Keresés

Részletes keresés

Afrikaans8 Creative Commons License 2012.10.06 0 0 14

Meghalt az I. világháború legutolsó veteránja

Florence Green a háború utolsó két hónapjában szolgált a brit légierő menzáján. Tovább »

forrás: Index.hu

 

Meghalt az első világháború legutolsó veteránja

 

Florence Green a háború utolsó két hónapjában szolgált a brit légierő menzáján.

 

Pár nappal 111. születésnapja előtt elhunyt Florence Green, az I. világháború legutolsó veteránja, írja az Atlantic. Green a háború utolsó két hónapjában szolgált a brit légierőnél. Február 19-én lett volna 111 éves, szombaton, álmában érte a halál. A háborúban a légierő menzáján szolgált, két bázison is. 1918. szeptember 13-án, 17 évesen csatlakozott a sereghez. Az I. világháború két hónappal később, a november 11-i fegyverszünettel ért véget. Az I. világháború utolsó harci veteránja, Claude Chpules tengerész 2011 májusában hunyt el, az utolsó amerikai veterán, Frank Buckles 2011 februárjában. Mindketten 110 évesek voltak.

showtimes Creative Commons License 2007.04.20 0 0 13
Gondolom nevű bizonyítékot nem ismer a történelemetudomány :)
Ráadásul ebben a korban már tényleg minden nap adomány.
Előzmény: Zicherman Istvan (12)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.20 0 0 12

Tudom.

Még fotó is van az öregről, a katonai topikban már szerepelt.

Tavalyelőtt még élt. Gondolom most is él még.

Előzmény: showtimes (11)
showtimes Creative Commons License 2007.04.20 0 0 11
tehát 107 éves. tudod dokumentálni?:)

akárcsak a wiki által állítottra is kíváncsi lennék, szépen ledokumentálva, anyakönyvi kivonat, katonakönyv :)

gyerekkoromban én is ismertem WWI-es bakát, de rég volt már, az öreg majd 100-at élt. A most élő, legidősebb ember, akit ismerek 104 éves és nem volt WWI-ben katona:)
Előzmény: Zicherman Istvan (2)
eMM Creative Commons License 2007.04.20 0 0 10
Persze lehetne sorolni de a Steinerben konrétan szerepel kisgyerek orosz katonaként.
Előzmény: Zicherman Istvan (9)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.20 0 0 9

Na j. Ismerem. Egyik régi kedvencem volt a film.

(Vagy ott van a Sztálingrád)

Előzmény: eMM (6)
Afrikaans6 Creative Commons License 2007.04.20 0 0 8
1 éven belül volt, ez szinte biztos. És jóval fölül volt a százon.
Előzmény: Robika127 (7)
Robika127 Creative Commons License 2007.04.20 0 0 7
"Nemrég mutattak vmelyik adón egy I. vh.-s amerikai veteránt, aki már nem tizenéves volt a háború kitörésekor."

Na, persze. És gondolom már nem is él: jelenleg a legidősebb élő férfi 18 éves volt a világháború kitörésekor, ergó a többiek is legfeljebb ennyi, azaz tizenévesek voltak.
Egyébként a legidősebb férfi japán, de nem veterán.
Előzmény: Kadasman-Bél (4)
eMM Creative Commons License 2007.04.20 0 0 6
Ajánlott film: A Steiner avagy a Vaskereszt.
Előzmény: Zicherman Istvan (2)
Kadasman-Bél Creative Commons License 2007.04.20 0 0 5

"A SzU szétesése után végre kirakhatta cári időkből származó kitüntetéseit"

 

Jobb későn, mint soha :)

Előzmény: Zicherman Istvan (2)
Kadasman-Bél Creative Commons License 2007.04.20 0 0 4
Nemrég mutattak vmelyik adón egy I. vh.-s amerikai veteránt, aki már nem tizenéves volt a háború kitörésekor.
Előzmény: Robika127 (-)
Kadasman-Bél Creative Commons License 2007.04.20 0 0 3
Petőfi még csak 91 lett volna... Ha csak annyit él, mint pl. Faludy György vagy Dénes Zsófia (Ady egykori menyasszonya, aki 102 évesen halt meg :) )...
Előzmény: Zicherman Istvan (2)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.04.20 0 0 2

Ismerek én is első VH-s élő veteránt. a Kubány-vidék legöregebb kozákja, Antip Ivanovics Kozhevennyikov. 16 évesen ment el a frontra, és részt vett a Bruszilov-áttörésben (offenzívában). Utánna polgárháború, harc a baszmacsok ellen Közép-Ázsiában, végül II.VH.

Jól konzerválja magát az öreg róka:))) A SzU szétesése után végre kirakhatta cári időkből származó kitüntetéseit:) A szovjet idők és a már ismét orosz idők kitüntetéseivel igen szép ikonosztáza van:))

 

Volt még valahol pár fotóm is, amelyen a frontra vonuló osztrák-magyar csapatokat a Radetzki-veteránok búcsuztatták, 1914-ben (azok, akik még 1849-ben harcoltak az olaszok ellen! Egy másikon olasz garibaldista öregek integetnek az olasz katonáknak (szintén I.VH.). Az oroszoknál meg meghívták a vezérkar búcsuztatójára a Krími-háború két katonáját (ezt csak olvastam, fotóm nincs róla, de szívesen megnézném.)

 

Ez a veterán dolog amúgy is érdekes. Nálunk a suliban a munka-órákat (volt ilyen: tanultunk a gépekkel bánni - eszterga, fúró, stb. - arra az esetre, ha nem válnénk értelmiségivé.) Na szóval, az emberünk minden május 9-én, a Győzelem Napjára felvette kitüntetéseit - egy ,,Honvédő Háború partizánja. II. osztály", egy ,,Königsbergért" egy ,,Berlinért" és egy ,,A Németország feletti győzelemért" emlékérem.

Így is számoltuk - úgy is számoltuk, csak nem jött ki években. Szóval - túl fiatal lett volna a háborúhoz. A végén megtudtuk az élettörténetét (mondjuk, nem szívesen mesélt róla). 1943-ban kezdte a háborút, 8 évesen, amikor a családját egy partizánvadász alakulat kinyírta. Őt az anyja a pottyantós budiba tugta. Éjszaka kimenekült az erdőbe és beállt partizánnak. Felderítési feladatokat lűátott el. Akkoriban sok hontalan gyerek koldult, járta a falvakat. No, emberünk is ezt tette, csak ő kolduló gyereknek álcázva nézte, hogy hol milyen helyőrséfek vannak.

Később, amikor a Vörös Hadsereg visszajött, a partizánok beálltak katonának. A gyerek meg az ,,ezred fia" lett. Volt ilyen rendszer. Így, a hadsereg kötelékében végigjárta a hadak útját.

Szóval - érdekes történeteket produkál az élet.

Robika127 Creative Commons License 2007.04.20 0 0 1
A legidősebb közülük ráadásul szupercentenárius: 110 éves.
Előzmény: Robika127 (-)
Afrikaans6 Creative Commons License 2007.04.20 0 0 0
Nyugat0n vannak szép számmal 0lyan0k is, akik már akk0r sem v0ltak pelyhedző állú bakák!
Előzmény: Robika127 (-)
Robika127 Creative Commons License 2007.04.20 0 0 topiknyitó
Néhány napja találtam a wikipedián:
http://en.wikipedia.org/wiki/Surviving_veterans_of_World_War_I
Persze amikor a seregbe léptek nagyon fiatalok voltak és sokan harcot nem is láttak. Talán a felfokozott médiaérdeklődés miatt, de idén a vártnál
többen mentek el közülük. De talán valamelyikük még megéri akár 2010-et is!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!