1) Ha van több IBC tartályotok egymás mellett, akkor mi mivel kötnétek össze őket? KPE vagy PVC?
2) Egy tartályba szeretném összegyűjteni a vizet, a másik kettőbe gravitációs módszerrel történne a kiegyenlítés. Mekkora csőmérettel érdemes számolni az összekötéseket?
3) A tartályokhoz szretnék egy túlfolyót építeni, amit egy dréncsőbe vezetnék be. Dréncsöveket hogy lehet KPE vagy PVC csövekhez toldani?
Nekem ez egy kicsit túl, és ahogy írod, jó drága is volt.
200 négyzetméter tető 2 köbméterre, az nagyon nagyon aránytalan. 2 tartályra 40-50 négyzetméter felület elég és így is meg fog telni egy egyszerű május délutáni záporral. Ugye 2000 liter 50 négyzetméteren, az 25 mm eső és már tele is van. Nálad ugyanehhez 10 mm eső elég.
Nekem 1 tartályom van és egy kiskertet öntözök belőle. A tavalyi aszálykor majdnem 1 hónapig locsoltam belőle a palántáimat és elég volt, de tervezem, hogy bővítem.
200nm tetőt kötöttem be egy 1.8x2.4m alapterületű, 1.9m magas ciszternába. Oldala beton, alja szabadon hagyva. A ciszterna maga kb 50cmmély, 50cm széles alapozással készült, 15cm falvastagsággal, dupla betonhálóval - teteje 20cm monolit födém, szintén dupla hálóval. Ezen van 30cm talaj, alatta 8cm-es vízmegtartó lemez. Ezeket statikus javasolta.
A ciszterna alján kb 5-8cm sóder van, hogy ha lemegyek, ne tökig álljak a sárban, plusz hogy a tartályok alá is befolyhasson a víz szikkadás céljából.
Belül 2db 1m3-es IBC tartály összekötve - az egyikbe befele folyik a víz, (egy régi fémvödör + szúnyogháló házibarkács szűrőn át beeresztve), a másikból a felszíni kerti szivattyú szívja kifele (lábszelep + szűrő a szivattyú előtt)
A ciszernába egy 60x60as kiemelt aknafedélen keresztül lehet lemászni.
Túlfolyó az egyik csatornánál van (ami a legmélyebben van) - ott a bevezetésnél tud feljönni a víz ha nagyon akar, és folyni elfele a háztól. Erre igazán nagy zápor (40mm+) esetén lehet szükség.
Hibák:
1. Elkövettem a hibát, hogy zárva hagytam alul a tartályokat amikor először bevezettem egy zápor vizét (a szűrés még nem volt megoldva). A vízszint megemelkedett, tartály felúszott (volna, de a még bent lévő zsaluzat ezt megakadályozta), a műanyagot meg szépen összegyűrte. Nem kicsit. Majdnem felvágtam az ereimet - hiszen a födém már fenn volt, ez innentől nem cserélhető. Szerencsére kirúgta magát miután elkezdtem bele vizet engedni, de segíteni kellett neki. Szóval ésszel.
2. Fa raklapos tartályhoz tudtam hozzájutni. Mivel féltem hogy a fa elrohad és kontrolálatlanul fog összeroskadni, ezért raklap nélkül eresztettem le a tartályokat. Remélem nem lyukad így ki, ez van. Műanyag raklaposat vegyetek.
Tapasztalatok:
0. Működés - he megtelik az IBC tartály, akkor túlfolyik a ciszternába a víz elszikkadás céljából.
1. bár féltem tőle, hogy az alul eléggé sárga, agyagos föld milyen gyorsan fogja elszikkasztani a vizet, ezzel egyelőre nincs probléma. ez a 4m2 12 óra alatt kb 2m3 vizet szikkaszt el. Persze a legelején gyorsabban szikkad, de ezt a tempót aztán tudja napokon keresztül.
2. Nem fagy be télen sem (miért is fagyna ugye...)
3. a földréteg vastagságával még nincs tapasztalatom - mármint hogy mennyire szárad ki felette a talaj, mert fű csak jövőre lesz ott, de kertépítők szerint jó lehet így a rétegrend.
4. Fű locsolására használom az összegíűjtött vizet (most vetettem), de 2m3 az nagyon hurka erre (jelenleg 200nm, később 350nm fű lesz), ennyi vízből egyszer tudom majd rendesen meglocsolni a kertet. Márpedig az aszályos időszakok hosszúak szoktak lenni, aztán leesik rengeteg esővíz, amit nem tudok felfogni. Ezzel kalkuláltam, de inkább a következő pont tükrében fájdalmas
4. NAGYON drága lett, sokkal több mint gondoltam (földmunka, kőműves, anyagköltség) - a vízkivétel sem olcsó (KPE csövek, idomok, szivattyú), meg a bevezetés sem (KG csőből kellett vagy 25m mire mindenhonnan odavittem a vizet, az sem olcsó!) - szóval valszeg ez soha meg nem térül. (1M körül van az egész mindenestül, ahhoz képest mintha kiveretem az udvarra a vizet).Pedig rengeteg saját munkám van benne (a vízvezetést, árokásást magam csináltam pl) Az igaz viszont, hogy megúszom a tócsákat, és a mocsarasodást a telken belül.
6. Ja, és mindenki hülyének nézett hogy miért kell ilyen nagy ciszterna, elég lenne kisebb, stb. Ekkora a minimum - tavaly nyáron azért volt pár zápor, 2/3-ig simán megtelt két alkalommal is, edig olyan igazi özönvíz még nem is volt. Egyébként a mostani csendes eső (30mm/nap -> 6m3 víz, egyenletesen elosztva) kb 2m3 maximum vízszintet eredményezett, hiszen a szivárgás folyamatos.
Hogy újra belevágnék-e? Bizonytalan vagyok benne. De már itt van, és örülök neki :)
IBC tartályba gyűjtöm az esővizet, locsolásra használom. Kérdés: algásodás megelőzésére van valami praktika? Ponyvával lefedni esetleg, hogy ne érje napfény, az jó lehet? Vagy lefújni festékkel?
Sziasztok ! Tud esetleg valaki eladó használt IBC tartályt Pécsen vagy környékén ? Esővíznek kéne , tehát a vegyszeres nem jöhet szóba. A szállítás nem probléma.
Adott egy föld alatti esővíz tartály, amiben megjelent a képen látható nyálkás valami, feltételezhetően alga. A vizet mosáshoz és darálós wc-hez használjuk. A vizet szűrővel (Honey Well FF06) tisztítjuk a házi vízmű becsatlakozás előtt. De ez a nyák átjut rajta és a házi vízműben is megtalálható már. Féltem a mosógépet, és tartunk attól is, hogy emiatt a későbbiekben ez akár dugulást is okozhat.
Felismeri valaki esetleg, hogy mivel állunk szemben? Tudtok valami bevált praktikát javasolni a problémára?
Adott egy föld alatti esővíz tartály, amiben megjelent a képen látható nyálkás valami, feltételezhetően alga. A vizet mosáshoz és darálós wc-hez használjuk. A vizet szűrővel (Honey Well FF06) tisztítjuk a házi vízmű becsatlakozás előtt. De ez a nyák átjut rajta és a házi vízműben is megtalálható már. Féltem a mosógépet, és tartunk attól is, hogy emiatt a későbbiekben ez akár dugulást is okozhat.
Felismeri valaki esetleg, hogy mivel állunk szemben? Tudtok valami bevált praktikát javasolni a problémára?
2m3 tartály 150 négyzetméterre nagyon kevés, hacsak nem rendszeres öntözésre lesz használva, pl pázsit mindennapos locsolása.
Nekem 20 négyzetméter tető van levezetve egy ibc tartályba. Egy kis konyhakertet öntözök belőle és ha nincs 1 hónapos aszály, mint idén májusban, akkor gyakorlatilag folyamatosan tele van.
A 150 m2 tetőről egy évben kb. 80-90 m3 vizet tudsz gyűjteni. A meteorológiai oldalakon meg tudod nézni hogy a lakóhelyeden nagyjából ez milyen havi átlagban jön le. Ezt összeveted a tervezett locsolással és látod, hogy a 2 m3 kb. mennyire felel meg neked. Kb. 13 mm eső megtölti a 2 m3 tartályodat, ez pedig egy csapadékosabb héten bőven előfordul, sőt, akár egy nap alatt is esik több, pláne amilyen időjárás mostanában van.
Köszönöm, ezt jó tudni. A lent vázolt megoldásról valami vélemény?
Alternatívaként arra is gondoltam, hogy nagyméretű téglából kiraknék egy kisebb "ciszternát", közte lukakat hagyva, kívülről geotetillel burkolva - így oldalra is elszikkaszthatná a vizet (így jóval kisebb is elég lehetne, mert megnő a szikkasztási felület). Erről valakinek tapasztalat? Persze gyűjteni így nem tudnám, de jóval olcsóbb lehetne...
van kb 150nm tetőfelület, ennek szeretném esztétikusan megoldani az esővízkezelését, a következő minimum feltételekkel?
- legyen a föld alatt
-lehessen belőle értelmes mennyiségű vizet visszanyerni gazdaságosan
-télen, öntözésmentes időben se kelljen locsolni csk azért hogy férjen a rendszerbe
A talaj vízfelvevő képessége errefelé elég jó.
Arra gondoltam, hogy ások egy 2m mély, 2.5x2m-es aknát, zsalukővel kirakom, az alját szabadon hagyom.
Beleteszek 2 IBC tartályt, összekötöm őket, a felső nyílásukat szabadon hagyom. Bele egy búvárszivattyú.
Az egész aknára betonfödémet teszek, aknafedéllel, és 15cm földdel majd fűvel takarom.
Így szépen gyűlik az esővíz, ha nagy a zuhé, akkor szépen elszikkad lefelé. Téli időszakban akár kinyitom a tartályokat hogy ne is gyűjtsék a vizet.
Ezzel pár gondom azért van
1. elég drágának tűnik a bitang nagy akna miatt.
2. A tartályok nem cserélhetők. Ha tönkremegy, akkor azt ki nem szedem. (mennyi ezeknek az élettartama?)
3. nem igazán tudom felmérni, hogy ez a 2m3 tárolókapacitás értelmezhető-e egyáltalán, vagy nem elég semmire (kb 400nm zöldterületem lesz). Lehet nem éri meg a gyűjtéssel egyáltalán vacakolni?
A csak "leásom a tartályt" megoldással az a gondom, hogy a túlfolyás-szikkasztás kérdést nem oldja meg, és nem is tudom mennyire tartós ez a módszer.
Ha van erre bevált, ennél jobb megoldás, nagyon szívesen meghallgatnám. Köszönöm.
Köszi! néztem ezeket a blokkokat, de szerintem nagyon drágák...(1m3 80e ft minimum) Tervben volt hogy m20/m30-as zöldséges rekeszből csinálom meg, olyat meg ezidáig nem nagyon találtam eladót ami elérhető távolságban van.
Én nem vagyok expert, de szerintem elég, ha a cső beér a gödörbe, nem kell végigvezetni. A sárga cső, ha jól gondolom, gumitőmítős cső, ez jó választás, tapasztalatom szerint a sika szürke cső gyorsan beiszaposodik a csatlakozásoknál
És ajánlom a szoikkasztóblokkok használatát, kb duplázhatod a tározó kapacitását (a kulé a térfogat felét, vagy többet ki fog tölteni, a blokk meg kábé semmit). Igaz, drágább is és macera pontosan kiásni a gödröt (mondjuk én ömlő esőben ástam ki az utolsó 10 centit agyagba, szóval a normálisnál nehezebb volt a helyzet).
És itt jön a harmadik dolog: nem biztos, hogy a mélyítéssel sokat érsz. Az enyém csak 1 méter mélyre ért le (és 20 centi fedés van rajta), de az alsó 10-15 centi agyag volt, ami nagyon szépen tarjta a vizet... Tehát esősebb időszakban effektíve nem ér semmit az alső 10-15 centi. Lehet, hogy hetek alatt szivárog csak el.
Szikkasztó témakör. Sima nyeregtető, oldalanként ~90nm. Egyik oldal ibc- tartály, esővízgyűjtés, stb. Másik oldal lenne a szikkasztó. A kérdés, hogy kb mekkora kulékavicsos gödröt ássak a 90nm-es tetőfelületnek? Túl nagy hely nincs, de tudom hosszítottra csinálni. Bennem 1,50 mély, 1,50 széles és 2m hosszú gödör jelent meg. Az ereszről becsatlakozna egy könyökbe, ami 110-es sárga csővel menne a föld alatt a gödörig, ahol is
a, csak belemegy a gödör szélébe
b, lyuggatott dréncsővel menjen a gödör végéig?
A gödör bélelve lenne geotextillel körbe, majd 25 cm földvisszatöltés lenne a tetején.
Nekünk 3 van, és elég szokott lenni, és jó állapotú is. A jövőbeli esővízgyűjtés miatt érdekes, hogy egy helyen folyjon le, hogy ne kelljen szétvésni mindent. Most csak a tető feléről gyűlik. Persze, fogok rakni káposztáshordót minden sarokra, de azért az nem túl nagy kapacitás.
Most nézem, hogy amit felvázoltam, az egy baromság. A szintmérőnek a kisebbik tartályban kell lennie (különben soha nem fog tölteni, ha a nagy tartály egyszer tele lesz).
Igazából mindegy, minél többet rágom, annál inkább elvetem, hogy okos legyen a rendszer. Ez egy külső esővíztároló, amibe locsolókannával akarok nyúlkálni. Óhatatlanul koszolódni fog, pikk-pakk el fognak koszolódni a szofisztikált szelepek is (visszacsapó, töltőszelep akármi).
A kisebbik tartályt megemelem annyira, hogy még kényelmesen lehessen használni, a nagy tartálynál pedig annyival alacsonyabb lesz a vízszint (ereszcsatorna vízvételi magassága).
Az elektromos rendszert túlzásnak tartom pár plusz liter víz kinyeréséért .
A hosszabb távú megoldás szempontjából egy lényeges kérdés:
Minimum hány lefolyási hely kell egy családi háznál (100-110 nm a tető vízszintes vetülete, szerintem 45° a szöge)? Nyilván függ az ereszcsatornák átmérőjétől, de van valami minimum és elrendezési megkötés? Mittudom, „minimum kettő a két ellentétes sarkon”.
Ha egy lefolyási hellyel is szabályos, akkor egy teljes ereszcsatornarendszer cserével és a szikkasztó átalakításával/bővítésével megoldható a jobb esővízgyűjtés. De ha betont kell törni és egy csomót csatornázni, akkor marad a gagyi mostani.
Kis veteményes van csak. A 200 liter (most néztem, inkább 240-250), az kb három locsolás.
Még akarok 2 db 100-150 literes hordót rakni két másik lefolyóhoz, de ott nincs hely ilyen okosságokhoz. Tudom, hogy nem sok, de több, mint a semmi és nem nagy idő- és pénzbefektetés, többre most nincs lehetőség.
Én a szivattyút elfelejteném, megoldja ezt a természet ingyen is.
Annyi beavatkozás meg beleférhet, hogyha fogyóban van a víz, akkor kikapcsolod az áramot és nem lesz automata áteresztés. 200 litert nem tudom, mire locsolsz, de elég kevésnek tűnik.