Keresés

Részletes keresés

XANTIi Creative Commons License 4 napja -1 1 8602

Egy cseh magáncég NIXIE cső utángyártásra épített egy teljesen profi üzemet.

https://youtu.be/wxL4ElboiuA

 

Az orosz IN-18 feljavított utángyártása.

 

Előzmény: mmormota (8601)
mmormota Creative Commons License 4 napja 0 0 8601

Van itt komoly, üzleti alapon működő gyár is... :-)

https://www.youtube.com/watch?v=Imsc_J25QmE

 

XANTIi Creative Commons License 4 napja 0 0 8600

Este pont lehet pár külföldi adót is elcsípni jó antennával. A Kossuth nyomja el a sávot amíg ad.

Ilyen nagyon nagy impedanciás helyekre a kristály fülhallgató volt a nyerő. Voltak régen spec csövek 12V anódra, autórádiókhoz kitenyésztve. De pár darab 9V-os elemmel már talán használható erősítése lesz az ECC-nek. De vannak kapcsolások 1 db 555-IC-vel, egy induktivitással akár 150 V-ra is mini inverter építésére.

Előzmény: mmormota (8598)
Qqberci Creative Commons License 4 napja 0 0 8599

Az ECC82-nek legalább 100 V körüli anódfesz kell. A fűtés két felét párhuzamosan kapcsolva 6 V-ról is fűthető...

Előzmény: mmormota (8598)
mmormota Creative Commons License 4 napja 0 0 8598

Kaposváron volt egy elektroncső gyár, az iskolából elvittek gyárlátogatásra, érdekes volt.

 

Az egyenes vevőt egész kis, max 20V-os anódfesszel képzeltem el. Ezért az ECC82, ebben a munkapontban kisebb rácsáram mint a nagyobb meredekségű triódák, kevésbé terheli a rezgőkört. Nagy ohmos fülesem nincs, a neten se találtam, pedig sokat keresgéltem. Megalkudok egy kimenő trafóval, meg egy 300Ohm-os fülessel. Halványan megfordult a fejemben egy MAX98357-es board, vagy bluetooth adapter, de elhessegettem a bűnös gondolatot. Ha a csőnek kevés a 12.6V anódfesz, így is bekerül valami stab a fűtésnek.

Valami dekoratívat képzeltem el, plexi lap, pohár méretű légmagos tekercs 3d nyomtatott csévén, ilyenek.

 

Néztem egy SDR-rel, mi vehető középhullámon, szerintem csak a Kossuthot hallom majd. Késő este már nem ad. (Jó lenne egyszer megnézni az adót, amíg még létezik). 

Ha más nem, a csöves Orionhoz épített adómat veszi majd.

Előzmény: XANTIi (8594)
Qqberci Creative Commons License 4 napja 0 0 8597

A macskadobálást mélyen elílétem... 

 

Nem a macskát kell dobálni...

Előzmény: mmormota (8595)
XANTIi Creative Commons License 4 napja 0 0 8596

A "nem lehet valami jó eredmény" is erősen hízelgő szerintem. Mi még tanultuk a csövek lelkivilágát, sőt az Izzóban szereltünk is össze ECC83-at.

Iskolai demónak jó, hogy egyáltalán a ráccsal lehet szabályozni.

Előzmény: mmormota (8593)
mmormota Creative Commons License 4 napja 0 0 8595

Láttam a csöveken a tükrös bevonatot, de azt nem tudtam, hogyan készül. Nem gondoltam bele, valahogy azt képzeltem, előre odagőzölnek valamit. Kifehéredett csövet is láttam már.

 

Tegnap vettem a börzén egy ECC82-t meg egy egész jó forgókondenzátort (utóbbi az alin már arany árban megy), gondoltam építek belőle egy egyenes vevőt. Érdekes lesz az SDR fejlesztgetés mellett, régen P13-mal készítettem hasonlót.

 

A macskadobálást mélyen elílétem... :-)

Előzmény: Qqberci (8592)
XANTIi Creative Commons License 4 napja 0 0 8594

A felső kis fém spirál valóban felizzítva a maradék gáz nyomok megkötésére van. Getter a szakzsargonban a neve, valami fémsó. Ebből adódik a foncsoros bevonat. A legkisebb gáz maradék rácsáramot okoz. Normál egyszerű rádiócső 10-5 atm.-nél kezd jó lenni, egy szkópcső min. 10-6-ot követel. Az izzólámpákban 10-3 van, ha nincs gáztöltés. Kripton pl.

Mechanikus szivattyúval ez a 10-3 elérhető éppen csak.

Előzmény: mmormota (8590)
mmormota Creative Commons License 4 napja 0 0 8593

Különösen érdekes lenne ebben a konstrukcióban egy görbesereg fix rácsfeszültségek mellett az áram az anódfeszültség függéséről, mert a rács eléggé távoli menetekből áll, és közel is van az anódhoz, így nem lehet valami jó a végeredmény.

Előzmény: mmormota (8591)
Qqberci Creative Commons License 4 napja 0 0 8592

Az anódra forrasztott vezeték gyűrű (amit a végén indukcióval felizzított) valahogy a maradék gáz megkötésére jó? Csak az oxigént köti le, vagy valami módon a nitrogént is?

 

Az eljárást getterezésnek hívják, minden maradék gázt megköt. Ez adja a cső búráján belül a szép tükrös bevonatot. Ha a cső megsérül és gáz kerül a búrába, a getter kifehéredik, a cső már csak macskadobálásra alkalmas...

Előzmény: mmormota (8590)
mmormota Creative Commons License 4 napja 0 0 8591
Előzmény: mmormota (8590)
mmormota Creative Commons License 4 napja 0 0 8590

DIY trióda. :-)

Jó sok munka, de csak nagyon egyszerű eszközöket használt.

Miért épített külön leszívó csövet? Az eredeti cső felső végét meghagyni a leszíváshoz nem jó?

Az anódra forrasztott vezeték gyűrű (amit a végén indukcióval felizzított) valahogy a maradék gáz megkötésére jó? Csak az oxigént köti le, vagy valami módon a nitrogént is?

Kár, hogy nem közölt le pár jellegörbét, nem mindig értettem, mit mér. Az alsó kis műszer lehetett az anódáram, ami szépen felment, mikor a rácsfeszültséget növelte. De már maximumon volt, és még tekergetett valamit 0V közeli rácsfeszültségnél, mondta, hogy jól sikerült a trióda, de nem értettem, mit kellene nézni... :-)

hg1dlvLuki Creative Commons License 4 napja 0 2 8589

Én is szivesen olvasnék egy UC21M utánépítést is.

Már régen volt részem ilyen profi, szakmailag kifogástalan, fotókkal,és leírással alátámasztott hangszórós témához.

Maximálisan támogatom!

Előzmény: HG7JOE (8588)
HG7JOE Creative Commons License 4 napja 0 2 8588

 1920-as  évek membrános hangszóróinak utánépítésének működő modellje:  gyürű állndó  mágnese közepében  vasmagos tekercs 

 

Akkoriban ilyesmiről szó sem volt.

Kevered a szezont, meg a fazont.Inkább mesélj az elektroncső utánépítéseidről, amivel széttrollkodtad annó az Audiodiyers fórumot.

Fényképeket ne felejts el csatolni, sajnos ez nem a gondolatolvasós topic :-)

 

Előzmény: DP105 (8578)
XANTIi Creative Commons License 5 napja 0 0 8586

A nagyon korai időkben használták. Nagy impedanciás révén nem kellett kimenő trafó, de kis teljesítményű volt.

 

Előzmény: Qqberci (8585)
Qqberci Creative Commons License 5 napja -1 0 8585

Igen...

Előzmény: XANTIi (8584)
XANTIi Creative Commons License 5 napja 0 1 8584

Ezt hívták anno lengőnyelves hangszórónak.

Előzmény: Qqberci (8583)
Qqberci Creative Commons License 5 napja 0 0 8583

Előzmény: DP105 (8578)
XANTIi Creative Commons License 2024.04.03 0 0 8577

Van egy rádiós adok-veszek topik és egy rádióamatőr topik. Ezeket többen látogatják.

Sok szerencsét.

Előzmény: Toto83 (8576)
Toto83 Creative Commons License 2024.04.03 0 0 8576

Szeretném megkérdezni, hogy esetleg valakinek nincs egy pár darabb régi AC128-as germánium tranzisztora?

Régi rádióba kellene.

kferi53 Creative Commons License 2024.03.12 -1 0 8575

Tisztelt Olivér!Amennyiben aktuális még a zeneszekrény gazda keresés én lennék a gazdája! Én az ML-ben dolgoztam és gyüjtöm az ML termékeket.Üdvözlettel, Kurucz Ferenckuruczf@gmail.com

Előzmény: oliver_k (8360)
5bdc Creative Commons License 2024.03.12 0 1 8574

Inkább levelet írj neki.

 

5bdc

Előzmény: kferi53 (8573)
kferi53 Creative Commons License 2024.03.12 -1 0 8573

nem tudom még aktuális-e a gzda várás? engem érdekelne!

 

Előzmény: oliver_k (8360)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.02.13 0 0 8572

Nagyon köszönöm, elmentettem. Öles léptekkel visz közelebb a rejtvény megfejtéséhez.

Előzmény: Alfelbandi (8571)
Alfelbandi Creative Commons License 2024.02.12 0 0 8571

Előzmény: Alfelbandi (8570)
Alfelbandi Creative Commons License 2024.02.11 0 1 8570

Szia!

Elvileg találtam hozzá eredeti mérési utasítást + rajzokat , holnap megpróbálom bemásolni őket.

Üdvözlettel: István

Előzmény: Dessert Rat (8569)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.02.10 0 1 8569

Ez csak egy panel, kb 5x8 cm, egy U alakú alucsik van rajta hűtőként a BD 137 tranyóknak. Elég bonyolult ahhoz hogy ne kezdjem el lerajzolni. 3 led van rajta, zöld, sárga és piros. Töltéskor (120mA) a piros világit egy percig, aztán a sárga (kisütés) 10 másodpercig és ez váltakozik. Amikor eléri a csúcsfeszültséget, valami átbillen, megszűnik a töltés és a zöld LED világit. 

Próbáltam kinyomozni a kapcsolását vagy legalább a 3 trimmerpoti funkcióját, de sikertelenül. Egy trimmerre rájöttem ami a csúcsfeszültséget állitja be ahol lekapcsol a töltő.

 

 

 

Előzmény: Nán (8568)
Nán Creative Commons License 2024.02.10 0 0 8568

Hogy nézet ki az a "Maros-D" akkutöltő ? ?

Emeletes, fiókokkal felépített ?  (két állapot jelzőlámpával)

 

Mert akkor tudok rajzot küldeni.....

Előzmény: Dessert Rat (8566)
Nán Creative Commons License 2024.02.10 0 0 8567

Szervusz !

 

Azért gyűjtöm a kódszámokat, hogy közzétegyem a dátumok meghatározását A Nosztalgia Rádió Hír Újságban. (rádiógyűjtők magyarországi klubjának belső kiadású újságja)

 

1963-1981. között az Egyesült Izzó Minőség Ellenőrzési Főosztályon dolgoztam, feladatom a Félvezető MEO-ban műszerek javítása volt.

E korból való munkahelyi feljegyzéseim alapján  hiteles adatom van. 

Ez egy kis betű és egy számjegyből kombinációból áll.

 

ÉV:   a 6-os számjegy 1960-t jelent, a 7-es 1961-t,  a 8-as 1962-öt, és így tovább.   9-es számjegy után elölről kezdődött 1-el, és ismétlődött évente.

 

HÓNAP:   e-január, m-február, h-március, n-április, o-május,  x-június, t-július,  y-augusztus, r-szeptember,  i-október, g-november, z-december.

 

A nem feketére festett, (tehát fémes színű) "P" tranzisztorokat 1960. körül hozták forgalomba, felső lapjukon két vagy három számjegyű kóddal,  + a T betű, de egy részüknél alkalmazták a fent említett szám-betű kódot is a palást oldalon elhelyezve.

 

 

 Az 1960-tól gyártott P 13....P 14....P 15  gyártott tranzisztor kódokat, úgy tűnik, sikerült "megfejteni".   Ennek igazolására várom még a visszajelzéseket.

 

A gyártás legelején (feketére festett tranyók voltak) viszont a paláston található számok a műszakszámot, illetve "party" számot jelentették, emlékezetem szerint.

 

Wylie.org.uk honlapon megjelenített kódtáblázat csak a rádiócsövekre vonatkozik, néhai Mészáros Sanyi bácsitól származik, aki az Elektroncső Gyáregység műszaki igazgatója volt egy időszakban.

üdv:  hg5vr

Előzmény: Dessert Rat (8566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!