"Oroszország kísérletet hajtott végre csütörtökön egy esetleges ellenséges rakétavédelmi pajzsot áttörni képes RSZ-12M Topol rakétával, jelentette be az orosz hadászati rakétaerők parancsnoksága és a moszkvai védelmi minisztérium."
Az RSZ-12M Topol három fokozatú, szilárd hajtóanyagú, 10 000 km hatótávolsággal rendelkező interkontinentális ballisztikus rakéta, amely 1988 óta van hadrendben.
(forrás: MTI)
"Atomháború esetén a svájci kormányzat a hegyekbe menekülne: az Alpokban, a fővárostól nem messze taláható ugyanis egy olyan bunker, mely alkalmas a teljes svájci kormányzatnak óvóhelyül szolgálni, akár egy atomtámadás esetén is."
"...Svájcban gyakorlatilag minden házhoz, iskolához, kórházhoz tartozik egy óvóhely, amely atomtámadás esetén védelmet nyújtana a svájci népnek. A hétmillió lakosú Svájcban összesen 270.000 óvóhely található annyi, mint sehol máshol a világon."
Érdekes, hogy egy olyan ország, amely már a napóleoni háborúk óta semleges, ilyen rendszereket tart fenn a hidegháború után (vagy előtt?). Na persze nem mintha nem lenne rá pénz. Mondjuk a fegyveres erőire is elég sokat költ, lévén hogy semleges (380 db Leopard-2 harckocsija és 33 db F/A-18 harci repülőgépe van - többek között).
Az lenne a legjobb, ha az USA, Oroszország és az EU megbékélne, és közösen lépne fel a világpolitikában a feltörekvő Kína ellensúlyozására. Most még erre az USA is képes egyedül, de hamarosan gazdaságilag (és pár évtized múlva talán katonailag is) hátrányba kerül.
Egyrészt pénzért, másrészt pedig politikai okból. Oroszország lehet az egyik nagyhatalom (a másik pedig Kína) amely fegyverezheti az Izraellel ellenséges államokat (Irán, Szíria). Eddig ez nem történt meg, és Izrael éppen ezért fektet be Oroszországban, hogy ez ne is történhessen meg. Persze ebbe beleszólhat az USA is, ahogy már korábban megtette: Izrael átadta Kínának a "saját" fejlesztésű Lavi vadászgép terveit (ebből lett később a J-10), és további együttműködésre készültek, amikor az USA nyomására Izrael kiszállt az üzletből (Izrael többek között azért is állította le a Lavi fejlesztését, mert olcsóbban jutott hozzá az amerikai F-15 és F-16 harci repülőgépekhez).
Mostanság Oroszország (köszönhetően a kőolaj és földgáz jelentette bevételeknek) megnövelte jelenlétét a világtengereken, ráadásul a bombázói is újból nagy távolságokon járőröznek (Izland, Guam térségébe), ami egy kicsit a hidegháború korszakát idézi. Hamarosan pedig Kína is képesség válik arra, hogy nagy távolságokra juttasson csapatokat, és így érvényesítse akaratát távoli területeken.
"Ez a Moszkva cirkáló éppen hazafelé tart az Atlanti óceáni kalandozásából a Fekete tengerre, és elég nehéz lenne kikerülnie Lisszabonból hazafelé a Földközi tengert."
A Moszkva cirkáló nemrég részt vett a grúz partoknál folyó hadműveletekben, és tudtommal most éppen a krími Szevasztopol bázisán van.
Ez a Moszkva cirkáló éppen hazafelé tart az Atlanti óceáni kalandozásából a Fekete tengerre, és elég nehéz lenne kikerülnie Lisszabonból hazafelé a Földközi tengert.
Oroszország mozgósította egyetlen repülőgéphordozóját, valamint a fekete-tengeri flotta zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót, amelyeket feltehetőleg (az amerikaiak által a Fekete-tengerre küldött hajókra válaszul) a Földközi-tengerre vezényelnek.
"A grúziai kalandozás jól jött Putyin részére, de feltehetőleg az oroszoknak úgy kellett mint ablakos tótnak a hanyattesés."
Elsőnek lehet hogy jól jött Putyinnak, de végsősoron több a veszteség, mint a nyeremény:
Nyeremények:
- Megnyerte a háborút Grúzia ellen, megszilárdította jelenlétét Abháziában és Dél-Oszétiában.
- Gyakorlatilag ellenőrzése alá vonta az Azerbajdzsánból Európa felé tartó kőolaj és földgáz szállításokat.
Veszteségek:
- Nem sikerült az oroszok egyik fő célja, a nyugatbarát Szaakasvili elmozdítása Grúzia éléről.
- Beszűkült a nemzetközi politikai mozgástere Oroszországnak.
- Felerősítette az ukrán kormány azon szándékát, hogy a NATO-hoz és az EU-hoz csatlakozzon (plusz az ukránok korlátozzák a fekete-tengeri orosz flotta mozgásterét, és valószínűleg nem újítják meg a szerződést a Szevasztopolban történő állomásoztatásról).
"A technológia bizniszben pedig az oroszok már korábban is megmutatták, hogy nem igazán versenyképesek a mütyür kütyük világában, pláne, mert a hatalmas távlatokban mérhető Oroszországgal a mennyiség és nem a technológiai minőség kompatibilis."
Az oroszok a technológiai versenyt a Nyugattal egyszer már bebukták. Éppen ezért keresik a (jó) kapcsolatot Izraellel, mely fejlett technológiát szállíthat és segíthet az orosz hadsereg modernizálásában.
Berlint sem adták oda az oroszoknak, pedig azok nagyon rá szerették volna tenni a kezüket az össznémet szimbólumra, hogy eredményeként Európa egyesítésében a végső lépés előtt álljanak.
Jelenleg nincs olyan az euro-atlanti téren értelmezett politikai játszma, hogy annak végkicsengése következtében a nyugat(római) kénytelen legyen a saját törzsterületeiből engedni, hiszen offenzívában van az ortodoxiával szemben és tulajdonképpen megnyerte az európai egyesítés a kompatibilis kultúrákban.
A grúziai kalandozás jól jött Putyin részére, de feltehetőleg az oroszoknak úgy kellett mint ablakos tótnak a hanyattesés. Egy fenyegető birodalmi oroszkép, kézben az energiafegyverrel, meg fogja nyitni az utat az energiafelhasználási hatékonyságot szem előtt tartó technológiai fejlesztések előtt. A technológia bizniszben pedig az oroszok már korábban is megmutatták, hogy nem igazán versenyképesek a mütyür kütyük világában, pláne, mert a hatalmas távlatokban mérhető Oroszországgal a mennyiség és nem a technológiai minőség kompatibilis. Nem nagyon hiányzik nekik egy új hidegháború. Szvsz.
//"..nem az a fontos ecsém honnan jössz, hanem az hová tartasz..."//
Hidegből melegbe.
Vannak népek, melyek máris átkerültek a hideg világpolitikából a forróba. Tényleg nem érdekes, hogy ki a legeredményesebb fűtő: Demszky vagy Barroso, mert együtt teszik pokollá a földet.
"Fóbia? Itt a hidegháborúról próbálunk értekezni."
Pont azért van a topic, hogy véleményünket megosszuk a másikkal.
"Erre írtam pár példát, hogy ez mit jelenthet. Jó esetben 5-7 napon belüli segítséget. Hol lesz az MH ennyi idő múlva és mi a helyzet, ha megismétlődik a csehek, lengyelek esete?"
Koreában is gyakorlatilag 5-7 nap alatt az észak-koreai hadsereg lesöpörte a délit, csak azután jött be az ENSZ-segítség.
A cseheket az angolok meg a franciák átadták a németeknek, a lengyeleket ért támadás után pedig Anglia és Franciaország hadat üzent a németeknek, de utána nem tettek semmit. Szerintem egy hasonló eset manapság már nem történhetne meg (mármint hogy egy NATO államot eladjanak vagy ne segítség meg ha szüksége van rá).
A volt zsellérek közül néhányan szakmát kaptak, 2-3 ember felett "művezetői" hatalmat, hozzájutottak egy komfortos panellakáshoz. Ilyesmire az újgazda nélkül aligha volt kilátásuk. Ráadásul eléggé butuskák voltak ahhoz, hogy észrevegyék, mi zajlik körülöttük.
Ha kinevetsz is érte, ezeket a lelkes kommunistákat még meg is értem. Tanult fiaikkal nem tudok mit kezdeni. Azoknak már gonosznak is kell lenni ahhoz, hogy a "liberálisokat" kiszolgálják.
Miről írsz? Fóbia? Itt a hidegháborúról próbálunk értekezni. Ennek kapcsán merült fel mire is lenne képes az MH. Egyes vélemények szerint nem baj, hogy semmire, mert itt a NATO. Erre írtam pár példát, hogy ez mit jelenthet. Jó esetben 5-7 napon belüli segítséget. Hol lesz az MH ennyi idő múlva és mi a helyzet, ha megismétlődik a csehek, lengyelek esete? Ennyi. Ez fóbia?