Keresés

Részletes keresés

kisbalazs83 Creative Commons License 2019.10.20 0 0 34343

Tipp: szerintem a dugvillás fi relé nem fázis érzékeny. Lehet valamikor ki lett húzva és fordítva vissza, vagy a hosszabbító... Majd írd meg, hogy ezután elmúlt-e a hiba. Ha igen, akkor legközelebb az első javaslat ennek megnézése lángleszakadás hibára.

Előzmény: Hunter03 (34341)
Sony Black Creative Commons License 2019.10.20 -1 0 34342

Mióta nyúlhat bele a kazánba a villanyszerelő?? 

Kizárólag a beüzemelő közheti bele a termosztátot, és a 230V-ot is!

Előzmény: Hunter03 (34341)
Hunter03 Creative Commons License 2019.10.20 0 0 34341

Meg nèztem a bekötèst ès rosszul van bekötve :( Nesze neked villanyszerelő jol sikerült neki :(

Kovacsger Creative Commons License 2019.10.20 0 0 34340

Sikerült berakni a gravitációs hurkokat tegnap. Ma reggel néztem, és úgy tűnik működik. Laza 20 -as lett az anyagk költsége 22 -es rézből + a tf1. Hát azt hittem dobok egy hátast... :)

Törölt nick Creative Commons License 2019.10.20 0 0 34339

nagyon hamar tönkre fog menni

Kérdezzük csapszi topiktársat, vagy a többieket.

 

Nálam pl. a 0-24 az annyit jelent, hogy SZINTE 0-24. Télen alig kapcsol le a kazán teljesen. Egyébként, ha nem tud tovább csökkenteni a teljesítményen, kikapcsolja az égőt, keringet. Leginkább bus-os szabályozással lehet elérni ezt az állapotot.

On-off a termosztát korlátai miatt  ez a ciklus sokkal több.

A kazán a beállított(vagy korlátozott) legnagyobb teljesítménnyel indul,( ilyenkor magas fordulaton megy a venti + a keringető is) és innen modulál, ennek a nagy része a füstgáz elvezetőn ki is illan, ebből pedig sok veszteség fog adódni.

Igazából egy hosszú mérés (gázfogyasztás) tudná megállapítani melyik jobb.

Komfort szempotjából nálam a 0-24 a nyerő, szigetelt háznál már nem biztos, attila0325-nál alig fog bekapcsolni a kazán,

nála nem biztos, hogy nyerő lenne erőltetni a szinte folyamatos üzemet.

Előzmény: Törölt nick (34338)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.20 0 0 34338

Meg aztán hallottam olyat is ,hogy ezek a kazánok LAKOSSÁGI kazánok és NEM IPARI kategória....értsd ezalatt azt ,hogy nem folyamatos 0-24 órás üzemre tervezték őket,és ha ellenben így használod akkor nagyon hamar tönkre fog menni ....azt mondták úgy képzeljem el az egészet mint a szerszámokban ,van a barkács kategória (pl ob-s) meg az ipari (Hilti,Metabó stb) kategória amit nyüstölhetsz egész nap....mondjuk az is érdekes ,hogy én még nem láttam lakossági "méretű" ipari kategóriáju kazánt...

Előzmény: Törölt nick (34337)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.20 0 0 34337

Igen értem Köszönöm.....mi a forrása ennek a diagramnak?   az a tök érdekes egyszer voltam egy Vaillantos kurzuson ahol pont az ellenkezőjét mondták ,azt amit írtam.....Érdekes egy szakma ez!

Előzmény: smith (34336)
smith Creative Commons License 2019.10.19 0 0 34336

Minden további magyarázat helyett:

 

Előzmény: Törölt nick (34330)
ice device Creative Commons License 2019.10.19 0 0 34335

Asszem értem.

Klímával fűtéskor is ez a helyzet?

Előzmény: attila0325 (34334)
attila0325 Creative Commons License 2019.10.19 0 0 34334

Egy aprócska hátrány: elektromos fűtőpatronnal (COP=1) azért 3x annyiba kerül ám a fűtés, mint gázzal.

Nekem az idő tényező miatt most fűtenem kell, mindegy mivel, ez volt a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldás :-)

 

Előzmény: ice device (34332)
ice device Creative Commons License 2019.10.19 0 0 34333

Van szintenként egy-egy törölköző szárító radiátorok.

Van szintenként egy-egy törölköző szárító RADIÁTOROM!

:)

Előzmény: ice device (34332)
ice device Creative Commons License 2019.10.19 0 0 34332

Vettem egy közönséges 2 kW-os, elektromos átfolyós melegítőt, ezt egy wilo yonos szivattyúval rátettem a hidrováltó primer körére.

 

Ez tetszik :)

Van szintenként egy-egy törölköző szárító radiátorok.

Lehet hogy átmeneti időszakban érdemes lenne ezekbe helyezni "lándzsás"  fűtőbetétet tenni és a fűtésköri szivattyúkkal megtolni a vizet  ;)

Az én kazánom minimuma elég  magas, ezért tartom jó ötletnek ezt.

Előzmény: attila0325 (34327)
fejes.i Creative Commons License 2019.10.19 0 0 34331

A karbantartás hiánya.

Előzmény: Törölt nick (34329)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.19 -1 1 34330

 És igen, a kondenzációs kazán üzemének a leggazdaságosabb módja a folyamatos, akár 0-24 órás üzem,

A kazán eközben folyamatosan dolgozik, többnyire a legkisebb teljesítményen.

Látod te is olyat állítasz ami nem feltétlen igaz ....Magyarázd el légyszíves mitől lesz az a leggazdaságosabb üzemmód ,amely során 0-24 folyamatos üzemben a legkisebb teljesítményen ugyan ,de ugyanakkor a legrosszabb hatásfokon dolgozik  egy kondis kazán. És kb eléred a többe kerül a leves,mint a hús állapotot. Én úgy hallottam,úgy tudom nem akkor lesz a leggazdaságosabb üzemmódod ha minél lejebb viszed a teljesítményt ,és folyamatosan 0-24-ben szinte a legkisebb kw-on járatod a kazánt ...sőt ellenkezőleg így éred el éves szinten a leggazdaságtalanabb (legroszabb hatásfokú )állapotot.....de szivesen meghallgatom a te véleményed ilyen téren Ne vitatkozzunk csak írd le te hogy látod.

 

Előzmény: smith (34326)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34329

Elképesztő...

 

Előzmény: fejes.i (34313)
kisbalazs83 Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34328

Nem biztos, hogy az okozza. Nálam 2évig ment fordítva bekötve. Igaz, volt is néha lángleszakadás. Csak azt mondtam, hogy attól mert villanyszerelő kötötte és fi relé a dugvilla, még lehet fordítva a fázis és a nulla. Kíváncsi vagyok :)

Előzmény: Hunter03 (34319)
attila0325 Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34327

Kicsit kapcsolódik a dolog a hőfoklépcsőkhöz, leírom a friss tapasztalatokat, mindenféle továbbgondolás nélkül.

 

Gázórám még nincs, így nyilván nem a kondis kazán fűt. Novemberben kezd a burkoló, addig az aljzatot és a lakást valahogy be kell fűteni.

Vettem egy közönséges 2 kW-os, elektromos átfolyós melegítőt, ezt egy wilo yonos szivattyúval rátettem a hidrováltó primer körére.

Nyilván 2 kW nem a világvége, de a komplett padlófűtés rendszer legelső, nem túl gyors felfűtéséhez tökéletes. 3 nap alatt olyan kellemes idő lett a házban, hogy szinte pólóban lehet dolgozni,

és az előremenő hőfok még épp hogy csak langyos. A pontos hőfokot nem tudok, de hamarosan megmérem. Fogásra a 28 C°-ot épp, hogy elérhette a hidrováltónál, az osztógyűjtőknél

alig érezni, épp csak annyit, hogy nem hideg.

 

A monolit födém fűtését nem is indítottam el, elvégre nem azt kell járólapozni :-)

Az épület még nincs leszigetelve. Ha rákerül a 20 cm grafitos szigetelés a 30 cm ytong-ra, és egyszer bemelegszik a ház, szerintem a kazánnak nem sok tennivalója lesz.

A fűtött folyosó és a fűtetlen kamra között már jól érzékelhető a beton hőmérsékletének különbsége. Szerintem nem volt rossz választás a 20 cm EPS150 aljzatszigetelés sem.

 

Remélem, nemsokára lesz gázvekkerem is, és kezdődhet a játék a kazánnal.

smith Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34326

A primer és szekunder előremenők között néhány fok (3-4) hőmérsékletkülönbség alakul ki.  Ez akkor igaz ha az a célod hogy folyamatos üzemben a nap 24 órájából 20-at menjen a kazánod  delta t 2-3 fokkal  kb 2-3 kw-on ....azaz ilyenkor nem fűtesz,hanem csak temperálsz......

 

Ismét olyat állítasz, ami ÁLTALÁNOSSÁGBAN nem igaz. Hunter03 kazánja 2,4kW-ig tud lemodulálni. Ha a hőcserélő el tudja ezt szállítani, (Ld. Keeper83 megjegyzését), akkor az ugyanolyan fűtés lesz, mint 3 vagy 13 vagy 24kW-on, hisz a lakás hőleadóin fog hasznosulni. És igen, a kondenzációs kazán üzemének a leggazdaságosabb módja a folyamatos, akár 0-24 órás üzem, mert így nem alakul ki az általad rettegett hatalmas hőlépcső.

 

De mondom a saját példám: 42°C-os kazán előremenőből, ha nem korlátoznám a hőcserélőre jutó kazánvíz mennyiségét, akkor 35°C-os padló előremenőt is csinálna a beépítéskor ennél kissé nagyobb előremenőre méretezett hőcserélő. De korlátozom, 30°C körül, mert nekem elég ennyi a padló hőigényéhez. Szerinted hol érdekel, hogy akkor 32 vagy 35°C-os visszatérőm lesz? A kazán eközben folyamatosan dolgozik, többnyire a legkisebb teljesítményen.

Előzmény: Törölt nick (34321)
Keeper83 Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34325

Nyilván, de itt nem erről szólt a fáma, hanem, hogy egy egyébként jó hőleadói oldal esetében mennyit emel a gázfogyasztáson, ha azt hőcserélővel leválasztják a gázkazánról.

 

Egyébként csodálkoznék rajta, ha mondjuk szaklapok ne foglalkoztak volna ezzel a témával, ha releváns különbség lenne. Vagy ez csak egy összeesküvéselmélet része és mindenki hallgat, aki tudja, hogy a hőcserélősők 30 %-kal több gázt égetnek el :)

Előzmény: ÁsítóSárkány (34323)
Keeper83 Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34324

Semmiképpen nem szántam sértésnek a "kissé értetlen" jelzőt. Egyszerűen csak arra akartam vele utalni, hogy nekem úgy tűnt, írásban nem értik egymást a felek, tegyük ezt tisztába. Ezek szerint én sem értem, de ez már inkább az írásban kommunikálás problémaköre.

 

Felvetettem pár lehetséges gondolatot, amire tételese (egy kivételével) NEM volt a válasz. Akkor már csak az van hátra, hogy a probléma felvetője a topikot olvasók számára érthetően leírja, hogy mi a gondolata, mert ahogy elnézem, eddig minden értelmezési próbálkozásunk csődöt mondott. De simán lehet az értelmező oldalán a hiba, szóval ezt a legjobb lenne egy kávé/feles/bor/sör (ki mit szeret) mellett megbeszélni, mert személyesen gyorsan kiderülne, hogy hol siklunk félre a megértéshez vezető ösvényen. 

 

Maradok tisztelettel!

 

Előzmény: Törölt nick (34321)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34323

Kb. minusz tizenöt-húsz fokban érdekes lehet a hőcserélő a visszatérő kapcsán, tehát elvileg előfordulhat az, hogy a kazán emiatt kikerül a kondenzációs üzemből. De ez a gyakorlatban egy jól méretezett rendszernél alig fog megtörténni.

 

Ha már jól méretezett rendszer, nem csak a hőcserélő hanem a hőleadók méretezése is számít... A kondenzációs üzem kapcsán meg pláne.

Előzmény: Keeper83 (34317)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34322

Igen ennyi ,ne vitázzunk rajta mert elbeszélünk egymás mellett azaz inkább nem érted a kérdésem lényegét...félreértelmezed a kérdésem és olyanokat találsz ki amiket én nem is állítottam,meg ,hogy elterelem a dolgokat...

Előzmény: smith (34318)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.18 -1 0 34321

kissé értetlen kolléga-Üdvözletem...normális hangnemben nem lehetne hozzászólni,anélkül,hogy sértegetnénk a másikat ...csak mert nem értünk egyet egy témában?

 

1. Szerinte a hőcserélő közbeiktatásával a kazánt szignifikánsan magasabb előremenő és visszatérő hőmérséklet mellett kell üzemeltetni, mintha a kazán hőcserélő nélkül hajtaná meg ugyanazt a hőleadót.--sajnos NEM erre gondoltam

 

2. Emiatt a kazán "kiesék" a kondenzáció szempontjából ideális tartományból.---sajnos NEM erre gondoltam

 

2. A kazánhatásfoknak majdnem tök mindegy, hogy 40/20 vagy 50/30 a hőlépcső, mert a kondenzáció szempontjából a visszatérő hőfok a fontos. 20 és 30 fokos visszatérő mellett is 100 % körül kikondenzálódik, aminek ki kell kondenzálódnia.       Egyetértek :-)

 

az igazság egy jól méretezett és kivitelezett rendszernél ÁLLANDÚSULT üzemi körülmények között:

1. A primer és szekunder előremenők között néhány fok (3-4) hőmérsékletkülönbség alakul ki.  Ez akkor igaz ha az a célod hogy folyamatos üzemben a nap 24 órájából 20-at menjen a kazánod  delta t 2-3 fokkal  kb 2-3 kw-on ....azaz ilyenkor nem fűtesz,hanem csak temperálsz..........és ez felvet egy újabb érdekes és megosztó kérdést...hogy ennek van e értelme ,mert a gépészek fele azt mondja igen a másik fele meg azt ,hogy nem.    Ezt döntse el mindenki maga

 

Ennyi a nagy megoldása az ügynek.-sajnos NEM

 

Ahol teljesen eltérő hőlépcsők és nagy primerköri előremenő és visszatérő alakul ki, ott valami el van ba...va, őő, méretezve.---írjál már egy konkrét számokkal teli példát,hogy lássam mire gondolsz

 

Ahol teljesen eltérő hőlépcsők...... ott valami el van ba...va, őő, méretezve  és akkor mi a véleményed a Fég SPIREC hőcserélőről  amit kifejezetten így gyártanak.....és a gépészek úgy 90 %-a ezt használja a kondis kazánok utólagos ,beépítése során koszos rendszerekben

Előzmény: Keeper83 (34317)
Hunter03 Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34320

Nekem  így kötötte be sajnos :(

Előzmény: Törölt nick (34315)
Hunter03 Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34319

Csak azt nem èrtem 1 szezont ki fűtött hibakódnèlkül akkor is ha pl fordítva van be kötve (nem nèztem mèg meg )mièrt nem jelenkezett már az első szezonban akkor a hiba ? Meg csak fűtèsnèl ès csak lemodulálva a leg kisebb re ? Mert sajnos most is be dobja nèha a láng leszakadást ès mindent ki takarítottam igaz nem is volt szinte szennyeződès mèg a ventillátoron se .

Előzmény: kisbalazs83 (34311)
smith Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34318

Ennyi.

Előzmény: Keeper83 (34317)
Keeper83 Creative Commons License 2019.10.18 0 1 34317

Nagyjából értem mire akar kilyukadni a kissé értetlen kolléga, de ehhez azt kell tisztázni, hogy mi a kiindulási állapot a fejében:

 

1. Szerinte a hőcserélő közbeiktatásával a kazánt szignifikánsan magasabb előremenő és visszatérő hőmérséklet mellett kell üzemeltetni, mintha a kazán hőcserélő nélkül hajtaná meg ugyanazt a hőleadót.

2. Emiatt a kazán "kiesék" a kondenzáció szempontjából ideális tartományból.

 

Ehhez képes az igazság egy jól méretezett és kivitelezett rendszernél ÁLLANDÚSULT üzemi körülmények között:

1. A primer és szekunder előremenők között néhány fok (3-4) hőmérsékletkülönbség alakul ki.

2. A kazánhatásfoknak majdnem tök mindegy, hogy 40/20 vagy 50/30 a hőlépcső, mert a kondenzáció szempontjából a visszatérő hőfok a fontos. 20 és 30 fokos visszatérő mellett is 100 % körül kikondenzálódik, aminek ki kell kondenzálódnia.

 

Ennyi a nagy megoldása az ügynek.

 

Ahol teljesen eltérő hőlépcsők és nagy primerköri előremenő és visszatérő alakul ki, ott valami el van ba...va, őő, méretezve.

 

 

 

Előzmény: smith (34316)
smith Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34316

 

Ha ide nevető gúny jelet raksz az azt jelenti még mindig nem érted a kérdésem lényegét:-)

 

Erre a kérdésedre a válasz elég világos:

 

kérdés mennyivel több energia fogy el hőcerélő alkalmazásával vajon, azaz mennyivel több a gázszámla ??

 

QED: Ha egy hőcserélő mindkét oldalán azonos a tömegáram és azonos a hőfoklépcső, akkor azonos a két kör teljesítménye is, ergo a hőcserélő ilyenformán semmivel sem növeli a fűtésszámlát, hiszen a primer oldalon betáplált energia teéjes egészében megjelenik a szekunder oldalon.

 

Akkor szerinted egy 50/30-as kazánkör mellett 30/10 lesz a szekunder?--igen eltaláltad,DE ehhez az kell ,hogy 10 fokos legyen a kiindulási helyzet azaz a víz hőmérséklete a "rendszerben.De ez nem életszerű ,max pl egy fűtetlen hétvégi háznál lesz ilyen.

 

Csakhogy eddig nem az induló állapotról beszéltél, hanem a hőcserélő állandósult üzeméről, tehát most terelgetsz, mert nem hétvégi házról, hanem egy lakás állandósult üzemű fűtéséről beszélünk.
QED: a hőcserélő két oldalán a tömegáramok azonossága nélkül nem lehet megmondani a hőfoklépcsőket és így a szekunder előremenőt és visszatérőt sem, így az az állítás, hogy a szekunder előremenő azonos a primer visszatérővel, nem állja meg a helyét.

 

Maradjunkl az eredeti példánknál Ha nincs hőcserélőd a kazán a rendszerben lévő vizet 20 fokról melegítí fel 40 fokra...tehát ez lesz a radiátorod előremenője.  ehhez felhasznál a kazán "x"mennyiségű gázt. Ha viszont hőcserélőd van a primer oldalt a kazánnak 60 fokra kell felmelegíteni ahhoz ,hogy elérd a szekunder oldalon ugyanazt a 40 fokos előremenőt a radiátoraidnál. (ehhez a kazánod elhasznál 2X" gázmennyiséget.

 

Na, azt hiszem, itt kell abbahagyjam ezt a teljesen értelmetlen vitát. Most már a te elméleti rendszeredben a víz el sem hagyja a kazánt, nem érintkezik a hőcserélővel, a szekunder körrel sem, csak melengetjük a kazánban. Ok.
Szerintem pedig az "x" mennyiségű gáz energiáját legkésőbb az utánkeringetés pont oda juttatja majd, ahová a többit: a fűtött térbe, ergo az sem veszteségi tényező.

 

Előzmény: Törölt nick (34314)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.18 0 0 34315

Hűha (ezt szakember készítette ? mármint a bekötéseket?? 

Az szinte  fizikai képtelenség amit írsz  ...rá tudnád írni a képre melyik cső melyik (előremenő visszatérő)

 

Nálam így néz ki egy kazán bekötés (alapszinten) ,én így dolgozom:-)

Előzmény: Hunter03 (34309)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.18 -2 1 34314

Akkor  egy korábbi kérdésre visszatérve: mennyivel is növelte a hőcserélő a gázszámlát? :-D  Ha ide nevető gúny jelet raksz az azt jelenti még mindig nem érted a kérdésem lényegét:-)

Hidd el delta t 20 fokkal is "lehetséges" a fűtés ,főleg a kezdeti felmelegítési szakaszban (persze ennek több feltétele ,összetevője van,de most nem ez a lényeg-ezt hagyjuk

 

Akkor szerinted egy 50/30-as kazánkör mellett 30/10 lesz a szekunder?--igen eltaláltad,DE ehhez az kell ,hogy 10 fokos legyen a kiindulási helyzet azaz a víz hőmérséklete a "rendszerben.De ez nem életszerű ,max pl egy fűtetlen hétvégi háznál lesz ilyen.

 

40/20-nál mennyi lesz? -számold ki  20/0 fok----ez meg végképp nem életszerű és akkor fordulhat elő ha pl fagyállós a rendszered ,és ki van kapcsolva a kazánod ,ellenkezőleg 5 foknál bekapcsol a fagyvédelmi funkció.....úgyhogy a 40/ 20 primer állapot hőcserélő alkalmazásakor soha nem fog előfordulni.

 

Ha viszont nincs hőcserélőd akkor a kazánnak csak 40 fokos előremenőt kell készítenie ....kevesebb energiát(gázt) felhasználva.   Maradjunkl az eredeti példánknál Ha nincs hőcserélőd a kazán a rendszerben lévő vizet 20 fokról melegítí fel 40 fokra...tehát ez lesz a radiátorod előremenője.  ehhez felhasznál a kazán "x"mennyiségű gázt.

Ha viszont hőcserélőd van a primer oldalt a kazánnak 60 fokra kell felmelegíteni ahhoz ,hogy elérd a szekunder oldalon ugyanazt a 40 fokos előremenőt a radiátoraidnál. (ehhez a kazánod elhasznál 2X" gázmennyiséget.

 

Amit elfelejtesz ,hogy mindkét esetben 20 fok a kiindulási alap,azaz 20 fokos a víz a radiátorokban ,a csövekben és a hőcserélőben is.(a primer és szekunder oldalon egyaránt.És ebből következik,hogy az első esetben(hőcserélő nélküli állapot) a kazánnak delta t 20 fokot kell emelni a víz hőmérsékletén hogy 40 fok legyen a radiátoraid előremenőjében.

Mig a 2. esetben ha hőcserélőt alkalmazol akkor a primer oldal kiindulási 20 fokos vizéből 60 fokos vizet kell készítenie a kazánnak ,ahhoz ,hogy a szek oldalon ugyanúgy 40 fokos rad.előremenőid legyenek .Ez delta t 40 fokos különbség.

 

A többlet fogyasztás abbol adódik a 2.esetben amíg a kazán el nem éri a példánkban szereplő 60 fokot (40 fokról)..   És ha azt már elérte akkor természetesen kb ugyanannyi a gázfogyasztása mindkét variációnak ,mert onnantól kezdve mindkét esetben delta t 20 fok a különbség és csak kb a minimális elhanyagolható kondenzácio mértéke lesz a valós eltérés és esetleg a hőcserélő felületi hővesztesége ...de ezeket hanyagoljuk el.

 

És természetesen a delta t20 fok sem marad állandó értéken---lehet hogy el sem jut a "rendszer odáig csak delta t 15-ig vagy 10 ig---ez rendszerfüggő. És fokozatosan csökken az érték,ahogy melegszik a rendszer

Előzmény: smith (34303)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!