Egy 7,5 *5 méteres nyári lakot építenék, könnyűszerkezetes kivitelben a falak 5*15 pallókból állnak, OSB borítással. A tető 10 fokos félnyeregtető lenne, a szerkezetet 5*20 as élre állított pallókból 40 cm es közökkel készíteném trapézlemez borítással.
Szerintetek ezt az 5 méteres belső távolságot át lehet hidalni ezzel a megoldással belső alátámasztás nélkül?
A fesztáv 3,8m, jelenleg 80-100 centinként vannak a gerendák. Nekem az furcsa, hogy a 12x12-es gerenda kap két oldalról 1-1 10x12-es gerendát aminek a súlyát (kb 80kg) tartja az eredeti gerenda.
Azért ezt a kérdést több szempontból is pontosítani szükséges !
Fa födém, ok.
Habár abból is több féle akad.
Pl. az egyszerű pór födém. nagyjából : alul gerendák, majd felette deszka, amely lehet nút féderes és lehet csak deszka egymás mellett, a rések vékony léccel takarva. Fen a deszka fölött, tehát már a padlástérben agyag borírás.
A méretek ?
Hát az nem írtam mert függ a fesztávtól.
Tehát a fesztáv ismeretében meg lehet adni a gerendák méretét. Ez a szelvény és a kiosztás sűrűsége.
Az a 12 x 12 nagyjából a 4 m alatti fesztávig úgy 80 cm. ha kevés keresztbe raknak egy mester gerendát.
A következő födém a borított gerenda födém. A szerkezetét nem írom, de a gerendák méretére nagyjából az előzőek az irány adók.
Gyanítom ez egy alulról a gerendák látszatát megjelenítő födém lehet.
Innen megítélni hogy kell e oda pót gerenda a fesztáv és a kiosztás pontos ismerete ismerete nélkül nem lehet.
Amúgy a fafödém egy csodálatos szerkezet. Sok mindent kibír... kivéve azt ha nedvességet kap sokáig akkor elkorhad.
Amúgy nem szakad le ( azonnal ), lehet erősítgetni, pl. úgy mint a kérdező elképzeli, de egzakt számítást nem lehet, ill. nem érdemes készíteni. A sok változó miatt.
Marad az empíria !!
De tény hogy a statikusok számolgatnak... hát ha fizetik, miért ne !!
és végül azért az empirikus tapasztalataikra is hagyatkoznak.
Fa födémet jelenleg 12x12-es gerendák tartják, meg kell megerősíteni beépítés miatt. Az új gerendák nem fekszenek majd fel a falra, a falig fognak érni kétoldali rögzítéssel a meglévőhöz.
Ha a régi mellé egy oldalon 12x12 gerenda lenne rögzítve az is megfelelő lenne, de a kétoldali 5x15 sokkal erősebb megoldás, viszont arra nincs lehetőség.
80-as években épült emeletes háznál épp 4.8-as áthidalások vannak E-48-as gerendákka 60/19-es béléstestekkel, viszont nem lettek anno megkettőzve. Ez mennyire gáz? Dózer, vagy maradhat? :-) Elmúlt 30 évben nem volt gond (itt éltem) csak most felújítunk és nézem, olvasok, aztán meg aggódom...
Hello, adott egy épülő 6 méteres garázs, sátortetővel készülne (30fokos hajlás, 10x15 szaru, 15x15 talpszelemen, taréjpalló, fogópárok alul, kakasülő felül) a talpszelemen ~50 cm túllógása nem para, ha a szélső szarufák nem kapnak fogópárt?
Köszönöm az eddigi válaszokat! A szarufák össze vannak kötve úgy ahogy mondtad. Ha meg tudom újból közelíteni az ingatlant (rengeteg eső esett sáros az út, külterület) készítek még képeket. Kíváncsi voltam még valamire. A beton alapon kívül-belül szintén látszik a repedés. A ház belsejében, pontosan az alapon lévő repedés vonalában a járólap végig van repedve a padlón... Ezt eddig észre sem vettem. Nem hiszem, hogy véletlen, hogy pont ugyanott repedt el az is, ahol az alap. Két dolog érdekelne, ezt talán így is meg tudjátok mondani.
- Eltekintve a vastag, lépcsős repedéstől, miért van az egész fal hálósan megrepedezve? Mintha minden egyes tégla látszana vakolaton és festésen keresztül. Olyan mintha vakolaton és festésen keresztül is ki lehetne venni hogy rakták a téglákat. A vékony hálós repedések mintha egyenként kirajzolnák a blokkokat..
- Még valami.. A közeli képen, ahol látszik a ledobott vakolattól a csupasz blokktégla.. Én nem vagyok szakember, de így kell kötésben lenniük a tégláknak? Egyik tégla a másikon van, de alig vannak kötésben, vagy rosszul látom?
A repedéstől a sarokig tartó szakaszon megsüllyedt a föld, és eltört az alap. Ha a háztető szarufáinak alsó része össze van kötve páronként a szemben lévővel olymódon, hogy fel tudja venni a tető súlyából adódó teljes húzóerőt, akkor a fal valószínűleg nem fog kidőlni, viszont a süllyedés folytatódni fog, és a repedés tovább nyílik.
Meg kellene nézni, hogy a szarufapárokat mi tartja össze, és tényleg összetartja-e.
A segítségeteket, illetve a véleményeteket szeretném kérni egy főfalon futó vastag, lépcsőzetes repedésről. Az épület 1990-ben épült, földszintes, kb 8m x 6m.es, még nagyapám építtette. Beton alap, falak B30-as blokkból 30 centiméteres falvastagsággal, koszorú nélkül. Eleinte esztétikai hibának tűnt csak az alap közepétől ferdén felfelő futó lépcsőzetes repedés a falon. (a beton alap is törött, innen indul ki a falon futó repedés...) Viszont egyre aggasztóbb a helyzet. A repedés felül olyan széles, hogy majdnem át lehet látni a falon. A fal belső részén is ugyanúgy megvan, teháta teljes falvastagság át van repedve. Belül próbáltam rávakolni, el is tűnt egy ideig, majd újra csúnyán átrepedt. Linkelek néhány képet, szeretném ha ránéznétek, mi lehet ez mégis? Mennyire komoly?
Még egy észrevételem van. A vastag repedés mentén előbb a festék potyogott le a falról, majd a malter is a téglákról, felül látszik a csupasz blokk. Viszont az egész falon látszódnak hajszálrepedések, és mintha szabályosan B30-as blokkonként körbe lenne repedve minden tégla. Mintha vakolaton és festékrétegen keresztül is kirajzolódnának a téglák sorai, olyan furcsák azok a vékony hajszálrepedések.
Az épület úgy került hozzám, nem én építtettem. Viszont érdekelne, hogy mire számíthatok a linkelt képek alapján a továbbiakban. Súlyosnak tűnik a dolog? Annyira megnyílhat a fal, hogy az állékonyságát is veszélyeztetheti az épületnek?
sokféle I gerenda van, szélesség, magasság, nem is biztos hogy a gerince azonos vastag mint a talpa, vagy a talpa trapéz akár.
Van egy módszer, amivel ki lehet számolni a gerenda inerciáját vagy mit, és abból már megy a lehajlás. Esélyes hogy ez az inercia katalógus adata a gerendának.
Sziasztok egy kérdésem lenne. Azért írok ide mert a legtöbb statikus számszerint három akit felhívtam elhajtott és az interneten nem találtam semmilyen megoldást. A kérdésem az lenne hogy egy 70 szer 70-es 3 mm falvastagságú Zártszelvény ha 5 m-en támasztunk fel tehát a két feltámasztása Között 5 m van mekkora az a legnagyobb erő akarom mondani terhelés középen amit még jelentősebb elhajlás nélkül elvisel. Ez egy garazstető lenne. Köszönöm ha vki tud ebben segíteni.
Nos igen, ha most adja be a kárigényt, akkor a biztosító tutira azt fogja mondani, hogy ez hosszú időn keresztül ázott, a tulaj nem tett meg mindent a kárenyhítés érdekében, tehát a biztosító nem fizet :-(
Arra gondoltam, hogy esetleg korábban biztosítózták le a kárt, akkor jött pénz a biztosítótól.
Ha többlakásos a ház, akkor az társasház. Ha társasház, akkor törvényileg kötelező a társasháznak biztosítást kötni az épületre. Ha van biztosítás, akkor az fizeti a beázásos károkat. Ez pedig elég nagy kár, elég szép biztosítói kifizetéssel...
70-es években épült 2 szint + tetőteres házat újítunk fel. E7-48-as gerendák vannak a födémben 60 cm-enként. A kérdés, hogy kb. mennyi lehet a terhelhetősége m2-enként? Ez a kérdés úgy merült fel, hogy egy 10 cm-es ytong tégla válaszfal lenne felhúzva az emeleten (3 m a belmagasság), ezt elbírja a födém?
Adott egy felújítandó lakás, 4,45-ös belmagassággal, 4 szintes többlakásos épület 1 emeletén.
A lakás beázott, elvileg már nem, nem fog...
Mi és hogyan lenne a legjobb a mellékelt állapotra, korlátolt anyagiakkal és eszközökkel. Nincs szaküzlet, nincs Mapei...
A hagyományos rozsdagátló festéknek van értelme, vagy csak felesleges réteg a vas és a beton között?
Alá kellene támogatni? (balra válaszfal van csak) Teljes hossz 4,3 m. Elvileg a másik vége ok bár látszik középen is tovább kell bontogatni ill. a mennyezetet is...