Keresés

Részletes keresés

Csimpolya Creative Commons License 2011.01.09 0 0 581

Bocsánat, közben rájöttem, hogy a cseheket (főleg Hrabalt) már megbeszéltük,úgyhogy kedvenc Joe hősöm pont aktuális lett volna. Utána jöttek volna a lengyelek, élükön Lem egyik regényével, a Visszatéréssel. Akár ne is mondjam, ez is az én indítványom volt.

Csimpolya Creative Commons License 2011.01.09 0 0 580

Alighanem most jöttek volna a kelet-európai országok szerzői, aztán nagyon nagy slukk levegő, és következhettek volna az angol nyelvűek. Szomorú vagyok, mert így nem tárgyalhattuk a kedvenc hősömet, Limonádé Joet. Néhányszor megemlítették, hogy folyton komoly-komor regényeket tárgyalunk, ez üdítő kivétel lett volna. 

Előzmény: h8 (579)
h8 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 579

Mik a tervek, melyik nemzet regényei?

Előzmény: Csimpolya (578)
Csimpolya Creative Commons License 2011.01.08 0 0 578

Az Olvasómozgalom éppen bizonytalan ideig szüneten van. Az olvasás viszont egyáltalán nem! Sajnálom, hogy most nem csatlakozhatsz hozzánk, de remélem, még sor kerül rá.

Előzmény: freyya (577)
freyya Creative Commons License 2011.01.08 0 0 577

Létezik még egyáltalán ez az Olvasómozgalom? Rekerestem google-ban is, de mintha nyáron befuccsolt volna az egész. Pedig most akartam csatlakozni. :(

cfddfc Creative Commons License 2011.01.04 0 0 576

MI A CÍME?

Kb. 10 éve jelent meg, és akkor elolvastam, de sajnos nem jegyeztem meg a címét.

Ez egy valszeg modern lengyel tudatfolyam regény - kb. egy nap leírása, amely a békeidőkbeli Krakkóban játszódik, szereplői lengyel zsidók. Van vki, aki olvasta, és tudja mi a címe?

Csimpolya Creative Commons License 2010.06.14 0 0 575
Olvasom a Harlekin millióit, és kénytelen vagyok elismerni, hogy a szociális otthon leírása szinte kínosan pontos. Az 1968-69 évben voltam látogatóban az egyik magyarországiban, és el kell ismernem, hogy Hrabal leírása az ottani hangulatról, nagyon is találó. Eddig se volt kedvem odakerülni, de ezután...
Csimpolya Creative Commons License 2010.06.14 0 0 574
Kaptam tőle egy mailt, érdekel is a dolog, megpróbálok utánanézni.
Előzmény: venuto (573)
venuto Creative Commons License 2010.06.14 0 0 573
Mint sci-fisnek is mondom :
Magyar-magyar magyarázó . Megjelent Sebeô Talántól az Országos Széchenyi Könyvtár Magyar Elektronikus Könyvtár részében ( www.mek.oszk.hu ) . Elképesztô szavakat , kifejezéseket gyûjtött össze , s nagyon érdemes elolvasni , mert benne a szolgai gyûjtéstôl , ahogy nagy emberek szavait ( és népi szavakat , kifejezéseket is ) menti ki az enyészettôl , illetve megtalálhatók benne a legdöbbenetesebb egyedi szógyártmányok és lényegretörô kifejezések .
Előzmény: Csimpolya (572)
Csimpolya Creative Commons License 2010.05.08 0 0 572
Be kell vallanom, a film után valami jobbra/másra számítottam! Lehet, hogy a hiteles kosztümök, helyszínek, illetve a kitűnő színészek adtak hozzá egy nagy-nagy pluszt?!
Előzmény: Törölt nick (571)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.07 0 0 571
Holnap Hrabal: Sörgyári capriccio.

Civil Rádió délután 1-től.

FM98.00
www.civilradio.hu
kilincsfalva Creative Commons License 2010.04.10 0 0 570

Hrabaltól ajánlom: Sörgyári capriccio
Díszgyász
Harlekin milliói

(Talán nem mindenki tudja, hogy ez a három könyv életrajzi trilógia)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.10 0 0 569
"A homo moralis a mai kor divatos nagysága el akarja osztani a földi javakat, ki akarja elégíteni az összes mohó igényeket, de nem sikerül neki, szigorú törvényeket hoz, háborúkat indít, gyilkoltat és akasztat az erkölcs nevében, hol azt parancsolja, hogy adjuk oda kabátunkat az erkölcs nevében, hol pedig azt, hogy húzzuk le mások kabátját szintén az erkölcs nevében. Állandóan rendelkezik, önsanyargatást, munkát, fáradtságot követel tőlünk. Állandóan boldogságot ígér nekünk, de mindig csak egy távoli időpontban, sohasem a jelenben. Vele szemben nem a homo immoralis áll, nem az erkölcstelen ember, mert nincs módunk eldönteni, hogy a létharcban ki az erkölcsös és ki az erkölcstelen, hanem a homo esteticus, aki a tiszta boldogságot már megtalálta a szemléletben, az a legmagasabb rangú ember, aki a lélekben birtokolja a világot, akinek nincs szüksége közvetítőkre, aki magában is teljes egész, akinek erkölcse a szépség."
Csimpolya Creative Commons License 2010.04.05 0 0 568
Pl. én is így kerültem be. A válaszom tehát igen!
Előzmény: h8 (567)
h8 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 567
Csak így az "utcáról", a Internetről be lehet kerülni a médiába? :)
Előzmény: Csimpolya (566)
Csimpolya Creative Commons License 2010.04.04 0 0 566
Igen, igen, igen! Mi lenne, ha személyesen is kifejtenéd a mondanivalódat?!
Előzmény: h8 (564)
Csimpolya Creative Commons License 2010.04.04 0 0 565
Nagyszerű! Igazán nem kell messze mennem érte, ha már nem találom a saját könyvespolcomon!
Előzmény: Törölt nick (561)
h8 Creative Commons License 2010.04.04 0 0 564
Limonádé Joe !!! :) Remekmű.
Előzmény: Törölt nick (562)
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 563
A Limonádé Joe a FSZEK-ben:

5. X. Szent László tér 7-14. Kölcsönözhető
6. XVI. Veres P. u. 53. GYERMEKRE Kölcsönözhető
8. XV. Eötvös u. 8. REGÉNY Kölcsönözhető
10. XVIII. Csontváry u. 32. B 87 Kölcsönözhető
11. XVIII. Csontváry u. 32. B 87 Kölcsönözhető
12. IX. Mester u. 53-55. B 87 Kölcsönözhető
14. XVIII. Thököly 5. Gyerek KALAND kaland Kölcsönözhető
17. XXI. Szt. István út 230. GYERMEKRE B 87 Kölcsönözhető
18. XXI. II. Rákóczi F. 106. KALAND B 87 Kölcsönözhető
19. XXI. Vénusz u. 2. Kölcsönözhető
21. XXI. Vénusz u. 2. Kölcsönözhető
28. XII. Ugocsa u. 10. KALAND B 87 Kölcsönözhető
29. XII. Ugocsa u. 10. KALAND B 87 Kölcsönözhető
32. III. Bajáki E. u. GYERMEKRE B 87 Kölcsönözhető
33. III. San Marcó utca 81. GYERMEKRE B 87 Kölcsönözhető
36. XIII. Dagály u. 9. Fehér terem Kölcsönözhető
38. Megszűnt könyvtár Törlése folyamatb
40. VI. Liszt Ferenc tér 6. KALAND Kölcsönözhető
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 562
A csehekkel egyelőre itt tartunk:

Jiří Brdečka Limonádé Joe,
Bohumil Hrabal Foghíjak,
Milan Kundera A lét elviselhetetlen könnyűsége.
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 561
Grün, Max von der Kísértetek : Regény / 1983:

1. XXI. II. Rákóczi F. 106. G 69 Kölcsönözhető 0
2. KK Raktár6 8-135931 Kölcsönözhető 0
3. KK Raktár6 8-135931 Kölcsönözhető 0
4. KK Raktár6 8-135931 Kölcsönözhető 0
7. XIX. Űllői út 255. REGÉNY Kölcsönözhető 0
8. XXI. Szt. István út 230. Kölcsönözhető 0
9. XXIII. Grassalkovich 128. Kölcsönözhető 0
12. I. Krisztina krt. 87-89. Kölcsönözhető 0
14. XI. Etele út 55. RAKTÁR Kölcsönözhető 0
19. XXII. Kossuth u. 30. G 69 Kölcsönözhető 0
20. III. Füst Milán utca 26. G 69 Kölcsönözhető 0
21. XIV. Bosnyák út 1/a. Kölcsönözhető 0
22. XIII. Dagály u. 9. Fehér terem Kölcsönözhető 0
27. VI. Andrássy út 52. Kölcsönözhető 0
32. X. Szent László tér 7-14. Kölcsönözhető 0
33. X. Szent László tér 7-14. Kölcsönözhető 0
35. VIII. Kálvária tér 12. Kölcsönözhető 0
37. XV. Eötvös u. 8. Kölcsönözhető 0
Törölt nick Creative Commons License 2010.04.04 0 0 560
Ahogy megbeszéltük, a követlező könyv Max von der Grün Kísértetek, utána a német.korszak lezásásaként a Bádogdob, majd a csehek.

Csimpolya Creative Commons License 2010.03.31 0 0 559
Csak most kezd feltűnni, hogy a Hal  luciferi vonásokat mutat. Mármint a Madách-féle Luciferét, bár nem túl vlószínű, hogy Böll ismerné ezt a drámát.
Csimpolya Creative Commons License 2010.03.22 0 0 558
Némely megállapításával tükéletesen egyetértek! Viszont mégsem olvashatjuk fel a teljes utószót, úgyhogy inkább kszúrok két, számomra érdekes, viszont nem túl hosszú részt.
Előzmény: Törölt nick (557)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.22 0 0 557
Addig fogunk beszélgetni róla, amíg össze nem áll.:))

Addig is egy kis segítség:

A HAL

A politikai közszerepléséről is közismert Grass a hetvenes évek elején írta meg A Hal című regényt, ami - az Utószót író Almási Miklós szavait idézve - "minden idők legnagyobb könyvsikere lett, már az első évben hatszázezer példány fogyott el belőle".

Szokatlan szerkesztésű művel találkozik az olvasó. Hagyományos értelemben nincs a könyvben időrendben haladó, folyamatos elbeszélés. Inkább különböző epizódok mozaikszerű összekapcsolásának tekinthető, amelyeket összefűz a címben megjelölt Hal állandó jelenléte. A regénynek nincs hagyományos értelemben vett főszereplője sem. A regény elbeszélője, a képzeletbeli író feleségének, Ilsebillnek a terhessége alatt meséli el a történteket, s a kilenc fejezetre osztott mű végén megszülető gyermek egyben a megírás folyamatának szimbolikus megfelelője is. A címszereplő Hal a Grimm-meséből ismert történet tanúsága szerint szabadon bocsátása zálogaként három kívánság teljesítését ígéri, de végül az asszony telhetetlensége magával hozza a szerencse elpártolását. Grass a közismert meséből kölcsönzi a Hal alakját, de kissé átformálja a történetet. A hajdani matriarchátus korában az ő segedelmével szabadulnak fel a férfiak a női kötöttségektől, s kezdetét veszi az apajogú társadalom korszaka. Az elbeszélő írja: "úgy beszélek én is a Halról, mintha csak az az egy létezne, az a mindentudó, aki bármikori előidézéseim során ellátott tanáccsal, oktatott, indoktrinált, férfiúságra nevelt, és kategorikusan eligazított annak dolgában, hogy mi módon kell az asszonynépet engedelmes ágymelegnek megtartani, és hogyan idomítani egyaránt vidám kedélyűvé és szótlanul béketűrővé."

Az elbeszélő a történet folyamán kilenc asszony, kilenc szakácsnő sorsát idézi fel - a matriarchátus ősanyjától napjainkig, s ezáltal az emberi történelem több ezer évét járja be. Ennek a több ezer évnek a résztvevője a Hal is, s - elbeszélése szerint - maga a fiktív író is, hisz valamennyi nőalakhoz személyes viszony fűzte. Fölmerül tehát, kicsoda is ez a Hal? Ismét az elbeszélőt idézzük: "hal képét is magára öltheti a Gonosz? A megszemélyesített kapitalizmussal állnak-e szemközt? Vagy ami még ellentmondásosabb: netalán a hegeli Világszellem szólal meg újabban ezen a módon." A Hal - annyi bizonyos - a történelem irányító szelleme. Kezdetben a férfiak felszabadulását támogatta, a történelem során azonban a másik nem harcát is segítette. A Hal célja: ne kerüljön a másik fölébe egyik nem se.

A regény - eddig is látható - több meseszálon folyik. A terhesség kilenc hónapja adja az elbeszélés idejét, ebbe ékelődik az író történelmi "utazása", a kilenc szakácsnő alakjának megrajzolása. A harmadik meseszálon pedig a Hal bírósági tárgyalása folyik. A nők a jelenben ismét kifogják a Halat, de most nem engedik szabadon, hanem bíróság elé állítják - mert a férfiak "történelemcsinálását" támogatta. A Hal elbeszélései is külön történetet képeznek az elbeszélésben, s ezáltal még jobban megtöredezik a regény cselekményszála. A történet végén megmarad a kérdés: kinek a pártját fogja ezentúl a Hal? Az utószót író Almási Miklós szerint mindkét nemnek a saját lényege kiteljesítését kell célba vennie, nem szabad a másik felségterületére" tévednie. Ilyen értelemben a nőemancipáció harsány hívei ellen szólna a végkicsengés. De nem ez a regény fő mondandója, lényeges üzenete. Vagy nemcsak ez. Grass az emberiség fejlődéséről, a haladásról is képet fest, valójában ezt a célt szolgálja a "történelmi kalandozás" a múltban. Rengeteg apró történet, epizód tarkítja az elbeszélést, s ezeken vall - hol humorosan, hol ironikusan - Grass az emberiség kacskaringós útjáról. Játék és valóság, mese és valódi történelem mindaz, ami a páratlan csillogású regényben kitárulkozik.

Grass könyve fontos üzenetet hordoz, a versbetétekkel tarkított rengeteg nyelvi leleményt hordozó szöveg már önmagában is élvezetet nyújt. A modern regénytechnikától nem idegenkedő olvasóknak nagy öröme lesz benne.
Előzmény: Csimpolya (556)
Csimpolya Creative Commons License 2010.03.22 0 0 556

Ebben egyetértünk, én sem sok mindenre emlékszem belőle. Viszont bepótolhatjuk a múltkori mulasztásunkat, és legalább felvázolhatnánk a könyv alapötletét. Legalábbis megpróbálhatjuk!

Annyira jutottam, hogy egyes szatirikus részek már tetszenek is, de az egész valahogy nem áll össze!

Előzmény: Törölt nick (555)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.22 0 0 555
Arra gondoltam, hogy alkalmazhatnánk a Por-nál mér kipróbált technikát.
Kiválasztanánk két-két kedvenc, vagy leginkább meghökkentő részletet, és felolvasnánk.
Az az igazság, hogy elolvastam újabb két hónapot, de félek, hogy igen kevés konkrétumra emlékszem.
Előzmény: Csimpolya (554)
Csimpolya Creative Commons License 2010.03.19 0 0 554

Az ő tökéletesen elfogulatlan véleményében pedig meg lehet bízni!

Egyébként, ha nem felejtem el, a következő adásra elviszem a márciusi Galaktikát. Ne aggódj, nem akarok felolvasni belőle, neked sem kell ezt tenned, viszont van benne egy kép, ami talán adalék lehet Auához. 

Előzmény: Törölt nick (553)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.19 0 0 553
Anyám is azt mondta, hogy jól szórakozott.:)
Előzmény: kilincsfalva (551)
Csimpolya Creative Commons License 2010.03.17 0 0 552
Köszönöm szépen! Ha tetszik, akár be is telefonálhatsz, de ha ide írsz, az sem rossz megoldás.
Előzmény: kilincsfalva (551)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!