Keresés

Részletes keresés

lush green foliage Creative Commons License 2011.07.22 0 0 42

próbálkozzunk meg még egy frissítéssel.

lush green foliage Creative Commons License 2009.09.01 0 0 41
csak egy frissítés, hátha valakinek van tippje vagy ötlete.
lush green foliage Creative Commons License 2009.02.26 0 0 40

nálunk van "biogyep", bár inkább virágos rétnek mondanám. és csak a kert egyik sarkát foglalja el, bár elég terjedelmes így is: 200-250 nm.

az esővizet hogy gyűjtöd? van földbeásott ciszternád vagy ilyesmi? a kertlocsoláshoz a hordós gyűjtögetés kis hatékonyságú - persze a mérettől függ minden. ha egy viszonylag nagy kertben szeretnéd a locsolást (haszonnövények, dísznövények, stb.) megoldani, ahhoz pár köbméteres tartály azért kell. meg a hozzá szükséges berendezések, persze.

a "biorészt" kétszer nyírjuk (bár kaszálni jobb lenne) évente.

Előzmény: mókusbéka (39)
mókusbéka Creative Commons License 2008.11.25 0 0 39

Akad valaki aki esetleg bio-gyeppel rendelkezik a kertjében?

Még nagyon az elején járok, de masszívan ellenállok a műtrágya kísértésének, és kizárólag esővízzel locsolok. Szeptembertől a kaszálékot a gyepen hagyom, szóval próbálkozom. Egyelőre a szép ződ a gyep, bár még csak 1 éves.

Jó lenne hallani mások tapasztalatait, trükkjeit is!

lush green foliage Creative Commons License 2008.11.24 0 0 38

nem szokatlan a korai havazás. volt már olyan is, hogy leesett november első hetében és teljesen csak március első hetében olvadt el. addig pedig mindig volt, ha csak lehelletvékony is.

dél-angliában meg nemrég esett az első hó, ami viszont igen szokatlan. írták is az újságok, hogy majd' hetven éve esett ilyen korán.

ó, a mázlisták! :)

Előzmény: ZsuR (36)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 37

nem tudományos igazolásra, hanem olyasmire (pölö), mint amilyet az egyik ismerősöm végez a különböző empirikus dolgok igazolására: a kertjében tesztparcellák vannak, amelyeket a megfelelő módszerekkel gondoz és vannak "benchmark" parcellái is, hogy összehasonlíthassa, vajon tényleg használható-e az empirikus verzió vagy pedig csak véletlen egybeesés történik. így tesztelte többek között az egymást kedvelő/utáló növénytársulásokat is és míg nagyjából egybevágónak látta a hosszú évtizedek (évszázadok) alatt levont tapasztalatokat, némely (igen ritka) alkalommal nem látta annyira egyértelműnek a "szeret-nem szeret" párosításokat.

szóval valami efféle.

Előzmény: ZsuR (35)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 36
Jot mosolyogtam az oktober vegi havon. . .

:))

Aztan a csendes eso atvaltott havas esobe, havazasba :)). Oktober 28 van. . .nem is tudom, mikor lattam ilyent utoljara. . .
Előzmény: lush green foliage (30)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 35
Nehezen igazolhato. . . hat attol fugg, hogy mit nevezel igazolasnak.
Utana olvastam a The Old Farmers Almanac-ban sok mindennek, 1792 ota gyujtik a megfigyeleseket.
Tudomanyos igazolasra nem nagyon tartok igenyt :)) a fuvetesemhez, vagy a fa atultetesemhez.

Persze, ha nagyuzemi termelest folytatnek - talan.
Előzmény: lush green foliage (34)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 34
az alkalmazhatóság sosem gond, hiszen ha van mire alapozni és működik a dolog, akkor hajrá! a "gondom" csupán ott volt, hogyha nehezen igazolható a tapasztalat, akkor nem biztos, hogy az elmélet oké.
Előzmény: ZsuR (32)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 33

fukuokáról bővebben...

 

http://www.permaculture.com/drupal/node/140

ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 32
Igen, de ez ellen a hold fazis alapu kerteszkedes nem sokat segit. Igy csak "go with the flow. . ."

Nem akarok szelsosegekbe belemenni, nincs ra idom, erdeklodesem - de ha valami ami erdekel alkalmazhato, miert ne?

Most peldaul a fu utanvetes. A hetvegen tettem, es fogalmam sincs hogy a hold mit szolt hozza - de az eso kellemesen esik ami jo neki, es nincs hideg.
Előzmény: lush green foliage (30)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 31

hetven éve egy japán úriember, bizonyos maszanobu fukuoka úttörő kísérletbe kezdett - nem ásta fel a kertjét, hanem más módszerekkel igyekezett kertet művelni. később (sokan így állítják) ebből nőtt ki a permakultúra mai módszere.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Masanobu_Fukuoka

lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 30
ilyen globális felmelegedés / lehűlés (kinek mi tetszik) közepette?
Előzmény: ZsuR (29)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 29
Hm :)) ha ilyen van akkor dont a jozan paraszti esz. De hat mekkora a lehetosege annak, hogy igy minden a hold ellen jatszik :))?


Előzmény: lush green foliage (28)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 28
mondjuk, például faültetést. szeptember végén (tegyük fel, akkor van telihold) még talán korai, de lehet, hogy az október végén meg már leesett az első hó és véletlenül (mert ilyenek vannak) majd csak jövőre kezd el olvadni.
Előzmény: ZsuR (23)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 27
Nem feltetlenul csak az ultetest regulalja. Minden mast is.

Hm. Nekem ez inkabb a ferfiakra pelda :)).
Előzmény: Erdeye (26)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 26
Hát az ültetést, nem?
Különben egy példa arra, miért kell tökölődés helyett mindig résen lenni...
Előzmény: ZsuR (23)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 25
Különben pont így jártam legutóbb egy ba...
Nem érdekes.
Előzmény: lush green foliage (22)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 24
Akkor ott a következő ősz... meg másik növények.
Mint az egyszeri ács mondta. Nincs semmi probléma... csak kell egy másik darab fa.
Előzmény: lush green foliage (22)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 23
Csinalni. . .mit?
Előzmény: lush green foliage (22)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 22
és mi van akkor, ha az egyik teliholdnál még nem lenne érdemes, a másiknál meg már túl késő van a dologhoz?
Előzmény: ZsuR (21)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 21
Kedves baratnom szokta tanacsolni - ha valami nagyon nehezen megy, nem sikerul, sok faradtaggal jar, nezzem meg a holdat. Ott az oka. . .tegyem felre, es akkor lassak neki amikor telik a hold. Azota igy pucolok ablakot :)) Igazibol nem tudom, mitol hat, de tenyleg konnyebb. A vegeredmeny szempontjabol nem is erdekel a miertje.

Komolyra forditva a szot - erdemes belekalkulalni, ha lehet. Fakat, bokrokat ultettem at osszel, hat persze, hogy figyeltem ra.
Előzmény: Erdeye (18)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 20

"ki tudja, ha akkor meglesem a Terkát, jellemfejlődésem okán mostanra már mire vittem volna!"

a kerti csilléből kiindulva, akár a fővájári szakmai karriercsúcsot sem tartom elképzelhetetlennek.

Előzmény: Erdeye (19)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 19
Nemtom. Nem olyan jó, ha ilyen hitetlenek az emberek:-(
Gyerekkoromban olvastam valahol, hogyha a fiatal lányok teliholdkor a patakban pucéran megfürödnek, szebbek lesznek. Ki is találtuk a legjobb haverommal, hogy a nővérét rávesszük erre, meg is mutattuk neki a könyvet, még a kertben a csillét is telieresztettük vízzel.
De nem akart kötélnek állni a világérse:-((( Nyilván ő se hitt az ezoterikus dolgokban. Én pedig rengeteget vesztettem az ő hitetlenségén, mert legalább tíz év még eltellett, mire aztán először ilyen látványban volt részem:-( Ki tudja, ha akkor meglesem a Terkát, jellemfejlődésem okán mostanra már mire vittem volna!
Előzmény: lush green foliage (17)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 18
Bizony! De csak a szebb, szolidabb művektől, amikben mondjuk nem a vihar készül éppen kitörni.

A hold pedig egy csomó dologra hatással van, az infarktusos esetektől a gyerekszülések számán át a menstruációs ciklusig.
Előzmény: ZsuR (15)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 17
no, de éppen ez az. ha nem érthető a mikéntje, akkor a tapasztalatot nem tudjuk ráfogni arra, amire ráfogjuk. mert mondhatom, hogy a teliholdkor kapált kukorica bővebb termést hoz, de mivel nem tudom megmagyarázni az összefüggést, lehetséges az is, hogy nem is a teliholddal, hanem a szíriusz bizonyos állásával függ a termékenység inkább össze. ha nincs kapcsolat, az empirikus tapasztalat igazolása is többesélyes.
Előzmény: Erdeye (14)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 16
Az én ismerősöm (a szomszéd - volt ügyvéd - vényasszony) például kiül a virágai közé, és a kedvenc regényéből felolvas nekik.
Nézi, nézi elkerekedett szájjal fatter a múltkor, aszt aszondja: ez a banya a nagy kertészkedésben tényleg megbuggyant vajon?
Mire én: hát... logikusnak láccik...
Lehet, hogy a virágok tulképp nem is a szöveget értik, hanem a hőt adja át a földnek.
Mondjuk a teste megvan hozzá...
Előzmény: lush green foliage (13)
ZsuR Creative Commons License 2008.10.28 0 0 15
Meg a tehenek. . .ok is jobban tejelnek :)) klasszikus zenetol.

A hold. . .nem vagyok tisztaban sokmindennel - most kezdtem erdeklodni utana, es csak annyit teszek ami nem nagy megeroltetes. Igy elmaradnak a hokuszpokuszok, de ha van lehetosegem, nem ultetek fogyo holdnal, hanem gyomlalok.
Előzmény: Erdeye (14)
Erdeye Creative Commons License 2008.10.28 0 0 14
Na, az attól függ, milyen tevékenységről van szó... Mer például a zasszonyt lehet, hogy úgy jobb, ha nem látod teliholdnál, csak amikor a sötétség mindent jótékonyan eltakar.
Amúgymeg éppen ez a lényeg! Hogy az ilyenek magyarázatát NEM ÉRDEMES kutatni! Mert nem érthetjük meg, csak tapasztaljuk.
Olvastam olyan kutatásokat, hogyha Beethovent játszottak a növényeknek, azok jobban nőttek. De komolyan.
Hogy miért? Kijafene tudja???
Előzmény: lush green foliage (12)
lush green foliage Creative Commons License 2008.10.28 0 0 13

egy kertmániás ismerősöm például úgy neveli a növényeit, hogy köralakú ágyásokat készít a zöldségeknek és azokat a földbe félig besüllyesztett, sötét színű kövekkel veszi körül, mert azok a nappal során a napból származó felvett hőt az éjszaka folyamán leadják a környezetüknek, ezáltal jutttatva plusz hőmérsékletet a közvetlen környezetnek.

nos, ezt logikusnak látom. de a holdfázisok?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!