Az USA pénzügyi összeomlása elsőre Kínát rázta meg. Kína eddig hitelezte az USÁ-t, amiből ő kínai termékeket vett. Kína most bajban van. A dollár összeomlása folyamatban.
A kínai gyárak sorra zárak be. A termelés zuhan. Kínát utálja mindenki, nem fog segíteni senki neki. Túlfeszítették a húrt.
1-2 éven belül zavargások várhatóak.
Az iskolánkban már itt vannak... Egyenlőre csak nyolcan, de csöndesek és illedelmesek. Ebből hatan kitünő tanulók..... Ha csak ennyi bajunk lenne....:))) Ezzel fogják bedarálni Európát. Tudással és szorgalommal... Nemsokára a felsőoktatásban is itt lesznek, ahol a tespedés, az érdektelenség az uralkodó. Hamarosan Európa fog megroggyanni.
az a baj, hogy a hazai média (a külföldit most hagyjuk) kínának ezt az oldalát nem mutatja be csak a botrányra hajt, azt mutatja be, ha földrengés van és sokan meghaltak, beomlott egy bánya, elöntött pár falvat az árvíz, balhé tibetben (ezt is egyoldalúan és nem pedig mindkét oldarlól alaposan körbejárva a témát, sőt még ezt sem megfelelően, ami miatt az is előfordult, hogy nepáli rendőrök által vert tibetieket adott elő a magyar kereskedelmi tv-s híradó úgy, mintha kínában történt volna), stb
kínát legjobban eddig frei sok évvel ezelőtt készült dosszié műsora mutatta be a legjobban a magyar médiában - persze abban is sok elfogultság volt, de én nem frei-t hibáztatom, hanem megfordítom a dolgot: miért várjuk el a magyar emberektől, hogy ismerjék a mai kínát, amikor a médiában (ahonnét az infót kapják) kínáról a leghitelesebb tudósítás az évekkel ezelőtti frei dosszié műsora? személyesen pedig keveseknek van lehetőségük kínát megismerni, mert a magyar átlagkeresetek* arra elegendőek, hogy hó végén a rezsiszámlák kifizetése után még ne halljon éhen az ember, de egy bp-peking retur jegyre már kevés (akinek meg van pénze, az pedig a magyar utazáis irodák által felkapott exotikus helyeket látogatja meg)
ja, még valami én ki akartam menni tavaly hongkong-liaoning*** tartomány szakmai megnézésére (csak a hongkongiba való kijutást és az első éjszaka szállását kellett volna fizetni, ott már mindent a kínai fél fizetett volna) biztos volt 1-2 magyar cégtől kint valaki ezen, de én az ismeretségi körben senkit nem találtam aki ezen részt akart volna venni idén pedig a shanghai-i innovációs és hi-tech kiállításra kerestem cégeket, akik kimennének, de az ismeretségi körömben szintén mindenki csak legyintett bár az is igaz, hogy nemcsak kína van távol nekünk magyaroknak, hanem amikor pozsonyban vagy bécsben van valami nagyobb gazdasági esemény/rendezvény, arra is csak néhány magyar vállalkozás megy el
hogy ezt miért írtam le? azért, mert az íreknél és a németeknél a kormány segíti és külün alapot hozott létre a kkv szektor kínai piacra való bejutásának segítésére, hogy a kínai gazdasági fejlődésből ne csak a multik, hanem a kkv szektor is profitáljon nálunk egyelőre a kkv szektorban még az érdeklődés sincs meg kína iránt
*ksh szerint bruttó 180ezer/hó, nettó 120ezer/hó az adójóváírás igénybevétele miatt
***hongkongban a szokásos éves kiállítással kezdődött volna a dolog, és utána onnan volt az átrepülés liaoning tartományba, ahol az önkormányzat képviselete mutatta volna be a helyi ipart és fontosabb vállalkozásokat,és szervezett szakmai és üzleti találkozókat, majd utána vissza hongkongba, ahonnan mindenki visszarepülhet európába az hongkongi első éjszakai szálláson és a hongkon-bp repülőjegyen kívül a szállást, étkezést, kínán belüli közlekedést (repülő, busz) mind a kínai szervezők fizették
pont az a tibeti vonal épités nem jó példa a technológiára, az talicskával-lapáttal épitették (a hidakat meg ilyen műtárgyakat nem számolva) csak volt rakat ember aki elment annyi pénzért a kurva hidegbe lapátolni, okszigénhiányba is
ez így van, de változtat valamit a hozzászólásom tartalmán? miért shanghaiban? miért nem németországban? franciaországban? londonban? new yorkban? chicagóban? los angelesben? san franciscoban? tokióban? szingapurban? ezek mindegyikében fontos a nagy távolságok miatti minél gyorsabb tömegközlekedés és legmodernebb technológiában való élenjárás + a világ leggazdagabb metropoliszai/országai
mert az, hogy mi sajnos nem jövünk számításba ilyen téren, ahhoz már hozzászoktam ahhoz is, hogy ha valódi hi-techet akarot látni élőben a saját szememmel,akkor azt csak külföldön tehet meg*
*nem volt ez mindig így, a monarchiában bp igazi hi-tech város volt: az elsők között volt (leelőzve a birodalmi fővárost, bécset) földalatti, villanyvilágítás, villamos, angol wc (ez ma már természetes, de a 19. századi európában még újdonságnak számított) + a londoni és párizsi tőzsde után a budapesti volt az akkori európa legrangosabbja (leelőzve a birodalmi fővárost, bécset) + épületmagasságban is vezetők között volt bp (pl. parlament mint az akkori világ legmagasabb és legnagyobb és legelegánsabb irodaépülete, vagy new york szálló, vagy klotild paloták, stb) + a világ első nagyárúháza párizs után és mielőtt valaki a szocializmust hozná fel hibaként, akkor nézzen körül: bp úthálózata a mai napig ugyanaz, a használható metróhálózata is ugyanaz (de legalább ha drágán is, de végre épül újabb), a legmagasabb iroda és lakóépületeink is abból a korból származnak (pl. nyufi, sote épületek, m3-as bevezetője melletti torony lakóház, stb) (kivéve 96m magas parlamentet, mert azután, ha a bazilika kupoláját nem számítjuk, akkor a sote a következő legmagasabb épület) valamit nagyon elszúrtunk - talán olaj nélküli országként mégsem olajozni kellett volna (értsd: csak a be nem fizetett áfát és járulékokat 3000mrd ft-ra saccolják a szakértők - ami jelenérték számítás nélkül is 2 maastrichti ritériumok teljesítéséhez szükséges megszorítócsomagnak felel meg, ha meg jelenértékre átszámolnánk - mivel ez a 90-es években történt - akkor belegondolni sem merek mire elég lenne ez a pénz)
még annyit, hogy tibet vasúti eléréséhez nem két domb között kellett pályát építeni, hanem egyes szakaszokon 4000m magasságban megy keresztül a hegyeken - csak hogy lövésünk legyen a használt technológia modernségéről és színvonaláról
ja, hogy egyesek azzal érvelnek, hogy a tudás tőlünk fehérektől van? ma még igen, de ott csak shenhzenben 120ezer diák tanul és ami a mennyiségnél fontosabb: nálunk 2007-ben a fősikolások 48%-a pr, kommunikácia és gazdasági manager szakokra jelentkezett természettudományos + műszaki szakokra összesen jelentkezett 11% (ebből termtud 4%) addig kínában csak a természettudományos szakokra 54% 20-30 év múlva már nem lesz szükségük a fehér agyakra
nem az a gond, hogy itt a topicban sokan még mindig azt hiszik kínáról, hogy a maoi szürkeruhás munkás-paraszt kína a valóság, hanem az, hogy a kupolásépületünkben is így gondolják azok, akik a gazdaság és oktatáspolitikánkról döntenek
és akkor ezeknek a városképeknek a többsége már elég régi :)
nekem ürümcsi tetszik, hogy tibet utáni legszegényebb tartományuk (ráadásul a lakosság jelentős része muzulmán, vagyis nem han kínai) fővárosa és mégis úgy néz ki mintha ausztráliában vagy az usában lennénk
shanghai, vagy a gyöngy-folyó torkolata (hongkong-shenzhen-kanton metropoliszok szinte összenőttek) már nem európával versenyez, hanem new yorkkal, tokióval, dubai-jal
ráadásul sokan írják, hogy milyen szegénység van kínában: vidéken a 80-as években még volt éhezés és a rizs luxusnak számított ma már megszűnt az éhezés, és már a tyúkokat is rizzsel etetik az igazi drámai változás a keleti-parti metropoliszokban történt ma már 450millió kínai él közép-európai életszínvonalnak megfelelő életet a 80-as években még a nagyvárosokban is albániai színttel volt egyenlő az életszínvonal tibet, kína legszegényebb tartománya már vasúti összeköttetésben áll pekinggel, és onnan elágazva shanghai-jal és a gyöngy folyó deltájával (hongkong, shenzhen, kanton)
shenhzen 78-ban csupám 30ezres kisváros volt, ma 10milliós metropolisz, kína hi-tech fellegvára, a havi átlagjövedelem meghaladja a 3000dollárt (5-6 ilyen metrpoliszuk van, az összlakosságuk kb annyi, mint a 2004-ben csatlakozott 10 új eu tagnak) éves gdp növekedése 30% (a miénknek a rendszerváltás óta a legmagasabb értéke 6,8% volt, de nem éves szinten, hanem 2 egymást követő 1/4év 2000-ben, egyébként átlagosan 3-4% között mozgott, kivéve elmúlt két évet, amikor még a 2%-os növekedést sem érte el - sőt európában még a leggyorsabban fejlődő balti államok sem érték el az évi 10%-os gdp növekedést)
shanghaiban 1990-ben nem volt metró, és felhőkarcolóból is csak az volt, ami még a gyarmati időkben épült ma a világ 10 legmagasabb épületéből 3 ott található (a világ 20 legmagasabb felhőkarcolójából 12 kínában van) a világ egyetlen utasokat szállító, forgalombaállított mágnesvasútja (430km/h sebesség) több metróvonala (köztük az egyik kifejezetten a túristák számára épült látványmetró - panorámaüveggel, hogy a díszes fényekkel kivilágított alagútat lehessen fényképezni) nemzetközi tőzsde a sétálóutcájában a legmárkásabb divatmárkáknak nem üzletük van, hanem több emeletes árúházaik (és miután kínában vagyunk, nem messze tőlük ugyanezek másolatait forgalmazó, de szintén márkánként külön árúházak) a világ minden jelentős kereskedelmi, szolgáltató cégének van ott képviselete, irodaháza, de még a termelőcégek is fontosnak látták legalább egy irodát nyitni ott a wv-nek saját, csak a kínai piacra termelő gyára van (így ennek forgalma nem függ a világpiaci kereslettől - és míg európában számos gyára bezárásra kényszerül, kínában bővíti a gyártókapacitását) a hi-tech ipari parkjai (több is van belőle) közül a legkisebb területe is akkora mint egy vidéki nagyvárosunk lakott területe és míg nálunk a könyvtárak épphogy csak elvegetálnak, és vannak olyan városi könyvtárfiókjaink, ahol a legfrisebb könyvet még a 80-as években adták ki, addig a shanghai városi könyvtár főépületét a 90-es években átköltöztették egy kifejezetten erre a célra épített hi-tech felhőkarcolóba
a 2008-as magyarországi életszínvonallal (gdp/fő* és átlagjövedelem), ha kínai város nagylennénk (hisz lakosságunk akkora, mont ott egy nagyváros a metropolisz övezetével együtt), akkor kb a 7-8. helyen lennénk
*gdp/fő és nem a gdp növekedési üteme, mert abban mint fentebb is írtam, még észtország is csak valahol középtájon lehetne
"Itt nálunk tutira nem. Pld. Sony DVD lejátszó 12.000 Ft. Ennél magasabb műszaki tartalmú termékeket a kínaiak ide nem hoznak be."
addig nem is fognak, amíg a magyar nemzetgazdasági átlagbér bruttó 180.000 ft/hó ebből ugyanis nem lehet minőségi arút vásárolni (vagy lehet hitelre, de csak rövid ideig, mert a hitelt vissza is kell fizetni - hányan is dőltek be az arúhiteleikkel a honfitársaink közül?)
Képben vagyunk. Egyébként a kínaiak szerint a GDP növekedésük 60 %-a mögött a náluk megtelepedett külföldi cégek állnak, elsősorban ők építenek. Olcsó munkaerő, kutyába lemenő, a munkaerő újratermeléséről nem gondoskodó, a könyezeti erőforrásait felélő állam. Komoly szopás lesz Kínában, elég megnézni a demográfiai korfát, katasztrofális.
Látom fiatal vagy..... Japán is így kezdte vagy 40 éve. Kémkedtem a világ minden táján. A Pannóniákat is jól körbefotózták. Hamarosan megjelentek az első Yamahá-k....
Biligyár.........HOPP! Szerintem itt csúsztatás van a BILIGYÁR körül ! A próbasajtolást pont így csináltuk 10 éve az IKARUS-ban. Akkor mi is biligyár-ország vagyunk ....?:)) A próbasajtolás a szerszám folyamatos működőképességének a vizsgálata, ezt először adagolók nélkül végzik. A sajtológép és a szerszám már ránézetre is korszerű
Hát mit is mondjak... szeretném ha a mi kis hazánk annyira roggyant lenne, mint Kina... én jártam ott, és nem csak a pekingi olimpián... üzletelek is velük.. aki azt gondolja, hogy rizsevők, kerékpározgatnak szalmakalapban az enyhén szolva idiota... hihetetlen a gazdasági potenciál, minden szempontból... ez a válság, pedig nemhogy gyengyti, de erősíti Kina nemzetközi gazdasági és ezáltal egyéb pozicióit... tartok tőle, hogy a topknyító nem teljesen van képbe...
A kínai járműeladások friss adatai kissé befelhőzték a nemzetközi reményeket, hogy a Kína - a méretre negyedik számú nemzetgazdaság a világon - kihúzhatja a világgazdaságot a válságból.
Kínában novemberben 685 100 személyautó és haszonjármű kelt el, 14,56 százalékkal kevesebb, mint tavaly novemberben, jelentették a kínai autógyártók szövetségében (CAAM).
Ezzel az első tizenegy hónapban 8,63 millió jármű talált gazdára, 8,52 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt. Európai mércével mérve az ütem továbbra is igen gyors, de kínai mércével mérve nem: az elmúlt években rendszeresen kétszámjegyű százalékos volt a növekedés.
Haszonjárművekből 162 300 fogyott novemberben, 25,96 százalékkal kevesebb, mint tavaly novemberben, és 2,47 millió az első tizenegy hónapban, 7,65 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Az eladások július óta csökkennek, de novemberben első ízben haladta meg a visszaesés a 10 százalékot.
Ez szerintem egy kettős dolog. Országokat, népeket nyilván nem utál egyetlen nagyjából épeszű ember se, rezsimeket, politikákat, államalakulatokat viszont nyilván lehet.