Keresés

Részletes keresés

Fernando1 Hierro Creative Commons License 2013.05.23 0 0 10

Közben sikerült ráakadni a "rejtélyre". :)

 

A források szerint Nyíregyházát még 1759-ben osztották fel négy részre: Szarvas, Pazonyi, Debreceni és Orosz palétára.

(http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/Nyiregyhaza/pages/009_ny_ujratelepitese.htm)

 

A város északnyugati részén található I. kerületnek az Orosz paléta feleltethető meg. Gyakran emlegették ugyanis "oroszként" a ruszinokat. Ők jellemzően görög katolikus vallásúak, a görög katolikus templom (a mai püspöki templom) ebben a városrészben található. Még Krúdy-regényben is olvastam a görög katolikus templomot az "oroszok temploma" néven említve.

 

Az északkeleti II. kerület a Pazonyi paléta, itt található a Pazonyi út.

 

A délkeleti III. kerület a Debreceni paléta, innen indul a Debreceni út.

 

A délnyugati IV. kerület pedig a Szarvas paléta, ahol a Szarvas utca is található (az elnevezés utalás arra, hogy a tirpákok ősei közül sokakat Szarvasról telepítettek át).

nyhkova Creative Commons License 2010.11.19 0 0 9

Bár nem szorosan a topichoz kapcsolódik, de úgy látom érdekel Titeket Nyíregyháza :) 

 

http://nyiregyhaza.eu/

 

Hierro Nyh. Creative Commons License 2010.10.30 0 0 8
No, kicsit megkésve, de sikerült előkeresnem egy 1977-es, 1:150 000 arányú megyetérképet.

Alispántanya - a belterülettől délre, a 4-es főúttól és a vasútvonaltól keletre, Butykasor és Butykatelep között (a térkép készítése idején még Nagykállóhoz tartozott, később csatolták át)
Cúgosrész - Sóstóhegy északkeleti részén, a vasútvonaltól keletre
Fenyvestanya - nem jelöli a térkép
Forgácstanya - Oros határában, Nyírpazonytól keletre
Hármastanya - nem jelöli
Kállairét - nem jelöli
Kecskésdűlő - nem jelöli
Kismezőtanya - Oros határában, Nyírpazonytól délre
Ladánydűlő - nem jelöli
Lévaitanya - Oros déli részén, az Orost Nagykállóval összekötő úttól nyugatra
Nyíritanya - nem jelöli
Százkúttanya - nem jelöli
Szelesbokor - közel a város külterületének nyugati határához, a 36-os főút északi oldalán
Szövetkezetitanya - nem jelöli
Vadritkadűlő - nem jelöli

Ennyit sikerült. Ha konkrétabb megjelölés kell, megpróbálhatom Google Mapen bejelölni, csak most arra nincs időm. Remélem, azért segítettem valamelyest.

Előzmény: PLACI (4)
PLACI Creative Commons License 2010.09.05 0 0 7
Na, azt megköszönném. Google térképen viszont elég kevés tulajdonnév van így bejelölve, Oros is inkább a szeméttelephez van írva, nem a valós központhoz.

http://portal.ksh.hu/pls/portal/cp.hnt_telep?NN=17206

Itt van a link egyébként. Érdekelne, hol az a Fenyvestanya: 1 ember lakik ott. Próbálom belőni az irsz és a központi belterület centrumától való távolság alapján, de gőzöm sincs...
Előzmény: Hierro Nyh. (6)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2010.09.05 0 0 6
Meg mintha a Kismezőtanya is azon a környéken lenne. De van egy részletesnek mondható Szabolcs-Szatmár megye térképem (igen, még abból az időből, amikor úgy hívták), arról néhány tanyát talán le tudok nézni.
Előzmény: PLACI (4)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2010.09.05 0 0 5
Nekem ezek közül a Forgácstanya neve cseng ismerősen, az Oroshoz tartozik, Nyírpazony határához közel.
Előzmény: PLACI (4)
PLACI Creative Commons License 2010.09.05 0 0 4
Sziasztok!

Jobb topikot nem találtam: szeretném, ha az alábbi külterületeket megmutatná nekem valaki térképen (legcélszerűbb egy Google Map linket mellétenni). Ezek a KSH honlapján, Magyarország 2008-as Helységnévtárában szerepelnek. Előre is köszönöm!


Alispántanya
Cúgosrész
Fenyvestanya
Forgácstanya
Hármastanya
Kállairét
Kecskésdűlő
Kismezőtanya
Ladánydűlő
Lévaitanya
Nyíritanya
Százkúttanya
Szelesbokor
Szövetkezetitanya
Vadritkadűlő
Panzermeyer Creative Commons License 2009.04.01 0 0 3
szerintem már rég 10x akkora a város, mint amikor a kerületeket kiosztották
ettől függetlenül nekem tetszik :)
Előzmény: Hierro Nyh. (2)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2009.03.28 0 0 2
A Jósában nem is nagyon látni kerületes utcanévtáblákat.

Lehet, hogy amikor épült, már nem volt hivatalosan kerületekre osztás, a régebbi városrészeken pedig csak nosztalgiából hagyták meg.
Előzmény: rács1 (1)
rács1 Creative Commons License 2009.03.28 0 0 1
Szerintem Nyíregyházán nem sok jelentősége van annak, hogy kerületekre osztották a várost. Például az Ungvár Sétányt mindenki tudja, hogy Jósavárosban van, és még senki sem kérdezte úgy, hogy melyik kerületben is van az előbb említett utca.
PETYUS Creative Commons License 2009.03.26 0 0 0
Én 1966 körül jártam először Nyíregyházán, és már akkor is így voltak a kerületek.
Előzmény: Hierro Nyh. (-)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2009.03.26 0 0 topiknyitó
A legtöbb nyíregyi utcanév-, illetve házszámtáblán kerület megjelölése is olvasható. Annyi könnyen megállapítható, hogy óramutató szerint számozódva az I. nagyjából a város északnyugati, a II. az északkeleti, a III. a délkeleti, a IV. a délnyugati része. De mikor alakították ki ezeket? És mikor volt ennek a felosztásnak közigazgatási funkciója?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!