Keresés

Részletes keresés

Alpári Gnác Creative Commons License 4 órája 0 0 4693

https://www.aliexpress.com/item/32812641442.html?spm=a2g0o.productlist.main.5.1c80rR7ArR7AZn&algo_pvid=932e9340-a758-4fbb-978a-985f1873aacb&algo_exp_id=932e9340-a758-4fbb-978a-985f1873aacb-2&pdp_npi=4%40dis%21HUF%211903.79%211751.18%21%21%214.99%214.59%21%40211b612817135217842301553ee2f8%2110000010488277052%21sea%21HU%21766851709%21&curPageLogUid=3Af63zHc1kDq&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A

 

Én ezt használom, mégpedig a zöldet. Órába hibátlan.

Megy hardveres és szoftveres serialról is, a TinyGPS könyvtárat szoktam használni hozzá.

Ámde a baud rate-tel variálni kell, azt hiszem, 4800 van megadva, de 9600-zal működik.

 

Viszont korábban nyilatkoztam az olcsó RTC-kről, hogy egyszerűen katasztrofálisak.

Nemrég kikapcsoltam két napra az egyik órámat, visszakapcsoláskor fél percet sietett. A másik ugyanezt csinálja.

Ha folyamatos tápon van, akkor pontos, de elemről meg ilyen.

Oké, cseréljem ki. Na de ezek relatíve újak, a cseréhez megint szét kellene szednem az egész órát, az egyik ráadásul nem is foglalatos, hanem forrasztós elemmel van szerelve.

Előzmény: Mr.Cross (4686)
lesi fotós Creative Commons License 7 órája 0 0 4692

Adatlapot meg kell nézni: némelyik modulon van saját 3,3V-os táp ! Ezekre 5V-ot kell adni.

Előzmény: Mr.Cross (4691)
Mr.Cross Creative Commons License 8 órája 0 0 4691

...pont erre gondoltam én is, hogy ha egy gps modulra labortápot kötök 3,3V-al, akkor elindul-e a led villogása egy idő után? Ezek szerint el  :)

Előzmény: lesi fotós (4688)
lesi fotós Creative Commons License 10 órája 0 0 4690

 belözási = bekötési

Előzmény: lesi fotós (4689)
lesi fotós Creative Commons License 10 órája 0 0 4689

A lenti linken adott UNO+U.BUX konfigot is összerakhatod.Ott a belözási rajz és az UNO programja is.

Ha ezt nem tudod összehozni,akkor nem a hardver a hibás... :-)

Előzmény: lesi fotós (4688)
lesi fotós Creative Commons License 10 órája 0 0 4688

A NEO-6M modulhoz előveszed az egyik UNO modulodat.Kiemeled belőle a procit és az alábbi link alapján összekötöd a 6M modullal : https://razecus.go.ro/lme/lastminuteengineers.com/neo6m-gps-arduino-tutorial/index.html

Az UNO modulon található egy RS232/USB illesztő IC. Ez megoldja az RS232 kérdést. Ha nincs benne a proci úgy fog viselkedni a PC számára,mintha nem UNO,hanem 6M lenne. A gyári szoft fel fogja ismerni az USB portot és már jöhetnek is az adtok. 

 

Ettől függetlenül:bármelyik U-BOX modullal lehet gond. Az életben nem fogod tudni behatárolni a hibát az ARDU szoft beállításának módosítgatásával, ha nem lehetsz meggyőződve arról,hogy maga a modul jól működik. 

 

Ha egy jó U-box modulra tápot kapcsolsz: a panelen a LED 1Hz-vel fog villogni, az adatátvitel 9600 boudra van beállítva gyárilag. Ha ez rendben és jól kötötted be a TX-RX lábakat, azonnal jönnek az adatok...... 

 

 

Előzmény: Mr.Cross (4686)
lesi fotós Creative Commons License 11 órája 0 0 4687

A NEO-8M modulon van USB csatlakozó. Ez miért okoz gondot?

Előzmény: Mr.Cross (4686)
Mr.Cross Creative Commons License 17 órája 0 0 4686

Lesi Fotós: A link amit küldtél ott én is jártam, de nekem az magas hogy egy PC-hez mégis hogyan csatlakoztassam a GPS modulom. Jó, gyors google keresés, RS232, de az egy külön tudomány.

Alpári Gnác: pont eszembe jutottál hogy egyszer linkeltél egy aliexpresses  gps modult amit te használsz, csak az már valahol a sokadik oldallal visszafelé van, inkább megkérdezném újra, hogy te mit használsz? Ez a svájci Ublox gps modul hidegindítása is van közel egy perc, amúgy az az egy ami működik, az megy már egy hónapja, óra modult nem is használok hozzá, de amúgy egyáltalán nem ragaszkodom a márkához, pláne úgy hogy háromból egy működik. Amit te használsz, az is SoftwareSerial alapú?

Előzmény: lesi fotós (4684)
lesi fotós Creative Commons License 23 órája 0 0 4685
Előzmény: lesi fotós (4684)
lesi fotós Creative Commons License 23 órája 0 0 4684

Azt javaslom,hogy első lépésben töltsd le a gyári szoftvert a modul(okhoz). Csatlakoztasd a PC-hez és nézd meg mit csinálnak vele. Ezzel a módszerrel gyorsan eldönthető,hogy a modul vagy az Ardu szoftver (vagy összeköttetés) a hibás. Hatékonyabb eljárás,mint ész nélkül vásárolgatni a NET-ről újabbnál újabb modulokat....

Előzmény: Mr.Cross (4680)
Alpári Gnác Creative Commons License 26 órája 0 0 4683

Szerintem kérdeztem már, hogy van-e valami különös oka, hogy ragaszkodsz ezekhez a modulokhoz?

Amiket én használok, minden faxni nélkül működik, Tivedába is tettem ilyet, a helyet is teljesen jól hozza, csak a cold start-ja lassú, de egyébként semmi baj vele.

 

Amúgy én megpróbálnám a sebességet állítgatni, mert ezek szerint valami jön a modulodról, csak értelme nincsen.

Szóval ha 9600 van a programban, megpróbálnám 4800-zal, vagy 19200-zal és fordítva, ennyit talán megér.

Előzmény: Mr.Cross (4680)
Szudan88 Creative Commons License 1 napja 0 0 4682

duration = pulseIn(echoPin, HIGH);

  distance = duration * 0.034 / 2;

Mármint erre gondoltam. Ugyan ezzel működik?

Előzmény: Prof (4677)
Szudan88 Creative Commons License 1 napja 0 0 4681

Ezt az ultrahang èrzèkelőt ugyan úgy kell kezelni mint a hc-sr04 sensort? Jó ehhez is ugyan az a kód?

Előzmény: Prof (4677)
Mr.Cross Creative Commons License 1 napja 0 0 4680

Sziasztok! 
Egész délután kepesztek egy NEO8M GPS modullal. Szóval van egy GPS modul, leveszem róla a pontos időt és kiírom egy dupla-TM1637-re, minden szép, minden jó.
Vettem egy másik NEO6M GPS modult, az fele annyi volt, pár napja írtam hogy nem működik, kiolvasható de nem jön belőle adat:  $GNRMC,,V,,,,,,,,,,N*4D és ennyi. Gondoltam hogy kampó lett neki, ezért vettem újra egy NEO8M GPS modult, de abból sem jön adat, kiolvasható, de minden üres. Na ez már gyanús lett, tuti hogy valamit én rontok el, de nem tudom mit. Egy hónapja vettem az elsőt, annyira emlékszem hogy akkor ment vagy két napot 5V-ról, meg hogy bemásoltam a kódot az alábbi linkről és működött

https://www.roboticboat.uk/Microcontrollers/Uno/GPS-NEOM8N/GPS-NEOM8N.html

Próbálom az első NEO8M-et írni, az működik, tehát nem valami library csesződött el, a másik NEO6M NEO8M modulok meg mégsem működnek. 

 

Hol keressem a hibát?

-domel

 

 

Raptorka67 Creative Commons License 1 napja 0 0 4679

Szia Prof!

 

 Köszönöm a tanácsaidat! Miután teljesen Arduino-analfabéta vagyok, mindenki tanácsát elfogadom!

 

 "Szudan88" sokat segít nekem ebben a projektben, amiért mérhetetlenül hálás vagyok számára! Gondolom nem az "életcélja", hogy a munkából hazaérve az én hülyeségeimmel foglalkozzon, de még is megteszi!

 Az elmúlt 3 napban többször is váltottunk e-mailt, és nagyon sok jó ötletet adott, amiket megfogadok! Tőle sem ingyen kértem a tanácsokat, de ezidáig még nem kért semmit!

 Tudod amikor 1985-ben végeztem az elektroműszerész-szakközépben, a tranzisztor számított a "középkategóriának", az integrált áramkörök meg a csillagos égnek, amikről qrva keveset tanultunk. Akkoriban volt a világ legmenőbb otthoni számítógépe a Commodore-64. Tehát a mikroelektrónikához közöm nem volt. 3 évet dolgoztam műszerészként az Orion-ban, HIFI-ket, majd TV szerelve.  Utána szakmát váltottam, így sajnos lemaradtam az elektrónika fejlődéséről!

 

 De visszatérve a lényegre, minden jótanácsot, ötletet szivesen elfogadok, és megtartok!  Természetesen szeretnék tanulni belőlük, és minél többet megtanulni az Arduinó felhasználási módjairól!!!

 

  PWM vezérlés, mérés! ...Nem kell, hogy másodperc pontosan, literre kiszámolva írja ki az adatokat az LCD kijelző!... Csak szeretném látni, hogy kb. mennyi víz áll a rendelkezésemre!

 

  És mégegyszer! Köszönöm Szudan88-nak az eddigi önzetlen segítségét!

 

 Üdvözlettel:  Béla

Előzmény: Prof (4674)
Szudan88 Creative Commons License 1 napja 0 0 4678

Mivel esővizet mèr egy több köbmèteres tartályba, nem hinnèm hogy 1cm pontatlanság gond lehet. De ettől függetlenül igazad van. Majd ha megtudjuk az igènyt... Linkelj be lègyszi egy jó analóg bemenetek szintmèrőt ami tud vagy 2m, ha kell más projekthez.😀

Előzmény: Prof (4677)
Prof Creative Commons License 1 napja 0 0 4677

A megközelítés nem biztos, hogy célravezető.

Ha van egy alapvetően ismeretlen minőségű, de a nagyon szűkszavú netes leírás alapján valószínűleg elég pontatlan PWM jel, akkor azt egy RC-taggal mondjuk lehet (valamennyire) simítani, de nyilván ez, belevéve az AD láb elektromos tulajdonságait (belső ellenállás, kapacitás, induktivitás) bele fog szólni a képletbe és tovább fog torzítani. Az Arduino-k A/D konvertere egyébként sem egy főnyeremény pontosság szempontjából, így az elvi 1 mm-es pontosság a gyakorlatban jó, ha 1 cm lehet, és akkor tényleg minden klappol. Nem kizárt, hogy ennél jobbat lehet csinálni, de az is benne van a pakliban, hogy ennél rosszabb lesz. Jóval rosszabb.

Ami az átalakítót illeti. Működik, már amennyire az 5 százalékos hiba mellett működhet, ezzel nyilván tovább rontod a rendszer teljes pontosságát.

Szűréssel és átlagolással nem érdemes sok esetben PWM jelet feldolgozni. Egyrészt van oltrahangos szenzor sima kvázi analóg jelfeldolgozásra kihegyezve (az impulzus válaszidejét lehet nézni, kiváló és egészen pontos arduino minták vannak rá), nem kell hozzá sem közdarab, sem világmegváltó A/D, egyedül az időre kell figyelni, de azt kódban elég egyszerű megoldani. A pontosság persze itt is a felhasznált elemektől fog függeni. Másrészt, ha már hozott anyagból kell dolgozni, akkor is több értelmét látnám egy megszakítás alapú PWM jelfeldolgozásnak (vagyis a kitöltési tényező mérésének), mint annak, hogy az egyébként is kétes minőségű jelet még tovább rontsuk mindenféle passzív elemmel, így jó eséllyel jelentősen megnövelve a zajt.

Ugyanakkor, mint minden esetben, itt is a specifikáción, pontosabban a megrendelői igényen kell legyen a hangsúly. Vagyis előre tisztázni kell, hogy 1 literes, 10 literes, 20 literes vagy 50 literes pontosság kell a tárolókhoz.

 

Előzmény: Szudan88 (4675)
Szudan88 Creative Commons License 2 napja 0 0 4676

De találtam ilyet:

https://www.hestore.hu/prod_10043372.html 

Pwm jelet átalakít 0-5vdc vagy 0-24vdc

Előzmény: Prof (4674)
Szudan88 Creative Commons License 2 napja 0 0 4675

Nem csináltam mèg pwm kisimítást, de elvbe működnie kène, ha mèg mellè 1sec alatt for ciklussal mèrek 5ször utánna átlagolok. Vagy milyen megoldás van mèg?

Előzmény: Prof (4674)
Prof Creative Commons License 2 napja 0 0 4674

Jó nagy fa...

Azt döntsd el, hogy mennyi időd van rá és hányszor akarod sutba vágni, illetve azt, hogy akarsz-e tanulni belőle. Ez talán a legfontosabb, mert ha nem, akkor simán engedd át másnak és eggyez meg vele az árról, amibe a tudása és az ideje kerül.

Szudan88 egyébként jókat írt, kivéve a pwm érzékelő jelének kisimítását, mert az ennél azért jóval komplikáltabb és nem is biztos, hogy szükség van rá.

Előzmény: Raptorka67 (4670)
Raptorka67 Creative Commons License 2 napja -1 0 4673

Szia Szudan!

 

 Köszönöm a gyors válaszodat!

Ha megadom az e-mail címemet,  könnyebben tudunk "beszélgetni"!

 

 raptorka1967@gmail.com

 

Üdvözlettel: Béla

Előzmény: Szudan88 (4672)
Szudan88 Creative Commons License 3 napja 0 0 4672

Illetve ha a relèmodul vezèrlőfeszültsège elmegy 5vdcről akkor nem kell, csak maga a relèmodul tápját kell ellátni megfelelő tápegysèggel, ami ne legyen az arduinoèval közös.

Előzmény: Szudan88 (4671)
Szudan88 Creative Commons License 3 napja 0 0 4671

Hello Raptor! Lehet több LCD működtetni 1 arduinoról is, ha i2c akkor sokkal egyszerűbb, ès kevesebb vezetèk. De 1 kijelzőre is ki tudod írni az összes adatot, ha mondjuk billeg a 2 kèp között a kojelzès, vagy nyomógombbal kiírást váltasz. Lehet literbe távolságba, akárhogy kiírni, leehet riasztás akár több is, mind program kèrdèse... Relè modulhoz kell illesztő. Ès az aktív elemeket külön tápról működtesd. Pwm èrzèkelő jelèt ki kell simítani egy kondi, ellenállással. Hogy mit is szeretnèl, mennyi èrzèkelővel, arról rèszletesebben írhatnál, mennyi èrzèkelő, milyen riasztás, mennyi gomb. Számold ki az analóg, digi be-kimeneteket.

Előzmény: Raptorka67 (4670)
Raptorka67 Creative Commons License 3 napja 0 0 4670

Sziasztok!

 

Egy kérdéssel, vagy inkább kéréssel fordulok az Arduino mestereihez!

Már kismillió videót végignéztem, de a "problémámra" nem találtam megoldást.


A magyarnyelvű Arduino-videók készítőinek is feltettem ezeket a kérdéseket e-mailben, de sajnos egy hónap elteltével sem méltattak válaszra!

 

Szóval a lényeg!:

- Automata öntözőrendszert építek ki itthon, ami az összegyűjtött esővízről fog - reményeim szerint - működni.
3 db ( 1000 literes ) IBC tartályba fog összegyűlni az "égi"-éltetőnedü, ebből a két alsóba gyűjtöm az esővizet, amit azután - egy szivattyú segítségével - a felsőtartályba juttatok, ahonnan elektronikus szelepek segítségével, gravitációs úton, a locsoló csőhálozatokba enged.

 

- Valamikor, az 1800-as években, elektroműszerésznek tanultam, de a szakmában csak 3 évet töltöttem, így a jelenlegi elektromossággal kapcsolatos tudásom, - így 40 évvel később -, kimerül abban, hogy tudom az áramról, hogy ráz! - ( jó! Mondjuk ez túlzás volt, de azért valami hasonló a helyzet!)

Sok videót végignéztem, ezért merlek zavarni benneteket a kérdésemmel! Volt amiket értettem, de volt amiket sajnos csak pilléztem!
Szóval a lényeg!:
Egy pár Arduino UNO-val szeretném megvalósíteni a következő dolgot.:

- Ultrahangos távolságmérővel szeretném a tartályok feltöltöttségét nyomonkövetni, - 20x4-es LCD kijelzők segítségével, miután az egész rendszer burkolva lesz a napfény elől, így vizuálisan nem fogom látni a tartályok feltöltöttségét!
Már beszereztem a következőket, - hozzáteszem, más dolgokat is az Arduino-ról szeretnék üzemelteni, így egy kicsit több vezérlöt szereztem be! - :

- 1 db Arduino R4 Minima
- 3 db Arduino UNO
- 1 db Arduino Mega 2560
- 3 db Sensor Shield v5.0 ( állítólag ez való az Arduino UNO-hoz )
- 1 db Arduino Mega Sensor Shield v2.0
- 2 db PWM bemenetes Ultrahangos távolságmérőt:
https://www.aliexpress.com/item/1005006307752921.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.125.591f180273rb01

- Ezenkívűl egy mázsa 5V-os, 12V-os, 24V-os optocsatolt relémodult. ( máshol is szükségem lesz ezekre, azért vettem ennyit )... Ezekkel kapcsolatban is lesznek kérdéseim!
- 5 db 20x4-es LCD kijelzőt
- stb.-stb....

 

Szóval a kérdések, vagy inkább kérések!
Addig minden OK, hogy hogyan működnek a fentemlített alkotóelemek, de arról "lila" fingom sincs,hogy:

 

- Hogyan kössem be őket!..
- Melyik Arduinót használjam?
- Lehet-e, egy Arduinóval mérni az alsó, és felső tartályok mennyiségét, két külön LCD kijelző segítségével?
- Esetemben a távolság pont fordított!... Az érzékelők a tartályok zárókupakjára lesznek felszerelve, így ahogyan telik a tartály, úgy csökken a mért távolság!!!
- Megoldható-e, hogy literben jelezzen ki az LCD?... ( A felső tartály esetében 0,9 cm felel meg 10 liternek, míg az alsó tartályok esetében, ugyanez az érték 20 liternek, hiszen a két alsótartály párhuzamosan van összekötve! ) ...A felső és az alsó tartály esetén is, a 98 cm felel meg a "0" liternek.
- Lehet-e "riasztási" szintet baállítani?.. pld. azért, hogy az alacsony szinten lévő felsőtartály esetén elindítsam a szivattyút, hogy vizet pumpáljon az alsó tartályokból a felsőbe?.. Ezt a riasztást kitudom-e küldeni egy reléhez, ami beindítja szivattyút?

 

- Valahogy így képzeltem el a 20x4-es LCD-k kijelzését:

- Felső tartály:

"Felso tartaly"
"230 liter"
"Riasztasi szint:"
"100 liter"


- Alsó tartály:

"Also tartaly"
"510 liter"
"Riasztasi szint"
"200 liter"


Szóval tudnátok-e nekem ebben a projektben segíten?

 

- Megírja-e számomra valaki az IDE-t?
- Adnátok-e ötleteket, hogy mit, hogyan kössek be?
- Melyik Arduino-t és kegészítőket használjam?

Egy teljesen más kérdés!:

- Hogyan tudom vezérelni az Arduino-val az 5, 12, 24V-os optocsatolt relémodulokat?.. Szükség van jelerősítő tranzisztorokra?.. ÉS ha igen, akkor melyik feszűltség esetén milyenre?.. hogyan kössem be őket az Arduino-ra?

 

NA! ... Jól elláttalak benneteket kérdésekkel, kérésekkel!
Természetesen nem ingyen kérem!
Ha tudtok segíteni, akkor azt megköszönöm!
Mondjátok meg az árát, és ha belefér a büdzsémbe, akkor, aki segít annak utalom az összeget!

 

Üdvözlettel: Béla

Vargham Creative Commons License 4 napja 0 0 4669

Az Arduinoban lévő mikrokontroller milyen tápfeszültségen működött?

Előzmény: Mr.Cross (4668)
Mr.Cross Creative Commons License 5 napja 0 0 4668

3.3Voltról használtam, a szintillesztőről azt se tudom hogy mi az. Amúgy működik, kiolvasható, de nem jön belőle adat, olyan mintha nem lenne rá antenna kötve

Előzmény: Vargham (4667)
Vargham Creative Commons License 5 napja 0 0 4667

5 voltos Arduinoval használtad? NEO6M GPS-hez szintillesztő volt?

Előzmény: Mr.Cross (4664)
Mr.Cross Creative Commons License 5 napja 0 0 4666

A GPS modul is 3 óra után megadta magát. Ez nem volt egy jó vásár...  :(

Előzmény: Prof (4665)
Prof Creative Commons License 5 napja 0 0 4665

Az árdifferencia oka jórészt a tudásban rejlik.

Előzmény: Mr.Cross (4664)
Mr.Cross Creative Commons License 6 napja 0 0 4664

 

Ezúttal a MIKROVEZÉRLŐ BLOG ÉS WEBÁRUHÁZból rendeltem szemetet. Volt négy MAX7219-em de hatra volt szükségem, rendeltem még kettőt (egyesével), erre olyant küldtek, amik nem diffúz hanem bele lehet látni, és egy tű hegye pici részből jön a fény, mondanom se kell, hogy tök máshogyan világít. Amúgy a weboldalon is látszódott a képen, de eszembe se jutott azt nézni, azt hittem mind egyformák. Rendeltem NEO6M GPS modult is, érdekes hogy egy karakterben eltér a fejléc a NEO8M-hez képest, de legalább fele annyiba került mint a 8-as

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!