Keresés

Részletes keresés

missparker Creative Commons License 2009.04.20 0 0 10
De bizony, hogy végig. Legközelebb úgy szeretnék menni, hogy botot is viszek, elsőre azt nem mertem (a bejáratnál adnak, ha kérsz).
Előzmény: lotht (7)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.20 0 0 9
Mármint h ő a diák, február óta van itt, és mivel én vagyok a koordinátor, így kerültem kapcsolatba vele :) bocs, este van már ... :D
Előzmény: Törölt nick (8)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.20 0 0 8
Sziasztok,

Erasmus koordinátorként február óta, május elejéig van nálunk egy vak francia hallgató... Döbbenetes a srác...

Azzal kezdte, hogy beköltözött a koliba, és másnap kérdeztem, "no, mit csináltál este?" ... erre ő: "Elmentem pizzázni"... És persze azt gondoljátok, "á, biztos elkísérte valaki" - hát nem! - EGYEDÜL! Nem lát, nem beszéli a nyelvet, és elmegy pizzázni :)

Szóval, igazából a szűk két és fél hónap alatt arra jöttem rá, hogy akkora lúzer vagyok, mint egy ház :) végiggondolom, hogy ezt és ezt hogyan csinálnám meg, ha nem látnék, és arra jutok, hogy - sehogy... És ez a srác meg szinte mindent meg tud csinálni :)

Eszméletlenül tolja, a legnagyobb gondja az, hogy míg otthon euróval gond nélkül tud önállóan fizetni, az egyforma magyar bankjegyek miatt itt ez nem megy neki ...(otthon a különböző bankjegyhossz alapján meg tudja különböztetni a különféle címleteket, itthon a vakok tudtommal hajtogatással oldják meg a dolgot...)

Mindenesetre, nekem az a tapasztalatom, hogy mást nem tudok csinálni, minthogy megkérdezem, hogy mit csináljak :) Persze ez személyfüggő, de ez a diák pl. elmondja ha valamiben segítség kell, a gond inkább abból van, hogy én fosom össze magam, hogy "mi van, ha valami rossz arcba belefut a négyes-hatos villamoson", de ő most már gond nélkül elnavigál Óbudáról a Király utcáig :)

Az étkezés nekik nehéz, de megoldják, talán a kés használata (vágá) ami nehéz, tehát pl. egy rántott szelet elfogyasztása bonyolult, de egy pörkölt simán elfogy anélkül, hogy akármi is foltos lenne utána :)

Fontos a rendszerezettség. Ha minden véletlenszerű helyen van, az elfogadhatatlan. Mindennek mindig ugyanott kell lennie. Máshogy lehetetlen megtanulni egy környezetet.

A számítógép szerintem egy látássérültnek fontos dolog, hiszen ezzel tudnak kapcsolatot tartani, olvasni, hangoskönyvet letölteni, ilyenek... De sajnos ez pénzkérdés is, mert a felolvasó-szoftver is pénzes, meg ha olyan extrákat is akar a géphez, mint pl. egy braille-olvasó, akkor az simán duplázhatja-triplázhatja a gép árát...

Emellett, természetesen, zene mindenek felett... Ez a vak diák is zongorázik... A sakk sztem túlzás, azért nagy agy kell ahhoz, h valaki fejben tudjon sakkozni, ez még a látóknak sem megy ...

Sport? Ott a csörgőlabda, de ez nem mindenkinek jön be... Úszni is lehet, de inkább olyan helyen, ahol egyedül lehet a sávban (vagy kevesen vannak), és tudja követni a kötelet a medencében (ehhez is gondolom gyakorlás kell, ez a diák már profin tud úszni kötél mellett) ...

Nem akarom hosszabbra ereszteni, szal röviden: eszméletlen, hogy miket meg tudnak csinálni a nem-látó emberek... Az hogy zárkózott, az lehet h csak azért van, mert új a környezet... Nem azt mondom h támadd le, de sztem ha megkérdezed h miben segíthetsz, akkor egy-két apró segítség után megnyílik, reméljük...

Üdv,
Zs
lotht Creative Commons License 2009.04.19 0 0 7
Végigjártad, megtapasztaltad? Látók számára nem mindennapi élmény, ugye?
Előzmény: missparker (4)
Zeusz Creative Commons License 2009.04.19 0 0 6
telefani, olvass már egy kicsit, kérlek.

A vakok nagyszerűen sakkoznak fejben, de a vaksakk is tökéletes megoldás. Sportnak ott a csörgőlabda és más egyéb.

És ha ennyire nem vagy képben a vakokkal, akik külön utálják, ha világtalannak hívják őket, akkor a láthatatlan kiállítás mellett javaslom az abilitypark.hu rendezvényeit is, ahol nem csak vakokkal találkozhatsz, hanem más fogyatékosokkal is. (Nagyszerű figurák, jelzem.)
missparker Creative Commons License 2009.04.19 0 0 5
Az más. Nem rossz játék, de a vakoknak van külön kialakított táblájuk, figuráik. Rátenyerel a táblára, és tudja, mi hol van. A sakktáblán minden mező közepén van egy furat, a figurák alján egy tipli, így nem borul fel a tábla.
Előzmény: Törölt nick (2)
missparker Creative Commons License 2009.04.19 0 0 4
Menj el a láthatatlan kiállításra. www.lathatatlan.hu Sokat segít abban, hogy átérezd a helyzetüket, megtapasztald, mire van szükségük, ha segítséget nyújtanál.

Egyébként igen: sakkoznak, kártyáznak, majdnem úgy élnek, mint mi.
telefani Creative Commons License 2009.04.19 0 0 3
Nem hallottam róla.:((
Szted megkérdezhetem tőle, hogy ő hallott-e már róla?
Előzmény: Törölt nick (2)
telefani Creative Commons License 2009.04.19 0 0 1
Ez komoly? Nem látja a táblát, még ha a figurákat ki is tudja tapogatni.
Előzmény: Törölt nick (0)
telefani Creative Commons License 2009.04.19 0 0 topiknyitó
A fiatalember nagyon zárkózott, nem dolgozik, elég magányos.
A szgép az használható lenne neki, vagy mi egyéb szórakozás, tennivaló sport van számukra?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!