Igazad van!De ha a gránitra nézel az atomjai egy picit elmozdulnak.De ott nagyobb az atomok közötti taszítás,ha kimozdítod őket,mint a gyurma esetén.Szóval a gránitnál észrevehetetlenül kicsi az elmozdulás a gyurmás esethez képest,viszont emennyiszer kisebb az elmozdulás annál nagyobb eredő erő ellen hat a munka,szóval az eredő erőnek és az elmozdulásnak a szorzata mindkét esetben ugyanaz.De csak addig van mnkavégzés,amig az elmozdulás(még ha nem is látjuk) tart,vagyis amíg az egyeensúlyi álapot be nem következik.Igaz,hogy nem kizárólag az elmozdulás számít,hanem az eredő erőnek és az elmozdulásnak a szorzata.Szóval,ugyanazt a munkát ha mérhetetlenül kicsi(de nem nulla) elmozdulással akarod végezni,akkor iszonyatosan nagy taszító erő ellen kell nagyon nagy eredő erőt kifejtened.
Elektromos berendezésben pedig a munkavégzés az ionok elmozdulásának és a rájuk ható eredő elektromágneses erő szorzata.
Szóval teljesen igazad van!
Csak a Searl generátor nem müködhet,mert abban állandó energiából akarnak munkát csinálni,de az energiának a megváltozása lehet csak munka,a meg nem változó energia nem egyenlő a munkával.
Szerintem a test által végzett munka az eredő erő szorozva az elmozdulással.Az eredő erő amikor a széken ülsz nulla,és a székre nézve is az,mivel nem gyorsultok(inerciarendszerben vagytok).Ha nincs gyorsulás akkor nincs eredő erő sem.Ha nincs eredő erő akkor nincs elmozdulás.Szóval a W=0 azt jelenti,hogy szummaF=0.
A munkavégzéshez mindig kell elmozdulás.Ha állsz ahhoz is kell munkavégzés,de Te mégis egyensúlyban vagy.Az izmaidnak ahhoz,hogy állva egyensúlyban lehes,munkát kell végeznie.Csak a gyorsulást nem a makroszkópikus méretű tested végzi,mert nem gyorsul és nincs elmozdulás,hanem a testedet az állva lét instabil egyensúlyi állapotát stabilizáló izmaid mükődését biztosító elektromos áram elektronjai gyorsulnak.Szóval az elektromos áram végez munkát,a benne levő elektronok gyorsulnak,hat rá eredő erő,és az elektronok munkája ennek az erőnek és az elmozdulásának a szorzata.Szóval a "biológiai" munka is fizikai munka,csak az elektronoknak a fizikai értelemben vett munkája,amit elektromos munka,a teljes test nem végez mechanikai munkát,ha nem gyorsul.
Ha üllsz a széken akkor nem végez a makroszkópikus tested munkát,csak az a pár darab elektronod,ami az izmaidban folyamatosan gyorsulnak,hogy az izmaid biztosítsák a testtartásod egyensúlyát.Ha folyamatosan széken üllsz akkor annyi energiát kell befektetned ami az izmaid elektromos energiaszükségletét biztosítja.De a tested ,mint makroszkópikus egész nem gyorsul.
A mágneses tér ugyanolyan,mint a csontjainkat összekötő elektromágneses erő.Sztatikus,nem végez munkát,de a gravitáció ellen folyamatosan stabilitást tud adn,nem törik szét magától a csontunk.A mágneses teret ami a levegőben függőlegeses tartja a szeget lógni,az is ugyanilyen csak kisebb nagyságú.Vagy ha egy kötelet logatnk akkor nem szakad el,mert a részeit elektromos vonzóerő tartja össze.Ha nem lenne ez az elektromos erő akkor a logó kötél részekre szakad szét.A különség csak annyi,hogy a szegre ható mágneses erő nagysága kisebb,mint a kötél részeit összetartó elektromos erő.De egyik sem végez munkát,meg sztatikus tér.A szegre úgy lehet tekinteni,mintha a mágnes egy része lenne csak a kohéziós erő nem elektromos hanem mágneses,és ezért sokkal gyengébb.
Ha egy ellenirányú erővel szemben munkát végzek és ott maradok ahol vagyok, voltam, akkor az ellenerővel azonos munkát végzek, bár nem mozdultam el semerre.
Megoldanal nekem egy egyszeru fizikafeladatot? Itt ulok a szekemen mar vagy 5 orahosszaja. A szekre lefele 800N erot fejtek ki. (ulok rajta) Mennyi munkat vegeztem ez alatt? (Fontos gyakorlati feladat, mert a napi beviheto kaloria kiszamolasahoz kellene tudnom a napi munkavegzesemet.)
Ha gondolod folytatom a számolást,de nem gondolom,hogy ez jó.Bár én hiszek abban,hogy a félvezető eszközökben ugyanazon a folyamatok zajlanak le,mint a gázkisülési csövekben.Csak a félvezető eszközökben a szabad töltéshordozók számára a szabályos rács ugyanannyira akadálytalan közeg,és ezért láthatatlan,mint a gázkisülési csőben a gázionok és szabad elektronok számára a vákuum.
Ennyire nem tudom.Ha gondolod megprobálhatnám a magam módján kiszámolni,de lehet,hogy ez nem így van.Lehet a Saha-féle ionizációs egyenletet sem lehet félvezetőre felhasználni.De azért érdekesek ezek a dolgok.Driftsebességes dolgokat még ki tudok számolni,de nem akarok rosszat leírni.Igazából nem értek hozzá,de azért szeretek tippelgetni.Mert az a véleményem,hogy a találgatások is nagyon érdekesek.
dW/dt=qEv (Nincs mágneses munkavégzés,mindig a teljes elektromágneses munka csak az elektromos erő mnkája!Ebből is látszik,hogy a mágneses térrel nem lehet munkát végezni,ha nem változik és nem kellt elektromos erőteret!Ennyit a Searl generátorról!)
2.Nyitó vagy záróírányú áramot kapcsolsz a diódára?
3.Mekkora a rákapcsolt feszültség nagysága?
Amit máris ki tudtam számolni,hogy a szigetelő átmenetben a térerősség:E=U/l,ahol l=2 nm.A Saha-féle ionizációs egyenletet használnám(a félvezetőkre átírt) a töltéshordozók koncentrációjának változásának kiszámítására.
neni/na=1/Vaexp(-qU/kT),ahol U>0.Ebben a formában a gázkisülési cső töltésviszonyaira vonatkozik az egyensúly beállta után.Itt ne az elektorn koncentrációja,ni a visszamaradt pozitív ion koncentrációja,na pedig az ionizáción át nem esett atom koncentrációja.Va az egy semleges atomra eső hőmérséklet,q az ionizációs mértékét kifejező töltés,U a gázkisülési csőre kapcsolt feszültség,T pedig a csőben levő hőmérséklet.Va=N/V.A félvezető esetén na lesz a kezdeti elektronkoncentáció,neni az egyensúly beálta utáni elektronkoncentráció(ne*) négyzete lesz.(a lyukak koncentrációja egyenlő a szabad elektronok koncentrációjával).
ne*2/ne=1/Veexp(-qU/kT)=neexp(-qU/kT) U>0
ne*2=ne2exp(-qU/kT)
ne*=+ vagy -negyökalatt(exp(-qU/kT)).Mivel ne* csak pozitív lehet,ezért a pozitív előjelű megoldást kell választanunk.
ne*=negyökalatt(exp(-qU/kT).U>0
Ez a záróirányra vonatkozik.Az exponenciális kitevőben az energia negatív,a gázkisüléshez való ionszétválás a diódabeli záróíránynak felel meg.A nyitóírányú eset a gázkisülési csőben nem fordul elő,csak ritkán mint rekombináció.De ettől lehetne,és ekkor az ionizációs egyenlet:
ne*=negyökalatt(exp(qU/kT)).Ekkor U<0 jelzi,hogy ellentétes lett a feszültség.
A teljes elektronkoncentráció:(ne*)teljes=ne*(gyökalatt(exp(qU/kT))+agyökalatt(exp(-qU/kT))).Ahol "a" a kisebbségi töltéshordozók koncentárciójának és a többségi töltéshordozók koncentrációjának a hányadosa.
Szóval amit megadtál az a ne.Amire még szükségem van az az U feszültség,és a dióda T hőmérséklete.q az az elektron elemi töltése lenne.És ne*=nly*.É még kitudom Neked számolni az U ismeretében a szigetelő határrétegben a térerősséget:E=U/l.
No, ez a topic is úgy elment, szegény topicnyitó már hozzá se mer szólni! Csak még azt nem tudjuk, mitől (nem) működik a Searl generátor. Bár csak rá kell nézni! :-(
Nemcsak matematikai...Olvastam a tunneldiódáról,hogy mi köze van az alagúteffektusshoz.
Benéztél az Örvények topicba?Ott sokat foglalkoztam az alagúteffektus makroszkópikus megnyilvánulásával.Ha egy részecskesugarat elektromos téren vezettünk át és eltérül.Az energiája a téren való áthaladás előtt W0 volt,a téren való áthaladás után pedig W=W0-gyökalatt(A2+mü2E2),ahol A az energiaoperátor átlós eleme,az amplitúdóátugrással arányos energia,mü a részecske elektromos dipólus momentuma,E pedig az elektromos térerősség.
Az erő az Fx=-dW/dx.Klasszikus mechanika az a közelítés,csak az első két tagot vesszük figyelembe a sorfejtésből:
W=W0-A-mü2A2/2A,ebből,F=mü2/2A dE2/dx
A sorfejtés többi tagja a klasszikus mechanikában elő nem forduló kvantumerők.Ha a sorfejtés harmadik tagját is megtartjuk akkor egy kvantumerő beugrik:
W=W0-A-mü2A2/2A-kd2(E2)/dx2.
F=mü2/2A (dE2/dx+d2(E2)/dx2).=F+Fkv.
A makroszkópikus méretekben a kvantumerők elhanyagolhatóan kis méretüek.De atomi méretekben a klasszikus erővel összemérhető nagyságúak,vagyis nem lehet elhanyagolni.És egy potenciálgáton való átjutáshoz a klasszkikus erőből kell kiszámolni a részecske potenciálját.De az atomi részecskék eltérülésébe a kvantumerők is jelentősen hozzájárulnak.Ha le tudnánk választani a csak a klasszikus erőt és azt integrálnánk hely szerint akkor egy nagyob energiát kapnánk,ami a nagyobb,mint a potenciálfal magassága,szóval a részecske átjuthat rajta.De makroszkópikus méretekben elhanygolhatóan(mérhetetlenül) kicsi a kvantumerő,ezért a mérhető klasszikus erőhőz tartozó potenciál biztosan a teljes energiára jellemző.Nem csak azért mert gyengék a terek változása,a makroszkópikus mérettartományokban,hanem azért is mert a sorfejtés első nem klasszikus tagja,távolság szerinti harmadik deriválttal kezdődik,nincsen távolság szerinti második derivált.A hidrodinamikában is az erő nem egyenlő e pontmechanikai erővel,csak ott az összes kvantummechanikai erők eredője a konvektív gyorsuláshoz tartozó nemlinearitást adó erővel egyenlő.
A mikroelektronikai félvezető termék elemeinek, amelyek közül legalább egy aktív elem...
Üsse kő! :o)
Ha van olyan mázlija, hogy talál vevőt erre az eszközre, akkor tényleg tervezze is meg. Gyártásban még tudomásom szerint ilyen eszköz nincs, izgalmas lehetne az optikai tulajdonságait vizsgálni.
(Poliszilíciummal már készült tranzisztor, az alagút effektust az emitternél használták ki. Készült ilyen fototranzisztor Magyarországon is '85-ben, de sajnos nem lett világsiker. A 30 000 -es béta azért imponáló volt, de sajnos a kollektor-emitter letörési feszültséget nem sikerült 8 V fölé emelni, éppen a nagy béta miatt.)
A villamoskaron belül indítottak egy műszaki fizika nevű kiscsoportos emelt szintű matematika, fizika képzést. A fő csapásirány a kvantumfizika és ezen belül a szilárdtestfizika volt.
Persze hogy volt, csak egyáltalán nem mindegy, az és olyan felépítésben van-e benne, amit és ahogy követelnek a vizsgán. Papoulis hiányában a Gihman-Szkorohod könyvből próbáltunk tanulni.
Örülök, hogy ismét köztünk és megtiszteled szerénységemet a figyelmeddel.
Ahha. Tervezze meg....
Megtervezni nem kell, elég, ha a töltéshordozók koncentrációjára ad egy jó közelítést, némi számítással alátámasztva.
A feladatnak az egyetlen pikantériája, hogy a töltéshordozók gyakorlatilag csak rekombinációval képesek "eliminálódni", mert egyéb kijárat nincs nyitóirányban előfeszítve.