Nálunk cserépben nagyon szépen elvannak, próbálkoztunk földcserével mi is, de annyira nem vagyunk profik. Olvastam valahol, hogy ha mindenképp földbe szeretnénk áfonyát ültetni, akkor ki kell ásni a gödröt, kibélelni és utána visszatölteni a megfelelő földkeverékkel ennél a cserepes megoldás azért ezerszer egyszerűbb. Mondjuk nem tudom, hogy folyamatos talajsavanyító készítmény meg vaspótlás mellett lehetne e simán a földben sikeresen nevelni, szerintem még akkor is szenvedne, mert olyan alacsony ph-jú közeg kell ezeknek az áfonyáknak.
1 hete vettem egy kis nemes szeder csemetét. 30 cm magas. Ma egy családtagom véletlen letört 2 kis virágos ágacskát róla. 20 centisek, hurkapálcánál kicsit vékonyabbak, de már van bimbó a végükön. Ha vízbe teszem vagy eldugványozom őket, meggyökerezhetnek?
akkor mégis savanyú :) ("Legalábbis nem túl savanyú") nem mondtam hogy "túl savanyú" kell.
de az biztos, hogy pl. 7,5-8 nem jó, hosszú távon. persze sok más is befolyásoló "trükk van,
tudom, a talaj csak 1 dolog.
persze akár még semleges is jó lehet ("7-es föld"), a tápozás is savanyítja kicsit.
nekem van 7 éves konténeres is, még jó, persze lehet hogy nem akkora szemű mint
ültetvényben, de sokat és finomat terem. tápozni ezt is kell rendszeresen (metszeni, lágy vízzel öntözni, stb.), de annyi tápot biztos nem kap, mint ültetvényben.
lehet, hogy nem fog élni 30 évet, mint a (hatásvadász) kertészeti reklámokban,
vagy nem lesz érdemes egy idő után megtartani, mert annyira leromlik.
így aki beruház egy csemetére, ne is számoljon 30, de még 20 évvel sem...
ha 10 évig is jól teljesít, már bőven megérte, nem csak az a fontos, hogy megtérüljön a pénz,
hanem hogy karnyújtásnyira van a friss áfonya, és tudjuk, mit kapott, hogy akár bio minőség...
A galambokiaknál NEM savanyú a talaj! Legalábbis nem túl savanyú. Más a trükk. (amúgy ők is a gyengébben termő, vagy letermett bokrokat "hasznosítják újra...".
Nálam is van 7-es földben áfonya kísérletképpen. Köszöni szépen, él, és virul. (3 féle talajban van nálam több különbözőféle áfonya)
Sajnos, ami egyszer már rákapott a savanyú talajra, az soha nem tud már normál talajon megélni. Minél fiatalabb korában van nem túlsavanyított talajhoz szoktatva, annál jobb.
Konténeresnél az is probléma, hogy ha egyszer "kinőtte" a konténert, és befordulnak a gyökerek, onnantól ő nem nagyon akar már kifelé menni. Megint csak a "minél fiatalabb, annál jobb" tézishez jutunk.
a Hivekovics konténeres tartást csak abból a szempontból írtam,
hogy sok beszámoló van arról, hogy csak így marad meg!
volt pl. régen Szombathelyen is egy kis ültetvény, amit agroszövettel vagy geotextiliával
bélelt árokba ültettek, savanyú földbe, de kipusztult végül. valahogyan csak a konténer a nyerő.
(igaz, a galamboki áfonyásban ki vannak ültetve a növények, na de ott igen különleges a talaj,
echte savanyú és jó összetételű, az így teljesen más, mintha mesterségesen savanyítanánk...)
szóval Hivekovics áfonyás: voltunk 2 éve, ajánlom, júliusban lehet megint lesznek nyílt szombatok,
végigmutatják az ültetvényt. lehet kóstolni, kedvezményesen venni:
szeder, áfonya, szamóca; és azóta som, kökény, minikivi, mogyorsó, stb. is lett ültetve.
a főnök Ákos jó fej, nagy élmény volt a huszonéves földkörüli utazásáról / munkájáról tartott
beszámoló. az áfonya finom, és nagyszemű volt, a szeder és szamóca is (eper). döbbenetes látvány a
jégháló alatt a végeláthatatlan konténertenger, áfonyákkal.
visszatérve az "így van" első mondatomra:
sajnos az áfonyanövény eladásuk nem annyira vevőbarát dolog,
hogy politikailag korrektül fogalmazzak :)
volt ott egy szintén látogató hölgy és ő mesélte, hogy vettek tőlük nagy növényeket
(mindenki örül, hogy magas növényeket kap, de...),
és 1 hétre elmentek nyaralni, és mire visszajöttek, kipusztultak, mert nem voltak öntözve.
az állattartásból vett példával: "letojatott tyúkokat" árulnak.
szép nagy növények, de már teljesen "kiteremték" magukat.
furcsa lehet ez, tudva, hogy az áfonya 10-20-30 évig is élhet, na de persze természetes bioritmusban... olyan ez, mint pl. az olasz kajsziültetvények, ahol 8-10 évre terveznek és telepítenek, és utána kivágják a fákat... mivel a fiatal fák a legproduktívabbak (+ pl. még nem kolonizálta annyira a monília őket... kevesebb permet is elég), illetve a fajtaváltás is olyan gyors,
(ellentétben a magyar nemesítéssel...) hogy a trendeket-divatokat is szeretnék lekövetni
(pl. most már a 100% red, a vörös kajszi megy...)
visszatérve: az áfonyákat pár évig széjjeltápozzák, számítógép adagolja minden nap a vizet és benne
a tápanyagokat (a sok káliumtól meg finom édes, de minden ki van találva, hogy nagy is legyen a bogyó, gondolom a nitrogéntől, de mástól is, gondolom bórt tolnak a bőséges kötődésre, stb.)
ez nem normális állapot, de a növényekre mint intenzíven tartott tojóhibridekre tekintetnek.
az idő pénz.
gondolok itt arra, hogy állandó (és persze alkalmi) munkások bérét fizetni kell,
a hitelek (jah!) kamata is ketyeg, és olyan triviális dologra is gondolni kell, hogy pl. a jégháló is
amortizálódik pl. uv által, mégha uv álló is, tehát mondhatjuk, hogy nem lesz már fiatalabb sem az infrastruktúra, az amortizációval is versenyt kell futni... meg hát a pénz is jobb ma mint egyszer.
a szép nagy áfonya növényeket "vétek és gazdaságtalan lenne kidobni", így az újrafelhasználás jegyében eladják. nyilván lehetne infót adni mellé, hogy vigyázat, meg hogy ezek "speciális" növények, de saját ellenreklámmal nehezebb lenne...
amit lehet tenni, ha már megvan a növény, hogy tovább kell "etetni" ezeket,
és esetleg csökkenteni az adagokat, hogy "lejjenek a szerről..." nem tudom sikerül-e?
ill. pl. erősen metszeni ezzel megújul a növény, és az újat már másképp szoktatni.
Hivenkovicsék erősen tápozzák a növényeket. Amik ott "születnek", és 2-3 évig ott élnek, azokat háztájiban már nem nagyon lehet nevelni, mert annyira hozzászoknak a spéci közeghez.
Nem mellesleg se növényvédelem szempontjából, se tápanyag szempontjából nem akartak normális infót kiadni, amikor akartunk tőlük venni áfonyákat. (50-100db-ról volt szó) Végül máshol vettünk.
Kinek, hogy vannak az áfonyái? Elvirágoztak már? Nálunk érdekesen alakul a virágzás. Nagyon rövid idő alatt már elkezdett lehullani a szirom a virágokról.
Növényvédelmet mit kapnak nálatok az áfonyák? Permetezitek valamivel? Nálam egészségesnek tűnnek permetezés nélkül.
Nagyon sokat olvastam utána, néztem videókat is. Eddig négy tövet vettem, már földben vannak. Kettő még érkezik, meg még kettő, ezek más más-más kertészetekből. Tesztelem a dolgokat és dokumentálom.
- Az első kettőt dézsába ültettem, 50 cm széles 45 cm mély. Őket sima savanyú földbe, a tetejére pedig kimondottan a Jó Földtől az Áfonya földet és mulcs. A dézsát leástam, hát kíváncsi leszek.
- A másik kettőt már geotextil által kibélelt ültetőgödörbe, növényeként 60 liter savanyú földel feltöltve. Az egyik érett marhatrágyát kapott a a földbe keverve, a másik még semmit, de neki is vagy ez lesz majd, vagy perlet formában.
A külön ültetek még az első kettő közelébe egy harmadikat geotxtil alkalmazásban, de azt kizárólag a Jó Földtől az Áfonya földbe. Azon azt írja 8-9 hónapig nem kell piszkálni semmivel sem.
Vettem azért garritól áfonya talajsavanyító folyadékot.
Valamit szerintetek elrontottam? Kinek melyik megoldás vált be?
Amúgy vissza olvastam, a mézbogyó kapcsán is. Kertészetbe vettem több mint két éve 3 tövet. Szépen nőnek, nagyok is már de eddig még nem teremtek. Tavaly vettem öt darabot, csenevészek voltak, ezt egy termelőtől. Azok már teremtek, most is gyönyörűen hajtanak. Ezek csenevészek voltak, de mikor kaptam már volt rajtuk termés. Már kaptak marhatárgyát ők is perlet és föld formájában. Állítólag nem mindenhol teremnek, még ha hajtanak is. Ha idén sem lesz termés a három nagyon, max egy évet várok, addig kísérletezem velük.
Nálam is pirosodik 1-2 tő. Amíg nem húzza össze a leveleit, és nem szárazak tapintásra, addig nincs gond szerintem. (nálam van olyan is, ami elszáradt, az teljesen más)
Öntöző vízre figyelj. Csapi vízzel nem nagyon szabad öntözni a klór, és a mész miatt. Esővíz kell neki, az is enyhén savanyítva ecettel, vagy citromsavval. Ha a savanyú földet egyszer megszokta, akkor nem tud visszaállni semleges talajhoz. A rendszeres öntözés meg semleges felé viszi a talajt.
Szeptember közepétől csökkenteni kell az öntözést. Ilyenkor már töredéke vízre van csak szüksége, mint nyáron. Nehogy eláztasd.
Egyelőre nem sokat tudsz vele kezdeni. Tavasszal kell neki majd újra több víz, és április-május-június-július hónapokban 1-1 adag biopon.
Milyen savanyú földbe tetted? Csak tőzeg, vagy rododendron föld? Dézsában talán ez utóbbi a legegyszerűbb megoldás.
Mondjuk ilyenkor csak abban az esetben szabad átültetni, ha a korábbi dézsából egyben kijön a földje. Nem nagyon szabad a gyökerét matatni, csak késő ősszel, vagy kora tavasszal.
Szeretnék egy kis segítséget kérni, mint kezdő áfonyás. Budapesten lakik nálunk egy bokor. Védett, napos helyen dézsában. Két héttel ezelőttig nagyon szép zöld levélben pompázott, nyáron tele áfonyával, két hete elkezdett pirosodni a levele, amikor kicsit hűvösebb volt, ez idáig gondoltam rendben. Lassan az egész pirosban pompázik és ma vettem észre, hogy 1-2 kisebb levelet ledobott. Tudom, hogy ősszel piroslik majd, meg lombhullató, de nem korai ez még? Kellene aggódnom? Savanyú földben van, cirka 1 hete meg nagyobb cserépbe is raktam friss savanyú földbe, de már korábban piroslott. Köszönöm!
A csapvíz klór tartalmát nagyon nem bírja az áfonya.
Vas... azzal meg pont az a gondja, hogy ha nem elég savanyú a talaj, akkor nem tudja felvenni. Inkább pótolni kell a vasat a talajában, ha nincs elég.
Vas tartalmú, só és klór mentes kútvíz, vagy esővíz jó neki öntözésre szerintem. Esővízen nem is sokat kell savanyítani, mert alapból kicsit savas.
Érdekes anomália van azért az áfonya termesztők közt.
Több verziót is "hirdetnek".
1 - Savas talaj kell neki, ki se lehet rendes talajba ültetni, csak virágládában nevelhető, speciális áfonyatalajban.
2 - Savasított talajjal kell feltölteni a geotextillel kibélelt ültetőgödröt
3 - Nem kell savanyítani, 7-es pH-jú talajban neveli a bokrokat.
...mindenki döntse el, kinek hisz.
Ami eddig összeállt:
-Vízigényes, de inkább sokszor keveset, mint néha sokat. Praktikus az öntözőrendszer kialakítása.
-A gyökerei a felszín közelében vannak, kb. 70-80 cm-es körben. Itt kapálni, karózni nem szabad, mert a gyökérrendszere sérül.
-Takarni kell a tövet, de nem agyig savanyítva fenyőtüskével, hanem vágott fűvel keverve.
Tavasszal vettem Brigitta, és Polaris töveket. A polaris-ok sajnos tönkrementek, de a Brigitták még meg vannak. Simán ki vannak ültetve erdei talajba. Kis savanyú tőzeges, fenyőavaros takarással.
Most kísérletezek egyet. Vettem 10 tövet, és elültetem őket virágládába. Különböző fajtákat vettem, és úgy fogom páronként ültetni, hogy ugyanabból a fajtából egyiket 3-4 pH közé beállított talajba, a másikat 5-6 közé beállítva + vassal. Minden más körülményt próbálok egyformára beállítani. (víz, hőmérséklet, tápanyag, takarás, napfény) Természetesen mindent naplózva. Kíváncsi vagyok az eredményre.
Bujtással, dugványozással próbáltátok már szaporítani az áfonyát? Ha igen, mikor, milyen sikerrel?
Sziasztok! Még kezdő vagyok az áfonya termesztésében, azt szeretném kérdezni hogy télen is kell öntözni savanyú tápoldattal? Előre is köszönöm válaszokat!