Keresés

Részletes keresés

Omar Khajjám Creative Commons License 2020.01.19 0 0 142

https://index.hu/fortepan/2020/01/19/akiket_a_szonyeg_ala_soport_volna_a_kadar-rendszer/

 

Vagy ahogy Bery Ary énekelte a Szerelem második vérig egyik dalának 8. sorában: "nyomasztó évek".

Azok voltak nagyon... a késői szétrohadó kádári rendszer utolsó vonaglásai...

dzsaffar3 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 141

És ki szervezte, hogy teherautókról osztogassák a fegyvereket a tüntetőknek? Amikor még békés tüntetés zajlott.

-------------

'A fáma szerint feltörték a fegyverraktárakat a tüntetők a Lámpagyárban'

A kérdés: Mit csinálta az őrök? 

Megadtam a könyvcímeket, nem kívánok véleményt mondani.

Mind a két oldalon voltak rokonaim, sőt egy nagybácsink Corvin- közi szerelése miatt Amerikába emigrált sérülten és 25 év letelte után hazajött, én vállaltam felelősséget érte.

 

Csak azért írtam, hogy mindent ellenőrizni kell, mert a valóság nem mindig egyezik az írásokkal.

Sáfár István

Előzmény: homo neanderthalensis (139)
homo neanderthalensis Creative Commons License 2017.09.07 0 0 140

Ki lőtt 25én a Kossuth téren az emberekbe?

homo neanderthalensis Creative Commons License 2017.09.07 0 0 139

És ki szervezte, hogy teherautókról osztogassák a fegyvereket a tüntetőknek? Amikor még békés tüntetés zajlott

Előzmény: dzsaffar3 (138)
dzsaffar3 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 138

mit mondott?

-----------

A tüntetők közül volt az első lövés.

A kiskatonák be voltak tojva.

 

Safi

Előzmény: homo neanderthalensis (137)
homo neanderthalensis Creative Commons License 2017.09.07 0 0 137

Volt olyan alkalmazottam a 80-as évek végén aki a Rádió ostrománál szolgált mint védő, aki egészen másképpen adta elő a történteket.

 

 

mit mondott?

 

 

Csak megkérdezném, hogy ki fegyverezte fel a tüntetőket?

 

 

ki?

Előzmény: dzsaffar3 (136)
dzsaffar3 Creative Commons License 2017.09.07 0 0 136

Elnézést, hogy a témához hozzá szólok.

Nem szívesen kapcsolódok bele politikai témákba, csak a figyelmet hívnám fel- talán nem minden úgy történt ahogy mamanapság vagy korábban előadják/előadták. 

 

Ebben az időben  betöltöttem 14. évemet.

Pontosan emlékezem mindenre.

A lényeg: Úgy tudom, hogy már 1956 nyarán Kádár tudta, hogy ősszel forradalom lesz.

Az oka tulajdonképpen az volt, hogy az Osztrák államszerződés után a SZU- nak ki kellett volna vonnia csapatait Magyarországról ahogy Ausztriából kötelessége volt megtenni.

 

Ezekről írt Hernádi, 1956 igaz története címen, de Szatmári Jenő István is, 1956: lehet, hogy minden másképpen volt? című írásában.

Őt is ismertem személyesen haláláig, ahogy a harckocsik parancsnokát is, amelyek "tévedésből" lőtték a Pártházat, vagy a vallató tisztet is, aki véletlenül öngyilkos lett azokban a napokban saját vadászfegyverével. A harckocsi parancsnok enyhe büntetést kapott. 

Neveket nem adok ki.

Volt olyan alkalmazottam a 80-as évek végén aki a Rádió ostrománál szolgált mint védő, aki egészen másképpen adta elő a történteket.

 

Csak megkérdezném, hogy ki fegyverezte fel a tüntetőket?

 

Hernádinak van más könyve is, A rendszerváltás  Igaz története címmel, a II Világháború igaz története címmel is van írása.

 

Természetesen több könyvem van a témáról, sőt a Kádár kormány könyvei is '56- ról.

 

Úgy gondolom, hogy határozottan nem lehet kijelenteni a történtekkel kapcsolatosan mindent.

 

 

Sáfár István

 

ericea Creative Commons License 2017.09.07 0 0 135

" a teljes orosz hadigépezet ellen mennyi esélye volt a felkelőknek?"

 

 

Teljesen jó, lásd itt

Előzmény: Törölt nick (134)
showtimes Creative Commons License 2017.09.07 0 0 133

Nem tudhatta biztosan? Dehogynem, a teljes orosz hadigépezet ellen mennyi esélye volt a felkelőknek? Mint nekem Lottó 5-st nyerni (nem lottózok).

 

Az oroszokkal meg előre megállapodott (ugyebár a titkos utazás keletre), tehát teljes egészében le volt zsírozva

 

A szovjet páncélosok szállították Bp-re, majd miután berendezkedett az Országházban szovjet biztonságiak őrizték a fenekét, köztük kárpátaljai ruszinok és magyarok, hogy K. elvtárs minden óhaját azonnal tudják teljesíteni.

Előzmény: Törölt nick (129)
Google_találat Creative Commons License 2017.09.07 0 0 132

1703-ban II. Rákóczi Ferenc a győztes török seregek nyomában jött volna a hatalomba beülni, a szultán kegyéből/akaratából? :)

Előzmény: homo neanderthalensis (131)
homo neanderthalensis Creative Commons License 2017.09.07 0 0 131

Bethlen Gábor, I. Rákóczi György, Thököly, II. Rákóczi Ferenc

Előzmény: Google_találat (130)
Google_találat Creative Commons License 2017.09.06 0 0 130

Orseolo Péter, Salamon, Zápolya, Horthy ...

Előzmény: showtimes (128)
showtimes Creative Commons License 2017.09.06 0 0 128

Aki idegen hatalommal a magyar ellen szövetkezik az legyen fasiszta vagy kommunista hazaáruló. Pont. Itt nincs helyen mérlegelésnek. Senki se tette a pisztolyt a halántékára, hogy Kádár elvtárs átveszi a szovjet tankokkal eltiport forradalmároktól a hatalmat vagy agyonlőjük...

Előzmény: homo neanderthalensis (126)
homo neanderthalensis Creative Commons License 2017.09.06 0 0 126

Bűnös volt, hatalomvágyó és magalkuvó

 

 

Vagy inkább önfeláldozó? Kádár pontosan tudta, mit csinál. Tudta, hogy árulónak fogják tekinteni, tudta, hogy történelmileg ő fogja elvinni a balhét. Érdemes elolvasni amit Marosán írt erről.

 

"Vállalása  éppúgy jelenthet erkölcsi erőt, mint hitványságot – elítéltük s kissé megkönnyebbedtünk, hogy őt ítélhettük el: első reakciónkban már benne volt e szerep szörnyűsége s a vele járó jellempróba óriási volta.” - ezt meg Németh László írta Kádárról.

Előzmény: Törölt nick (125)
H. Bernát Creative Commons License 2017.09.04 0 0 124

Kádár "szolnoki elengedése" érdekes momentum: mutatja, hogy nem egyeztetve szökött át az oroszokhoz, hanem bőrét féltve, szimplán meglépett Bp-ről/a kormányból. Aztán gyorsan a kezébe nyomták a "szolnoki felhívást", miközben a "Kossuth Rádió" Kárpátaljáról sugározta azt. Tito javaslatára és Hruscsov egyetértésével gyorsan meg is tették helytartónak, és derekasan teljesített is -- hiába is mentegetőzik Aczélnak. Kádár karrierje árulások sorozata: elárulta a KMP-t, aztán Rajkot, a forradalmat és Nagy Imrét.

Előzmény: Törölt nick (123)
edesviz Creative Commons License 2007.10.26 0 0 122

Szia,

85-90-ben folyamatos volt a sereg fejlesztése a semmire. A rendszerváltással dőlt össze az egész.

Édesviz

Előzmény: Törölt nick (121)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.26 0 0 121
Vissza a témához, ha lehet. '85-'90!
Előzmény: edesviz (120)
edesviz Creative Commons License 2007.10.26 0 0 120

Szia

szerintem olvtársunk alá becsült mindent. A gépesítés feljlődésével csökkent az 50-es évekbeli 160 ról vagy 120-ig  80-as évekre. Az oroszok is többen voltak itt, mint gondolja. A légierőt nem tudom mennyire volt fejlett, de némi helikopter mennyiség is volt, mert én pl. 18 évesen, életemben először, az MN jóvoltából 1972-ben egyenesen helikopterben repültem ( többen 60-d magammal). De a szárazföldi seregtestek gépesítése folyamatosan haladt előre.  (Végül is ez akkor poszok nagy pénzkidobás volt.

Édesviz

Előzmény: sierra (117)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.26 0 0 119
Hogyan taktikáztak az elvtársak?

Tudjuk, hogy '87-ben leváltották Lázárt, őt a miniszterelnöki székben Grósz Károly követte. Ennek mi lehetett az oka?
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.26 0 0 118
Az sem nagyon sok.
Vissza a témához!...
Előzmény: sierra (117)
sierra Creative Commons License 2007.10.24 0 0 117
Szerintem a magyar haderő picit több volt. 70e-re szvsz 89 után csökkent, addig azért valahol 100e környékén lehetett. De talán tévedek.
Előzmény: negyedikk (115)
ouzo Creative Commons License 2007.10.24 0 0 116
Nem mindegy, hogy egy hadsereget mire építenek ki. A magyar hadsereg nem magyarország védelmére volt, hanem arra, hogy egy-két napig a szovjet hadsereg központi irányítása alatt meg tudjon akasztani egy NATO támadást. (ld: golyófogó)
A rómaiak auxiliáris csapatnak hívták...
Egyébként 56-ig mindent megkaptunk a muszkáktól, 56 után semmit.( Az okot nem kell magyarázni).
Jelenleg sincs olyan haderőnk, amely a honvédelmet bármennyire keveset is, de szolgálni tudná.
Előzmény: negyedikk (115)
negyedikk Creative Commons License 2007.10.24 0 0 115
Kb. 100 000 szovjet katona állomásozott itt, és kb. 70 000 fős volt a magyar haderő, eléggé leromlott állapotban. Az itteni oroszok ellen semmi esélye sem lehetett.
Előzmény: Törölt nick (98)
negyedikk Creative Commons License 2007.10.24 0 0 114
Elég érthető voltam. Nos, a Kgst-ben a külker elszámolás transzferábilis rubelben történt, ami nem azonos a rubellal. És a magyarok voltak az elsők (akkoriban sokmindenben), akik azt mondták, hogy ez az elszámolási rend gátolja a tisztánlátást, és ezért vmikor 88 táján áttértek a dollárelszámolásra. Volt benne rizikó, de bejött. Tisztelem is érte Németh Miklóst.
Előzmény: Törölt nick (95)
negyedikk Creative Commons License 2007.10.24 0 0 113

"Tényleg volt ilyen optimizmus a levegőben?"

 

Lehet, hogy csak én voltam fiatal:-))

De volt egy hajtás, és az adott egyfajta esélyt az előbbrejutásra. Ezen kivül határozottan jobb eséllyel lehetett pártonkivüliként is valamire jutni, mint addig.

 

A párton belüli huzakodásró én kevesebbet tudok (lévén már akkor is párton kivüli), azonban a párttagok már kritizáltak elég nyíltan  egyes intézkedéseket, és korántsem volt olyan szorosra zárt monolit egység a párt. Ez érezhető volt.

Előzmény: Törölt nick (92)
sierra Creative Commons License 2007.10.24 0 0 112
Valamennyivel tán tovább. Mondjuk hasracsapás alapján tíz évvel, tegyük föl. De (és ebben vitatkoznék Heeshsel), szerintem egy nem ilyen egyváltozósan függ össze, hogy magas olajár-virágzó SZU tábor, alacsony olajár-összeomló SZU tábor. Szerintem az olajár és ebből következően az összes nyersanyagár drágulása termékszerkezetváltást kényszerített ki a piacgazdaságokban. Leértékelődött az energiaigényes, üzemanyagfaló, rövid üzemidejű, garanciális üzemre képtelen termék, röviden a gagyi. A szoc tábor pedig technológiai, gazdaságorientációs és teljesítményt nem jutalmazó termelési szisztémából fakadó okok miatt pont ilyen gagyikategóriás termékeket tudott viszonylag jó áron gyártani. Ezek mentek nyugaton, amíg nem igazán volt lényeg, hogy meddig és hogyan működnek, mert eldobhatóan olcsóak voltak. De a nyersanyagár-boom után már nem. Emiatt a nyugat átállt egy drasztikusan más minőségű termékosztály használatára.

Plusz felemelkedtek a távol-keleti kistigrisek, akik a szoc. tábor nagy konkurensei lettek volna, ha a szoc. tábor éppen nem nyuvad meg erre az időre. Ők még kedvezőbb áron tudtak gagyit termelni nálunk, mert a szociális hálót nem kellett beépíteniük a termékeik árába, ez egy. Kettő, ők ráadásul a gagyikategórián kívül minőségit is képesek voltak termelni, ha arról volt szó, nálunk ez nem ment, csak ha központi pénzből pár kirakatcéget kistafíroztak. Pl. a Rába a kapott kétszázmillió dollárt Ede elvtárs irányítása alatt, hogy a nyugati piacon is érvényesülni képes dolgokat állítson elő. Na így sikerült is, csak trösztönként nem volt kétszázmillió dollárunk erre a poénra.
Harmadrészt a NIC-ek, (newly industrialized counties, kistigrisek) nem szerepeltek a COCOM-listán (asszem), mi ellenben igen.

Szóval a NIC-ek konkurrenciája miatt a szoctábor amúgy is megszenvedett volna, életszínvonalcsökkenést lett volna kénytelen elviselni. Erre a tortára jött még habként, hogy a szoc.tábor morálisan összeomlott, senki nem hitt már semmiben, a vezetőségben pedig végképp nem.
Előzmény: staubach (81)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.24 0 0 111
Érdekes ez a jóléti politizálás!

Szerintem erősen összefügg '56-tal. Féltek az elvtársak, hogy ha nincs jólét, borul a bili.
És hát túl sok kéz volt saras :-((((
Előzmény: Heesh (109)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.24 0 0 110
http://www.geocities.com/allamszocializmus/

Ez elég király.

Főleg a koncepciós pereket érdemes nézni.

Most kivételesen eltérve a témától: a vérbírókról jöhetne minden adat...
(esetleg mobilszám)
Heesh Creative Commons License 2007.10.24 0 0 109
Én arra gondolok, hogy mi inkább a "jólétre" költöttük a pénzt.
Előzmény: Törölt nick (108)
Törölt nick Creative Commons License 2007.10.24 0 0 108
Érdekes. Ennek mi lehet az oka?
Előzmény: Heesh (104)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!