Keresés

Részletes keresés

Joranne_Sutt Creative Commons License 2007.06.25 0 0 20
bejutnom továbbra sem sikerült, mert nem volt nyitva a múzeumok éjszakáján, de a helyiek elmondása szerint nagy magyarországos terítő, fafaragás, meg egyéb népművészeti dolgok vannak benne. a kijáratnál van egy sírkő, rajta valami nagymagyarország imitációval, amely egyébként nem is hasonlít a pontos határokra. egyelőre ennyit tudtam meg róla.
Előzmény: Törölt nick (19)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2007.06.22 0 0 18
bent még nem voltam, de sejtésem szerint a színvonala olyan lehet, mint a városban (Várpalota) látható 56-os szobornak. amelynek a tetején egy "turulmadár" van, igaz, az jobban hasonlít egy gyík és madártestrészekből álló meghatározhatatlan állatra.
Előzmény: Törölt nick (14)
Müller szakaszvezető Creative Commons License 2007.06.06 0 0 17
Más témáról ez a véleményed ?
Előzmény: LUCzI FERencz (0)
bauff Creative Commons License 2007.06.03 0 0 16
beszélgetni a múzeumőr nénivel...kimaradt a szó:-((
bauff Creative Commons License 2007.06.03 0 0 15
Rengeteg forrás anyag, levelek, rengeteg fénykép, sok tárgyi dolog is..és mindez időrendeben, földrajzi tájegység szerint..Nem kell látványos kiállításra számítani, igaz nem is ez a célja a múzeumnak.
Érdemes a "múzeumőr" nénivel..valaha Ő volt a történelem tanárom:-))
bauff Creative Commons License 2007.06.03 0 0 13
Én már láttam, sőt ma is megyek Megemlékezésre,remélem nem esik majd az eső...
Igaz nem nehéz kilátogatnom a múzeumhoz, mert kb 200 m-re lakok tőle!
Érdekes a kiállítás, színvonalas is,érdemes meglátogatni, ha valaki erre jár...
Előzmény: Törölt nick (12)
horst_fuchs Creative Commons License 2007.06.02 0 0 11

ha nagyanyámnak töke lett volna, ő lett volna angyapám...

 

hülyeség, jelen pillanatban naívnak is túl naív, aki ebben reménykedik, van nekünk ez a status qounk, ha elkedződik valami, akkor az egy láncreakciót indít el.

(KöKe-Európára gondolok, nem a Balkánra) 

Előzmény: zálycsik (10)
zálycsik Creative Commons License 2007.06.02 0 0 10
"demográfia visszafordíthatatlan helyzethez vezetett."
Ma rövid és középtávon úgy tűnik igen. De ha anno 20 év alatt egy határmódosításnak köszönhetően 30%os számarányukról abszolút többségbe kerülhetek Újvidéken a szerbek, akkor sosem lehett tudni, mit hoz a jövő.

Koszovó. Ez is igaz, de csak arra hoztam fel példaként, hogy a határok, így a trianoni határok se szentek és sérthetetlenek. Ráadásul a koszovói példa más országok magyar kisebbsége számára ütőkártya lehet, hogy autonómiacéljaikat elérjék. Koszovó függetlenségének nemzetközi elismerésével Európában sok helyen átrajzolódhatnak a határok...
Előzmény: horst_fuchs (9)
horst_fuchs Creative Commons License 2007.06.02 0 0 9

én egy szót sem írtam arról, hogy erőszakos volt-e vagy sem. Egyszerűen tény, hogy a demográfia visszafordíthatatlan helyzethez vezetett.

 

Más:

Koszovó: Azzal, hogy Koszovó elszakad, éppenhogy nehezebb helyzetbe kerülnek a délvidéki magyarok, így is nagyon sok szerb vándorolt onnan ide, de ha elszakadnak, a maradék egy jó része is át fog telepedni Délvidékre, amihez gondolom a szerb kormány kedvező lehetőségeket fog nyújtani, mint tette ezt eddig is(és még finoman fogalmaztam)

Előzmény: bauff (3)
zálycsik Creative Commons License 2007.06.02 0 0 8
1930-ra már nagyon megugrott a szerbek száma 30 ezer szerb mellett 17 ezer magyar és 9 ezer német élt a városban. 1941-ben a 75-80 ezres városban kb. 25 ezer magyar lakott.

A zászlókról meg......valszeg nem uazok tették ki a magyar zászlót, akik később a szerbet. Elég vegyeslakosságú város volt.
Előzmény: ftonyo2 (7)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 7
"Száz éve is kb. ennyi magyar ( 13 000 ) élt Újvidéken, 11 000 szerb és 6000 német mellett. Azóta a németek "eltűntek" és a jött még "pár" ezer szerb."

***

már 1941-ben is erős kisebbségben voltak ott a magyarok, mert amikor1941. dec-ben kitelepitették a szerbeket a város kisértetvárossá vált - gyakorlatilag minden 2-3. lakás üresen állt.

Ja, és még vmi az újvidákiek nemzettudatához:

- jött haza a Fekete-tengerről a zömében magyar legénységű dunai flottila az 1. vh végén.

A tengerészek látták, hogy a városban meglátták már magyar lobogó alatt hajózó naszádokat.
Erre vilámgyorsan bevonták a kétfejűsasos scvhwarzgelb zászlót, és kitűzték a magyart.
A hajók kikötötttek, ment az "Éljen Mo!" stb. kiáltozás.
A hajókat feltöltötték, s indultak tovább..

no ekkor látták meg a tengerészek a városra visszanézve, hogy a derék újvidékiek villámgyorsan bevonják a magyar lobogót, és kitűzik helyette - a szerbet..........
Előzmény: zálycsik (5)
zálycsik Creative Commons License 2007.06.02 0 0 6
Dehogynem. A határok mindig változnak. Most pl. Koszovó fog kiszakadni Szerbiából, aztán pár év múlva egyesülhet Albániával.
Előzmény: horst_fuchs (2)
zálycsik Creative Commons License 2007.06.02 0 0 5
"ebből kb 15 ezer magyar ajkú manapság!"
Száz éve is kb. ennyi magyar ( 13 000 ) élt Újvidéken, 11 000 szerb és 6000 német mellett. Azóta a németek "eltűntek" és a jött még "pár" ezer szerb. Így lesz 100 év alatt egy többnyire magyar városból, etnikailag tiszta szerb nagyváros.
Előzmény: bauff (3)
rev251 Creative Commons License 2007.06.02 0 0 4
jó ötlet volt ide nyitni

Nem volt jó ötlet! Ebben a csoportban van egy, talán 2 konkrét Trianonos topic, amiket nem nehéz megkeresni. Nyugodtan lehetett volna oda is beírni.

Bár összevonni sem késő (azt talán kérni kell)
Előzmény: horst_fuchs (2)
bauff Creative Commons License 2007.06.02 0 0 3
A demográfiai változások viszont erőszakosak és ugyanakkor nagyon tudatosak voltak.
Pl Nem régen Jártam Újvidéken, ami ma kb 300 ezres város, és ebből kb 15 ezer magyar ajkú manapság!
Érdekes hogy bementem a katolikus templomban és ott lehetett nagyon érezni a magyar gyökereket...és sajnos Az egész Vajdaságra ez jellemző..ahova még nem ért el ez a jelenség az az Észak-bácskai régió...
Gondolom ez a Felvidéken és Erdélyben is igy lehet... Kárpátalján meg fogalmam sincs mi a helyzet...
Előzmény: horst_fuchs (2)
horst_fuchs Creative Commons License 2007.06.02 0 0 2

a demográfiai változások és az eltelt idő miatt változtatni már nem lehet rajta.

de emlékezni kell rá

 

(jó ötlet volt ide nyitni)

bauff Creative Commons License 2007.06.02 0 0 1
Erről van szó, ezért is létezik e múzeum...
Bemutatni, a törtélmenünk e szeletét, és sajnos nagyon fájdalmas szerepét..
A múltat elfelejteni ,kitörölni soha nem szabad...
Tehát aki tud,látogasson el e múzeumba!!
Előzmény: LUCzI FERencz (0)
LUCzI FERencz Creative Commons License 2007.06.02 0 0 0
És?

Ami volt, elmúlt. Sajnos. Tetszik-nem tetszik, ezen már változtatni nem lehet. Igaz, emlékezni kell rá, és tanítani kell az iskolákban.
bauff Creative Commons License 2007.06.02 0 0 topiknyitó
Napokban aktuális téma--ill 87éve aktuális a téme

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!