Keresés

Részletes keresés

Limesz Creative Commons License 2008.12.19 0 0 30
Tegyed. És ?
Előzmény: Supernovablaster (29)
Supernovablaster Creative Commons License 2008.12.11 0 0 29
Istentelenül sok pszichológiai könyvet olvasok nagy magányomban, és még egy kötőjelet is raknÁk a hozzászólásomhoz.
Előzmény: Limesz (26)
tbando Creative Commons License 2008.12.11 0 0 28
Ott nem is dagályos eufemizmusokkal operálnak. Hanem szakzsargonnak tűnő halandzsával.
Előzmény: Limesz (27)
Limesz Creative Commons License 2008.12.11 0 0 27

De az igazi tudományoké egy nagyságrenddel jobban, mint a pszeudotudományoké.

 

 

Az "igazi" tudományoknak is vannak élősködői ? Azt gondolnám, hogy ott nem nagyon lehet dagályos eufémizmusokkal boldogulni...

Előzmény: tbando (23)
Limesz Creative Commons License 2008.12.11 0 0 26

Nem fölösleges velem vitatkozni. Viszont ezzel a minősítéssel önképcsorbulás nélkül hátrálhattál ki az épp megkezdett polémiából - pont úgy csináltad ahogy a pszichológiatankönyvek idevágó ismeretanyaga írja le a hasonló viselkedéseket.

 

Túl hamar adtad fel szerintem. Észérvekkel mindig is meggyőzhető voltam, de indulatminősítésekkel valóban nem fogsz fogást találni rajtam.

Előzmény: Supernovablaster (24)
Limesz Creative Commons License 2008.12.11 0 0 25

A definicióm, biztos észrevetted, egy kissé tautológikus, mivel a tudományt a "tudományos" megközelítéssel jellemeztem.

 

 

Jól látod.

 

Egyébként nagyjából egyetértek mindazzal amit írtál.

Előzmény: tbando (23)
Supernovablaster Creative Commons License 2008.12.08 0 0 24
Veled vitatkozni olyan, mint tankkal menni egy ősembernek. Fölösleges. Más világban élünk. További jó szórakozást a topikodban!
Előzmény: Limesz (22)
tbando Creative Commons License 2008.12.08 0 0 23
Hát azt már látom, hogy nem fogom tudni veled megértetni, hogy a HR is lehet tudomány. De nem is akarom, mivel nekem sem szívügyem e foglalkozás rangja. Ami engem érdekel, hogy mi a tudomány? És arra jutottam, hogy mindössze ennyi: tudományosan megszerzett és rendszerezett ismeretanyag. Márpedig ha csak ennyi, akkor HR-rel kapcsolatos ismeretek miért ne állhatnának össze tudománnyá? Tulajdonképpen ezért kezdtem veled polemizálni. És nem azért, mintha nekem jobb véleményem volna a HR-zsargonnal manipuláló kóklerekről.

A definicióm, biztos észrevetted, egy kissé tautológikus, mivel a tudományt a "tudományos" megközelítéssel jellemeztem. Ezért még kénytelen vagyok kitérni arra, hogy mi a tudományos megismerés jellemzője, szemben mondjuk a hétköznapival. Hát szvsz az egyértelműségre való törekvés. A tudományokat az jellemzi, hogy mindennek pontosan és gondosan behatárolt jelentése van.

Most, mielött elküldeném e posztot, újra elolvastam a topikcímet: Pszeudotudományok és élősködői. Az élősködők engem is zavarnak. De az igazi tudományoké egy nagyságrenddel jobban, mint a pszeudotudományoké. Az élet egyéb területeiről meg nem is beszélve.
Előzmény: Limesz (17)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 22

Egy üzleti ebéd esetén a kapcsolati tőke kiterjesztését hogyan árazod be?

 

 

Kérdésed implikálja, hogy nem lehet beárazni. Ha nem lehet, akkor meg milyen alapon fogadja el a fejvadász ajánlatát ? Milyen alapon dönti el, hogy a saját keresésre fordított idő alternatív költsége magasabb, mint a fejvadász díja ?

 

Megmondom: semmi. Egy business lufival van dolgunk: a legtöbb esetben a cégnek gazdaságosabb ha saját maga keres delikvenst a megüresedett állásra.

 

Tudod mit csinálnak a fejvadászok ?

 

HIrdetést adnak fel és direkt telefonokkal keresik meg a konkurrens cégek alkalmasnak vélt menedzsreit. Ennyi. Bárki, bármikor képes ezt utánuk csinálni kevesebb pénzért.

Előzmény: Supernovablaster (21)
Supernovablaster Creative Commons License 2008.12.08 0 0 21
És mégis honnan tudod a megbízó költségviszonyait? Egy üzleti ebéd esetén a kapcsolati tőke kiterjesztését hogyan árazod be? Hozzáadod a számlához a dátumot?
Előzmény: Limesz (20)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 20

A megbízó mással van elfoglalva, ami neki épp többet ér.

 

 

Hát ez az. Nem ér többet csak nem tudja. A mai headhunter árak mellett a fenti kijelentés nem állja meg a helyét.

 

A fejvadász árakat nem a megbízó költségviszonyaira méretezik, hanem a megbízott fejvadász költség-haszon számítására.

Előzmény: Supernovablaster (18)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 19

Amúgy áruld már el, mi okozott ekkora traumát, hogy erről írj, ráadásul pont a Kultúrába, holott nem is ide való a téma?

 

 

Hová való a téma ? Szerintem sem a kultúra a legjobb hely ennek, de nem találtam jobbat. Polidilibe sem való.

 

Nem egyszer fellépő, mélyreható traumáról van szó, hanem általában érdekelnek a mai business világra  és a mellé épülő különféle üzleti diszciplinák és azok vadhajtásai amelyek szerintem - hosszas tanulmányozásuk után vélem így - nem szólnak semmiről, csak egy ezeken a területeken otthonosan mozgó elitnek biztosítanak virtuális teret az érvényesüléshez.

 

Ez a téma érdekel igazán, tudom ezzel gyakorlatilag senki sem foglalkozik.

Előzmény: Supernovablaster (18)
Supernovablaster Creative Commons License 2008.12.08 0 0 18
Igen, te is vehetsz magadnak tejet közvetítők nélkül, de nem egyszerűbb a boltban, mint lemenni egy tanyára? Az idő pénz. A megbízó mással van elfoglalva, ami neki épp többet ér. Ilyen egyszerű.

Amúgy áruld már el, mi okozott ekkora traumát, hogy erről írj, ráadásul pont a Kultúrába, holott nem is ide való a téma?
Előzmény: Limesz (17)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 17

Ugyanolyan arányban szállítanak jó embereket meg rosszakat - mintha nem is fejvadász, hanem a megbízó cég - fejvadász tapasztalatokkal nem rendelkező, de értelmesnek feltételezett - vezetője keresné meg önállóan a munkatársait.

 

Nekem is szállított már fejvadász kifejezetten rossz munkaerőt, pedig egy nagyhírű, szakmában ismert cégről van szó.

Előzmény: tbando (15)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 16

Magától értetődő, hogyan állsz neki?

 

 

Igen. Ismerek személyesen fejvadászokat és fejvadász cégeket (engem is levadásztak párszor).

 

Nos a fejvadász szakma is egy nagy humbug.

 

 

 

Előzmény: tbando (15)
tbando Creative Commons License 2008.12.08 0 0 15
A praktikus része pedig magától értetődő, tehát nem tudomány.

Nem? Hát tételezzük fel, hogy egy fejvadász céget müködtedsz, és mivel nem tartozol a csókosok közé, attól függnek a további megbizásaid, hogy mennyire sikerül mondjuk a BKV élére egy jó vezetőt kiválasztanod. Az értékelés 1 év múlva.
Magától értetődő, hogyan állsz neki?
Előzmény: Limesz (12)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 14
OK.
Előzmény: tbando (13)
tbando Creative Commons License 2008.12.08 0 0 13
Na jó, az "összes gondolatod" kitételt én sem szó szerint értettem. Meg a neked adreszállást sem.
Előzmény: Limesz (11)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 12

Ettől még a HR égetően hasznos tudomány.

 

 

Nem az. Baromság, úgy ahogy van. A praktikus része pedig magától értetődő, tehát nem tudomány.

 

 

Előzmény: tbando (10)
Limesz Creative Commons License 2008.12.08 0 0 11

A marketinget meg leszólni elég furcsa, amikor manapság az összes gondolatodat marketingesek ültették el az agyadba.

 

 

Neked. Nekem nem.

 

Persze, amennyiben Tolsztoj, Arthur Koestler, Kant, Schopenhaurer, Czakó Gábor, Gyurkovics Tibor, Kosztolányi (sorolhatnám tovább) marketingesek voltak, akkor igazad van... De nem voltak azok...

Előzmény: tbando (10)
tbando Creative Commons License 2008.12.07 0 0 10
Lehet, hogy a HR-rel foglalkozók zöme kisdobos csak, de így van ez minden területen. Ettől még a HR égetően hasznos tudomány. Még akkor is, ha szerinted a gurui csak közhelyeket szajkóznak. De fontos közhelyeket, a problémás helyzetet adekvátan megvilágító közhelyeket. Mondjuk pl sokat lendítene az országon, ha valamelyikük gyurcsánnyal meg tudná értetni, hogy a lojálisok közül sem feltétlenül a leghülyébbeket kell kiválasztani.

A marketinget meg leszólni elég furcsa, amikor manapság az összes gondolatodat marketingesek ültették el az agyadba.
Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 9

Tipikus HR borzalom:

 

"Kardinális kérdés továbbá a dolgozói létszám optimális méretének kialakítása: ehhez ugyan már ma is létezik megoldás a munkaerő-kölcsönzés formájában, de várhatóan még tovább fog növekedni az alkalmazása. Ahogy az interim menedzsmentnek is, előbb-utóbb ugyanis jobban megéri, hogy egy váratlan hiány vagy speciális feladat, projekt miatt határozott időre (3-12 hónapra) foglalkoztassanak megfelelő szaktudással bíró vezetőt - mutat rá Dr. Nagy Károly. Különösen, mivel a jövőben valószínűleg egyre inkább a projekt alapú munkaszervezés fog dominálni, ami sokkal jobban elhatárolható időszakokra bontja az alapvető HR-feladatokat (toborzás-kiválasztást, képzést, kiléptetést). "

Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 8

Vagy:

 

 

Rankasz Dezső, emberi erőforrás igazgató, ALCOA-KÖFÉM Kft……14

„Rendszeresen vannak értekezletek kommunikációs céllal, ahol az Európában dolgozó összes HR vezető részt vesz, ott ismertetést kap az aktuális dolgokról.”

 

Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 7
Egy tipikus semmiről sem szóló, sallangszöveg Dr. Nagy Károlytól (HR szakértő és egyebek):

 

"… úgynevezett shared service centerek jönnek létre, igyekeznek minél több szinergiát kidolgozni a toborzásban, a tréningben egyaránt.”

 

Az emlitett élősködők ilyen, a társadalom és a munkavállalók, de még a munkaadók valódi problémáitől fényévnyire elterülő szövegekkel legitimálják saját vélt szakértelmüket.

Valójában azonban nem értenek semmihez.

 

Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 6
Felvetésem elsősorban az említett területek terminológiáját jól ismerő ezért azzal manipulálni, magukat menedzserként legitimálni képes, ám valós szellemi terméket létrehozni képtelen és azt nem is akaró, öntömjénfüstben és Audiban feszítő emberekről szól(na), akik milliós összegeket zsebelnek be havonta ilyen olyan, himi-humi szövetségeskék, bizottságoskák és egyéb mesterséges, virtuális értékek mentén szerveződő csoportok elnökeiként, elnök-helyetteseiként és patrónusaikként. 
Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 5

Az angoltanár nem jó példa. Ő tényleg konkrét használható tudást ad át a diákoknak.

 

A HR pedig nem. A PR sem, a marketing sem.

Előzmény: Vajk (2)
Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 4

Nem kell gúnyolódni.

 

Másrészt szupernóvát már láttak.

 

Harmarészt minden saját metodológiával, sajátos nyelvi kifejezőkészlettel és modellekkel rendelkező egy témakör köré rendeződő megállapítások és vélemények halmaza tekinthető tudománynak a szó tágabb értelmében.

 

Negyedrészt éppen arra akartam utalni, hogy tudományoskodnak ill. tudálékoskodnak az említett terület reprezentánsai.

 

A HR-t, marketinget, PR-t egyetem is tanítják - persze szerintem nagy sztereotip tapasztalathalmaz és ostoba következtetések zagyva elegyei ezek mindössze -, tehát joggal tekinthetjük legalábbis tudományos nyelvi reprezentációval bíró pszeudotudományoknak őket. 

Előzmény: Supernovablaster (3)
Supernovablaster Creative Commons License 2008.12.07 0 0 3
Teljes mértékben igazad van. Vegyük például a csillagászokat. Ki látta azt, amit állítanak? Talán hétvégenként mindenki kiruccan az NRC11234-es csillaghoz megnézni, ahogy összeroppan? Olcsó házivideókkal meg compjúter grafikákkal hülyítenek minket, holott a Föld valójában lapos, ezt mindenki tudja!


(Áruld már el, hogy a HR mióta tudomány?)
Előzmény: Limesz (-)
Vajk Creative Commons License 2008.12.07 0 0 2
ebben annyira igazad van, hogy nem is tudok semmit hozzátenni.
Ilyen formáknak tartom én még az angoltanárokat is:)
Előzmény: Limesz (0)
Limesz Creative Commons License 2008.12.07 0 0 0

Egy konferencián mondja például az egyik HR-guru:

 

 

Kulcskérdés a tehetség

A vállalati siker elérésének titkát nagyon sokan látják a tehetségek megszerzésében. Nem szabad azonban megfeledkezni a megszerzett tehetségek megfelelő képzéséről, fejlesztéséről, de arról sem, hogy mi történik azokkal, akik az egyre szűkülő ranglétrán nem juthatnak tovább - mutatott rá a szakember.

 

 

Micsoda üres közhelypuffogattás ez ? Vegyük észre, hogy a pszeudotudományok - ide sorolom a marketing nagy részét is - tudorai élősködők, hernyólelkű álpróféták, akik semmit nem tesznek az emberekért, de pofázni azt tudnak.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!