http://index.hu/gazdasag/magyar/fiatal080505/
"A kutatás rávilágított, hogy a 16 és 35 év közöttiek jelentős része nincs tisztában azzal, hogy miként fogják majd megállapítani a nyugdíját"
Én sem tudom, milyenek lesznek a nyugdíj szabályok a mai 16 éveseknek 50 év múlva, 2058-ban. Valószínűleg demográfiai és gazdasági okokból nem is igen lesz akkor nyugdíj.
De mégis. Mire gondolt a cikkíró? Miért kellene egy 16 évesnek ismernie az 50 év múlva esedékes szabályokat, amikor könnyen lehet, hogy még meg sem született, nemhogy a szabály, de az sem, aki előterjeszti...
Azt elég nehéz lenne megmondani, hogy hogyan számolják majd a nyugdíjat. Viszont egyáltalán nem felesleges dolog, hogy legalább nagyvonalakban tisztában van egy mai fiatal azzal, hogy mi várható és azzal is, hogy mai hozzáállása (nagyjából) hogyan hat a jövőbeni megélhetésére.
Az meg, hogy egy fiatalnak is, ha teheti érdemes megtakarítani az triviállis. Nemcsak a majdani nyugdíjas korra, de bármely korábbi válságos helyzetre. Mert mindenkit érhet baleset, hosszan tartó betegség, rokantság vagy egyszerűen munkanlküliség vagy más kedvezőtlen fordulat.
Az, hogy manapság sokan megélhetési válsághelyzetben vannak, az az esetek többségében, legalább részben saját hibájuk.
Számomra természetes, hogy ha nem elkerülhetetlen, nem veszek fel hitelt, de ha netalán vennék is, akkor is alaposan mérlegelném, hogy mennyi terhet vállalhatok
S az is természetes, hogy amíg tehetem, a keresetem egy részét tartalékolom. Ezt mindaddig folytatom, amíg karnyújtásnyira nem lesz a nyugdíj.
Így remélem, bárhogy is alakul a helyzet, megélhetési válságba nem kerülök. Természetesen szélsőséges helyzetektől eltekintve.
Komcsi-fóbiájával nem tudok mit kezdeni, pláne, ha Gyurcsányistázik. De!
"havi száznyolcvanvalahányezer forint" illetve "ma Magyarországon kb. hárommillió nyugdíjas él, átlag hetvenezres nyugdíjból, akikből egymillióan negyvenezret sem kapnak." -írja, majd felteszi a kérdéseket:
"többen vannak, ezren? Tízezren? Százezren?" illetve "mekkora kiadási terhet jelent a költségvetésnek az, hogy ezek a vörösparaziták felvehessék luxusnyugdíjukat?"
Tessék számolni! Könnyen lehet, hogy Írországban is szükség lesz ilyesmire.
Ez így van. De nem csupán a korengedményes nyugdíjazottak hada rontotta elsősorban a fiatal, egzisztenciájuk megalapozásán fáradozó pályakezdők életét, hanem az egyékbént egészséges rokkantnyugdíjasok is.
Náluk meg az volt a kitétel, hogy a nem 100%-os lerokkantosítás esetén nyugodtan dolgozhattak, de max. hat órás munkaidőben. Ami persze nem akadályozta meg őket, hogy papíron részmunkaidős szerződésekkel 8-10 órát dolgozzanak. Mindezt mindenféle lebukás veszélye nélkül. Senki sem állt ugyanis a hátuk mögött egész nap stopperrel, ha véletlenül beesett egy munkaügyi ellenőr, lobogtatták a szabályos szerződésüket és azt mondták, hogy ők nem reggel 8-kor, hanem 10-kor kezdtek.
Így megmaradt az adómentes nyugdíjuk, és emellett "sz*rért-h*gyért" el tudták vállalni a másik 60 nettós állást. Így is tökéletesen eltorzították a munkaerőpiaci béreket és lehetetlenné tették sok szakképzetlen, de érettségizett fiatal esélyeit.
Az az érettségizett fiatal, akinek minimálisan 75-80 nettó kellett volna ahhoz, hogy elkezdhessen függetlenedni a szüleitől meg minimálisan öngondoskodjon magáról, labdába sem rúghatott mellettük.
"Ami nagy gond lehet, ha dolgozni akarsz a nyugdíj mellett, akkor - hacsak feketén meg nem kerülöd - a nyugdíjaddal emelt összeg lesz az adóalap, ami elég nagy disznóság"
Ez 1988 óta igy van, a nyugdíj adóját viszont le lehet(ett) vonni..
Legyen a nyugdíj 700,000, a mellette megkeresett összeg 1,000,000. Kiszámolják a 700,000 adóját, az 1,700,000 adóját és a kettő különbözetét kell(ett) megfizetni.
Ami viszont lényegesen szigorodott: Ha valaki korengedménnyel ment nyugdíjba, és emellett keresne többet a minimálbérnél, akkor szüneteltetik a nyugdíjat (elvégre tud dolgozni, minek a korengedmény), de szerzi a plusz szolgálati időt az ujonnan megállapítandó nyugdíjhoz...
teljesen igazad van.az 56 ezer nettohoz annyit hogy van/volt egy vaci baratnom.53 eves.nem volt meg munkanelkuli de ugy 2 evete uj ceghez kell mennie mert a tungsram picinyke maradeka is becsodol,meg aztan a dunakeszi ceg is.amugy konnyu fizikai munka,de taposomalom es sose kap 50-65 ezernel tobb nettot.a tulora okozza a kulonbseget az 50 es 65 kozott.ez vac,ami 33 km-re van pesttol.van egy 33 negyzetmeteres panelja es mindent elvisz a rezsi,tavfutes kaja
Ami az én véleményem, hogy tényleg nem a legjobb megoldás ezen a módon büntetni a dolgozni akaró/kénytelen nyugdíjasokat, de valamit már kellett tenni. A saját állásomat nem féltem tőlük, mert többségük nem kívánkozna ebbe a taposómalomba.
DE: Most egyetemista fiam számos volt gimnáziumi osztálytársa nem tanult tovább, és sokszor egész egyszerűen semmilyen állást nem találtak, mert ahová jelentkeztek, ott 56 ezer forint nettóért akarták őket 8 órában foglalkoztatni. Amikor bátortalanul (de jogosan) megemlítették, hogy ez mégis nagyon karcsú (nem százezreket akartak volna ők, de mondjuk egy nettó 80-at elvárhattak volna kezdőként az érettségijükkel egy panzió recepcióján), akkor többnyire (nagyon sokszor) az volt a válasz, hogy lehet nem szeretni az 56 ezret, de a rokkantnyugdíjas Karcsi bácsi megcsinálja ennyiért. Csak éppen a 70 ezres rokkantnyugdíja mellett. Így már 126 ezer nettót "keresett" egy recepciós melóval. Szóval szvsz az egzisztenciájuk megalapozásán fáradozó pályakezdők aránytalanul sokat szívtak eddig amiatt (főleg a képzettséget nem igazán igénylő pozíciók esetén), hogy a rokkant/sima nyugdíjasok erősen lenyomták az árakat a munkapiac egy nagy szegmensében, mert megtehették, nekik ez így megérte.
Ismétlem: nem feltétlenül a Kormány megoldásával értek egyet, de valamit már tenni kellett ezügyben.
A tavalyihoz képest a netto jövedelmedből le fogják vonni a vállalatod által fizetett nyugdíjterheket is. Ez azt jelenti, hogy kb a 13. havi nyugdíjnak megfelelő összeget vesztetted tavalyhoz képest. Ugyanakkor az utolsó két évet is figyelembe veszik a valorizációnál - nyilván ezek lesznek a legmagasabb jövedelmek -, és gondolom közben a fizetésed is emelkedik. Összességében kb szinten leszel, hasonlóan számoltunk a feleségem esetében is.
Ami nagy gond lehet, ha dolgozni akarsz a nyugdíj mellett, akkor - hacsak feketén meg nem kerülöd - a nyugdíjaddal emelt összeg lesz az adóalap, ami elég nagy disznóság.....
Szerintem teljesen szükségtelen - és nem is lehet rá valós igény -, hogy bármelyik fiatal ki tudja számítani most, hogy mennyi lesz 30-40 év múlva a nyugdíja. Viszont abban biztos lehet, hogy a nyugdíjfizetés alapja a fizetett nyugdíjjárulék lesz, célszerű az utolsó 15 évben legalább, nem feketén dolgozni. Célszerű továbbá vállalati vagy más nyugdíjpénztárba belépni az állami mellett, ami garancia arra, hogy tisztességes nyugdíja lesz.
Köszönöm.:) Tisztában vagyok vele, hogy nem vagyok a szó szoros értelmében vett Ratkó gyerek 1959-es születésemmel, de inkább jelképesen ebbe a kategóriába soroltam magam, mert így - legalábbis számomra - érzékletesebben tudtam bemutatni mindkét oldalt.
Ami engem illet, én inkább magam kezelem a megtakarításaimat, (nem sima bankbetét) mert nem igazán vagyok elégedett a magánpénztárak eddigi hozamaival. Nincs sok bizodalmam bennük, mint ahogy az állami közösben sem, de hát azt muszáj fizetni, hát fizetem (melóhely levonja).
A téma szempontjából ugyan mellékes, de megjegyzem: ha közel jársz az ötvenhez, akkor több évvel 1956 után születtél, míg Ratkó-gyerekeknek az 1950-56 között születetteket nevezik. (google - ratkó - wikipédia). Én 52-es születéssel valóban Ratkó-gyerek vagyok, s bízva abban, hogy 60-62 éves koromig tudok dolgozni, az első adandó alkalommal beléptem a nyugdíjpénztárba. Szerencsés vagyok, hogy a munkahely az önkéntes nyugdíjpénztárat is támogatja immár 12 éve, ahol az én 1 %-omhoz még hármat hozzátesznek (ugyanígy vagyunk az egészségpénztárral is.)
A hozzánk belépőknek mindig is melegen ajánlottam az önkéntes pénztárat, mert 1 %-ot észre sem vesz, adókedvezményt kap, igaz hogy csak 10 év után veheti fel a hozamot adómentesen. (A tőkét, ha nem nyugdíjba megy, csak az adó utólagos befizetésével).
Hogy a cég hova mennyit fizet a magánnyugdíjpénztári tagok után azt nem tudom, de a saját befizetés zöme a saját számlára megy (tavaly 8% ment a saját számlára, 0,5% a "közösbe", idén is 8% a saját számlára, 1,5% a "közösbe")
nem akarok meg tobbet kapni a pofamra de en akkor is bevallom hogy 20 eves korom korul mar nyugdijas szerettem volna lenni es amellett dolgozgatni mint most.persze en az atlagnal sokkal lustabb vagyok
hat nem tom, engem felidegesit az h a szuperbruttom 75%-a az allamnak megy. akkor meg plane felmegy a pumpa amikor szembesulni kell vele hogy 16 ev munka utan masok ennyit kapnak meg a "keresetembol" mint te. netto eltart teged az allam mint a szaudiakat, tobbet kapsz a kozosbol mint amennyit bepengettel. nekem meg 75%at lenyulja. na ennyit a szaraz szamokrol. meg hogy mitol ne legyek ideges.
hat becsuld meg magad de kurvara. az adofizetok majd beszarnak a terhek alatt hogy meglegyen a nyugdijad amit olyan buszken lengetsz itt korbe, 16 ev munkaviszony utan.