Keresés

Részletes keresés

atom87 Creative Commons License 2009.06.03 0 0 825
Üdv!

Voltam ma érdeklődni a tanárnál a kéményes feladat ügyében.

Az átmérő tényleg nem számít, mivel egyenlő lent is és fent is, a huzattal nem kell tehát foglalkozni.

Viszont mondta, hogy a sűrűség nem állandó, lent is és fent is más más a sűrűség.

Ő is ezt a ro1*v1=ro2*v2 képletet említette, hogy ezt is kell használni a bernoulli egyenletben behelyettesítve. De nem tudom hogyan is kellene behelyettesíteni.

Kérnék egy kis segítséget ismét ebben a témában.

atom
Előzmény: Aurora11 (824)
Aurora11 Creative Commons License 2009.06.03 0 0 824

Szia!

 

Szerintem a kémény átmérője egy megzavaró fölösleges adat.Sok példát ezzel akarnak elbonyolítani,emlékszem ilyen példákra.Akkor lenne fontos a kémény átmérője,ha ez eltérő lenne a tetején és az alján,és ekkor állandó sűrűrségnél v1A1=v2A2 kontinuitási törvénnyel kéne számolni,ahol körkeresztmetszetű kéménynél A1=r12pi az alsó keresztmetszete,és A2=r22pi a felső keresztmetszete.De ebben a példában nem szerepelt a kémyén keresztmetszetének a változása,így szerintem a kontinuitási törvénnyel nem kell számolni.

Előzmény: Törölt nick (818)
Aurora11 Creative Commons License 2009.06.03 0 0 823

Szia!

 

Igen,de a róv2/2 torlónyomás is sokkal kisebb,mint a p0 légköri nyomás.A p0 erejét egy űrhajós érzi meg,aki az űrben szkafander nélkül menne ki,és olyan változáson esnének át,mint a mélytengeri halak,amikor a horgászok felhozzák a felszínre,mert a testük belsejében levő p0 nyomás és a külső légnyomás(vagy űrnyomás) nyomás között óriási a különbség.De normál körülmények között a légnyomások kopmenzálják egymást,és a torlónyomások számértéke is sokkal kisebb,mint a p0 légnyomás lenne.Így nem tudom,hogy mennyire megalapozott a rógh ponteniális energiából származó sebességcsökkenésnek az elhanyagolása,ami a p0-hoz képest lehet hogy pici,de a róv2/2-hőz képest már nem feltétlenül.(pont ilyen probléma a dD/dt elhanyagolhatóságának a kérdése az elektrodinamikában)

A sűrűséget állandónak vettem,mert nem volt megadva,hogy milyen állapotegyenlet érvényes a folyamatra.

Előzmény: egy mutáns (814)
atom87 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 822
v=áll, T=áll, ro=áll

Nem professzionális számítást kell végezni, nem a valós "működést" kell venni, csak a sebesség a kérdés.
Az átmérő szerintem meg nem kell, de ez kiderül holnap :) /tartály oldalán lévő lyuk keresztmetszete sem számít kiáramlás sebességének tekintetében, csupán a vízoszlop magassága[aztán lehet számít, mi nem foglalkoztunk vele]/
Előzmény: Törölt nick (820)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 821

22. - 24. diák.

1m

Előzmény: Törölt nick (820)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 819

Amiből látszik, hogy v = áll a kéményen belül. Ez volt a kérdés és a válaszom.

1m

Előzmény: Törölt nick (818)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 817

A statikus huzat kicsit más, ott a kémény alján mérjük a nyomás eltérését a környezetitől (azonos magasságban), lezárt kéményajtóval (azaz nincs áramlás), de meleg füstgázzal.

1m

Előzmény: Törölt nick (816)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 815

Ld. 814, a Bernoulli egyenlet, amit használsz, csak ro = áll esetben igaz, ekkor azonban v1=v2, és a képletből csak a nyomás hajszálnyi változása számítható ki.

1m 

Előzmény: Aurora11 (813)
egy mutáns Creative Commons License 2009.06.02 0 0 814

A gázok kontinuitása így néz ki stacionárius esetben:

ro1v1A1=ro2v2A2

ahol az 1 a kémény alját, a 2 a kémény tetjét jelenti.

A stacionárius azt jelenti, hogy a tömeg nem válétozik a kéményen belül az idő függvényében. 

A a kémény keresztmetszete, v a keresztmetszetre merőleges sebesség (erről van szó a példában).

Ha a kémény keresztmetszete nem változik,  

ro1v1=ro2v2

A kérdés a ro változása.

ro=p/RT, azaz csak a nyomástól és a hőmérséklettől függ.

Tételezzük fel, hogy a kéményen belül nincs hőközlés.

Ekkor

(p/ro)k=áll.,

ahol k a fajhőviszony.

Kérdés tehát a nyomás változása a kéményen belül.

Itt elágazik a példa, aszerint, hogy változik-e a nyomás a kéményen belül, vagy sem.

Persze változik, a mozgásegyenlet szerint. 

A kérdés, hogy ezt figyemelbe kell-e venni a sűrűség kiszámításához.

Kiderül, hogy nem.

Azaz a sebesség lenn ugyananni, mint fenn.

 

Ismerek egy képletet, ami gázok kontinuitására igaz(állítólag): (v^2*ro/2)+p+ro*g*h=állandó

Ez a képlet (Bernoulli egyenlet: mozgásegyenlet, nem kontinuitás) csak állandó ro sűrűség esetén igaz.

Ha tehát ez igaz, akkor ro1=ro2 lehet csak, és v1=v2.

 

Ekkor egyenletedből ez jön ki:

p1-p2=rogh=0,04*10*3,6=1,44 Pa.

p2=100 000 Pa, p1= 100 001,44 Pa.

Ezért mondom, hogy a sűrűség szempontjából a nyomás változása elhagyható, a sűrűség állandó.

Ha valaki annyira tudományos és precíz, hogy ezt nem akarja elhagyni, akkor azonban a

(v^2*ro/2)+p+ro*g*h=állandó

képlet nem használható, hanem helyette egy sokkal bonyulultabb képlet kell, de abból is (a számszerű értékekre) főnemesi hajszálon belül ugyanaz jön ki, mint az előbb.

 

Ezért a példa helyes megoldása: v1=v2.

1m

Előzmény: atom87 (812)
Aurora11 Creative Commons License 2009.05.31 0 0 813

Szia!

 

Egészen általánosan a gáztörvény:

pV=nRT,mivel n=m/M,ezért p/ró=RT/M.

Ha a gáz T hőmérséklete nem változik a kéményen való áthaladás közben,akkor

p/ró=állandó

p1/ró1=p2/ró2,ebből ró2=p2/p1 1

a kémény tetején és az alján a nyomás egyaránt a p0 légnyomás:p1=p2,

ebből ró1=ró2

a Bernoulli egyenlet:

róv12/2=róv22/2+rógh

 

v12=v22+2gh

v1=gyökalatt(v22+2gh)

v1=10,6283m/s

 

Előzmény: atom87 (812)
atom87 Creative Commons License 2009.05.31 0 0 812
Még egy kérdésem lenne, mégpedig a gázok kontinuitásával kapcsolatban.

Ha adott egy feladat, amiben ismert a kémény átmérője (szerintem ez nem szükséges adat) d=25cm, a kémény magassága: h=3,6m valamint, hogy a kémény tetején 6,4m/s sebességgel áramlik ki a 0,04 kg/m^3 sűrűségű füstgáz. Kérdés a füst sebessége a kémény alján.

Ismerek egy képletet, ami gázok kontinuitására igaz(állítólag): (v^2*ro/2)+p+ro*g*h=állandó

Ezt én felírtam a kémény alsó és felső részére is:
(v1^2*ro/2)+p+ro*g*h=(v2^2*ro/2)+p+ro*g*h

A nyomás gondolom kiesik, mivel külön érték nincs megadva, nem is említi a feladat, így szerintem csak a légköri nyomás hat rá, amit egyenlőnek tekintek lent is és fent is.

így marad:
(v1^2*ro/2)+ro*g*h=(v2^2*ro/2)+ro*g*h

ebből a bal oldali rész ro*g*h tagja kiesik, mivel h=0 a kémény alján.
==>(v1^2*ro/2)=(v2^2*ro/2)+ro*g*h

A maradt képlettel helyesen kiszámolható a kémény alján a sebesség??
Előzmény: atom87 (811)
atom87 Creative Commons License 2009.05.31 0 0 811
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, így már világosak az ilyen típusú példák!
Aurora11 Creative Commons License 2009.05.28 0 0 810

Helyesbítek:

T=pV/nRu=PV/mR

Előzmény: Aurora11 (809)
Aurora11 Creative Commons License 2009.05.28 0 0 809

 

Szia!

 

Én is ugyanazt tudom mondani,mint Egy Mutáns.

T=pV/nR

 

Kezdetben gondolom T1=40 Cfok=(40+273)K=313K

p1=1 atm

V2=60dm3

m=50gramm a tömeg,míg m az anyagmennyiség n=m/M,M=32 gramm/mol(mert oxigéngáz)

m=50 gramm/32 gramm/mol=50/32 mol=25/16 mol

p2=2,5 atm

A folyamat közben nem változika gáz tömege:

mR/M=p1V1/T1=p2V2/T2

A gázállandó R=8,314 J/mol K

Az R=287 J/kg K ,valójában R/M,de ha ezt beszorzod m-el,akkor nR-et kapod meg.Bár ez nekem 259,8125 J/K kg-ra jött ki.

V1=T1nR/p1

T2=p2V2/nR

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: atom87 (807)
egy mutáns Creative Commons License 2009.05.27 0 0 808

Valóban, az R a (specifikus) gázállandó szokott lenni, ami valóban R=Ru/M, ahol M a móltömeg g/mól, Ru az egyetemes/univerzális gázállandó = 8,314 J/mól,K

Zavaró, hogy a példában a levegő gázállandója szerepel, megadva pedig oxigén van. Ugyanis a levegő móltömege Ml=kb 28,9 g/mól, amiből

Rl=Ru/Ml=8,314 J/mól,K / 28,9 g/mól = 0,287 J/g,K = 287 J/kg,K

Ezzel szemben az oxigén (O2) móltömege Mo2 = 32 g/mól (mert kétatomos gáz), azaz

Ro2=Ru/Mo2=8,314 J/mól,K / 32 g/mól = 0,26 J/g,K = 260 J/kg/K.

Tehát oxigén szerepel, de levegőre van az adat. Ez zavarhatott meg Téged.

 

A példánál abból kell kiindulni, hogy az oxigén/levegő ideális gáz, azaz igaz rá az ideálsi gáztörvénynek nevezett képlet:

pV=mRT

ahol adott:

p = 2,5 atm a nyomása

V = 60 dm3 a térfogata

m = 50 g a tömege

R = ... J/kg,K a gázállandója

T pedig az "olyan hőmérsékletre", ismeretlen

 

Ebből az "olyan hőmérséklet" kiszámolható:

T=pV/mR, vigyázz a mértékegységekre!!, pl.T K-ben jön ki.

 

Namost a térfogatot kérdezi T=40 °C hőmérsékleten.

Mekkora nyomáson? Ha ugyanúgy 2,5 atm-n, akkor a térfogat állandó nyomáson a hőmérséklettel arányos (K-ben)

 

Ha más nyomáson kérdezi, akkor adja meg, hogy mekkorán, és akkor marad az eredeti gáztörvény.

 

Rendben?

1m

Előzmény: atom87 (807)
atom87 Creative Commons License 2009.05.27 0 0 807
Üdv segítséget szeretnék kérni egy feladat megoldásában.

A feladat szövege így szól:

Határozza meg mekkora volt annak az 50 g oxigénnek a térfogata, amelyet 2,5 atmoszféra nyomáson 40°C-ról olyan hőmérsékletre melegítünk, hogy térfogata 60 dm3 lesz? (R=287 J/kg K)

ro=m/v képlettel kiszámoltam a sűrűséget, de innen nem tudok semerre sem elindulni. Az R paramétert sem tudom hogy, mi(fajhőnek néz ki, de azt c-vel szokta jelölni a tanárunk)? Esetleg talán specifikus gázállandó??(R univ/M)??

Hálás lennék egy kis segítségért.
Aurora11 Creative Commons License 2009.04.26 0 0 806

http://lecso.elte.hu/Kornyresz7.pdf

 

A 9.3-as fejezet a szolitonokról és a KdV egyenletről szól.Ajánlom Neked,nagyon érdekes!:)

Előzmény: Törölt nick (804)
Aurora11 Creative Commons License 2009.04.26 0 0 805

Szia Gyógymód!

 

TV-ben azt láttam,hogy az őzönvízet minden bizonnyal az Antarktiszba csapódó óriási meteorit okozta,ami azáltal hogy felolvasztotta a kontinens egy részének jégpáncálját,azzal olyan nagyon megemlte az óceánok vízszintjét,hogy általános őzönvízeket okozott.

Bár ekkor valószínűleg Afrikából és Amerikából is lettek volna őzönvíz mítószok.De csak a bibliai és summer,és görög őzönvízről hallottam(Midasz király).Elképzelhetőnek tartom,hogy egy hatalmas tenger alatti földrengés okoztí cunami hajtott végre a Mediterrániumban.Az Égei tenger szigetvilága amúgy is eléggé vulkanikus.Azért is valószínű,mert a Krétai kúlturát is egy hatalmas vulkákitörés pusztította el,valószínűleg az akkor keletkező cunami miatt.Vagy gondoljuk el,mire volt képes a Krakataui vulkánkitörés cunamija.

Előzmény: Törölt nick (804)
Törölt nick Creative Commons License 2009.04.26 0 0 804
Előzmény: Aurora11 (803)
Aurora11 Creative Commons License 2009.04.11 0 0 803

Minden Kedves fórumozónak kellemes Húsvéti ünnepeket kívánok!

Auróra

Aurora11 Creative Commons License 2009.02.12 0 0 802

Kedves ismerőseim!

Találtam három kismacskát.Szép feketék,kb. 2-3 hónaposak lehetnek és SZOBATISZTÁK!Nagyon egészségesnek látszanak,vidámak,játékosak.Azt hiszem szukák!Sajnos egyik menhely sem fogadja be őket.Nálunk nem maradhatnak,ezért kérem segítségeteket!
Aki tud olyat,aki szívesen örökbe fogadná,az kérem írjon en vagy hívjon fel BÁRMIKOR!

Telefonszám: 30/5517232.(Jóföldiné)

Köszönöm segítségeteket!!!

Nagyon aranyosak,játékosak!:)Kérlek benneteket,ha ismertek az ismerőseitek között olyant,aki szeretne cicát befogadni,és felelőséget tud vállni egy kisállat iránt,akkor ha tudjátok,küldjétek tovább nekik.
Sajnos a telefonom nem müködik,de megprobálom javítani,akkor 06309227208.Emailcímem jofzsolt@freemail.hu.
Előre is nagyon szépen köszönöm!
Zsolti alias Auróra

Aurora11 Creative Commons License 2009.01.30 0 0 801

1.kép:"Nagy amplitudójú tengeri belső hullámok megfigyelhetők űrhajófelvételen.Itt az Atlanti-óceán(balra) Földközi-tengerbe áramló hígabb vize kelt hullámokat miután áthaladt(és felgyorsult)a Gibraltári-szorosban.A belső hullámokat a felszín kapilláris hullámai teszik láthatóvá(www.tanger.8m.com/gibraltar.jpg)."

 

2.kép:"Nagyskáláú környezeti áramlás az óceánban.Műholdfelvétel a Golf-áramlatról.Miután elhagyja az amerikai kontinenst,az áramlat kígyózó(meanderező)alakzatot vesz fel,melyről mintey 100 km átmérőjű,s töb évig is jól azonosítható gyűrűk szakadnak le.Közülük az áramlástól délre szakadók a környezetüknél hidegebbek és pozitív forgásúak(ciklonálisak),az északiak pedig melegek és negatív forásúak(anticiklonálisak)."

 

 

 

3.kép:"A belső hullámok időnként érdekes felhőalakok kialakulására vezetnek."

 

 

 

 

 

 

Aurora11 Creative Commons License 2009.01.12 0 0 800
Szívesen máskor is!
Előzmény: Auréliusz (799)
Auréliusz Creative Commons License 2009.01.12 0 0 799
Köszi.
Előzmény: Aurora11 (798)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.12 0 0 798

Szia Szilárd!

 

Ez az elnevezés egy régebbi korból való,és a foszfor nem az ugyanilyen nevű kémiai elemet jelenti,hanem minden olyan szennyező iont(például rézion),amelyet megfelelő koncentrációban bejutatta foszforeszenciát lehet előidézni.Vagyis amelyek csapdába tudják fogni az elektronokat.Tudomásom szerint a sima foszfort nem is használják erre a célra,hanem csak fémionokat.

Előzmény: Auréliusz (797)
Auréliusz Creative Commons License 2009.01.12 0 0 797
S miért éppen foszfor, miért nem fluor, hiszen annak csak nagyobb az elektron negativitása.
Előzmény: Aurora11 (795)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.11 0 0 796
Köszönöm!Szerintem biztosan sikerülni fog.Sok sikert kívánok az egyetemi tanuláshoz!
Előzmény: Auréliusz (794)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.11 0 0 795

Szia!

 

Magát a radioaktivitást,annak sebességét,külső fizikai állapotjelzők meváltoztatásával nem lehet befolyásolni,de a radioaktív energia koncentrálásának egyik módjárol már hallottam.Ennek lényege egy foszforeszkáló anyagból készült lemez,amelyet a radioaktív anyag mellé kell helyezni,és az feltölti energiával.Ez következő képpen történik:a radioaktív sugárzás megfelelő részecskéi a lemez atomjaiból elektronokat ütnek ki,amik szaladgálnak az atomok között és addig vándorolnak,amíg nem találnak egy elektronhiányos lyukat ahova beleeshetnek,és újra atomi kötelék biztonsága kerülhetnek.Amikor az elektron a lyukba esik akkor keletkezik a fényenergia.De a lemezbe olyan speciális anyagot juttatnak(foszforoknak nevezik őket),amik az elektronokat elektromos terükkel csapdába kerülnek,és kell várnia egy szomszédos atom hőmozgására ami kiüti a foszfor kötelékéből,és újra vándorolhat,amikor talál magának lyukat.Ennek a kiszabadító ütésnek a valószínűsége a hőmérséklet növekedésével nő.Ez a módszer trükkje:Alacsony hőmérsékleten(pár kelvin) feltöltik intenzív radioaktív sugárzással a lemezt,és elrakják.Nem fog világítani,mert minegyik elektron fogva marad,kicsi annak a valószínűsége,hogy egy szomszédos atom megfelelően nagy hőmozgásával kiüti őt a foszfor kötelékéből.Ha szükség van a lemez energiájára,akkor fel kell melegíteni,és nagy erősségű fényt bocsát ki,amit akár fotocellával elektomos árammá alakíthatnak.

 

Előzmény: Auréliusz (793)
Auréliusz Creative Commons License 2009.01.11 0 0 794
Megdöbbentő, és minden elismerésem, hogy neked sikerült helytállni. Képzeld, én meg úgy gondoltam, hogy mesterképzésen majd biofizikán és elektrodinamikán majd egyszerre ellébicelek, hát, lehet, hogy nem fogom bírni a kettőt egyszerre, de had essek csak pofára.
Előzmény: Aurora11 (791)
Auréliusz Creative Commons License 2009.01.11 0 0 793
Szia!

Hát ez van. De nem lehetne a radioaktivitást felgyorsítani valahogy? Hőmérséklet növeléssel vagy ionimplantációval. Ehhez nem értek sajna, csak tippjeim vannak. A rákos megbetegedés elleni használata egyénként az én fejemben is szöget ütött, mikor még nem hallottam az eljárásról.
Előzmény: Aurora11 (792)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!