Ismerőseim körében mostanában állandó beszédtéma, hogy Magyarország csődbemenetele biztos csak az időpont kérdéses! Várom a tippeket vagy az ellenvéleményt, hogy nmíért is nem lesz!
Azonnali, 60-70 százalékos infláció, tömeges munkanélküliség, a megtakarítások elértéktelenedése, a középosztály megszűnte – ez lehet egy valutaválsággal kezdődő államcsőd hatása. A kilábalás pedig nemcsak lassú, de kétséges is. Az FN Argentína és Izland példáját vizsgálta. Magyarországon nincs ekkora vész, végső esetben az EU-ban bízhatunk."
Azt hitték a múltban is, most is, hogy a párttagkönyv, a párthűség elég a gazdaság irányításához. Ha lenne bennük gerinc, elismernék, hogy nem megy tovább, bár hozzájuk képest a meztelencsigának is van gerincoszlopa.
A bank eddigi megtakarításaidat zárolná, felvehetnéd esetleg Ft-ban, napi meghatározott kisebb részletekben. Az infláció feltehetően felmenne 60-70 %-ra, mint anno Argentínában.....A nyugdíjakat és a havi fizetéseket csak részben fizetnék ki, a bankok előtt egymást váltanátok a sorban a családtagokkal, hátha hamarabb bejutsz.....
Az államcsődhöz is kétharmados többség kell, úgyhogy legalább jövö áprilisik kell várni - az IMF hitel is valamikor akkor jár le - ők csak tudják meddig lehet hitelezni.
Ismét magyar államcsődöt áraz a piacMezősi Tamás 2009. 02. 19.
Majdnem annyira valószínűnek tartja most a piac a magyar államcsődöt, mint tette tavaly a legsötétebb októberi napokban. Igaz, Csehország és Lengyelország helyzetét sem ítélik sokkal jobbnak, az EU-hoz frissen csatlakozott országokét pedig, ha lehet, még rosszabbnak tartják.
Kapcsolódó linkek A Napi Gazdaság cikke
Majdnem annyiba kerül a tízéves magyar állampapírokra köthető biztosítás, mint került tavaly októberben a legsötétebb napokban. A piacon jelenleg 540 bázispontot kérnek a hosszú lejáratú hazai deviza-államkötvényekre biztosítást nyújtó értékpapírért (CDS), azaz százezer dollárnyi kötvény esetében 5400 dollár körüli díjért vehetünk olyan biztosítást, amely egy államcsőd esetén kifizetné számunkra az elbukott tőkét. A Fitch hitelminősítőnél a magyar BBB-nél négy szinttel rosszabb BB-besorolással rendelkező Fülöp-szigetek esetében csak 436 bázispont a CDS felár, a nálunk csak egy hajszálnyival jobb Thaiföld esetében pedig csak 263. A csúcstartó a 3500-at(!) közelítő, azaz 35 százalékos csődesélyt jelentő spreadjével Ukrajna.
A piac megelőlegezte a leminősítést
Magyarországnál magasabb felárat csak a nálunk rosszabb besorolással rendelkező országok esetében kell fizetni, azaz a piac már megelőlegezte a leminősítésünket. A Moody's például - mint azt Dietmar Hornung, a cég vezető elemzője a Bloombergnek elmondta - nagyon közelről figyeli Magyarországot. A velünk most egy kalapba sorolt Lengyelország esetében 400, Csehországnál pedig 330 körül van a CDS-spread. (A számok az adatszolgáltató függvényében némileg eltérnek.) Utóbbi kettő, akárcsak hazánknál, az elmúlt öt hónapban közel háromszorosára emelkedett, s a Merrill Lynch szerint még bőven van tere az emelkedésnek. A brókerház másfél héttel ezelőtt napvilágot látott elemzése a magyar csőd ellen védő CDS-ek esetében 40, a lengyelek esetében 70 százalékos emelkedési potenciált látott.
A csődtől való félelemnek az országok a finanszírozás drágulásán keresztül fizetik meg az árát. A magyar tízéves dollárkötvényektől például 20 bázisponttal nagyobb hozamot várnak el, mint a hasonló futamidejű brazil papíroktól, s míg a cseh papírok másfél éve kisebb hozammal keltek el, mint a németek, addig most 163 bázisponttal magasabb szinteken forognak azoknál - írja a Bloomberg.
A lengyelek már közbeléptek
A lengyel kormány ígéretéhez híven tegnap állítólag már megkezdte az EU-s források átváltását a bankközi devizapiacon keresztül, aminek a régiós devizák árfolyam-alakulását nézve meg is lett az eredménye: a zloty, a korona és a forint is erősödni tudott. Tegnap Gyurcsány Ferenc is tett célzást nem hagyományos devizapiaci intervencióra, ám a Magyarországra egyszerre érkező egy-két milliárd eurónyi uniós pénzzel állítólag nem sok vizet lehetne zavarni a devizapiacon.
Miközben Ukrajnát már a legtöbb elemző temeti, és az ukrán államadósságra kibocsátott CDS-ek három-négyezer bázisponton állnak, az államadósság terén Kijev lényegesen jobb helyzetben van, mint Budapest. A magyar állam eladósodottsága a GDP-hez viszonyítva 72 százalék, az ukráné 10 százalék alatti. Az ukrán állam éven belüli devizában denominált adóssága nem éri el az egymilliárd dollárt, a hosszú lejáratú adósságok értéke pedig 2008 végén 15,2 milliárd dollárra rúgott. Ezzel szemben áll az ukrán nemzeti bank - 2009. január 31-én - 28,8 milliárd dollárra rúgó devizatartaléka, amelyet a 16,4 milliárd dolláros IMF-hitelkeret egészít ki. Borúsabb a kép az ukrán cégek adósságát tekintve. A vállalati és pénzügyi szektor összes külső rövid lejáratú adóssága 2008 harmadik negyedévének végén 28,2, a hosszú lejáratúak pedig 56,7 milliárd dollárt tett ki, miközben az ukrán GDP - még a hrivnya mélyrepülését is figyelembe véve - is elérte tavaly a 200 milliárd dollárt.
Ha hiszed, ha nem gondolkodtam rajta, csak zavaró, hogy a mostani szar árfolyamon kellene vásárolnom, amikor igazán megérte volna nem tettem. Ha most vásárolok és egy fél év alatt megerősödik a forint, akkor buktam. Persze sokkal nagyobbat lehet bukni, ha még most sem vásárolok, de talán kisebb a kockázat.