Így egyesül ebben a modellben a részecskekép és a hullámkép? Igen.
És ezt hogy egyesíted a Selényi nagyszögű interferenciakísérletével,hogy egy részecske már interferál önmagával?
Sehogy, nem különösebben hiszem, hogy valóban mindig egyesével mennek a fotonok. A foton egyenes vonalban terjed, nincs gömbhullám. A tér minden irányába indul foton, ez látszik gömbhullámnak. Ha a foton gömb alakban terjedne, energiája négyzetesen veszne. Nem vesz. Csak a fény intenzitása vesz mert egyre kevesebb foton jut egységnyi gömbfelületre. A foton energia marad, száma (sűrűsége) csökken.
Egy bizonytalan (kétrés) kisérletre támaszkodva nem lenne szabad felrúgni a logikát. A lézerfény a tanú arra, hogy a fény nem nagyszögben vagy gömbalakban terjed. De ha tűvel kiszúrod egy sötét szoba falát, akkor is látod, hogy a napfény nem nagyszögben terjed.
Nem tudjuk mi az oka a kétrés kisérlet interferencia eredményeinek.
Ugyanúgy mint ahogy nem tudjuk mi az oka az MM kisérlet negatív eredményeinek (talán rosszul gondolkodunk).
De mi a sötét energia? A gravitonok összessége?Igen.
A graviton a fénysebesség 300 000-ezerszeresével terjed,számodra c2-t, 90 000 000 000 km/s-ot jelent? Igen, kb.
A párhuzamos ezüstcsíkoknak nincs interferenciakoszorúja,mert ha megvilágítjuk fénnyel az emiulzióban az interferencia koherens sugárzást hoz létre. Ha látnánk interferenciakoszorút akkor azt csakis az ammónia-molekulasugár részecskeoszcillációjának az oka,ami eltolja az ezüstcsíkokat. Talán a kősóhoz hasonló koszorú jönne létre. És az egész emulziót nagyon magas elektromos térbe kell helyezni,hogy az ammónia térizomeriája oszcillálhasson. Szerintem ez ugyan olyan oszcilláció,mint amikor az elektron-neutrioból müon-neutrino lesz,majd abból tau-neutrino,ami viszzalakul elektron-neutrinová-és így tovább.
Arra gondolok,hogy a párhuzamos ezüstcsíkoknak megfelelő interferenciakoszorúra ráfog rakodni az oszcilláció miatti interferenciajelenség. Az ammónioszcilláció nem ugrásszerűen,hanem folytonosan tólja el az ezüstcsíkokat az ideális párhuzamos elrendezéstől. De periodikusan azért mindig visszatérnek az eredeti elrendezéshez.
Szerintem a hologrammban az oszcilláló részecskék olyan ezüstcsík struktúrát okoznak,hogy amikor lézerrel az emulziót átvilágítjuk,akkor olyan interferencigyűrűk jönnének létre,mint a Bragg-szórásnál,amikor röntgensugárral sugároznak be kristállyal.Csak a kristályban az atomoknak olyan pici a távolsága,hogy interferenciát akkor tudunk kelteni velük,ha röntgensugarakkal világítjuk be.Az emulzióban keletkező állóhullámok okozta ezüstcsíkrendszerben a csíkok közötti távolság a látható fény hullámhosszának tartományába eshet,ezért lézert is lehet talán használni az ezüstcsíkok Bragg-szórásának vizsgálatához.Bár az ammóniánál az ezüstcsíkok szabálytalanságának periódusa(két szomszédos csíkhiba távolsága) a mikrohullámok hullámhosszának távolságába kell esnie:1,25 cm.A mikrohullámú sugaraknál parafinlencséket és aluminiumtükröket kell használni.Nagyon vastag emulzióra van szükség kb 5 cm.A részecskeoszcilláció szabályos ütemben következne be ezért az interferencia-koszorúnak tükröznie kell a térizoméria átalakulást,ha az komplex-fázisugrást jelent.
Szerintem a feles vagy félegész spinű részecskék a természet bosszútálása amiatt,hogy a komplex fázisnak nem adtak fizikai jelentőséget.Amúgy szerintem csak bozonok vannak,amik egyetlen egy típusnak a kombinációi.
Ha egy vastagréteges hologrammot besugárzunk fénnyel benne állóhullámok keletkeznek,amikkel rögzítik a komplex fázis információját,ha az a fény a tárgyakról visszaverődő,vagy átmenő és megtörő fénysugarak.Az állóhullámok ilyenkor nem párhuzamosak és egyenletesek egymásra,hanem az elrendeződésük interferenciaképet ad,abban örzik azt az információt,amit majd látunk,ha ránézünk a hologrammra.
De ha homogén koherens egyszínű fénnyel sugározzuk be akkor párhuzamos egyenletes elrendeződésű állóhullámok alakulnak ki,amik mint ezüstcsíkok(duzzadóhelyeken erősebb az ezüstkiválás,mint másutt,a csomópontban nulla) egyenlő távolságra lesznek egymástól,és végig párhuzamosak egymásra.De ha szerintem egy oszcillációt végző homogén,koherens,egyszínű részecskesugár halad át egy ilyen vastag emulzión akkor már nem lesznek párhuzamosak az állóhullámok,hanem azon a helyen ahol valamelyik részecske éppen egy másik részecskébe oszcillált,ott fázisugrás következik be(ha van a komplex fázisnak fizikai jelentősége) és az állóhullámrendszernek olyan struktúrája lenne,mint a fémek diszlokációs kristályszerkezetének.Például egy neutrino esetén,ha elekton-neutrinoból müon-neutrino keletkezne,akkor az átalaklás helyén az emulzióban az ezüstcsík eltér az eredeti írányítottságától.Ha kilehetne mérni az anyagi minőségeltéréseknek megfelelő fáziseltéréseket akkor elég lenne egy részecskével leírni a jelenségeket.A Schrödinger-egyenlet sem követeli meg,hogy több részecske legyen a leíráshoz.Egy részecskével a nagyon magas dimenziószámú hullámfüggvények mindegyike három térdimenziós hullámfüggvényekre csatolódnának le,mert ezek akkor függetlenek lennének egymástól.Mondjuk neutrinoval ilyen kisérletet lehet,hogy nem lehet elvégezni,de elektromos térben oszcilláló ammónisugárral biztos.Ott is a két térizomer átugrását az emulzióban fázisugrást jelezne.Ezen múlik,hogy a komplex fázisnak van a fizikai jelentősége(a bázisvektorok közötti,viszonylagos fáziskülönbség).Nem egy bázisvektorhoz tartozó abszolut fázisnak,mert az megállapodás kérdése,hogy melyik fázist választjuk nullának.Ez biztosítja a forgásszimmetriát.
De a hullámfüggvény csak a bozonoknál erősődik fel makroszkópikus méretű vektorpotenciállá. Azért mert a bozonok azonos energiaállapotba és spinállapotba igyekszenek kerülni,ezért összeadódhat az amplitúdójuk. A fermionok pedig igyekeznek minél különbözöbb energiaállapotba és spinállapotba kerülni. Ezért az amplitudójuk nem adódhat össze csak a valószínűségük. Nem alakul ki olyan koherens erősődés,mint például a Tyndall-szórásnál,a kicsiny fényhullámhossz nagyságú anyagszemcséknél,amiknek az atomjai a kék fényt szórják a legjobban,de mégis az anyagdarabka a méretüknek megfelelő hullámhosszú fényt az atomjaik számának négyzetével arányosan erősítik,mert az amplitudók összeadódnak.Szóval az anyagszemcse mégis a mértének megfelelő narancssárga,piros vagy más színt sufgároz a legerősebben. Más esetben az intenzitás csak az atomjaik számával arányos,mert a valószínűségek adódnak össze. Ekkor viszont a kék fény szóródik a legjobban,mert az atomokra ez jelenti a legnagyobb szórást. Ugyanez van a fermionoknál a valószínűségük lineárisan növekszik a részecskeszámmal nem pedig négyzetesen,mint a bozonoknál. Csak a különbség sok milliárd vagy billió atomnál már óriási. Ezért a fermionok hullámfüggvényeikből nem alakul ki makroszkópikusan mérhető vektropotenciál,ellentétben a bozonokkal,ahol kialakulhat(pl. elektrodinamika a fotonok esetén,szupravezetés elektronpárok esetén).
De miért térnek el ennyire a fermionok és a bozonok?Miért nem csak bozonok vannak?
A foton hullámfüggvényeinek összeadódásából fellépő vektorpotenciál(elektromágneses potenciál):Laplace A=-mü ször j,akol j az áramsűrűség.
A Cooper-elektronok hullámfüggvényeinek összeadodásából keletkező vektorpotenciál(nem elektromágneses):Laplace A=ró szor q/(epszilon null) szor m szer c2.q=2e,mert elektronpárok vannak.
A héilum-4-nek,mint bozonnak is a hullámfüggvénye is összeadódik és egy sajátos A vektorpotenciált alkot.
Sőt szerintem a Josephson-diódában a Cooper-elektronok hullámfüggvényei megváltoznak a szigetelő rétegen való alagúteffektusozás során és ezért a diódának önálló hullámfüggvénye van. Szerintem a Josephson-dióda egy makroszkópikus méretű molekula,amiben a két atom golyója az,hogy egyik golyó azt szimbolizálja,hogy az elektronpárok az egyik oldalon vannak,a másik golyót pedig az,hogy az elektronpárok a másik oldalon vannak. A szigetelőrétegen az alagúteffektusozó elektronpárok(negatív energiájú virtuális elektronpárok) jelentik az összekötő "kémiai" kötést. Ha a diódáramágneses teret kapcsolunk egy két határréteges diódánál a két út közötti fáziskülönbség előjele a diódán áthaladó mágneses tér előjelétől függ. A diódára kapcsolt feszültség tér+a diódán áthaladó mágneses tér kiralitást adhat a Josephson-diódának,mint makroszkópikus molekulának.
Erről még nem hallottam!A 3-as és a 4-es nem a héliumizotópok nukleonszámát jelenti?A Van der Vaals nem ugyanúgy rövidtávú erők kötik össze,mint a magerőket,mert másodlagos elektromágneses kölcsönhatást közvetítő fononoknak(hangkvantumok,vagy rácsrezgés kvantumok) ugyan úgy van tömege,mint a másodlagos erős kölcsönhatást(magerőt) közvetítő pionoknak?Mert ekkor az erő csak rövid hatótávolságú lehet(Compton-hullámhossznyi),és ezért a héliumatomok csak a szomszédjukkal hatnak kölcsön,a messzibbekkel való kölcsönhatás elhanyagolhatóan kicsi.Nem hinném,hogy csoportokat alkothatnak a hélium atomok a másodlagos elektromágneses kölcsönhatás segítségével.Ez csak az írányított elsődleges vegyértékkötésnél(kovalens-,ionos-,fémeskötés) és írányított másodlagos mellékvegyértékerőknél lehet(hidrogénkötés).
Minden folyadékban, valamekkora asszociátumok (gyenge Van der Vaals erőkkel kapcsolatot létesített molekula ill. atomcsoportok) vannak.
Gondolom a víz hidroxóniumjairól már halllottál, vagy akár a kén 8-16-32-es atomcsoportjairól..
Ilyen asszociátumot képez a He is. 4-es ill 3-as csoportokkal..
Ezek kémai értelemben nem nevezhetők molekuláknak, de nagyon hasonlóan viselkednek.. van kötési energiájuk, térszerkezetük. Némelyik tautomer jellegűen
Vagy a hullámképet alkalmazol és azonos frekvenciánál interferálod őket,sok test problémánál a hullámfüggvény dimenzióját növeled és az abban a dimenzióban azonos frekvenciájukat interferálod.
Vagy pedig részecskeképet használsz figyelembe véve az azonos részecskék Fermi-,és Dirac-statisztikájukat,illetve a nem azonos részecskék valószínűségösszedását."Golyó+spin+lendület+anygi minőség" modellet használsz vagy sokdimenziós hullámképet.A kettőt nem ötvözheted,mert túlhatározod.
Miért úszik ki a szuperfolyékony hélium-4 az edényből.Hélium-3-mat nem tartlamaz,mert az fermion,és nem afódik össze a hullámfüggvénye makroszkópikusan mérhető vektorpotenciállá.A foton és a Cooper-elektronok is bozonok,és a hullámfüggvényük összege a makroszkópikusan márhető A vektorpotenciál,szóval például az elektromágnesség a fotonnak,mint Bozonnak a makroszkópikus méretűvé nagyított kvantumjelenségei.A szupravezetésnél is a kvantumeffektusokat látjuk felnagyítva.Azt tudom,hogy a hélium-4 párolgásával van kapcsolatban,vagyis potolni akarja az elvesztett atomokat,de pontosan miért úszik fel,és mászik ki az edényből.
Így egyesül ebben a modellben a részecskekép és a hullámkép? És ezt hogy egyesíted a Selényi nagyszögű interferenciakísérletével,hogy egy részecske már interferál önmagával? Ez a kalimpáló mozgásból,hogy lesz gömbhullám?
Hát igen akkor tényleg az a sötét halo. De mi a sötét energia? A gravitonok összessége?
A graviton a fénysebesség 300000-ezerszeresével terjed,számodra c2-t,90000000000 km/s-ot jelent?
..és klasszikus fizika törvényeit követő elemi részecskének tekinted a gravitont.
Igen, a valószínűség a megfigyelésre vonatkozik, nem a részecskére. A részecske golyószerű, a mozgása kalimpáló, hullámszerű. De a részecske maga nem hullám.
Ettől a kvmechanika jó lehet, mert az a megfigyelésre vonatkozik, ugyanúgy mint az áltrel. A dolgok ott sem változnak reálisan, csak úgy látszanak. De mivel minden dolgot úgy észlelünk, hogy látjuk vagy mérjük, így ez a félreértelmezett valóságkép kevés gondot okoz.
Ja a sötétanyag a galaxisokban levő sötét halo?
Olyasmi, a lényeg az, hogy a fizikusok amit nem látnak, vagy nem tudnak mérni az nekik nincs. Nagy hiba, mert a molekuláris H2 nagyon nehezen mérhető, sokáig láthatatlan volt. A teleszkópokkal csak az atomos hidrogént tudták kimutatni 21 cm-en. És mivel a disszociációs egyensúly a H2 felé van eltolva a hidrogén zömét figyelmen kívül hagyták. Ebből lett a hiányzó sötét anyag.
A c2 nagyságrendet jelöl, azt jelenti, hogy kb 300 000 c. Nyilván a c2 nem sebesség, csak az egyszerűség kedvéért szoktam így használni.
Az atommag persze tök más mint egy csillag müködésének bármely szakasza,de azért szerintem a részecske definicíója rájuk is igaz,hogy felbontásukkal alapvetően megváltozik a tulajdonságuk.
A csillagok is lehetnek bizonyos értelemben részecskék? Vannak olyanok,akik szerint például a Nap is élőlény,és bevezették a Napbiológiát. Bár ez egy kicsit vicces,mondjuk majd valamikor valaki Napbiológiai szakra járna.:) Mondjuk a csillagok is átalakulnak,és ha fel tudnád hasítani biztosan megváltoznának a tulajdonságai,mondjuk kialudna,vagy egy sárga fősorozatiból fősorozati vöröstörpe lenne.Akkor végülis eze is tekinthetők részecskéknek?Vagy a fehértörpék,amik novákban fel-fel villanak,míg az egész fel nem robban szupernovaként.Ezek olyanok,mint a radioaktív atommagok,talán gigászi élőlények,atomoknak regisztrálják őket...
A klasszikus fizika csak a makroszkópikus méretű testeknél nagyon jó közelítés,ahol hvonás=0.Az elemi részecskék hatása a hvonás nagyságrendjébe esik,nem hanyagolható el a klasszikus potenciál mellett a kvantumpotenciál,amiben hvonás szerepel a számlálójában.
Astrojan,engem csak az zavar,hogy szerinted rosszul van értelmezve a határozatlansági reláció.Ugyanis ezzel az egész kvantummechanikát elveted,és klasszikus fizika törvényeit követő elemi részecskének tekinted a gravitont.
A gravitonra,mint elemi részecskére nem lenne igaz a kvantummechanika?Nem arról van szó,hogy a mérőeszközei pontatlanok voltak.A határozatlansági reláció a Gauss-görbés valószínűségi eloszlással van kapcsolatban,ami a kvantummechanika fő állítása.
Azért akarom elkenni,mert a határozatlansági relációt...
Jaa, csakhogy Heisenberg nem tudja megváltoztatni a természetet azzal, hogy ő megfigyeli.
A részecskék határozott kiterjedésűek !!!!!!!!!!!
Csak Heisenberg bizonytalan méretűnek látja őket. Mert korlátozottak a lehetőségei a megfigyelés módját illetően. A megfigyelésnek vannak korlátai, a részecskék nincsenek elkenve. Csak elkenve látjuk őket. Rosszul van értelmezve a határozatlansági reláció.
A gravitonok a jelenlegi módszereinkkel láthatatlanok,
keresztülmennek az anyagon mint a neutrínók,
egyenes vonalban terjednek (a tér nem görbe)
sebességük c2 (becslés)
elemi részecskék, szemben a többi részecskével aminek felépítésében a gravitonok részt vesznek,