Keresés

Részletes keresés

Andieeee Creative Commons License 2017.06.21 0 0 2530

Szia Attila, azt szeretném kérdezni tőled, hogy szabad-e geotextilt tenni a Cotoneaster procumbens Streib's Findling alá vagy legyökereznek az ágai? Köszönöm előre is a válaszodat!

Előzmény: sz_attila (2333)
Lora1213 Creative Commons License 2015.02.21 0 0 2529

Köszönöm.

Előzmény: sz_attila (2528)
sz_attila Creative Commons License 2015.02.21 0 0 2528

A borókának nem kiterjedt a gyökérzete tapasztalataim szerint, tehát nem lesz embert próbáló a feladat. Viszont mivel örökzöld és nagy a lombja, amit nem lenne célszerű visszavágni, mert lassan nőne vissza, ezért én októberben ültetném át. Nyár előtt nagy a kockázata ennek a műveletnek. Még rendszeres locsolás mellett sem biztos, hogy túlélné az esetleges forró nyarat.

Előzmény: Lora1213 (2527)
Lora1213 Creative Commons License 2015.02.21 0 0 2527

Attila !  5 éves 2 m magas Spártai borókát szeretnék átültetni. Mit gondolsz van rá esély hogy megmarad ?    Ha igen, szerinted mikor lássak hozzá ?

Előzmény: sz_attila (2526)
sz_attila Creative Commons License 2015.02.21 0 0 2526

"Egyáltalán tudják a megrendelők, hogy mit akarnak?"

Csak kivételes esetben. Szinte mindig megkérdezem, hogy mire szeretnék használni a kertet (ha egyébként ez számomra nem derül ki az első beszélgetésből), és sokukat teljesen meglepi ez a kérdés és nem is tudnak olyan választ adni, amiből egy kertépítő kiindulhat. Ilyenkor szabad a pálya :)) Egyébként félelmetes, hogy a megrendelők jó nagy részének nem is használatra kell a kert, hanem az csak egy szükséges rossz, mert ott van a ház és a kerítés között, kell vele kezdeni valamit, hogy ne legyen sár. Jah és a fene vigye, pénzbe kerül.

"...milyen célra/célokra akarják használni a kertet?" Sokuk szinte semmire nem használja, csupán vizuális élményt nyújt nekik. Nekem már az is nagy dolog, ha egyáltalán ez van, mert akkor lehet nagyot alkotni, hogy jól nézzen ki.

"Van olyan, hogy a tervedet nem fogadják el?" Elvétve akad. De nagyon ritka, szerintem pont azért, ami fentebb szerepelt, hogy konkrét céljuk alig van a kerttel, ezért "bármilyen" terv jó lehet... persze amelynek nem drága a kivitelezése :)

"Már eleve igazodsz a tulajdonosokhoz - gondolom már ráérzel milyen a stilusuk - vagy megpróbálod azért az általad szépnek tartott dolgokat betervezni?"

Szerencsére akadnak megrendelők, akiknek van stílusérzékük, illetve aktívan szeretnék használni a kertet, és konkrét elképzeléseik is vannak, mit szeretnének látni és használni e területen. Ezekkel könnyebb a munka. Persze az első terv mindig az én ízlésemet tükrözi, benne azokkal a dolgokkal, amit ők szeretnének. Ebből kiindulva aztán változik a terv, gyúrjuk néha sokáig, de gyakrabban azért nem annyira, 2-3 személyes találkozás és terv-vesézés alkalmával meg is születik a végeredmény. Sajnos ezek a tervmódosítások főleg az anyagiak hiánya miatt vannak, vagyis többnyire olcsósítani kell. Az én javaslataim ugyanis többnyire nem férnek el a pénzügyi keretbe, mivel én nem szeretem a nagy fűfelületet, viszont annak a kulcsrakész kialakítása alacsonyabb m2 költségű, mint ugyanakkora terület kiültetése, mulcsozása. Persze meg lehet oldani a kiültetést is olcsón, de hogy nézne már ki, mindenhova olcsó töltőnövényeket nem ültethetünk.

Előzmény: Páfrány49 (2525)
Páfrány49 Creative Commons License 2015.02.20 0 0 2525

Egyáltalán tudják a megrendelők, hogy mit akarnak? Nem a növények fajtáira gondolok, hanem arra, hogy milyen célra/célokra akarják használni a kertet? Igyekeznek a családi körülményeikhez igazodóan meghatározni a kialakitásokat? Van olyan, hogy a tervedet nem fogadják el? Már eleve igazodsz a tulajdonosokhoz - gondolom már ráérzel milyen a stilusuk - vagy megpróbálod azért az általad szépnek tartott dolgokat betervezni?

Előzmény: sz_attila (2524)
sz_attila Creative Commons License 2015.02.15 0 0 2524

"Nem feltétlenül kerül több pénzbe egy virágos, bokrokkal, fákkal teli kert a gyepnél."

Megrendelésre készítve, kulcsrakészen sajnos igen, erre megvannak a számítások. Vevőnél nem vethetsz magot meg nem dolgozhatsz pici dugvánnyal, ott majdnem kész dolgokat kell produkálni.

Viszont arra már kevesen hajlanak, amikor azt mondom, hogy a magasabb befektetés (kevés fű, sok ágyás) viszonylag gyorsan megtérül, mert nem kell annyi füvet gondozni. Az emberek nagy része nem képes hosszú távon gondolkodni.

Előzmény: bellarosa (2521)
sz_attila Creative Commons License 2015.02.15 0 0 2523

Mi jellemzi a 21. századi díszkertet?

Ehhez a kérdéshez fel kell tenni azt is, hogy hol?

Mifelénk, ahol 40 év kommunizmus után szabadult el a demokrácia és a "vállalkozások" tömkelege, vagy máshol, ahol az ízlés évszázadokon át formálódhatott szabadon?

Magán díszkertek mifelénk 1990-ig gyakorlatilag nem voltak, csupán közterek. 1990 után jöttek a kertész vállalkozások és nyomták a díszkertek százait, ezreit, ugyanolyan sablon szerint, leegyszerűsítve, lebutítva, minél gyorsabban kivitelezve, mert már várt a többi megrendelő. Ezek a sablonok élnek az emberek agyában ma is, és ugyanezt akarnak sokan ma is, mert ezt látják. Nem sok babér terem annak számára, aki újat szeretne alkotni. Megcsinálhatja azonban saját magának.

Vannak berögződések és tévhitek. Sok fű kell, mert nincsen vele munka, ez az egyik. Tó nem kell, mert sok a gond vele, ez a következő. Jelen világunk kertjei mérhetetlenül pazarlóak, mert sok vízzel locsolják a sok füvet. 

Itthon megpróbálom megvalósítani a fű nélküli kertet. Még pár év és el is jutok odáig :)

Előzmény: Páfrány49 (2519)
Páfrány49 Creative Commons License 2015.02.05 0 0 2522

Én is olvasom rendszeresen, nézem a neten a "menő" kerttervezők kertjeit, aztán ezek mellett a BBC tv-sorozatait, akár a Britannia megújuló kertjeit, akár a 80 kerttel a Föld körül, és azt látom, elég kevés köztük, amelyik ezt a "megújuló" kert trendet követné. Vajon én vagyok túl koros (67) és ezért jobban tetszenek a rendezettebb, sokvirágos kertek, vagy egy olyan divatot próbálnak nekünk eladni, ami nem a "mindennapi viselet", hanem a divatbemutató dobogójának ruhája? Nem a kerités melletti tujasor + gyep az álmom, és arra is rájöttem az évek alatt, hogy angolkertem sem lesz soha, bármennyire is igyekszem.

Eközben jutott eszembe, vajon milyen is a szép kert, van-e magyar kert (ha már van angol), mennyire kell követnünk a divatot?

 

A választ még nem találtam meg - talán nem is fogom soha - csak hajt a kiváncsiság, más hogyan gondolkodik erről.

Előzmény: bellarosa (2520)
bellarosa Creative Commons License 2015.02.03 0 1 2521

Olvasom ezt a topikot, eszembe jutott egy mondás: a jó kertész először sok gyepet akar, aztán egyre kevesebbet:-). Nem feltétlenül kerül több pénzbe egy virágos, bokrokkal, fákkal teli kert a gyepnél. Én magról, dugványról nagyon sokféle növényt szaporítottam és szaporítok ma is. 

bellarosa Creative Commons License 2015.02.03 0 0 2520

Olvastam erről egy riportot a Csodakert magazinban. A 21 századi díszkert természetes. Nincsen benne szigorúan nyírt gyep, ez helyett rovarcsalogató évelő dísznövények és vadnővények vannak. Egy kis ökoszisztéma.

 

Előzmény: Páfrány49 (2519)
Páfrány49 Creative Commons License 2015.01.31 0 0 2519

Ez a topik teljesen meghalt? A 21. század elején tartunk csak.

Valaki meghatározza, mi jellemzi a 21. századi diszkertet? Vannak definiálható jellemzői vagy csak kiderül, ha szép a kert, akkor az 21. századi?

 

Páfrány

nopánick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 2518

Ez lesz az ... a törpe orgona :-)

Előzmény: agicza (2517)
agicza Creative Commons License 2012.05.05 0 0 2517
Előzmény: nopánick (2516)
nopánick Creative Commons License 2012.05.05 0 0 2516

Ezmiez? Felismeri valaki?

 

~70-80 cm  magas sövény jellegű növény, illatos virágzattal

 

krisztababa Creative Commons License 2012.04.17 0 0 2515

Szia!

Csak egy jó tanács: ne murvát vegyél, hanem inkább gyöngykavicsot. A murva élesre darált, a gyöngykavics gömbölyű, nem sérti a mezitlábat. Különböző osztályozásúakat és színűeket lehet kapni, én nem fehéret választanék, mert napfényben vakító lehet.

S ahogy Ágicza írta, tegyél alá geotextiliát, az (ha szerencséd van :)) megakadályozza, hogy átjöjjenek rajta a gyomok.

Üdv. Kr.

Előzmény: Dance1 (2513)
agicza Creative Commons License 2012.04.16 0 0 2514

Szia, nagyob szeművel érdemesebb kezdeni, fölé egy sor apró, az egész alá geotextil. Nyilván nem olyan kényelmes rajta húzkodni a bótordarabokat, meg kicsit bele is fog süllyedni az ülőalkalmatosság a rátelepedő súlytól, de valamit valamiért... 3-4 év múlva már össze lesz tömörödve annyira, hogy jobb legyen a helyzet.

Előzmény: Dance1 (2513)
Dance1 Creative Commons License 2012.04.15 0 0 2513

SZiasztok.

Segítséget szeretnék kérni.

Szeretném az udvar egy részét murvával bebórítani.Mert a fűvet mindig kigyepálják a kutyák.

Ha valaki már csinált ilyet felvilágosítana hogy ha bebórítom akkor pl napozóágyat muanyagszékeket stb ugyanugy lehet használni rajta.

Előre is köszi a segítséget.

üdv

sz_attila Creative Commons License 2011.12.05 0 0 2512

Ó, ők egész más aggyal gondolkodnak. Többségük a "legyen ződ, oszt annyi" elvet vallják, ezért a tujasor + pázsit kombi őket kielégítené. Persze most a férfiakról, vagy a megrendelők férfi tagjairől beszélek. A nők azért normálisabbak. Sajnos a megélhetés bizony lealacsonyítja a kertészt is a "tujasor plusz pázsit" szintjére... :(

Volt az idén egy megrendelőm, ahol a telek 80%-a pázsit, van egy sarokban emelt ágyás pár növénnyel, ezen kívül egy-két kiegészítő agyás, a többi faltól falig fű. Háttérinformációként megtudtam, hogy már 2 kertészt elküldött előttem, akik megpróbálták rábeszélni egy "normálisabb" kertre. elküldte őket, mert nem az ő elképzelései alapján készültek a tervek. Boldog, aki megengedheti magának, hogy elengedjen egy ügyfelet...

Előzmény: Kiskertész (2511)
Kiskertész Creative Commons License 2011.12.05 0 0 2511

Sajna sokszor azért sem, mert nm-re lebontva 1nm pázsit olcsóbb, mint 1nm ágyás.

 

Ha van pénze arra, hogy megterveztesse, és megépíttesse, akkor legyen már annyi, hogy betetessen néhány fát, bokrot!

Előzmény: sz_attila (2509)
sz_attila Creative Commons License 2011.12.02 0 0 2510

Pedig már 2 db virginiana Shubert díszcseresznye is mennyit dob a látványon, főleg az utcáról nézve.

Előzmény: sz_attila (2509)
sz_attila Creative Commons License 2011.12.01 0 0 2509

Bizony-bizony, mennyire hiányzik néhány lombos fa a gyepből és több dísznövény. Majd felteszem ide a végeredményt, amit elfogadnak. Félek, hogy ennyi se marad a növényzetből. Sajna sokszor azért sem, mert nm-re lebontva 1nm pázsit olcsóbb, mint 1nm ágyás.

Előzmény: Kiskertész (2508)
Kiskertész Creative Commons License 2011.12.01 0 0 2508

A férjemnek biztosan tetszene, mert jól belátható az egész. Én biztos nem elégednék meg ennyi növénnyel. Nekem sok a fű, meg a tuja és kevés az egyéb bokor, meg fa. De hát a megrendelő szava szent ;)

Előzmény: sz_attila (2507)
sz_attila Creative Commons License 2011.12.01 0 0 2507

Most megint időmilliomos vagyok ... :)

Ezért visszatérek régebbi témákhoz is esetleg. (Az a munka végülis nem valósult meg, amiről akkor diskuráltunk, mert megbízhatatlan volt a megrendelő, ilyenkor inkább én mondok nemet).

A szabad kéznél - illetve egy munkakapcsolat elején - úgy működik a dolog, hogy a vevő lefixálja, mi az, amit mindenképpen látni szeretne a kertben, a többi szabad préda. Nos ha nincsen kifejezett kívánsága stílust, irányzatot illetően (képzeld el, 4 év alatt ilyen még nem volt!), akkor a saját stílusomra készítem el az első változatot. Olyat csinálok, amit oda, arra a területre én szeretnék magamnak, ha ott laknék. Persze figyelembe veszem az "általános elvárásokat", amelyeket már az évek alatt megtapasztaltam, és csak óvatosan vizelek szél ellenében.

Itt van egy példa, amit most fogok vinni az első megbeszélésre.

Felülnézet. Klasszikus elrendezés, a kuncsaft sok füvet akart (miért, melyik nem?...), örülnék, ha ennyi maradna, de nehéz lesz.

Látvány az utca felől. Az utcán yucca filamentosa variegata, lavandula hidcote blue és coreopsis v. moonbeam. Azért ezek, mert nem lesz automata locsolás.

"Előkert". Sok pázsit, sok díszfű (carex comans frosted curls, árvalányhaj), zsálya officinalis berggarten, palace purple tűzeső, tatárvirág, gömbtuják, kecskerágók.

Haladunk hátrafelé. A tuja, ill. hamisciprus-sor a tulaj egyik fő elvárása. Meg is határozta, hol lesznek a smaragdok, a többi az én választásom, valszeg gold rider leylandi lesz. Alatta színes-vegyes "mischung":)

Itt a lényeg. Ez a rész látható a legjobban a nappaliból. Van egy emelt ágyás a sarokban, ívelt, alatta egy kis tó, amelybe fentről, az ágyásból csobog le a víz. Szoliterek: corylus avellana contorta, japán juhar, tollborzfű, tsuga can. jeddeloh, pinus sylvestris hillside creeper, tóparti növények, törpefenyők, íriszek, stb.

Hátsó traktus.

Látkép a nappaliból.

 

Az egész telek 900nm. Ebből a kert alig a fele, mert sok a térkő is. Aztán lehetséges - még nincsen eldöntve -, hogy lesz egy medence is ott a terasz előtt, az utolsó képen látszana a nappaliból. Ettől félek, hogy megszünteti a sarki emelt ágyást és előtte a kis tavat.

Az emberek egy medence miatt, amiben majd 10x fürdenek az évben, simán kivágják a kert legszebb részét.

Előzmény: agicza (2445)
kisszszoros Creative Commons License 2011.06.23 0 0 2506

Akkor rendben, ha a gyártó garantálja a tűzállóságot :-)

Előzmény: ZsuR (2505)
ZsuR Creative Commons License 2011.06.23 0 0 2505

Hm... jajj de remelem, hogy nem... kimondottan tuzrako hely keszitesere keszultek...beles nelkul.

Előzmény: kisszszoros (2504)
kisszszoros Creative Commons License 2011.06.23 0 0 2504

Elég sokféle kő van, ami nem bírja a tűz melegét, ezért szokták a tűzrakóhelyeket kibélelni valamivel, hogy megvédje a közvetlen hősugárzástól. Ha a köveid betonból vagy homokkőből vannak, akkor biztosan tönkremennek legkésőbb a 3. befűtés után.

Előzmény: ZsuR (2503)
ZsuR Creative Commons License 2011.06.17 0 0 2503

Nem tudom, csak sejtem, hogy alami vas (ami rozsdasodik) es nekem nem is kell.  Mi a csudanak?  A ko pont eleg.  Meg a kavics is tul sok benne - mint a to aljan - tisztitasnal kifogy.  A hamut szeretnem fure hasznalni, lugositonak.

Előzmény: kisszszoros (2502)
kisszszoros Creative Commons License 2011.06.16 0 0 2502

Mi az a fekete anyag ami béleli a belsejét?

Előzmény: ZsuR (2501)
ZsuR Creative Commons License 2011.06.16 0 0 2501

Elindult a munka.  Megvettuk a koveket - es holnap, holnaputan meg is fogjuk csinalni.  Vasarnap pedig hasznalni fogjuk...:))

 

Valami ilyesmit szeretnek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!