Keresés

Részletes keresés

enuma elis Creative Commons License 2016.01.14 0 0 87

MESTER ÉS TANÍTVÁNY A NEGYEDIK ÚTON
- Gurdjieff és Ouspensky 

Hűen az oldal szellemiségéhez, most is olyan témáról számolunk be, melyről sehol máshol nem olvashatunk magyarul; a két "hivatalos" hazai negyedik utas csoporton kívül. 

Sokszor különösen alakul a nagy tanítók és hűséges tanítványaik kapcsolata. Legtöbbször azonban inkább a túlbuzgó tanítványok színezik ki példaképeik utóéletét. Így történt ez a negyedik út nagyságaival, Gurdjieffel és Ouspenskyvel is. 

A görög-örmény születésű, a szellemi iskolák kutatása során Közép-Ázsiát, és Egyiptomot is bejárt "mágus", G. I. Gurdjieff szinte ismeretlen maradt volna, ha nincs Peter D. Ouspensky, a kristálytiszta szívű és elméjű orosz autodidakta tudós, aki úgy írt egyetemi szintű könyvet matematikai modellekről, és a kozmológiáról, hogy még csak a középiskoláját sem fejezte be. 

"Tertium Organum" c. művéről Osho később azt nyilatkozta, hogy élete legnagyobb hatású könyve volt; Mikhail Naimy, "Mirdad könyve" c. csodája mellett. 

1915-ban találtak egymásra, a forrongó Oroszországban, egymáséhoz teljesen hasonló ezoterikus kutatások után, s azonnal úgy tűnt, "szerelmük" örökké fog tartani. 

Nem így történt; az Oroszországban Gurdjieff köré csoportosulók, Ouspenskyvel, lelkesen ismerkedtek a teljesen ismeretlen tanítással, majd Gurdjieff 1921-ben Párizsba költözött, Ouspensky pedig London felé vette az irányt. 

A tanítványokon keresztül onnan is figyelemmel kíséri tanárát, ám nem szándékozik "vetekedni" Gurdjieff fontainbleau-i intézetével, inkább Gurdjieff eredeti forrásainak nyomába ered. Megírja a Munka egyik legegzaktabb, leghíresebb könyvét, mely magát a művet ismertté teszi, a "Negyedik utat". Élete végéig kutatja a "csodálatost", 1947-ig. Mestere két évvel élte túl. 

Kettejük viszonyáról sokféle teória van, mint arra írásunk elején utaltunk. Azonban, hogy mi volt az ő valódi örökségük és viszonyuk, a legszebben az alábbi momentum fejezi ki; 

"Ouspensky felesége azt adta át Gurdjieffnek, amit férje hosszú éveken át magánál tartott; "A csodálatos nyomában - Egy ismeretlen tanítás töredékei" c. könyvének kéziratát. ("In Search of the Miraculous: Fragments of an Unknown Teaching"). Ez volt az ő ajándéka Gurdjieffnek. (...) 

"Korábban, - mondta, - gyűlöltem Ouspenskyt. De most szeretem". Azzal Gurdjieff elindította a könyv kiadásának folyamatát." 

John Shirley: "Gurdjieff - Bevezetés az életébe és a tanításaiba" 

("Gurdjieff - An Introduction to His Life and Ideas"; Jegyzet és fordítás: gyp.) 

A képen P. D. Ouspensky

* * * 
Még több Világosságot és derűLÁTÁST Minden Kedves Olvasónknak! 

Apokrifok Könyvtár: http://issuu.com/petergyori
egy hiányt pótló gnosztikus - hermetikus, alkímiai és tudatossággal, öngyógyítással kapcsolatos könyvgyűjtemény." 

https://www.facebook.com/329733957107240/photos/pb.329733957107240.-2207520000.1452753975./772479212832710/?type=3&theater

istipisti06 Creative Commons License 2014.07.21 0 0 86

Szia!

 

Köszönöm szépen, felkeresem... :)

 

Üdv.:

István

Előzmény: enuma elis (85)
enuma elis Creative Commons License 2014.07.20 0 0 85

Szia! 

 

Volt régebben egy nagyhatású-nagytudású fórumozótársunk, "Mirdad", aki több régi témát újjáélesztett, vagy elindított az INDEX valfilen.

Belső vallások, összehasonlító vallástörténet, tudatosság, Gnózis.... sok mindenben otthon van.

 

Mostanában nincs errefelé, viszont elindított egy oldalt a Facebook-on (angolul és magyarul is), aminek ő az egyik szerkesztője és a legtöbb bejegyzést ő írja.

 

Ouspensky, Gurdjieff, Castaneda..... vagyis minden, ami tiszta tudatosság :-)

 

https://www.facebook.com/pages/Apokrif-evang%C3%A9liumok-Miszt%C3%A9riumok/329733957107240?ref=hl

 

Érdemes lenne felvenned vele a kapcsolatot.

 

- szia - 

Előzmény: istipisti06 (84)
istipisti06 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 84
Sziasztok!

Gurdjieff, Negyedik út, Ouspensky és "Munka"-val kapcsolatban keresnék embereket akikkel egy [U]levelező csoportot [/U]alkothatnánk. Majdnem 2 éve foglalkozom e témával és szeretnék tapasztalatot cserélni másokkal. Sajnos tanárom nem volt, anyagilag nem telik rá :(, könyvekből tanultam...

Segítsük egymást tovább fejlődni! Több ember többre viszi együtt.

[U]A csoport ingyenes![/U]

Akit érdekel kérem írjon privát üzenetet.

Köszi
István
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.17 0 0 83

Szvsz ez nem igaz. A múlt létezett, nélküle nem lenne jelen. Egyes csillagok az égen  lehet, hogy már nem léteznek, de itt még látszik a fényük. 

 

jövő bár nem stabil, mint a múlt, de az összes tényező ismeretével előrejelezhető, így módosítható.

 

Csak egy a bibi: nem ismerjük az az összes tényezőt.

Előzmény: Törölt nick (82)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 82

Sohasem létezett a múlt és a jövő sem fog létezni soha.

Csak a jelen pillanat van.

A többi illúzió.

 

 

Előzmény: Törölt nick (81)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 81

Azt hiszem igazad van.

 

Nem hiába volt Osho a neve.

 

by

Előzmény: Dharmarakshita (66)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 80

PONT.  :-)

Előzmény: Törölt nick (78)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 79

 Ebben vannak érdekességek: Kurt Tepperwein - A hipnózis magasiskolája :


http://www.scribd.com/doc/37775349/Kurt-Tepperwein-A-hipnozis-magasiskolaja

Előzmény: Törölt nick (77)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 78

Ha megfelel valaki azoknak a kritériumoknak , amelyeket a kelet irodalom tanácsol szvsz az ember gyakorlatilag egy mesterségesen generált szellemi fogyatékos állapotba kerül.

 

Képtelen lesz bármire is. Üldögél egy darabig , aztán éhen hal.:)

 

Egyébként minden szektavezér Guru-ról kiderül a végén , hogy ő is csak egy ugyanolyan ember volt , mint a többi.Persze nem szó szerint.Az intelligenciája révén és valamiféle pschihopatizmusnak köszönthetően(nincs lelkiismeret sem bűntudat) , kihasználja a nála butábbakat.Személyes becsvágyaik miatt készek feláldozni másokat és hatalmas szenvedést okozni nekik.Oshonak pl. 90 valahány roys-rolls gépjárműve volt.:)

Gurdjieff is rengeteg pénzt gyűjtött , kastélyokat vásárolt szektájának.Hasonlóképpen tett Osho is.

 

Szerintem pontot tehetünk szellemi kalandozásaink végére : amíg szar van , addig veréb is lesz.

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 77

Gurdjieff nyiltan hipnózissal foglalkozott.

 

Az ember a maga módján buta és kihasználható.

 

Ez a nagy titok.

Előzmény: Törölt nick (76)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 76

Hanem MLM piramis.

Előzmény: Törölt nick (75)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 75

A törzsközösségnek egy ideje vége a civilizált helyeken. :-)   Csakhogy a legtöbb szekta kicsit sem közösség.

Előzmény: Törölt nick (74)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 74

Egy időben elég sokat foglalkoztam velük.

 

Szerintem vannak emberek , akiknek jobb egy ilyen szektában , mivel egyedül képtelenek elboldogulni az életben.

 

 

Előzmény: Törölt nick (72)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 73

Szerintem ilyen nem létezik.

 

Mindenkinek van énje , legfeljebb nem mindenki nevezi így.

 

Ha pl. nincs éned , aki ki nyomkodja a billentyűket a klaviatúrán ?

 

Ezek szép elmélkedések , amiket az én-nélküliség állapotáról levezetnek , de az ember nem ilyen.

 

Pénzt kell szerezni , hogy fent tudd tartani magad.

Erről szól a történet.A többi mese.

Aki nem tud magának elég pénzt szerezni , az az ÉN-védő mechanizmusai révén elkezd magának elméleteket gyártani , hogy szánalmas élete elviselhetőbb legyen.Ennyi.

 

Amint elfogy a pénz = jönnek a magasröptű gondolatok.:)

 

 

Egyébként elfelejtettél válaszolni arra , hogy van e kifizetetlen számlád vagy hiteltartozásod , amit valakinek majd ki kell fizetni.:)

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Dharmarakshita (66)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 72

 

Más szekta, de ezt sas:

 

http://krisnavolgy.hu/premamoja-dasz/

 

"A nevem Prémamoja dásza.... feleségemet Vrindávaní déví dászínak hívják...Kisfiunk, Kavirádzsa.." 

 

 Besz@rás mi? Nnnna az ilyeneknek alapból nem hiszek. A happyrózsaszín marketingszöveg, meg a reklám mögött emberek kizsákmányolása van. Az az út a boldogsághoz az ilyeneknek. A követőiknek meg PONT nem, hanem a TAN-ok a CSAPDA.

 

"Dhíra Krisna dász a nevem...Jelenleg az indiai étteremben végzem a  szolgálatom...

 Várjuk Önt, Önöket szeretettel, finom és változatos ételekkel Európa legszebb Öko-völgyében és Rádhá-Sjámaszundara (Istenségünk) templomában, ahol megtudhatja, mi az élet valódi célja!"

 

http://krisnavolgy.hu/eszik-denes/

 

 

 "..mi az élet valódi célja!" Hogy "nekünk"  de főleg  "nekem" JÓ legyen ugyebár. Ez igazolja a "hitemet" is.

 

Persze nem az, hogy ez is egy kizsákmányoló MLM, ahol szintén csak a piramis csúcsán jó.

 

Ami jónak tűnik az ilyenekben az a reklám.

Előzmény: Törölt nick (57)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 71

 Azt kihagytam, hogy a spirituális szektákban a narcisztikus, ingyenélő, lusta, parazitalelkületűek tűnnek boldognak. De ez sem a hitük miatt van, mert pont ezek a legnagyobb képmutatók, nem azt teszik amit erőltetnek követőiknek.  

Előzmény: Törölt nick (57)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 70

"Azt hittem tudok és értek valamit , de kiderült , hogy semmit nem tudok a nárcizmuson kívül-"

 

Nnna ez már nem semmi!!!

Előzmény: Törölt nick (65)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 69

"Nincs gondoskodó Atya sem bölcs tervezés , sem angyalok , sem semmi." Az emberiség primitív, gyerekes, ókori istenképzetei valóban nem léteznek. Nincs Jehova, nincs Allah, nincs Krisna. Tényleg nem bölcsen tervezett az élet, hanem az organizmus alakul. Az intelligencia viszont óhatatlanul létrejön, mert ez biztosítja leginkább a túlélést,

nem az erő, meg a testi nagyság. (Azért egyes primitív biológiai lények még az intelligencia általi túléléssel is vetekszenek) A biológiai élet "megfertőzte" ha tetszik az Univerzumot. Az anyagnak még van számunkra ismeretlen kiterjedése is. Szvsz ezért NEM csak EZ van, és nem csak mi vagyunk.

Előzmény: Törölt nick (57)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 68

"Nem figyeli az emberiséget senki .."  Szvsz meg igen. De azok nem teremtő + mindenható istenképzetek.

Előzmény: Törölt nick (57)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.14 0 0 67

"Mert sok csodabogár van , akik a saját maguk és mások által felépített illúzióikban jól érzik magukat , szerintem boldogok.."

 

 Ebben tévedsz. A szekta lelki terrorra épül, fogvatartja az elmét. Akit esetleg boldognak vél tömegeket ebben, az téved, Az elmebetegek kicsit jobban érzik magukat bennt az igaz. Mások rovására. Volt időm bennt ennek utánajárni, csak nem akartam hosszú ideig elfogadni a választ. Az volt a vízválasztó, amikor N.S. Guru egy 3 naposon azt mondta a népeknek: Álljon fel aki fél. A tagság több, mint 90%-a felállt. (Az első kb 4 sorban + nem mertek felállni!!)

 

Ennyit a boldogságról.

Előzmény: Törölt nick (57)
Dharmarakshita Creative Commons License 2012.02.13 0 0 66

"Sajnos én az efféle "vagyokságra" képtelen vagyok."

 

pedíg e mondat pontosan fejéntalálta a szöget, csak a létige nem kell a vagyokság-hoz. az "én" vagyok. egyszerüen csak vanás........

Előzmény: Törölt nick (64)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 65

Beleolvastam Oshoba.

 

Fröcsögteti a szokásos közhelyeket.

 

Olyan ez , mint a U2 vagy Sting  ,egykaptafára nyomja...

...valakinek bejön valakinek nem.

 

Régebben nekem is bejött.

Ma már szerényen megmosolygom.

 

Konkluzió :

 

"Aki felmagasztalja magát , az megaláztatik."

 

Szóval én is így vagyok.

 

Nem tudok hozzászólni Osho-hoz , egyszerűen hülye vagyok hozzá.

Igy van ez a Szisztémával G.-vel vagy Ouspenskyvel kapcsolatban is.

Azt hittem tudok és értek valamit , de kiderült , hogy semmit nem tudok a nárcizmuson kívül.Mindenképpen építő volt ez az utóbbi pár nap , mivel az így nem derült volna ki.

 

Mivel nem tudok hozzászólni semmihez , okoskodni sem szeretnék.

 

Pihentetem a témát egy kicsit.

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 64

"nem tartozom sehová, és rajongója sem vagyok semmilyen múltbéli dolgoknak"

 

Ez a hind filozófia , nem vezet sehova - maximum az önbecsapáshoz.

Lehet , hogy egyszer majd kijózanodsz , de nem biztos.

Sőt ez a tuti!!!

Örülj neki , hogy így vagy.Légy boldog.

 

Sajnos én az efféle "vagyokságra" képtelen vagyok.

Előzmény: Dharmarakshita (62)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 63

Van hiteled vagy kifizetetlen számlád , már ha nem vagyok indiszkrét ? 

Előzmény: Dharmarakshita (62)
Dharmarakshita Creative Commons License 2012.02.13 0 0 62

nem tartozom sehová, és rajongója sem vagyok semmilyen múltbéli dolgoknak

Előzmény: Törölt nick (58)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 61

Még egyszerűbben : a szamár elé egy botra függesztett répát tűznek , az meg húzza.

 

 

Előzmény: Törölt nick (60)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 60

Az eredeti elképzelést tekintetbe véve nagyon eltért az irányvonal.

 

Ez is egy kozmikus törvény.

 

A szisztéma szerint a külső körön , amit bábeli zavarnak neveznek nincs egyet értés.

 

A kérdés az , hogy van e ezen a körön kívül valami , vagy csak a belső kör is olyan , mint Orwell állatfarmjában a villamos erőmű felépítésének az ötlete...

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 59

Egyébként hülye kérdés volt.

 

Egy magát Dharmaraksitának nevező illető.

 

Szerintem okés.:)

Előzmény: Törölt nick (58)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.13 0 0 58

Egyébként véletlenül kerültél a fórumra vagy te is közénk tartozol ?

Előzmény: Dharmarakshita (56)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!