Keresés

Részletes keresés

kispangit Creative Commons License 2024.03.18 0 0 3886

Csád, hőség, por, 40 fok, Nagy István vetőmagot oszt, közben dünnyög: a jó <>#&@-t aki ezt kitalálta!

tóthgedeon61 Creative Commons License 2024.01.31 0 0 3885

Sziasztok, valaki, aki használta mert ez a FT-IR spektrométer berendezést tudna róla véleményt mondani? Gabona minőségellenőrzésre jó lehet? Beszereznénk, de nem tudjuk megéri-e befektetni rá!  

rudisulak Creative Commons License 2023.10.12 0 0 3884

Kik nyerészkednek a vadon?

Az biztos, hogy nem a gazdák, a föld és erdőtulajdonosok.

A vad az ő területükön túr, tapos, táplálkozik. A táplálékuk megtermelése az ő munkájuk, vetőmagjuk, üzemanyaguk, vegyszereik, géphasználatuk árán történik. Gyakorlatilag ők tartják el a vadat terményeikkel, munkájukkal, költségeikkel.

A vadat ezután a vadászati joggal rendelkezők hasznosítják, a vadászati lehetőségek eladásával sok-sok pénzért.

A föld-és erdőtulajdonsok veszteségeit kellene kompenzálni a vadászati haszonbérleti díjaknak.

Ennek a díjnak mértékét a földtulajdonosi közgyűlések határozzák meg, ahol az állami erdőterületek képviselőjeként a  vadászatra jogosult sokszor elsöprő szavazati többséggel rendelkezik. Ha jelentős a haszonbérleti díj, az a vadászatra jogosult nyereségét csökkenti, így azt nem fogja megszavazni, mert saját hasznát csökkentené.

A vadászatra jogosult szavazati többségével úgy gondolja, hogy a Földtulajdonosi Közösség megalakulásakor megállapított haszonbérleti díjat 20 évig, a közösség fennmaradásáig fenntarthatja, hiszen saját maga dönt arról hogy változzon-e. Nem számít a termelési költségek változása, sem az infláció. Ez ellen tenni nem lehet, mert minden törvényes.

A Fishing and Hunting tv csatornán egy osztrák vadásztársaságot kérdezték az ottani vadászati haszonbérleti díjról. Az ott elmondottak szerint a haszonbérleti díj több, mint tízszerese az itteninek.

Ez már reálisan kompenzálhatja a gazdálkodók veszteségeit.

Remélem, ez a törvényi anomáliát tartalmazó bejegyzés a törvényhozókhoz is elkerül és változást kezdeményeznek.

Örömmel venném a bejegyzéssel kapcsolatos észrevételeket, kommenteket és megosztást, hogy minél több érdekelthez eljusson..

kormos* Creative Commons License 2023.10.08 0 0 3883

Ilyen terület mennyit terem búzából? 

Gondolom kukoricát nem mertek bele tenni.

Előzmény: Isti betyár (3880)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.08.15 0 0 3881

Elméletben a búzaféle talaj előkészítése, 20cm mélységű szántás vagy lazítás ! Többféle gruber van de : Én a Sugano grubert javaslom azt sárra fejlesztették ki ,nincs rajta olyan ferde tárcsa sor ami inkább csak bajnak van . A záró hengert is a pálcást válaszd ,a többi beragad . A yutubon nézd meg milyen körülmények közt használják .

Előzmény: Isti betyár (3880)
Isti betyár Creative Commons License 2021.08.15 0 0 3880

Sziasztok!

 

Grúberral lenne pár kérdésem.

 

Mtz 82 után szeretnék majd nézni valamilyet.

 

Búza, tritikálé vetés alá milyen mélyen szokták járatni?

 

Van egy 5-10Ak homokos terület, ahova gabona menne az ősszel. 

Zab volt benne mostanába lett tarlóhántva rövidtárcsával. Szántani nem szeretném, mert utána elég puha lesz a föld, meg jó lenne ha egy kis szármaradvány is lenne a felső rétegbe.

 

Grúber(/szántás) után kapna még egy rövidtárcsát és úgy vetés. 

(Ha csak szántás után rövidtárcsáznánk, akkor látszanának a nyomok.)

 

 

 

 

kavicsos64 Creative Commons License 2021.05.16 -1 0 3879

A rövid tárcsákat ajánlom mindenki figyelmébe ,jól lehet velük melózni ,tarlókat kezelni ,vagy vetőágyat készíteni ,ékgyűrűs henger zárja a tárcsázást ! Ha még egy egyengető simítólap is volna a rendszerben kiváló volna ! A keréknyomokat nem lehet vele elművelni ,nem tudja temetni csak részben !

kavicsos64 Creative Commons License 2021.03.21 -1 0 3878

Felénk 1-2 száz forint a különbség köztük ,de változó van ahol alig van ára a terménynek ! 1000-1500 forintos különbségek is vannak !

Előzmény: KeineAhnung (3877)
KeineAhnung Creative Commons License 2021.03.20 0 0 3877

üdv!

 

Azt szeretném kérdezni hogy most melyik takarmány az olcsóbb(mázsája) a kukorica vagy búza? 

kavicsos64 Creative Commons License 2020.10.17 -1 1 3876

Ezeket én is ismerem de itt nem ismerik ,sosem láttak ilyent, és már több éve mondogatom ,meg nekem is van simító+ fogas,  de olyan hitetlen emberek vannak borzasztó ! Minden vackot húzgálnak csak ezt az egyszerű olcsó eszközt nem ! Az őszi szántást is régen simító + gyűrűs hengerrel, közvetlen szántás után, vagy egyszerre a szántó traktor után lehúztuk ,a gyűrűs meg lezárta ! Nem tudtam meghonosítani itt sehol sem . Inkább azt a szar grúbert húzgálják a tavaszi földön ami szó szerint tönkre teszi és a gép agyon is tapossa a talajt .  Pedig ha már a nagy géppel húzzuk, az elvinne vagy 6métert is 6 tábla fogassal igen haladós lenne .

Előzmény: ötbites stihles ziles (3875)
ötbites stihles ziles Creative Commons License 2020.10.16 0 1 3875

Én nem vagyok tanult mezőgazdász..de ugy tudom,az őszi szántást tavasszal,mikor már jó a talaj,le kell zárni-hogy  téli csapadék jobban benne maradjon,és a nagyobb rögök még omlós korukban eldolgozhatóak legyenek.Egyenletes,sima felület,ne párologtasson tul sok vizet,sima legyen,hogy a későbbi magágy műveletek jobbak legyenek...általában egy jól megválasztott simitó elég lehet...vagy simitó-fogas-lezáró simitó egy szerszámon...

Nekem két szád lemezből van simitó,felemelhető...az első lemez helyére csináltam fogazottat-de nem használtuk sokat,inkább a két simát...van,akinek vasuti sinből van,van,akinek vastag deszkákból..volt,nem egyszer,hogy olyan jól sikerűlt a simitózás,hogy a tavaszi árpát-zabot simán bele vetettük...

Kukorica,szotyi esetén ugy szoktam csinálni-simitózás-majd rászórók komlex műtrágyát a simitott talajra-majd fogas+ simitóval belemunkálja,és le is zárja a felszint...a pár centis felső réteg szépen leszigeteli a talajt...aztán később a vetés előtti műtrágya rá,majd kombinátoros talajmunka-és elég is szokott lenni...mert már félig elő volt készitve a talaj...a simitózással...is..

Előzmény: kavicsos64 (3874)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.10.16 -1 0 3874

Ezt a talaj védelmet alá írom ! Itt sem tudnak vele bánni ! Írok pár példát : Jön a tavasz ha sikerült az őszön szántani akkor azt vagy meg grubereljük ,vagy meg tárcsázzuk ,ekkor ugye kiszárítja szél, és a föld a felpiszkált mélységig kiszárad, és várjuk a kelést ((::!! Drótféreg elpusztítás nincs, a kukoricában a vetőmagból várjuk a kikelést de hézagosan kel ,mert nem csak a szárazság hanem a 3 drótféreg is tizedeli a vetőmagot ! Ha sikerülne aratni már a tarló kezelése elmarad, sok helyen a mezei aszat kb 80 egyed m2-ként ,nincs is olyan vegyszer ami az állományból kivinné , és várjuk a jó termést amit már rég elcsesztünk a tavaszi talajmunkával, a féreg irtással, és a gyom térnyerésével ! Erre még ráteszünk egy lapáttal amikor 40 kilóval vetjük a hibrid búzát hektáronként ,vagy 65 ezer szemmel a kukoricát amikor látható a kikelése is bizonytalan ! Ha kikel sem lesz belőle szinte semmi mert nincs hozzá víz a földben ! A gabonák sem jobbak elvetjük 6cm mélyen és várjuk a csodát a 40 kiló/ hektártól és a mély vetéstől ,lett is 40 mázsa hektáronként vagy annyi sem ! Ekkor megérkezik a hideg zuhany nem kerestünk semmit sem . Ez itt az általános gazdálkodás és mondom a meglátásaimat de süket fülekre talál ! Nem véletlen találták ki az agronómus állást annak idején ! Az kereste a pénzt a tsz-eknek ! Most meg csak nézünk, hogy mit is kéne tenni hogy legyen pénzünk, meg várják az agrár támogatásokat ! Én meg májusban kaptam utoljára fizetést ! Megint ott tartok semmi értelme a munkahelyemnek !

Előzmény: alatau (3873)
alatau Creative Commons License 2020.10.16 0 0 3873

Mondjuk ott azért idővel lefolyik nem?

Nálunk idén az a divat járta, hogy öntöztük a tengerit, hogy kikeljen, utána imádkoztunk, hogy ne vigye el a belvíz. Mondjuk az, meg a káposzta még lábon van.

 

Ilyen időjárás mellett egyre fontosabb lesz a jó talajszerkezet, mert az nyeli el, azután adja vissza a vizet. Sajnos a legtöbb gazdának fingja nincs a talajról.

Előzmény: kavicsos64 (3872)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.10.15 -1 0 3872

82 mm mértem eddig és most megint esik ! A főnököm még nem aratott le semmit lábon a napraforgó és a kukorica ! Nem tudom mi lesz, lehet helikoferről aratunk majd ((::!!

Előzmény: alatau (3871)
alatau Creative Commons License 2020.10.15 0 0 3871

Éldeglődünk ... aszályból belvízbe s vissza. Fokhagyma elvetve, van pár félkész gépem, ha le lesznek festve, majd felteszem őket ide.

 

Visszatérve az új gépekre: Nem minden gazdaság egyforma. Biztos van olyan cég, ahol a precíziós gazdálkodás bevezetése, a traktorvezető terhelésének csökkentése nagy hozadékkal jár, de pl. én akkor sem lennék beljebb, ha az 50-es helyett egy full extrás Fendt-el ültetném fél hektáron a fokhagymát. Annyi, hogy van a két gép között vagy 15 milla különbség ...

Előzmény: kavicsos64 (3870)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 3870

Áááááá hát mi újság felétek ? Ezt olyan mondta aki vásárolja a gépet ,egy nagyobb cégnek, és még nem is fiatal úr !

Előzmény: alatau (3869)
alatau Creative Commons License 2020.10.05 0 0 3869

Hát ... valamilyen dumával el kell adni az új gépeket! ;-)

 

 

Előzmény: kavicsos64 (3868)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.10.01 -1 0 3868

Olvastam egy érdekes mondást : Aki tízéves gépekkel dolgozik annak 20 éves lemaradása van ,olyan nagyot fejlődött a mezőgazdasági technika .

kavicsos64 Creative Commons License 2019.12.31 -1 0 3867

Búék-nek hat ,látszik rajta ((::!!

Előzmény: alatau (3866)
alatau Creative Commons License 2019.12.31 0 0 3866

Mer ez már organikus tervezés eredménye!  :)

 

B.U.É.K.

Előzmény: kavicsos64 (3865)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.12.30 -1 0 3865

Búék ! Köszi ! Sajnos nem sok anyagot találtam a témában ! De ilyen problémát sem pipáltam még ,megpróbálok másfajta gyártású fejet venni ! Nem igazán sikerült megmérnem a szögét sem még digitális szögmérővel sem ,mert inkább körívesnek hat !

Előzmény: alatau (3864)
alatau Creative Commons License 2019.12.30 0 0 3864

Az eke építés nagy tudomány! :-)

 

Én egyszer vágtam bele, hogy egy megtépázott B-125-ösből használható szerszámot vajákoljak, de nem lett maradéktalan a siker. Ami biztos az az, hogy az ekevas élének mindenféleképpen vízszintesnek kell lennie, mert minden ekét úgy terveznek, hogy (ép állapotban) akkor van egyensúlyban, ha vízszintes aljú, függőleges falú barázdát vág a földbe. A behúzást az ekevas orr részének lefelé és a barázdafal felé (ágyekéknél balra) kinyúlásával oldják meg. Az, hogy az ekevas maga milyen szöget zár be a talajjal szerintem ekénként eltérő. Ami némi támpontot ad eszerint a dokumentum szerint az az, hogy az ekevas orr részének kb. 2 cm-el mélyebben, és 1,5-2 cm-el a szántatlan oldal felé kinyúlva kell lennie. Sokkal többet nem tudok a témáról.

 

Sok sikert, és (ha addig nem beszélnénk) boldog újévet!

Előzmény: kavicsos64 (3863)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.12.26 -1 0 3863

Az ekevasnak a vízszinteshez képest milyen szögben kéne állni ,tól-ig ? Vagy inkább köríven kéne mérni rádiuszt ? Csináltam egy váltvaforgatós ekét de a balos ekefejben gyári hiba van ,kukába való szerintem ,de mivel nem tudok ilyen adatokat nem is tudom merre kéne induljak a hiba feltárásában ! Egyet már találtam benne szétfleszeltem a fejet és újra hegesztettem de nem lett jobb csak valamelyest ! A függőleges ékhatása túl nagy volt kisebbítettem rajta csak most meg olyan lett mintha rövid lenne az ekevas orra ! Vadi új a fej de tiszta selejt, IH fejeket adoptáltam ! Hiába mindent újat vettem megint venni kel egy balos fejet és egy jobbos kormánylemezt ,de a jobbos fej is cserés ,mert az meg nem passzol a kormánylemez ivéhez ,úgy van alá téve kazánlemez de még a 10mm is kevés alá ! Fekete festésű ekealkatrészt ne vegyél ,tiszta szemét mind !

Előzmény: alatau (3861)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.12.26 0 0 3862

Na itt is kellemes karácsonyt ,mert ezt elhagyták a fórum lakók úgy látom !

alatau Creative Commons License 2019.12.07 0 0 3861

Nem ismerek olyan csonthéjas betegséget, aminek kizárólag ilyen tünete van, szóval valószínűleg tényleg élettani oka lehet. Ha valóban a meleg/uv az oka, akkor jellemzően a lombkorona déli oldalán, a közvetlen napsugárzásnak kitett gyümölcsöknek kell tünetesnek lenniük. Ha mindenütt  egyenlően fordul elő, akkor inkább talán valamilyen tápanyag (pl. kalcium) hiánya lehet a baj.

 

De ez így csak tipp. A biztos diagnózishoz nedveskamrázni kellene, és jó lenne egy levélanalízis is. Anélkül nem megy pontosabban.

Előzmény: idősödő (3860)
idősödő Creative Commons License 2019.12.02 0 0 3860

A fa teljesen egészségesnek tűnik, semmi betegség jele nincs. Más oldalakon már kaptam olyan visszajelzést, hogy valószínűleg a nagy melegben egyszerűen megfől.

Előzmény: alatau (3858)
Gilem Creative Commons License 2019.11.28 0 0 3859

Üdv mindenkinek!

 

Egy gyors választ szeretnék tőletek. Vásárolt már valaki közületek az alábbi Egyesült Királyságbeli cégtől?

Agricultural Machinery Sales Ltd
Great Fen Road, Boardsides,
Boston PE21 7PB,

Ha igen, milyen tapasztalatokat szerzett?

 

Köszönöm előre is válaszaitok.

 

Üdvözlettel:

Gilem

alatau Creative Commons License 2019.11.26 0 0 3858

Ez az összes tünet?

Levélen sárgulás, torzulás, elhalás, fiatal hajtások, virágok elhalása, mézgásodás ... stb.

Előzmény: idősödő (3856)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.11.24 0 0 3857

A növényvédelem fórumba is tedd már be ott többen szoktak lenni !

Előzmény: idősödő (3856)
idősödő Creative Commons License 2019.11.24 0 0 3856

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!