Kuba és Venezuela kapcsolata az utóbbi időben szorosabbra fűződik, ami nem tetszik az USA-nak, miközben Chávez az USA dél-amerikai hegemóniájának megdöntésén munkálkodik.
Nos minden eddiginél szorosabb eredmény született. A nyilatkozatokból pedig kitűnik: Chávez is kezd rájönni, hogy jobb a békülékeny hangnem, mint a támadó.
A venezuelai elnök legveszélyesebb kihívójával nézhet szembe a vasárnapi választáson. Chávez éles kirohanásokkal próbált ráijeszteni az üzleti életben sikeres Caprilasra, aki azonban állta a sarat. Tovább »
Na kérem, szépen, alább van a kubai légierőnél rendszeresített harci repülőgéptípusok, és azok száma (zárójelben a valószínűleg rendszerben álló gépek száma):
Gondolom a fejlesztést nem úgy értették, hogy most akkor rittyentenek egy ötödik generációs Raptor-gyilkost, hanem a meglévő állomány elektronikáját fejlesztik (esetleg elérik azt, hogy ne csak néhány repülőképes gépük legyen). Bár ki tudja, lehet hogy most már az oroszok is segítenek nekik...(már persze ha van még pénzük rá...).
Ha Venezuela kifogy az olajból, a testvéri Kuba majd kisegíti....:)))
"Az orosz fegyverexport-monopóliummal bíró Rosoboronexport BMP-3 páncélozott harcjárműket fog szállítani Venezuelának. Ez jelentős katonai tényezőt jelent Dél-Amerikában, amelyet nem hagyhat figyelmen kívül sem Kolumbia, sem Brazília."
(kitekinto.hu)
Ugyan igen modern eszközről van szó, ám az amerikaiak által támogatott Kolumbia még így is ütőképesebb haderővel rendelkezik, mint Venezuela.
A kubai hadsereg néhány évvel ezelőtt kezdte meg (saját erőből) eszközeinek modernizálását, ám még ezzel is elavult haderőnek számítanak majd (a kubai hadsereg legmodernebb eszközei: T-72 tank, MiG-29 repülőgép és Mi-24 helikopter).
2008.10.18 15:55 Kubának állítólag akkora rejtett olajtartalékai vannak, hogy a világ 20 legnagyobb olajkitermelő országa közé kerülhet velük.
Kubai energiaügyi szakértők jelentései a napokban arról számoltak be, hogy az országnak több mint 20 milliárd hordó kitermelhető olajtartaléka lehet a Mexikói Öböl vize alatt, amit csak most fedeztek föl.
Amennyiben ez igaz, akkor Fidel Castro országának eddigi olajtartalékai többszöröződnek, ezzel pedig akkora készlettel fog rendelkezni, mint maga az USA és a világ 20 legnagyobb olajkitermelő országa közé kerül.
A kubai állami olajtársaság már be is jelentette, hogy az érintett területen 2009 közepe táján megkezdi a fúrásokat.
"Hugo Chavez venezuelai elnök bejelentette, hogy a jövő héten Moszkvába fog látogatni. Nagy valószínűséggel egy újabb fegyverbeszerzési csomag, jövőbeli megvalósítása is napirendre kerül majd a beszélgetések során."
"Venezuela kiutasította az Egyesült Államok caracasi nagykövetét, egyúttal hazahívja saját washingtoni külképviseletének vezetőjét - jelentette be a latin-amerikai ország elnöke. (...) A baloldali venezuelai elnök - az Egyesült Államok politikájának kérlelhetetlen bírálója - ezzel szolidaritást kíván vállalni a szintén baloldali Evo Morales bolíviai elnökkel, aki szerdán utasította ki a La Paz-i amerikai nagykövetet. (...)"
"Az Orosz Légierő két Tu-160 Blackjack típusú stratégiai bombázógépe érkezett szeptember 10-én a dél-amerikai országba. A hatalmas, változtatható szárny-nyilazású bombázók a Libertador támaszponton szálltak le, miután a NATO vadászgépeinek díszkíséretében átrepülték az Atlanti-óceánt. A tervek szerint a Tu-160-asok a nemzetközi vizek felett hajtanak majd végre gyakorló bevetéseket."
"Boliviában pl épp most akartak / akarnak fellázadni a délkeleti területek, mert nem tetszik, hogy az ország többi része belőlük ér."
Valójában nem akartak elszakadni, "csak" autonómiát követeltek, valamint azt, hogy a központi kormányzat igazságosabban ossza el az ezen tartományokból származó bevételeket, ami viszont eléggé kicsapta a biztosítékot Morálesnél.
A másik az, hogy ezek a területek (Santa Cruz központtal) hagyományosan Bolívia azon területei, amelyeket a nem indiánok laknak (tehát gyakorlatilag innen származnak Bolívia korábbi vezetői), és ez lehet a másik ok, ami a problémát szította.
"Igazából ha az USA nagyon akarná rendet tehetne ott, csak szerintem egyelőre jobb dolga is van."
Persze, hogy képes lenne, ezért szuperhatalom.
"Geopolitikailag az a terület nem túl jelentős. Bár mondjuk annyiban az, hogy a kínaiak az utóbbi időben egyre többet járkálnak oda nyersanyagért,..."
Szerintem ez éppen elég indok arra, hogy jelentősnek nevezzük. Több feltörekvő hatalom (elsősorban Brazília) van a térségben, melyek hamarosan "fellépnek" a világpolitika színpadára. A kínaiak pedig még komoly problémát okozhatnak az USA-nak a dél-amerikai tevékenységükkel.
"...de középtávon nem hinném, hogy ez kiverné a biztosítékot bárkinél is."
Szerintem sem, viszont hosszútávon igenis elképzelhető.
"Venezuela fegyverkezését meg nem nagyon értem, maximum arra jó, hogy villoghasson a szomszédok előtt,..."
Arra viszont nagyon is alkalmas. Venezuela jelenleg a térség egyik jelentős katonai hatalma (különösen, ha csak a környező országok képességeit nézzük).
"...de hát őszintén szólva ha az usa meg akar bombázni egy ilyen kaliberű országot, akkor meg is fogja bombázni."
Persze, viszont szerintem jelenleg nem érdeke Venezuela bombázása, vagy esetleges megszállása (ez viszont később nem elképzelhetetlen).
"(...) november 10-14. között fedélzetén mintegy 1 000 tengerésszel 4 orosz hadihajó érkezik a venezuelai vizekre, hogy ott a helyi erőkkel tartsanak közös hadgyakorlatot. (...) A haditengerészet felszíni egységei mellett tengeralattjárók és a légierő is képviseltetni fogja magát a gyakorlaton. A venezuelai haditengerészet 21 hadihajóból áll, melyből a 6 olasz eredetű, Mariscal Sucre-osztályú (Lupo) rakétás fregatt valamint a két Type 209/A-1300 típusú tengerealattjáró emelendő ki, mint nagyobb harcértékű egységek.
Szerintetek mennyi az esélye annak, hogy Cháveznek sikerül létrehoznia egy dél-amerikai szövetséget az USA ellen? (már több dél-amerikai államban is baloldali vezető van - például Brazília és Ecuador - de vajon egyetértenek-e Chávez politikájával, vagy sem?).
"Ez az amikor egy diktator az orszag beveteleit hulyesegekre kolti ahelyett ,hogy egyetemeket ,iskolakat ,csatornat,korhazat stb epitene,meg hazai ipart,mezogazdasagot fejlesztene."
Hát igen, katonai kiadásokra mindig van pénz, még akkor is, amikor bizonyos élelmiszerekre bevezették a jegyrendszert, és sok elektronikai cikk, élelmiszer hiánycikket képez.
Ez az amikor egy diktator az orszag beveteleit hulyesegekre kolti ahelyett ,hogy egyetemeket ,iskolakat ,csatornat,korhazat stb epitene,meg hazai ipart,mezogazdasagot fejlesztene.
"jelentős mennyiségű orosz fegyverzetet szerzett be"
Ezek a fegyverek pedig:
- 100 000 Ak-103 gépkarabély
- 24 db Szu-30 vadászrepülőgép
- 4 db Mi-28 harci helikopter.
Ezek az orosz arzenálban fellelhető legmodernebb eszközök közé tartoznak. Kuba viszont az amerikai embargó miatt (ami most már a venezuelai hadsereget is érintik) az utóbbi időben nem jutott hozzá modern fegyverekhez (a legmodernebb eszközei még szovjet T-72-es tankok, MiG-29-es repülőgépek és Mi-24-es helikopterek), így kénytelen lesz saját erőből (vagy venezuelai barátaik segítségével, akiktől jelentős mennyiségű kőolajat kapnak) fejleszteni az eszközeit.
Nincs. Chavez egy bohóc, és még ahhoz is hülye, hogy sikeres diktátor legyen (ld. legutolsó népszavazás). Előbb-utóbb elsöpri egy menetrend szerint érkező katonai puccs. Az USA-nak semmi dolga nincs vele, jelenleg politikailag tulajdonképpen hasznosabb a léte, mintha nem lenne.
Kubában az idősebb Castro testvér visszavonulása után némi enyhülés látszik a rendszerben, miközben Chávez igyekszik megszilárdítani hatalmát. Venezuela jelentős mennyiségű orosz fegyverzetet szerzett be, egy esetleges "amerikai invázió" kivédésére. A két ország szövetségre lépett egymással az USA ellen, mely meg akarja védeni érdekeit a térségben. Vajon meddig fajul a helyzet. Van-e esélye (és ha van mikor) egy amerikai támadásnak Venezuelában?