Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2010.06.26 0 0 21
Nálam pl. van.
Tavaly kétszer is leglifozátoztam, az erdészeti sarjirtásra való töménységgel, de még idén is kihajtott pár kisebb.
Előzmény: antenn (18)
antenn Creative Commons License 2010.06.26 0 0 20
Te hol laksz? Ismerek egy kertet a közelben, ahol asszem borostyán és alkörmös van.
Nálatok nem terjed nagyon?
Előzmény: Törölt nick (19)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.25 0 0 19
itthon van ilyen és nem törekszem a kiírtására, mert elfér a borostyán között
antenn Creative Commons License 2010.05.10 0 0 18
Senkinek sincs alkörmös a kertjében?

Múlt hétvégén voltam Gödön. Alkörmös nem volt olyan sok, azoknak is kiástuk/lekaszáltuk a nagy részét.
Viszont van még pár elég agresszív gaz:
vérehulló fecskefű ("VHFF"), amivel az egész kert tele van, szerencsére simán ki lehet húzni, ki is húztam egy csomót.
bálványfa, azaz "ecetfa" (ááá...) rengeteg van, totál kiirthatatlan, abból is kihúztam, kiástam párat, de az a baj, hogy van pár nagy is, ami szórja a magokat, meg a szomszédokban nem irtják és onnan is jön át. Egyébként most jut eszembe, hogy két nagyobb ecetfa közelében is kiszáradt egy-egy diófa. Lehet hogy az ecetfa ölte meg őket? :-S
juharfa, ez mondjuk nem nagyon zavar, de van ahol nagy juhardzsungel nőtt ki. Temetőkben is szokott lenni ilyen sír.
vadszőlő: ezzel sincs baj, de a kert egyik hátsó sarkában konkréten mindent össze-vissza befutott. Azon a részen nagy akácfák állnak, meg juharfák, ecetfa is, meg gondolom még pár dolog, és minden tele van vadszőlővel.
eperfa: nem gaz, viszont meglepődtem, mert a kerítés mellett eddig egy sor kiszáradt bokor volt (az se nézett ki túl jól), most meg már egy csomó eperfa van helyette.

LP, még olvasod a topikot? Mennyi alkörmös van a kertedben? A most felsorolt gazok közül melyik?
antenn Creative Commons License 2009.08.29 0 0 17

Végre láttam Bp-n amerikai alkörmöst.

 

 

 Ettől egy kicsit arrébb lévő kertben volt több is, de azt nem fotóztam le.

 

Ez meg egy elvadult Rhus typhina. Már több helyen is láttam már így nőni, de mindenhol úgy nézett ki, eredetileg ülte. Szóval ez nem annyira invázív mint a bálványfa.

 

Különben vannak még abádszalóki képeim is, csak lusta vagyok felrakni...

Lila Pereszke Creative Commons License 2009.08.04 0 0 16
Aha!
Előzmény: antenn (15)
antenn Creative Commons License 2009.08.04 0 0 15
A Phytolacca esculenta és a Ph. acinosa ugyanaz a faj?
antenn Creative Commons License 2009.07.27 0 0 14

Képlet: három elhagyott ház + alkörmös -> sok alkörmös.

 

Gondolom itt is eredetileg dísz volt ez a köteg,

 

de kinőtt ugyanabban a kertben máshol is.

 

A teljesen elhagyott szomszéd kert meg dugig van alkörmössel.

 

 

 

 

Az ilyen feltűnően sárgás levelű külön fajta, vagy a nap okozta? Én inkább az utóbbira tippelek.

 

A következő szomszéd is egy elhagyott ház, ott is megjelent, de még nem érett meg (lehet hogy idén nőtt ki először?). A bálványfa is befigyel...
antenn Creative Commons License 2009.07.27 0 0 13

Hát a gyökerét nem könnyű kiszedni, gondolom már jó nagy.

Gödön szerencsére nincs nagy alkörmös, csak egy teljesen susnyás részen van pár nagyobb (de oda bemenni se lenne könnyű, nem hogy kiirtani), rengeteg egész pici (azok felőlem maradhatnak, amíg kicsik, nem állok neki egyesével kiásni őket, még gondolom a gyökerük is kicsi), és egy helyen vannak nem annyira, de még mindig kicsik, sajnos azok teremnek is. :-( De a "kedvenceim" azok, amik a járólap közé nőttek be, onnan aztán lehetetlen kiirtani...

Ja és a szomszédban, ahol eddig egy szál se volt, idén hirtelen lett rengeteg. Talán valami madár vitt oda egy egész fürtöt, más tippem nincs, hogy hogy nőtt ki ennyi.

Előzmény: Lila Pereszke (12)
Lila Pereszke Creative Commons License 2009.07.27 0 0 12
Szerencsére nálam most nincs, mert a múltkor megtépdestem... de a gyökere persze bennmaradt, úh. gondolom perceken belül ki fog hajtani. Amúgy itt a környéken zömmel amerikai van, de néha előfordul a kínai is.
Előzmény: antenn (11)
antenn Creative Commons License 2009.07.27 0 0 11

Aha, az is volt, máshol is... Gödön is van egy csomó a kertünkben, és tényleg alig lehet kiirtani. :-(

Majd rakj be képeket a kertedben lévő alkörmösről, jó?

Előzmény: Lila Pereszke (10)
Lila Pereszke Creative Commons License 2009.07.27 0 0 10
Na itt mondjuk a 4. képen még nagyobb gond van, mert azon van egy csomó bálványfa (Ailanthus altissima) is és az még sokkal agresszívebb, invázívabb és kiirthatatlanabb, mint az alkörmösök... :(((
Előzmény: antenn (7)
Lila Pereszke Creative Commons License 2009.07.27 0 0 9
Hát ezek sztem is kínai alkörmösök... (Az ecetfa meg egy Rhus tythina 'Dissecta')
Előzmény: antenn (8)
antenn Creative Commons License 2009.07.26 0 0 8

Egy jó nagy csoport alkörmös, biztos mert tetszett nekik és meghagyták dísznek. Gondolom ez "fertőzte" meg a szomszédot (2. kép), és az azutáni szomszéd előtti részt (3. kép). A 4. képen lévő arrébb volt.

 

 

Ez lehet hogy valami hibrid, mert nagyon hegyes, keskeny levelei voltak. A bogyója alapján az összes, amit fotóztam (ez is), kínai alkörmös.

 

Egész jól nézett ki a nemtudommilyen (ecet?) fa barna virága, meg az alkörmös termése (a képen nem annyira jön át). Egy nappal a fotózás után kivágták innen az alkörmöst.

 

antenn Creative Commons License 2009.07.26 0 0 7

Volt két nagyon lepukkant, eladó vályogház egymás mellett, azoknak a (asszem közös) kertjében fotóztam ezeket.

A két ház közötti részt egy fakapu takarta, amitől nem lehetett befotózni, csak éppen hogy belátni, de azt azért észrevettem, hogy ott is van egy csomó.

Mellettük meg volt egy harmadik, sokkal jobb állapotú ház (de gazos kerttel), oda is átterjedt egy kicsit. (4. kép)

 

 

 

 

antenn Creative Commons License 2009.07.22 0 0 6
Voltam Abádszalókon, ahol szintén sok az alkörmös, egy csomót fotóztam, majd fel is rakom.
antenn Creative Commons License 2009.07.14 0 0 5

Akkor valószínű kínaiakat fotóztam, a talált képeken meg amerikaiak vannak. Viszont olyat, ami a képeken van, még nem is láttam, csak olyanokat, amik az én képeimen vannak.

A tarka levelű Phytolacca americana 'Silberstein' néven szerepel.

Előzmény: Lila Pereszke (3)
Lila Pereszke Creative Commons License 2009.07.14 0 0 4
Hát a tarka levelű az nyilván kertészeti fajta lehet, de a többi sztem semmi különös... A hazaiak is simán megnőnek 2-3 méteresre, ha több éves gyökérről hajtanak és esetleg még nedves helyen, jó talajban is vannak. Sajnos az én kertemben is "díszeleg" momentán egy több mint 2 méteres, amitől a többszöri tépkedési kísérletek ellenére sem tudtam eddig megszabadulni... :(((

Amúgy nem csak nálunk invázív, hanem egész Európában, pl. a német botanikai fórumon is ez az 1. helyezett a leggyakrabban kérdezett "Milyen növény?"-ek között...
Előzmény: antenn (2)
Lila Pereszke Creative Commons License 2009.07.14 0 0 3
A kínainak (P. esculenta) van olyan felálló virágzata, mint a tiednek + kicsit szélesebb, ovális levelei vannak + a terméses virágzata is általában többé-kevésbé felálló + az érett bogyók mélyen barázdáltak, olyan, mintha 7-9 cikkelyből állnának.

Az amerikainak (P. americana) többnyire lecsüngő virágzata van + keskenyebb levelei vannak + a már terméses virágzat lazább, mindig lecsüngő + az érett bogyó felszíne sima, szal a bogyó gömbölyű, vagy csak gyengén barázdált. (+ az előzővel ellentétben 10 magvú)

De valszeg léteznek már a kettő közötti átmeneti hibrid alakok is.
Előzmény: antenn (1)
antenn Creative Commons License 2009.07.14 0 0 2

A google ad olyan külföldi Phytolacca americana találatokat is, amik egy kicsit máshogy néznek ki. Ezek valami változatok? Gondolom az ilyenek nőnek 2-3 méter nagyra, nem az itthoni alkörmösök.

 

 

 

antenn Creative Commons License 2009.07.14 0 0 1

Pont ez az, nem népszerűsíteni akarom, hanem úgy általában beszélgetni róla, megismertetni azzal, aki látott már, de nem tudja mi ez (sokan vannak ilyenek), és persze fel is hívom a figyelmet arra, hogy invázív.

 

Már hallottam a kínai alkörmösről is, de nem tudom, mi a különbség. Azt is hallottam, hogy megnő 2-3 méteresre, de még sose láttam ekkorát, gondolom ha már sok éve megvan egy gyökér, abból nőhet ekkora.

Előzmény: Lila Pereszke (0)
Lila Pereszke Creative Commons License 2009.07.14 0 0 0
Hát ööö... nem igazán értem a topik célját... de remélem véletlenül sem az, hogy népszerűsítse ezt a növényt, hanem ha az, hogy felhívja a figyelmet ennek az invazív gyomnövénynek a terjedésére...
Egyébként -nem ártana közeli kép- de úgy nézem a képen a kínai alkörmös/karmazsinbogyó (Phytolacca esculenta) van, mondjuk ugyanolyan invázív, mint amerikai rokona.
Ja, és mindkettő nemhogy fél, de 2-3 méteresre is simán meg tud nőni... :(
Előzmény: antenn (-)
antenn Creative Commons License 2009.07.14 0 0 topiknyitó

Az amerikai alkörmös vagy csak simán alkörmös (Phytolacca americana) egy Amerikából behozott, de elvadult növény Magyarországon. Elég agresszívan tud kinőni sok helyről. Nekünk van egy nyaralónk Felsőgödön (Váctól délre), amit hát ritkán gondozunk, ott egy csomó ilyen van, és egész Felsőgöd tele van vele. Nagyon sok van Pesten az állatkertben, és a Vajdahunyad várban is, de majdnem egész Mo-n van belőle mindenhol egy kevés.

Maga a növény rendesen meg tud nőni, több mint fél méteresre. Nagy, ovális levelei vannak, felálló hosszúkás fehér virágai, és ugyanilyen piros termése. A föld alatt karógyökere van, amiről minden évben újra kinő. Elvileg minden része mérgező, de régen a piros termését használták ételfestéknek.

Sokan ismerik, de a nagy részük nem tudja a nevét.

 

Képek:

 

 

Ezeket az Állatkertben fotóztam, látszik hogy mennyi kinőtt.

 

 

Itt az éretlen termések vannak rajta, de van amelyik már megérett.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!