Keresés

Részletes keresés

Lúdas Matyi Creative Commons License 2007.11.24 0 0 666

Móricka Pistike káromkodik és tegezi a tanítónénit.

A tanítónéni azt mondja neki:

Büntetésből 100-szor leírod:

 

"Nem káromkodok és nem tegezem a tanítónénit."

 

A delikvens másnap hozza a teleírt papírlapokat.

 

-De kisfiam, miért írtad le 200-szor ?

 

-Azé', b+,  hogy örüljé'...

balacy Creative Commons License 2007.11.24 0 0 665
„76/A. § (1) A személyhez fűződő jog sérelmét jelenti különösen az a sértő megnyilvánulás, amely faji hovatartozásra, nemzeti vagy etnikai kisebbséghez való tartozásra, vallási vagy világnézeti meggyőződésre, szexuális irányultságra, nemi identitásra vagy a személyiség más lényegi vonására irányul, és személyek e vonással rendelkező, a társadalmon belül kisebbségben lévő körére vonatkozik .

„76/A. § (1) A személyhez fűződő jog sérelmét jelenti különösen az a sértő megnyilvánulás, amely faji hovatartozásra, nemzeti vagy etnikai hovatartozásra, vallási vagy világnézeti meggyőződésre, szexuális irányultságra, nemi identitásra vagy a személyiség más lényegi vonására irányul.

Az általad gondolt célt a második verziójú szöveg mennyiben nem valósitja meg? Milyen jogai sérülnének a kisebbségeknek azzal, hogy egy többségi csoportot nem zárnak ki a dologból? mennyivel járnak rosszabul?

Nem gond, ha nem érted meg azt, hogy nem az alapvetést (nem engedik a másik embert valami tulajdonsága miatt szidni) vitatom, hanem azt, hogy ebből ki van zárva a többség, ezt megszoktam. Nem tudom, hogy miért hiszik azt az emberek, hogy az egyenlő jog az azt jelenti, hogy eg yrétegnek többet adunk, mert azok kisebbségben vannak. Pontosan azt kellene, hogy el kell törölni minden különbséget a nem/faj/vallás téren, de ez a szöveg pontosan alkalmas arra, hogy felheccelje azokat akik hajlamosak rá, hogy gyülöljenek másokat.

Előzmény: Törölt nick (652)
balacy Creative Commons License 2007.11.24 0 0 664
nekem mondod?
Előzmény: Törölt nick (656)
balacy Creative Commons License 2007.11.24 0 0 663
Ez két különböző dolog.

Tedd egymás mellé a két szöveget és talán látni fogod a különbséget.

ellen gyűlöletre uszít, <> sértő megnyilvánulás

illetve az egyikben benne van a magyar nemzet a másikból kimaradt.

Tehát akkor az a helyzet, hogy a magyar nemzet ellen nem lehet gyülöletre uszítani, de lehet sértő megnyilvániulást tenni?

Számomra nyilvánvaló az, hogy senki ellen nem illik/szabad sértő megnyilvánulást tenni (faji, vallási stb okból), de sokak számára ez a privilégiumot csak a kisebbségek élvezhetik.

A magyart nem szabad gyülölni, csak egy lusta, tolvaj nép, de nem tehet róla, mert genetikailag ilyen. -- ezt leirhatom? Igen, mert nem uszítottam gyülöletre, de ezt mondjuk a klingonokra nem, mert azok sértő megnyilvánulásnak vehetik. (150 fő klingon él a kis hazánkban) Igaz?
Előzmény: kígyószisz (654)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.05 0 0 660
Egy bírálatra kellett példát mondanom, éppen a zsidók vonatkozásában. Ennél kritikusabb észrevételt nem tudtam tenni :-)

Ha meg nem is igaz, akkor az pláne jó.
Előzmény: Törölt nick (657)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.05 0 0 658
Figyelem! Kéretik óvatosan "tót"-ozni, "felvidék"-ezni! :-)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.05 0 0 657
” "A zsidó emberek - szerintem - annyira összetartóak, hogy ritkán engednek be mást a köreikbe."
Szvsz ez nem jogsértő kijelentés.”

Valóban nem, mivel nem tartalmaz becsületsértő, vagy a jó hírnévhez való jogot sértő kifejezést.
De ettől még NEM IGAZ! Messze nem! Ezerszámra tudnám sorolni a példákat az ellenkezőjére!
Előzmény: kígyószisz (633)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.04 0 0 656

a kisebbségben lévő csoportokat nem szabad negativan megitélni azért mert nem ismerhetjük az összes tagját

 

Ez teljessen hamis allitas...

Soha nem ismerhetunk mindenkit egy kisebsegben, de attol meg komoly problemakat okozhatnak  altalanossagban, es fel kell vetni ezeket a problemakat hogy megoldast talalhassunk. 

Előzmény: balacy (649)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.04 0 0 654
Tehát lehet szidni, ocsárolni a magyart, mert többségi halmazt és én mint a magyar halmaz tagja nem indithatok el semmit

Már hogyne indíthatnál (szvsz megint keverés-kavarás van a büntető és a polgári jog között), erre szolgál a közösség elleni izgatás bűncselekménye.

Közösség elleni izgatás
269. § Aki nagy nyilvánosság előtt
a) a magyar nemzet,
b) valamely nemzeti, etnikai, faji, vallási csoport vagy a lakosság egyes csoportjai ellen
gyűlöletre uszít, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Előzmény: balacy (648)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.04 0 0 653
....na akkor a parlamenetben is feltehetik a szájzárat a képviselők !!! :)))
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.04 0 0 652

Szerinted. Valamiért meg vagy győződve róla, hogy ez a módosítás valami magyarellenes mesterkedés, és hozol itt eröltetett példákat, hátha egyet fogok érteni a véleményeddel.

 

Én meg leírtam már párszor, kik ellen, és kiknek a védelmében született.

Előzmény: balacy (610)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.04 0 0 651

Ez egy kisebbségvédelmi módosítás. Az utóbbi időben különféle kisebbségeket érnek - egyelőre szóban, ritkán tettleg - atrocitások. Az elkövetők köre is jól behatárolható. Ez a kisebbségeket a szélsőségesektől védő törvény. Így is lehetne nevezni.

 

Előzmény: balacy (607)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.04 0 0 650

Mivel a bíró bírói minőségében elfogulatlan kell hogy legyen, ezért elfogultságot jelenthet az is aki felett ítélnie kell, sőt, ő maga is. Tehát állíthatod hogy elfogult, épp azért, mert nem engedhető meg, hogy elfogult ember döntsön a sorsodról. Ez szerinted mennyiben terelés?

Előzmény: altmark (606)
balacy Creative Commons License 2007.11.04 0 0 649
temészetesen, mert különben nem itélhetjük meg a tevékenységét kritizálva általánosan. Logikus levezetés az elözőekből.

Csak még azt nem értem, hogyha a kisebbségben lévő csoportokat nem szabad negativan megitélni azért mert nem ismerhetjük az összes tagját, akkor ez miért nincs megfogalmazva a többségi csoportokra is? Mert a többségi csoportok minden tagját megismerni még nehezebb... de amig az egyiket tiltja a törvény, addig a másikat nem.



Előzmény: Törölt nick (641)
balacy Creative Commons License 2007.11.04 0 0 648
Nem. Elvben igazad van, de nem erről szól a dolog. Eddig is perelhetett bárki bárkit azon az alapon, hogy megsértette valaki a személyiségi jogait, de itt nem arról van szó, hogy A megsérti B-t, hanem arról, hogy A megsérti B valamilyen felsorolt tulajdonságaival rendelkező csoportot ÁLTALÁNOSságban és B ezért perelhet, mint a halmaz tagja, akkor ha a halmaz KISEBBSÉGBEN van.

sokaknak ez a kisebbségi kitétel nem fekszik. Tehát lehet szidni, ocsárolni a magyart, mert többségi halmazt és én mint a magyar halmaz tagja nem indithatok el semmit, de ha ezt egy kisebbségi ellen csinálja valaki akkor az indithat, mint a halmaz tagja pert.
Előzmény: kígyószisz (630)
balacy Creative Commons License 2007.11.04 0 0 647
ez nyilván nem mond ellent annak, amit irtam, csak nem igazán lehet egy ilyen hsz keretében felsorolni mindazt, amit tilt és nem tilt. Az alapját nem érinti: nem a pedofil beállítottságot tiltja a szabályzás, hanem bizonyos törvény által felsorolt viselkedéseket.
Előzmény: Törölt nick (625)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.03 0 0 646
Nekem viszont az a véleményem, hogy elég nehéz kihámozni a törvénymódosításból, hogy az a gyűlöletbeszédre vonatkozik.
Sokkal egyszerűbb lett volna úgy fogalmazni, hogy minden gyűlöletkeltés bizonyos népcsoport, stb., stb. ellen lenne a jogsértés tárgya. Természetesen - mint minden a polgári jogban - ez is mérlegelés tárgyát képezné.

Elolvastam a TASZ véleményét, de túl általánosnak találom.
Előzmény: Törölt nick (645)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.03 0 0 644
Nem. Szvsz ez belefér a vélemény-nyilvánítás szabadságába, noha ízlésem ellen való az általánosítás. Bár negatív kritika, az tény (valójában én is ezt írtam, csak finomabban és a következtetéssel nem értek teljesen egyet).
De ha folytatnád a mondatot - és ehhez nem akarok ötleteket adni - , amelynek a vége az lenne, hogy a zsidókat mocskolnád pl. emiatt a magatartásukért, az már jogsértő lenne.
Előzmény: Törölt nick (639)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.03 0 0 643
Nincs szó büntetésről. Ez polgári jogi törvénymódosítás.
Előzmény: mu_szaj (638)
mu_szaj Creative Commons License 2007.11.03 0 0 642
Hát az attól függ, melyik népcsoporthoz tartoznak a tagjai. . . . . :)
Előzmény: Törölt nick (641)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.03 0 0 641

Az egyént igen, lehet, de egy olyan teljes kisebbséget, amelynek nem ismered minden egyes tagját, vajon miért kritizálnád általánosságban?

 

Kellene ismerni minden tagjat a maffianak ahoz hogy kritizaljuk altalanossagban?

Előzmény: kígyószisz (635)
mu_szaj Creative Commons License 2007.11.03 0 0 640

Viszont tényszerű...

 

Előzmény: Törölt nick (639)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.03 0 0 639

"A zsidó emberek - szerintem - annyira összetartóak, hogy ritkán engednek be mást a köreikbe."

Szvsz ez nem jogsértő kijelentés.

 

Es ha azt irtad volna: A zsido emberek elonyben reszesitik a vezeto allasokra jelentkezok  kozott a zsidokat meg   akkor is, ha a kepessegeik ezeknek a szemelyeknek gyengebb, mnt a nem zsido jelentkezoke,  abbol a celbol hogy dominans szerephez juthassanak a tobbseg rovasara.

 

Igy mar jogserto?

Előzmény: kígyószisz (633)
mu_szaj Creative Commons License 2007.11.03 0 0 638

Hiányos fércmű. És mi lesz a gondolatokkal? Azt csak úgy össze-vissza szabadon lehet? De a megelőző szankciókat is bele kellett volna venni, már azt is büntetni kellene, akiről feltételezhető, hogy ilyesfajta gondolatai támadhatnak. . . .

 

Persze megérdemeljük. Hülye birkák társadalma.

kígyószisz Creative Commons License 2007.11.03 0 0 637
Erről beszéltünk éppen.
Előzmény: geo13 (636)
geo13 Creative Commons License 2007.11.03 0 0 636
Más a kritika és más a sértő megnyilvánulás. Ez a törvény a kisebbségi életformájú csoportot valamely jellemzőjében sértő megnyilvánulást igyekszik üldözni.
Előzmény: kígyószisz (635)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.03 0 0 635
Ez bírálat volt és nem negatív kritika. Miért kéne egy egész kisebbséget negatív kritika alá vetni? Az egyént igen, lehet, de egy olyan teljes kisebbséget, amelynek nem ismered minden egyes tagját, vajon miért kritizálnád általánosságban?
Előzmény: Nagylexikon (634)
Nagylexikon Creative Commons License 2007.11.03 0 0 634
Ez messze van a negatív kritikától :))
Előzmény: kígyószisz (633)
kígyószisz Creative Commons License 2007.11.03 0 0 633
Ez a mondatom elsősorban nem rájuk vonatkozott, de ám legyen:

"A zsidó emberek - szerintem - annyira összetartóak, hogy ritkán engednek be mást a köreikbe."

Szvsz ez nem jogsértő kijelentés.

Előzmény: Törölt nick (631)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.03 0 0 632
” Ez a rendelkezés kiegészíti a Ptk-nak az eddigi szabályait.”
Erről van szó! A becsületsértés, a személyiséghez, jó hírnév védelméhez fűződő jogok sérelme eddig is polgári jogi kategória volt és kártérítési alapja lehetett. Vagyis a perbeli követeléshez megállapítandó tényállások köre az eddigi törvényekhez képest NEM VÁLTOZOTT!
Mindössze annyi a változás, hogy eddig csak az lehetett ilyen perben felperes, akit SAJÁT SZEMÉLYÉBEN ért ilyen sérelem! Tehát: ha Gipsz Jakab, aki történetesen piréz származású, az nem indíthatott pert azért, mert valaki a nyilvánosság előtt azt állította, hogy minden piréz tolvaj, rabló vagy éppen anyagyilkos, csak akkor, ha ez úgy hangzott el, hogy Gipsz Jakab egy *****, **** és/vagy ****, mert piréz.
Nos ez úgy változott, hogy becsülete és személyiséghez fűződő jogai védelmében ezentúl BÁRKI pert indíthat, és kártérítést követelhet, aki fenti okból sértve érzi magát, valamely csoporthoz/ közösséghez/ kisebbséghez tartozása okán. Akár – egy jogvédő civil (vagy más) szervezet IS!
Világos?
Előzmény: kígyószisz (630)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!