Sziasztok, bárkinek van tapasztalata mikorrhiza gombák használatával kapcsolatban? Láttam egy speciális fajtát amit kimondottan gyepre ajánlanak. Valaki ismeri ezt a terméket és bevállt?
nálunk van "biogyep", bár inkább virágos rétnek mondanám. és csak a kert egyik sarkát foglalja el, bár elég terjedelmes így is: 200-250 nm.
az esővizet hogy gyűjtöd? van földbeásott ciszternád vagy ilyesmi? a kertlocsoláshoz a hordós gyűjtögetés kis hatékonyságú - persze a mérettől függ minden. ha egy viszonylag nagy kertben szeretnéd a locsolást (haszonnövények, dísznövények, stb.) megoldani, ahhoz pár köbméteres tartály azért kell. meg a hozzá szükséges berendezések, persze.
a "biorészt" kétszer nyírjuk (bár kaszálni jobb lenne) évente.
Akad valaki aki esetleg bio-gyeppel rendelkezik a kertjében?
Még nagyon az elején járok, de masszívan ellenállok a műtrágya kísértésének, és kizárólag esővízzel locsolok. Szeptembertől a kaszálékot a gyepen hagyom, szóval próbálkozom. Egyelőre a szép ződ a gyep, bár még csak 1 éves.
Jó lenne hallani mások tapasztalatait, trükkjeit is!
nem szokatlan a korai havazás. volt már olyan is, hogy leesett november első hetében és teljesen csak március első hetében olvadt el. addig pedig mindig volt, ha csak lehelletvékony is.
dél-angliában meg nemrég esett az első hó, ami viszont igen szokatlan. írták is az újságok, hogy majd' hetven éve esett ilyen korán.
nem tudományos igazolásra, hanem olyasmire (pölö), mint amilyet az egyik ismerősöm végez a különböző empirikus dolgok igazolására: a kertjében tesztparcellák vannak, amelyeket a megfelelő módszerekkel gondoz és vannak "benchmark" parcellái is, hogy összehasonlíthassa, vajon tényleg használható-e az empirikus verzió vagy pedig csak véletlen egybeesés történik. így tesztelte többek között az egymást kedvelő/utáló növénytársulásokat is és míg nagyjából egybevágónak látta a hosszú évtizedek (évszázadok) alatt levont tapasztalatokat, némely (igen ritka) alkalommal nem látta annyira egyértelműnek a "szeret-nem szeret" párosításokat.
Nehezen igazolhato. . . hat attol fugg, hogy mit nevezel igazolasnak. Utana olvastam a The Old Farmers Almanac-ban sok mindennek, 1792 ota gyujtik a megfigyeleseket. Tudomanyos igazolasra nem nagyon tartok igenyt :)) a fuvetesemhez, vagy a fa atultetesemhez.
Persze, ha nagyuzemi termelest folytatnek - talan.
az alkalmazhatóság sosem gond, hiszen ha van mire alapozni és működik a dolog, akkor hajrá! a "gondom" csupán ott volt, hogyha nehezen igazolható a tapasztalat, akkor nem biztos, hogy az elmélet oké.
hetven éve egy japán úriember, bizonyos maszanobu fukuoka úttörő kísérletbe kezdett - nem ásta fel a kertjét, hanem más módszerekkel igyekezett kertet művelni. később (sokan így állítják) ebből nőtt ki a permakultúra mai módszere.
mondjuk, például faültetést. szeptember végén (tegyük fel, akkor van telihold) még talán korai, de lehet, hogy az október végén meg már leesett az első hó és véletlenül (mert ilyenek vannak) majd csak jövőre kezd el olvadni.
Kedves baratnom szokta tanacsolni - ha valami nagyon nehezen megy, nem sikerul, sok faradtaggal jar, nezzem meg a holdat. Ott az oka. . .tegyem felre, es akkor lassak neki amikor telik a hold. Azota igy pucolok ablakot :)) Igazibol nem tudom, mitol hat, de tenyleg konnyebb. A vegeredmeny szempontjabol nem is erdekel a miertje.
Komolyra forditva a szot - erdemes belekalkulalni, ha lehet. Fakat, bokrokat ultettem at osszel, hat persze, hogy figyeltem ra.
Nemtom. Nem olyan jó, ha ilyen hitetlenek az emberek:-( Gyerekkoromban olvastam valahol, hogyha a fiatal lányok teliholdkor a patakban pucéran megfürödnek, szebbek lesznek. Ki is találtuk a legjobb haverommal, hogy a nővérét rávesszük erre, meg is mutattuk neki a könyvet, még a kertben a csillét is telieresztettük vízzel. De nem akart kötélnek állni a világérse:-((( Nyilván ő se hitt az ezoterikus dolgokban. Én pedig rengeteget vesztettem az ő hitetlenségén, mert legalább tíz év még eltellett, mire aztán először ilyen látványban volt részem:-( Ki tudja, ha akkor meglesem a Terkát, jellemfejlődésem okán mostanra már mire vittem volna!
no, de éppen ez az. ha nem érthető a mikéntje, akkor a tapasztalatot nem tudjuk ráfogni arra, amire ráfogjuk. mert mondhatom, hogy a teliholdkor kapált kukorica bővebb termést hoz, de mivel nem tudom megmagyarázni az összefüggést, lehetséges az is, hogy nem is a teliholddal, hanem a szíriusz bizonyos állásával függ a termékenység inkább össze. ha nincs kapcsolat, az empirikus tapasztalat igazolása is többesélyes.
Az én ismerősöm (a szomszéd - volt ügyvéd - vényasszony) például kiül a virágai közé, és a kedvenc regényéből felolvas nekik. Nézi, nézi elkerekedett szájjal fatter a múltkor, aszt aszondja: ez a banya a nagy kertészkedésben tényleg megbuggyant vajon? Mire én: hát... logikusnak láccik... Lehet, hogy a virágok tulképp nem is a szöveget értik, hanem a hőt adja át a földnek. Mondjuk a teste megvan hozzá...
Meg a tehenek. . .ok is jobban tejelnek :)) klasszikus zenetol.
A hold. . .nem vagyok tisztaban sokmindennel - most kezdtem erdeklodni utana, es csak annyit teszek ami nem nagy megeroltetes. Igy elmaradnak a hokuszpokuszok, de ha van lehetosegem, nem ultetek fogyo holdnal, hanem gyomlalok.
Na, az attól függ, milyen tevékenységről van szó... Mer például a zasszonyt lehet, hogy úgy jobb, ha nem látod teliholdnál, csak amikor a sötétség mindent jótékonyan eltakar. Amúgymeg éppen ez a lényeg! Hogy az ilyenek magyarázatát NEM ÉRDEMES kutatni! Mert nem érthetjük meg, csak tapasztaljuk. Olvastam olyan kutatásokat, hogyha Beethovent játszottak a növényeknek, azok jobban nőttek. De komolyan. Hogy miért? Kijafene tudja???