Keresés

Részletes keresés

Dínó Creative Commons License 2008.09.23 0 0 393
Te, ez tényleg érdekes. Megnéztem az Arsiton távketyeréjét, amit találtam róla az alapján egy külső hőmérséklet-vezérlés+programozható termosztát elegye (kicsit sarkítva). Szóval szerintem azért modulálja a lángot, mint bármelyik másik (általában a kazánba épített) külső hőmérséklet vezérlés.

De lehet, hogy nincs igazam, elég szűkszavú a honlap.
Előzmény: Jancsii (390)
Who111 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 392

Valamelyiknek biztosan elsőbbsége van.

Igazából nem kéne gondnak lennie, mivel a külső érzékelő egy szintet állít be a

modulációban, ezzel megadja az alapot, a görbe talppontját.

A belső szabályzó meg ezt modulálja lejjebb.

Ha magasabb hőfokú a kazánvíz, akkor abból fog lejjebb modulálni a szobatermosztát.

Előzmény: Jancsii (390)
Who111 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 391

Nekem azt mondták, hogy érdemes most megvenni, ha kell részletre.

Legkésőbb jövőre felmegy az áruk.

(A hagyományosaknak meg csökkenni fog.)

De ez nem hivatalos infó.

Előzmény: tifabian (389)
Jancsii Creative Commons License 2008.09.23 0 0 390

Én arra az esetre gondoltam, ha kint csökken a külső hőmérséklet, erre elkezdi emelni az előre menő hőfokot (felfelé mudulálja a lángot).

Ugyan akkor a szoba hőmérséklet a beállított közelében van és a szoba termosztát elkezdi lemodulálni a lángot. Két ellentétes parancsot kaphat a kazán.

Előzmény: Who111 (386)
tifabian Creative Commons License 2008.09.23 0 0 389

Üdvözlet mindenkinek. Egy gyors kérdésem lenne, hátha tud valaki okosat mondani. Milyen tendencia várható a kondenzációs kazánok árainál ? Azért kérdezem, mert most elég sok helyen akcióznak, de nekem majd csak pár hónap múlva lesz rá szükségem. Várható-e , hogy tovább csökken az ára vagy visszaemelik a régi szintre.

Köszi ha valaki tud valami használható infót.

monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 388
Ez így korrekt !
Előzmény: Who111 (386)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 387
Nekem is három fokozatú van, de az nem elektronikus és főleg nem folyamatos állítású ! Irtam is hogy az egyfokozatú szivattyúkat cirkókba szokták rakni és más módon szabályozzák a teljesítmény.
A digitális fogalma a termosztátoknál ekvivalens a kétállapotúval: kazánt bekapcsolja vagy kikapcsolja. A te Aristonod mondjuk diszkrét jeleket ad, amihez fokozatok tartoznak (tehát 1-2-3-4-...). Most hogy ezt analógnak tekintjük-e !? Hát tőlem ! :)
Egyébként a Vaillantnak és a Junkersnek vannak tudtommal analóg termosztátjai és ehhez persze kazánok megfelelő vezérléssel. Most felsőbb kategóriákról ne beszéljünk (Wolf, Buderus és társai).
Előzmény: Who111 (384)
Who111 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 386

Én is laikus vagyok, de szerintem inkább kiegészítik egymást.

A külső szabályzó a kazánvizet állítja (az előremenőt).

A belső termosztát (modulációs), az meg azt csinálja, hogy figyeli hogyan nő a

helyiség hőmérséklete. (Milyen sebességgel.)

Minél közelebb van a kikapcsolási hőfok, annál lejjebb veszi a lángot.

Gyakorlatilag "elnyújtja" a kikapcsolást, ezáltal nem leng túl a szabályzás, vagyis

nem nő a hőfok a beállított fölé, plusz a kis teljesítménnyel történő üzemeltetés

növeli a hatásfokot.

Az igazi az lenne, ha folyamatosan tudna menni a kazán, minél kisebb lángon.

Ez egy kondenzációs kazánnak nem okoz problémát, csak a hagyományosnak.

Előzmény: Jancsii (383)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 385
Nem, a külső hőfokérzékelő az előremenő hőfokát állítja be (maximálja, mondjuk úgy), azt is csak a vezérlésen keresztül, tehát az csak egy jel a sok közül amit a vezérlés figyelembe vesz.
Előzmény: Jancsii (383)
Who111 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 384

Most már csak leírom, ha kapok a pofámra, ha nem:

Ariston Clima Manager a becsületes neve, digitális buszon csatlakozik a kazánhoz,

és bizony beleszól a modulációba.

Tehát nem analóg.

 

Ha a FÉG C21 elég régi cirkó, nos ott a szivattyún van egy 3 állású fokozatkapcsoló.

(Nem ellenkezésből, csak a tisztánlátás kedvéért.) :-)

Előzmény: monyesz (381)
Jancsii Creative Commons License 2008.09.23 0 0 383

"Csak analóg tud érdemben beleszólni a lángmodulációba "

Ha jól sejtem a külső hőmérséklet szabályzó az analóg módon szabályozza az előre menő víz hőmérsékletét. Ha a szoba termosztát is analóg lenne, akkor nagyon betudnának egymásnak kavarni.

Vagy csak nekem, laikusnak tűnik ez túl bonyolultnak? 

Előzmény: monyesz (381)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 382
Igen van jelentősége, mert a lassabb szivattyú fokozat jobban engedi a radiátorban lehülni a vizet, ez fontos a kondenzációs kazánnal.
Előzmény: Who111 (377)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 381

Csak analóg tud érdemben beleszólni a lángmodulációba ! Amikről itt szó van, az mind digitális.

A szivattyú teljesítményét a rendszer hidraulikája, nagysága, a hőfoklépcső, stb befolyásolhatja.  A régi cirkókba asszem volt egyfokozatú beépített szivattyú, ott más módon lehetett állítani a teljesítményt.

A mostani kazánoknál meg persze nem lehetetlen az elektronikus fordulatszám szabályozás sem.

Előzmény: katonalajos (376)
Athes Creative Commons License 2008.09.23 0 0 380
Nem ismerem a Beryl-t. Hogy mit csinál, azt meg pláne nem. Nem is tudom, hogy egyáltalán kondenzációs termosztát-e? ;)
Előzmény: Dínó (375)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.23 0 0 379
Pedig mennyire tetszene nekem egy csúszka a csúszkában megoldás. A nagy csúszka lenne a szivattyúé, a kicsi meg a lángmagasságé. Ha lekattan a nagy csúszka is az alsó pontra, a na akkor kapcsolna csak ki a kazán.
Előzmény: Dínó (378)
Dínó Creative Commons License 2008.09.23 0 0 378

Egyik termosztát sem szól bele a lángmodulációba. Monyesz - ha jól értem - a "fűtésletekerés" ellen szólalt fel, szerinte jól szigetelt házban energiatakarékosabb megoldás a közel állandó hőfokon tartás.

 

A "csodatermosztátok" akkor segítenek, ha valamiért mégis tekergeted a hőfokokat, vagy más miatt változik a hőmérséklet (napos-fagyos téli nap estéje, szellőztetés,...stb). Illetve jobban belegondolva mindig hasznos, hiszen a fűtés azért megyeget télen.

Előzmény: katonalajos (376)
Who111 Creative Commons License 2008.09.23 0 0 377

Sok kondenzációs kazán ún. teljes modulációs, ami azt jelenti, hogy nem csak a

lángot, de a szivattyú fordulatát is "modulálja" (változtatja).

A marketingszöveg szerint ezzel hatékonyabb a kazán.

Valószínűleg így is van.

Tudnék példát írni, de kifejezett kérésedre nem teszem.

 

Az egyszerűbb típusokon is legalább 3 fix fokozatban lehet állítani a szivattyú

sebességét.

Előzmény: katonalajos (376)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.23 0 0 376
Monyesz (368) hozzászólását kicsit preferálnám, ítéljük meg, hogy mennyire jó nekünk a "csoda" szobatermosztát? Fűtés ki/be, lángmoduláció, stb. És ennek megfelelő súllyal értekezzünk róla, róluk. Köszi!
PS.: Most nem nézem vissza a pontos leírást, meg a hsz. számát, de valaki írta, hogy lehet játszani a szivattyú által szállított vízmennyiséggel is. Ez egy általános tulajdonsága a kazánoknak, különös tekintettel a kondenzációs típusúaknak? Vagy zömében fix? Mert nekem egy jó szabályozásnak tűnik az is, hogy lángmoduláció + vízmennyiség.
Dínó Creative Commons License 2008.09.23 0 0 375

Ezt írja a Beryl:

"A mi termosztátunkban egy olyan egyedülálló szoftver van, amely 10 percenként meghatározza az adott helyiség fűtési meredekségét, alkalmazkodik hozzá, és még mielőtt a szobahőmérséklet elérné a beállítottat, megfelelő időben lekapcsolja a fűtést."

 

Ez meg egy érdekes írás.

 

A fentieket összevetve a Beryl is valami PID jellegű dolgot csinál, nem?

Előzmény: Athes (364)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 374

Küldjél nekem mailt lécci a keleti vagy nyugati szoba adataival kapcsolatban:

Nyílászárók (ajtó is) mérete, k-ja (ajtónál elég a típusa) . Falazatok pontos rétegrendje, anyagok típusa, vastagsága. Födémekre szintén (meg hogy mi van felette-alatta, úgymint pince-padlás-feltöltés-szomszéd lakás). Az adott és a szomszédos helységek igényelt hőmérséklete (amin fel akarod fűteni).

Előzmény: katonalajos (333)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.23 0 0 373
Azért jelzem, hogy a téma OFF :-)
55/45/20
60/50/20
65/55/20
70/60/20
75/65/20
80/70/20
85/75/20
Csak ezeket adja meg a forgalmazó a honlapon.
Előzmény: monyesz (372)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 372

A radiátor hőleadó képessége, teljesítménye 40/30-nál. Erre szoktak általában tervezni, illetve ezt adják meg gyári adatként, ebből lehet szorzőkkal más hőlépcsőkre átszámolni.

Előzmény: katonalajos (371)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.23 0 0 371
re Nem tudom, mit értesz paraméterek alatt, de a (333) hozzászólásban lévő táblázat tartalmaz 1-2 adatot. Ja, azt elírtam, hogy 7db réz-alu radiátor, mert csak 6db+csőrad. A mellékelt képen látszik talán, hogy belül rézcső, melyre rá vannak "szorítva" az alumínium lemezek.
Előzmény: monyesz (343)
Athes Creative Commons License 2008.09.23 0 0 370
Neked is igazad van :)
Előzmény: monyesz (368)
katonalajos Creative Commons License 2008.09.23 0 0 369
Kérhetem, hogy a (357) hozzászólásra is reagálj? Természetesen, ha van infód/tapasztalatod. Legalább teljes(ebb) lenne picit a kép az ide látogató csak olvasó közönség előtt. Siemens, Honeywell, Beryl.
Tovább kérhetem, ha már ez a szakmád, és szeretsz picit hosszasabban is írni, hogy egy foglald össze a vezérlést, megjelölve a 3 nagy gyártmány előnyeit, hátrányait - az ár-érték arány figyelembe vételével is. Thx
Előzmény: Athes (367)
monyesz Creative Commons License 2008.09.23 0 0 368

Azért ezt a riasztó-termosztát összekapcsolást meggondolnám !

A padlófűtésnél egyértelmű, hogy ilyet nem szabad csinálni.

A nagy hőveszteségű házak radiátoros  fűtésénél jó lehet. Ha vegyes padló-radiátoros, akkor a radiátoros kört le lehet állítani. Persze ezeknél is csak akkor, ha nem a sarki boltba, vagy kutyát pisiltetni indulsz...

Alacsony hőveszteségű házaknál (ahol jó lehet egy alacsony hőméréskletű fűtési rendszer kondenzációs kazánnal), megint csak nem látom sok értelmét.

 

Fogadjátok el, hogy minél kisebb a hőveszteség, minél nagyobb a hőtehetelenség egy háznál, annál kevésbé éri meg játszani a hőmérséklettel. Jobban megéri 0.5-1 fokkal alacsonyabb hőfokra beállni - persze a család fagyosabb tagjait figyelembe véve.

Előzmény: Athes (363)
Athes Creative Commons License 2008.09.23 0 0 367
Elképzelhető, bár szerintem sajtóhiba (nem fognak írni egy rosszabb szabályzó algoritmust, hogy egy drágább készüléket eladjanak vele, szigorúan SZVSZ)
Előzmény: Dínó (366)
Dínó Creative Commons License 2008.09.23 0 0 366
Én itt láttam, hogy csak PI a Rev33. Bér a Rev300-ra (ami az érintős párja lehet) már PID van írva. A fene se érti. Sajtóhiba?

Én a Rev16-ot nézegettem, ha jól látom csak a napi programozásban (tehát hétköznap-hétvége van csak, nem pedig H-K...-V) térnek el, illetve a 23-ason van hűtésvezérlés is.
Előzmény: Athes (365)
Athes Creative Commons License 2008.09.23 0 0 365
JA, és tudomásom szerint az összes Siemens PID, az összes Honeywell PI szabályzású.
Előzmény: Dínó (357)
Athes Creative Commons License 2008.09.23 0 0 364
Nem éretd félre, a rendszer neve egyenlő a megvalósítás módjával. (Autóknál pl. Common Rail vagy Pumpe Düse) A PID pontosabb szabályzás, bonyolultabb algoritmus.

Itt egy elég jó leírás a Honeywellről, ezen a csúnya linken:

http://www.t-eg.hu/cm707.html

Ebből jól látszik, hogy a kazánt kapcsolgatja, és várja a hatást.

A Siemensnek ezzel szemben felveszi az épület tehetetlenségi görbéjét, ezért csak egyszer kapcsol le, de akkor végleg. Egy dologra kell vigyázni nagyon tehetetlen rendszereknél: Ha pl reggel 5-7 között fűtesz, de a 2 óra alatt nem ér át a meleg a padlón, akkor borul a vezérlés, mert nem lesz visszacsatolása. Ez persza csak olyan extrém elb... padlónál fordulhat elő, ahol mondjuk 8-10 cm beton van, és 35 fokos előremenővel fűtöd. (Csak hosszú órák után érzékeli a levegő melegedését a szenzor, és ha ennél előbb lejár az időzítés, azaz pl. 7 óra lesz, akkor kikapcsolja a kazánt, és szegény nem tudja felvenni a megfelelő görbét, mert nem futott végig egy ciklus. Ugyanez pl. radiátornál kb. fél óra lehet.)
Előzmény: Dínó (357)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!