Úgy adják elő a fabrikett és fapellet hatékonyságát, mintha a leggazdaságosabb fűtés lenne. Amíg a fatüzelésnél 20-30% -kal hatákonyabb, addig az ára közel négyszerese a fának.
Elismerem, hogy kevés hamu van belőle, és rendkívül környezetkímélő, de sztem csak ezért akarják a népre erőltetni.
Nálunk (Bp.) nagyon elszálltak az árak mind brikett és fa terén. Jó pár brikettet kipróbáltam az elmúlt 4-5 évben. Ami a legjobban bevált, most 79 Ft/kg (amikor először vettem, akkor 40-45 Ft volt). Fa a legközelebbi erdészettől, szállítással 30.000.- Ft/erdei m3. Ezt a szezont még vegyes kazánnal kifűtöm, de jövőre már gáz lesz. A vegyes megy a kukába. A teljes rendszeremet átalakítom gázra, és csak egy légtérfűtéses kandalló fog bekerülni mellé.
Csak ott fognak ráfaragni ha valaki megteheti és beruház gázra is. Akárhogy nézem a fa addig érte meg amíg egy erdei köbméter kijött egy huszasból. Most visszaszámoltam hogy mennyi a gáz ára nálunk 115 ft-ra jön ki kb egy köbméter. Ezért kapok 34MJ fűtőértéket és ha emellé jó hatásfokú kazánt vásárolok, akkor ez majdnem meg is marad. 1 erdei köbméter akác 2 éves szárítással (nem konyhakész), ami gyakorlatilag tisztán egy köbméter fát jelent, ha megkapom 25 ezerért már örülök, plusz még szállítási díj is van. a tisztán egy köbméter fa jól kiszárítva 4-5q. Tehát ha nem nézzük a szállítást 1 kg kb 50 ft ami mondjuk 15MJ-t ad. Ha összehasonlítjuk ft/MJ-ra, a fa 3,33 Ft/MJ a gáz 3,38. De ebben még nincs benne hogy a fát haza is kell vinni, fel kell darabolni stb...
Egyelőre a gáz felé dől a mérleg. Viszont én azt mondom aki teheti, az kombinálja. Hol ez lesz az olcsóbb hol az, lehet a gáz is fel fog menni... Persze nekem jó dolgom van hangsúlyozom, mert én úgy vettem a házat hogy alapból megkaptam a választás lehetőségét, és tudom igen nagyon drága egy ilyet megcsinálni. Ezért mondom hogy aki teheti...
,,mocskos rablás megy mindenhol, azt számolják hogy tudják a kispolgárt kizsákmányolni, "
Én meg ezzel értek egyet :)
,,van fa rendesen és utánpótlás is,"
Mindannyian tudjuk, hogy ha van is fa, a kereskedők legtöbbje "trükközik", tehát mi kisemberek nem jövünk ki jól a történetből :( Vagy kevesebb a fa, vagy vizes. Meg persze, minden fűtőkészülék más-más fafajtát szeret.
Teljesen egyetértek, mocskos rablás megy mindenhol, azt számolják hogy tudják a kispolgárt kizsákmányolni, beszéltem egy erdésszel, azt mondta hazugság, van fa rendesen és utánpótlás is, csak kiviszik külföldre meg egyéb helyekre, ezért nekünk drágább.....
Ugyan ez van a vadhússal is, vadász ismerős azt mondta, csak boltba ne vegyél, majd viszek neked. De mondom hova lett a jó hús?...persze hogy külföldre viszik jó pénzért, de lehetne még folytatni.
Én nem azt mondtam, hogy ki miért fűt mivel, hanem azt hogy megy a szívatás jobbról-balról. Egyszer a gáz az olcsóbb egyszer a fa. Nekünk szerencsére van mindkettő így vettük a házat nem rég, bár a vegyes kazán már egy kicsit avitos, én is jobban szeretek azzal játszani mint gázt égetni. Viszont ha nem vagyunk itthon akkor tök jó a gáz, mert az termosztátos, és bekapcsol ha hideg lenne, így nem hűl le a fal meg az egész lakás. Nyilván aki nyugdíjas és régi rendszere van az nem fogja beköttetni mert már az csomó pénz. Nem biztos, hogy a gáz drágább legalább is zárt rendszerben. Most, főleg hogy a fa ára elszállt. De beköttetni kiépíteni stb biztos akkora befektetés, hogy ha nem lenne gáz nálunk akkor maradna a fa... Csak ugye itt szédítés, hogy most akkor vegyest használj vagy gázt vagy pelletet, vagy hasonlót, mert évente másként jön ki a gazdaságossága...
Te írtad, hogy nem akarsz fát. :) Akkor minek a cserépkályha?
Én útáltam. Mire meleg lett volna, már vagy elmentünk dolgozni, vagy mentünk lefeküdni. Ha meg besütött a nap az üvegtáblákon át, túl meleg lett, nem lehetett leállítani. A gáz se jobb, alapból eszik a kazán évi 30 000 - 50 000 Ft áramszámlát a gázon kívül. Nem is gondolnád, amíg ki nem iktatod. A vezérlőpanel, készenlét, turbó kémény, keringtető szivattyú.... csenedes áramgyilkosok. Senki se számol vele... Meg mindig valami kipurcan benne 5-10 évente 50 000 - 100 000 Ft "értékben".... Alsó hangon. Azzal se számolnak. A sok felfűtés, lehűlés mind a fánál, mind a gáznál elviszi a hatásfokot. Olyan csalás a névleges hatásfok, mint a dízel autók gyári kibocsátási adatai.... A hősugárzó, infralámpa az 1-ben fűt, pár ezer forint falra szerelhető, évekig bírja. Sose döglik be mind egyszerre. Csak akkor fűt amikor ott vagy és csak ott, ahol vagy. Még szobán beül is állítható hol legyen meleg. Ahol nem vagyunk, azt minek fűteni? Oda kell 25 fok, ahol ülünk, fekszünk, fürdünk stb. amikor ott vagyunk. A többi helyre elég a maradék hő. Ezt csak a hősugárzó tudja. Ha kisüt a nap, felszökik bent a hőmérséklet egy kattintásra lekapcsol és kész. Nem toljuk túl a meleget potyára. Nekem a fa is ingyen van, meg az áram is, ha csak a mostani állapotot nézzük. Volt időm kitapasztalni melyikből mennyi kell egy szezonra, tudom, hogy árammal (hősugárzóval) fűteni olcsóbb, mint gázzal, kijön a 30-35 Ft-os vizes fa árába (amihez hozzájuthatsz manapság) Persze a fát is el kellett ültetni, földet venni, tüzelő berendezést venni, meg az áramhoz is kellett napelem, akárcsak a gáznál a rendszer tervezése, kiépítése stb. de ez utóbbi a legdrágább ma már. Nekem mindegy, ki, mennyi pénzt, mire költ, nem vagyok energetikus meg ilyenek, csak a tapasztalatom tudom leírni, amit az elmúlt évtizedek alatt összeszedtem.
Nem mindenki azért tüzel fával, mert az olcsóbb. Pl. nálunk az előző tulaj nem vezettette be, mert félt, vagy nem akarta. Ha én most szeretném kb. sok pénz lenne kazánnal tervezéssel engedélyeztetéssel kéménnyel. A szüleimnek meg gravitációsra volt tervezve a fűtés és van egy 130nm-es házuk kettő emberre, a pincébe egy FÉG 24 álló kazánnal. Nincs annyi nyugdíjuk, mint amennyi a gázszámla lenne ekkor víztömeget felfűteni. 80 évesen meg már nem akarják átépíteni.
Na és ezért tudják majd eladni a rakás felhalmozott gázt mert sikerült elérni hogy a fa és a brikett megdráguljon.... Még a fahiány-os hír előtt kb. egy héttel ment orrba-szájba mindenhol, hogy a szakértök javaslata ellenére kötöttünk a ruszkikkal hosszú távú gázfelvásárlási szerződést, kitéve magunkat a függésnek. Majd ha az oroszok emelnek akkor beszívjuk de addig is el kéne használni azt a rakás gázt amit felhalmoztunk. Ugyanakkor viszont a gázfogyasztás csökkent az utóbbi években, mert mindenki aki tehette elkezdett fával és brikettel tüzelni mert olcsóbb volt. Most szerintem ez fog visszaállni, nem véletlen a fa hiány... Ki van ez találva...
Nekem van egy 6,3Kw-os Radeco 3 fázisú elektromos kazánom is, ha bedöglene a vízteres kandalló. Az is működhet vezérelt kedvezményes áramról is. Igaz, hogy az áram 100% hővé alakul, de költségesebb vele fűteni, mint fával, brikettel, vagy gázzal. Jól vezérelhető akár mobil telefonról is ki be kapcsolható. Ez akkor érné meg, ha a tetőmön lenne gy napelempark. Nyáron a megtermelt és betáplált áramot elhasználnám télen. Sok embernél a kényelem a fontos. olcsónak viszont nem mondható.
Nem tudom miért hülyeség. Olcsó és kényelmes a villanyfűtés. Oké, először nagyobb beruházás, de onnantól hátradőlhetsz és élvezheted. Nincs kémény, nincs hamu, korom ráadásul a villanyszolgáltatónál kedvezményesebb díjtarifába kerülsz.
fbocs de hulyesegre nincs szuksegem....van vezrelt aramon futofilm, van elektromos finn radiator, 3 kobmeter fa araban egy sem jon ki....egyszer kell megrakni a cserepkalyhat egy nap, nincs olyan berendezes ami takarekosabb, de ha tudsz valami ujabb urtechnologiat, en kerek elnezest 🙂
Szia! Szerintem brikettből mostanában nem nagyon lesz korrekt ár. Ha 60-65 Ft-ért tudsz venni, az mostanában jónak számít. Én már most láttam 80Ft-os árakat is a multiknál, tüzépeknél. Fakereskedéseket kérdezz meg, mert ők is árulnak, és sokszor jobb árakon, mint más.
Tudom ezer hozzászólás van ezzel kapcsolatban, épp ezért nehéz rákeresni a megfelelőre, és az sem mindegy mikor írták, tehát inkább kérdezek:
Kis családi házunk van, szigetelés előtt 2.5-3-3.5 köbméter fa fogyott egy télen, cserépkályhával fűtünk, próbáltam a brikettet, semmi bajom nincs vele, de még ugye drágábban jöttem ki vele, ezért fát rendeltem.
Idén elég nehézkes a fa rendelése, késik, drágább stb. és a házat is leszigeteltük, ennél jobban már nem is lehet, sokat számít már most érezni.
Arra gondoltam, hogy ha egy kicsit drágább is, de nem sokkal, akkor berendelnék most brikettből, nem keveset.
Fejér megye északi részére lenne, honnan tudok rendelni megbízható forrásból, úgy hogy a szállítási költség is megfelelő legyen?..illetve mi az a korrekt ár?
Ezt a fajtát ismerem. Tavaly télen, amikor hazalátogattunk, ilyennel fűtöttem. Nekem nagyon bevált. Viszont a szögletes, világos színű, amit most 6000Ft/40kg-ért árulnak nem ért egy kalap szart se.
Üdv.! EDILKAMIN AQUA vízteres (szabadon álló) kandalló. 7db radiátor a víz oldalon.(2x szoba 1x konyha 1x étkező 1x folyosó 1x wc 1x fürdő) Falon 5cm nikecell, műanyag ajtók, ablakok. Az étkező illetve a folyosó radiátorai nincsenek kinyitva, mert a légteret befűti a kandalló. Enyhe időben, 0-3C 3nap alatt fogyott el 20kg, azaz 24db hengeres tölgy brikett/doboz. Mostani áron 400/nap, tavalyi áron 333Ft/nap. Nagyobb hidegben -5-10 fok körül 2nap/20kg. Lényeg, hogy tavaly fogyott a legtöbb, kb. 15-18,000,-Ft/hó, de voltak -18-20 fokok. Máskor 10-14,000,-Ft/hó. Bent a kandalló körül 24-28C szobákban 22-24C. Ez tölgy hengeres brikett volt 24db/doboz/20kg. Azért írom, mert szinte minden félét próbáltam, de nekem ez volt a legjobb. Vigyázat, mert árulnak zacskós hengeres brikettet mire azt mondják 20kg, de ha leméred, csak 18kg!!! Én is megszívtam vele. Ukrán brikett. Még van egy pini-kay nevű, ez szögletes közebén 2cm lyukkal. Ez is nagyon jó, akár csak a Wood O2, de ezek drágábbak és nehezen gyújthatók be. Éjszakára tökéletes, vagy hőt tartani. A napraforgóhéj brikett nagyon nagy hőt ad, de nagyon kormol. A RUF is hasonló, mint a Wood O2, nehezen gyújtható, hosszan parázslik. Most, hogy 1300Ft/doboz már csak gyújtósnak veszek. Van egy ügyfelem Ő szlovákiából hozza a szerszámnyél gyártásánál kiselejtezett 5cm-es repedezett, görcsös pallókat. Ezt vágja fel 33-35cm-re. Van olyan ami 5x5cm-es de 5x20cm is. Száraz, könnyen gyújtható és nekem ez most olcsóbb, mint a brikett, igaz több hamu marad utána, mint a brikett után
Üdv.! Pénteken felhívtam a kereskedőt brikett ügyben. Mondja 20kg-os kartondobozzal (24db van benne) 55Ft/kg, azaz 1100-Ft doboza. Ma reggel megyek érte, közli, hogy 65Ft/kg azaz 1300Ft/doboz. Kérdezem tőle mi történt a hétvégén, hogy 1000Ft-ot ment mázsánként??? Mondja, hogy október lett, és ennyi az ára. Otthagytam, inkább veszek fát. Van egy ismerősöm 2500/q adta a száraz bükköt 30-35cm-re összevágva, 5cm-vastag háncs nélküli tömör fa. Ami nem jó szerszámnyélnek, összevágják tűzre. Majd harmadáron van a briketthez képest, igaz egyszerre meg kell venni 20-25q-t, annyi fér a kocsijára. Tavaly brikettel fűtöttem, de a tüzelő hiány miatt igencsak elmentek az árak, volt, hogy 80Ft volt kilója. Nekem annyit nem ér.
Nnna, eljött az idő, hogy nálunk már majdnem annyiért adják az akác tűzifát mint a fabrikettet, azaz 5000 ft-ért mázsáját.
Hinnye az anyjuk úristenit,.... hát mivel fog a nép fűteni télen !?
Van valakinek tapasztalata azt illetően, hogy a hagyományos német-kályhába érdemes-e csak brikettet használni (nem ég el túl hamar?) , vagy maradjak a fánál ? Kösz a választ.