a Lazionak.
A Juve is akkor rúgott gólt a 92. percben, amikor pont kellett neki
Igen, akkora profik, hogy pont kicentizték a 92.percig, persze megnyerhették volna a 42., 52. 62. 72. 82. percben is, de ők a legvégén akartak nyerni.
A BL "bezárását" abban látom inkább, hogy nyugaton jobban el lehet adni a nagyobb neveket, reklámmal és nézettségben is, meg több vevő (néző) is van a "nyugat-nyugat" meccsekre. Az UEFÁt talán alapvetően nem érdekli hogy a keleti lenyúlja a pénzt (valakinek úgyis ki kell osztani), hanem az a baja inkább, hogy ugyanolyan kiadás mellett kevesebb a bevétele, mintha nyugati lenne az ellenfél. Az egész szisztéma a nagy bevételre és nagy nézettségre van kitalálva, a "megmondom hogy ki kezd a csoportkörben"-től a koeff. pontozáson át a sorsolásig bezárólag, ahol TV-ügyek miatt szándékosan teszik külön szektorba (A-D és E-H csoport) és így külön napokra a nagyobb nevű csapatokat. Ezt is az UEFA mondja meg a sorsolás előtt, pl. a Real és a Barca sosem játszott eddig azonos szektorban (azonos napon). Keleten nincs akkora vásárlóerő, meg még helyi nézettség sem, mint nyugaton.
Ez a cikk pl. arról is ír, hogy a nyugatiaknak "nyűg" egy keleti csapat ellen játszani. Nincs értéke, sokat kell utazni, stb. Illetve azt vízionálja, hogy a BL-selejtező valamikor megszűnik és a BL zárt torna lesz.
ez benne van. Én korábban tettem kisérletet arra, hogy belőjjem a köv. évben a kupákban szétosztott források összegét.
Idén kb ez az arány: BL - 80%; EL - 20%
Azt gondolom, jövőre kb ez lesz: BL - 80%; EL - 15%; KL - 5%.
Azt véleményezem, hogy a nyugati döntéshozók zárják a kapukat, mert egyre több pénzt 'nyúlnak le' a 'csúnya' keletiek. Az EL a köv. szezontól az erősebb focikultúrák kupagyőzteseinek lesz kitalálva. Szóval a 15. helyezéstől lejjebb lévő országoknak ez OFF.
Igazából a KL csak azért lesz fontos a top országok 5-6. helyen bejutó és az EL-ből áteső csapatonak, mert itt is lehet koeff. pontokhoz jutni. (+ annak, aki elér a sorozat végéig)
Szerintem vége annak az érának, hogy lesz értelme sok pénzért fenntartani csapatokat, ami kiemelkedik a helyi bajnokságból és rá tud mozdulni a 'lecsorgóra' (pl. Qarabag, Astana, Ludogorec...stb). Annyira kevés pénz lesz benne, hogy full bukta lesz.
Azok az országok lesznek sikeresek, akik olyan pozíciót fognak, ahonnan dedikált helyeket szereznek. Ez tulajdonképpen a top 15-ös mezőnyt jelenti.
A 2x. helyezés kb azt jelenti, hogy esetleg lesz egy 10-15 évente előforduló BL + 3 KL induló és pár csoportkörös szereplés.
Meg is néztem, hogy mi történik az 5 nagy bajnokság (ENG, ESP, GER, ITA, FRA) mögött és elég fura dolgokat látni.
Oroszország zuhanásban van. '17-ben még 3 pontra voltak a franciáktól. Idén már portugália is előzi őket, de olyan rosszak az elmúlt 3 éves számaik, hogy 2023-ra a 13. helyig is visszazuhanhat. Csehország '17-ben még 11. volt, jelenleg 18., de pár éven belül a jelenlegi trendeket nézve akár a 20. hely is benne van. Még Ukrajna van lejtmenetben.
Akik másznak fel: Dánia, Ausztria, SKócia.
Szóval Nyugat-Eu készül lefedni azokat a területeket, ahol nagyobb esély van a nagy pénzek felmarkolására. :(
A tőkekoncentráció miatt egyre nehezebb lesz szakmailag beérni a közepes kategóriájú bajnokságokat is. Kelet-Eu (Afrikával együtt) kb játékosneveldeként kell működjön, több ne is jusson eszébe! :(