Keresés

Részletes keresés

Köny Creative Commons License 8 órája 0 0 267648

Decissel szoktam túljárni az eszükön, de tényleg nagyon macerás, pedig gyönyörű a buxus sövényem az egyik szakaszon. A nyár elején legalább négyszer permeteztem le és most gyönyörű. 

Előzmény: Szajrés (267642)
tucsok13 Creative Commons License 18 órája 0 0 267647

Igen, én is ezt hallottam. Egy kollegám ültetett most leylandit végig a kerítéséhez horror pénzért, nem is értettem... egyébként se nagyon értem, bevallom, miért ültet valaki olyasmit, amivel utána évi 2-3 alkalommal baromi sokat kell dolgozni. Visszavágni, majd elvitetni a rengeteg zöldet. Itt nálunk korlátozott, mennyit visznek el, megy a cirmogás, hogy de miért nem viszik el a rengeteg levágottat. (kirak fél teherautónyit, és megy a hápogás, hogy ott hagyja a zöld járat)  Nálunk vannak még tuják, de ha kipusztulnak, biztos, hogy nem ültetek még csak hasonlót sem. A babérmeggy és a berkenye nekem nagyon bevált.

Előzmény: sza_attila (267645)
Szajrés Creative Commons License 18 órája 0 0 267646

Köszönöm!

Én babérmeggyből, ha jól emlékszem Caucasicat ültettem. A leylandiknak meg szurkolok, mert azt ültettem a problémásabb szomszéd felől. :-)

Előzmény: sza_attila (267645)
sza_attila Creative Commons License 19 órája 0 0 267645

A termesztő, akitől 10 éve vásárolom a fásszárú növényeket, és több, mint ezret elültetünk egy évben, azt mondja, hogy semmilyen tuját (se nyugatit, se keletit) ne ültessünk, a hamisciprusok és a leylandik is veszélyeztetettek. Ahhoz, hogy valamennyire megvédjük (teljes védelemre semmilyen garancia nincsen!), évente 3x kellene tavaszi időszakban ERŐS szerekkel permetezni. Ezek itt már gyakorlatilag be vannak tiltva és nem hozzáférhetőek. Az engedélyezettek nem sokat érnek sajnos. Én is mindenféle kerülő utakon szerzem be a szereket. Az idén 1000 tuját permeteztünk kb. 30 helyen, egy cégben 400 db van elültetve... Észrevettem, hogy csak lassitani tudjuk a folyamatot. Olyan ez, mint a rák.

Tuja és ciprus helyett babérmeggyet és tiszafát ültetünk sövénynek. Babérmeggyből kizárólag az Etna fajtát, tiszából Hicksii fajtát ültetjük. A babérral nagy tapasztalatunk van, csodálatos, nagyon szép növény, SEMMILYEN kártevője nincsen a környékünkön. A tiszafát csak az idén kezdtük ültetni, pont a tuják kiesése miatt.

A leylandik talán még a legjobban állnak a tujákhoz képest, kérdés mit hoz a jövő. Viszont pont a fenntartása munkaigényessége miatt eddig sem részesitettem őket előnyben. 

Előzmény: Szajrés (267639)
CBNora Creative Commons License 20 órája 0 0 267644

Egy megfelelően gondozott fagyalsövény télen is elég jól takar a sűrű ágaival. Amennyit olyankor a kertben tartózkodunk, arra szerintem az bőven elég. Szívós, olcsó, szerintem nem rossz ötlet.

Ha a buxus növekedési tempója megfelelő lenne, akkor jó lenne a tiszafa is. Az szép, sűrű, strapabíró és nagyon jól nyírható. Ha az elején nem nyírta rendszeresen, még utólag is meggondolhatja magát, fás részből is kihajt. Egy idő után már az is egész rendes tempóban képes nőni, türelmetleneknek persze az is lassú. Átmeneti megoldásként mögé lehet rakni valami takaró hálót, vagy nyárra befuttatja mögötte a kerítést babbal vagy hajnalkával.

Előzmény: Szajrés (267642)
Szajrés Creative Commons License 20 órája 0 0 267643

Én sem szeretnék sövényt nyírni, ezért választottam az oszloposat leylandiiból és babérmeggyből is. Felfelé nőhet korlátlanul. Persze abban igazad van, hogy egy betegség, megjelenő új kártevő veszélye mindig ott lebeg az élő növény feje felett.

Előzmény: 55judit (267640)
Szajrés Creative Commons License 20 órája 0 0 267642

A buxust permetezés nélkül tarra rágja a puszpángmoly. A fagyal esetleg téli zöld, tehát sokáig fennmaradnak a levelei, de nem örökzöld. A babérmeggy jónak tűnik, a másik oldalra én is azt ültettem tavaly ősszel kb 60 métert, de azért nem hasít annyira (20-30 cm növekedés első évben). A tavaly ősszel és idén tavasszal ültetett green rocket leylandik ennél nagyobbat nőttek. Most a 80-90 centis leylandíí 2001-et 1800.- forintért vettem.

Előzmény: Köny (267633)
55judit Creative Commons License 20 órája 0 0 267641

Fiamnál egyik szomszéd felől hatalmas oszlopos tuják vannak. Legalább 4m-esek. Ott voltak mikor vette a házat. Gyönyörűek, mintha fesztmény lenne az az oldal. Csodálkozunk is azon hogy nem betegszenek, mert egész településen máshol egészséges tuját nem lehet látni.

A másik oldalra ahol nem sürgős a takarás, oda babérmeggy sövényt ültetett tavaly. Hátul van a műsövény.

Előzmény: Szajrés (267639)
55judit Creative Commons License 20 órája 0 0 267640

Természetesen lehet mindenkinek más igénye. Előnye és hátránya van min dkettőnek, kérdés kinek mi a fontosabb, és mennyit engedhet meg. Műsövény van többféle minőségben, méretben és árban is.

Fiamnak  azonnali takarás kellett, nem évek múlva másfél méternyi. Nem akarta hogy a sövény betegedjen ami elcsúfítja az egészet, ha kinyírja a betegség némelyik tövet,  azt cserélni is kell. Ő nem akart sövényt nyírni. A kicsi töveket metszőollóval el lehet intézni, de később vagy kertészt kell hívni jó pénzért évente 3x, vagy be kell ruházni sövényvágóval, nagy létrával. Akinek a kényelem és a gyorsaság fontos, ezt válaztja. Szerintem szomszéd felőli takarásnak nagyon megfelel. Szép, átláthatatlan, nagyon sok évig ugyanúgy néz ki. Nem is fakul.

Előzmény: Szajrés (267638)
Szajrés Creative Commons License 20 órája 0 0 267639

Elhiszem, hogy sok helyen pusztul, de nálam és a környékünkön ismerek sok szép, nagy, egészséges példányt. Pedig nálam is "rideg tartás"-ban van. Locsolás, tápozás, permetezés nélkül jó szar talajban, ahol az amerikai tulipánfa 14 év alatt tíz centisről (kutya lerágta) három méteresre nőtt. Szóval nem tartom olyan általánosan szarnak a helyzetét, mint például a puszpángnak, amit ugye permetezés nélkül a puszpángmoly tarra rág.

Neked is rosszak a tapasztalataid a leylandival kapcsolatban is?

Előzmény: sza_attila (267635)
Szajrés Creative Commons License 20 órája 0 0 267638

Három méter akciósan huszonegyezerért? Három darab két méteres oszlopos leylandi olcsóbban kijön. Ok, lehet, hogy macerásabb néha meglocsolni legalább az ültetést követő első évben, no de mégis csak egy élő növény. 

Előzmény: 55judit (267637)
55judit Creative Commons License 1 napja 0 0 267637
Előzmény: 55judit (267636)
55judit Creative Commons License 1 napja 0 0 267636

Mit szólnál műsövényhez? Jól mutat, UV álló és azonnal takar.

sza_attila Creative Commons License 1 napja 0 0 267635

Smaragd tuják egy ügyfélnél ezen a héten ...

R.I.P.

Előzmény: Szajrés (267626)
sza_attila Creative Commons License 1 napja 0 0 267634

Buxus???...

Köny Creative Commons License 1 napja 0 0 267633

Köszi a tanácsot! :o)

Igazából telekhatár takarás a célom, valami sövénnyel kéne kiváltanom, ami nem 10 év alatt nő meg 1,6 m magasra. 

Buxus vagy fagyal is eszembe jutott vagy a balkáni babérmeggy, bár az meg megint smaragdtuja árkategória.

Vagy a csodasövény, de azzal csak egész nyáron hadakozom, mert nő, mint a gomba. 

Előzmény: gomba2008 (267629)
55judit Creative Commons License 1 napja 0 0 267632

Megkerült! 😊

Előzmény: 55judit (267631)
55judit Creative Commons License 3 napja 0 0 267631

Tudja valaki Pippoka miért nem jön a fórumra? Nem válaszol a mailemre se.

CBNora Creative Commons License 4 napja 0 0 267630

Mi itt az árudájukban személyesen szoktunk vásárolni, szépek a növényeik és értenek hozzá az eladók is. Online nem tudom, milyet árulnak, az árszintet se néztem, de ezeknek legalább az árudájukat ismerjük.

https://godolloikerteszet.hu/

Előzmény: Cliff_Barns77 (267628)
gomba2008 Creative Commons License 4 napja 0 0 267629

Ha Taormina itt lenne, most ajánlaná a glialkát mint csodaszert.... :)  Bocs, nem tudtam megállni. Átérzem a bánatod, az ember azért ülteti, mert szépet és tartósat akar. A tuja ugyan szép, de sajnos nagyon nem tartós. 

A tiszafa nem jutott eszedbe? Nem túl gyorsan nő, de örökzöld, és nem tudom létezik-e bármilyen betegsége, én még nem találkoztam vele. Ráadásul nagyon bírja a metszést is. 

Előzmény: Köny (267618)
Cliff_Barns77 Creative Commons License 4 napja 0 0 267628

Sziasztok,

Kertészet tippeket várnék, hol érdemes vásárolni nagyobb mennyiségben? Online is lehet. Nemrég leadtam egy nagyobb rendelést Megyeri Szabolcsnál, de teljesen el vannak veszve. Állítólag már 3 hónapra szállítanak és elérhetetelenek. A Pest környéki kisebb kertészetek New Gardenek, Oázisok, Sylvanus meg tapasztalatom szerint horror áron dolgoznak.

Szóval van valami jó tipp? Most elsősorban évelő dísznövények vannak a listámon. Nem a legolcsóbbat keresem hanem ahol egészséges növényeket árulnak racionális áron.

Köszi,

Cliff

gomba2008 Creative Commons License 4 napja 0 0 267627

Tudom, hogy évente többször illene nyírni, de én nem szoktam. Októberben szoktuk tarra vágni. Pontosabban valamelyik fiam szokta, mert kb. 6 méter magasra képes nőni egy szezon alatt, és kb. ugyanilyen széles. Nagy meló, az biztos. A gyerekem vágja, én darálom. Ebből van egész évre a mulcs a virágágyásba.

Én nagyon szeretem. Hasonló okból választottam, mint Te. Nem szomszéd miatt, hanem mert ez egy csupasz, faluszéli telek volt, minden irányból be lehetett látni, ami nagyon zavart. Olyan sövény kellett, ami "add uram isten, de azonnal" van. És lett! Szinte azonnal. Egyetlen hátránya, hogy lombhullató, de már 14 éves, ennyi idő alatt annyit erősödött, hogy télen is takar annyit, amennyit egy normál kerítés takarna. A másik furcsaság, és nem mindig örülök neki, hogy itt-ott erősen tarackol. Nem minden példány, de amelyik megindul a föld alatt, az nagyon mélyen, és nagyon messzire képes eljutni. 

Az utcafrontra mindenáron örökzöldet akartam, oda sövényfenyőt ültettem, és most már nagyon szép. Sokkal lassabban nőtt meg nyilván, mint ahogy én azt szerettem volna, de már túlnőtt a turkesztánin is. 

A tujákat igyekszem elkerülni. Eddig sikerrel. A szomszédot sajnálom, hogy küzd vele. 

Előzmény: 55judit (267623)
Szajrés Creative Commons License 4 napja 0 0 267626

Én a környékünkön ismerek több szép nyírott leylandi sövényt. Nekem otthon csak egy szoliter 2-3 éves Gold Rider van, de az is szépen fejlődik, most bő 2 méteres. Nem tudom mi nem tetszik nekik (ahol nem tetszik), de itt a napfény városában jó száraz és forró szezonok szoktak lenni, de legalább a talaj jó kötött és sovány. :-) Amikor bő egy hete elkezdtem ültetni a sövényt, akkor már napok óta locsoltam a helyét, de így is alig bírtam az ültető gödröt kiásni. Kb. 30 x 30 x 30-as gödröket kínlódok ki nekik, de abba belekeverek fél vödör kókuszrostot, hogy legalább a gyökerek elinduljanak, ne pattanjanak vissza a jó kötött agyagtól.

A smaragd tujákat is sokan temetik, nekem az előkertben van négy darab 14 éves szép, egészséges kinézettel. Az egyik a villanyvezeték alá lett ültetve, már nézegetem, hogy lassan le fogják fejezni. Tehát 5-6 méter magasak.

Előzmény: 55judit (267625)
55judit Creative Commons License 5 napja 0 0 267625

A ciprusok gyönyörűek. Az a baj, hogy a kertészeteken kívül szinte már sehol nem lehet egészséges példánykat látni. Állítólag a klímánkat egyre kevésbé bírják.

Előzmény: Szajrés (267624)
Szajrés Creative Commons License 5 napja 0 0 267624

Esetleg oszlopos leylandi ciprus (2001, vagy Green Rocket). Az állítólag gyorsan nő, igénytelen és nyíratlan örökzöld sövénynek is kiváló. Nálam most van folyamatban 50 tő ültetése a szomszédos siralomvölgy eltakarására.

55judit Creative Commons License 5 napja 0 0 267623

Nálam sok éven át csodasövény volt. Május, július és szeptember végén vágtuk. nekem pont az intenzív növekedése miatt kellett a szomszéd miatt. Folyamatosan figyel, átkiabált, szemetet dobált. Bár a sövény tetejére így is feldobált, mégis ez a sövény volt a legjobb megoldás. Tavaly vitte el őt az ördög, így a sövényt is kiszedettük mert túl sokba került nekem az évi 3x nyírás.

Ha nem bánod ha lassabban nő a sövényed, tudom ajánlani a babérmeggyet. Fiam 1 éve ültette, nagyon szép nála. Nem betegszik, télen is zöld. Egyébként most a babérmeggy nagy sláger. :)

Evif Creative Commons License 5 napja 0 0 267622

óóóóóóóóóóó, nagyon-nagyon sajnálom, sajnos segíteni nem tudok, de együttérzésemet fogadd! Azt gondolom csodasövénnyel kár lenne kezdeni, később bánnád a sok munkát, úgy hallom. 

55judit Creative Commons License 6 napja 0 0 267621

Pippoka reggel írtam e-mailt. Kérlek nézd meg mielőbb, és várom válaszodat.

gomba2008 Creative Commons License 2021.09.20 0 0 267620

Ja, és menni kell érte, nem szállítható. De az sem érdekel, csak valami szabadítson meg a csigáktól. A spanyolok nélkül is borzasztó volt a helyzet, és most még ezek is idetaláltak. 

Amúgy a poloskák ellen is van cuccuk, az sem elhanyagolható dolog! 

Előzmény: gomba2008 (267619)
gomba2008 Creative Commons License 2021.09.20 0 0 267619

https://biokiskert.hu/biotermek/kertgondozas/rovarok-ellen-2/

Most nincs, de ha van, itt található. Természetesen jó drágán, de ha használ, akkor nem érdekel. 

Előzmény: lychnis (267617)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!