Keresés

Részletes keresés

gligeti Creative Commons License 2008.01.20 0 0 3070

 

 Hát a legegyszerűbb azt mondani középiskolai szinten, hogy ugyebár a szakaszfelező merőleges a szakasz végpontjaitól (az adott két csúcstól, mondjuk A és B ) egyforma távolságra levő pontok mértani helye. A B és C szakaszfelező merőlegese dettó, így ennek a két szakaszfelezőnek a metszéspontja nemcsak A-tól és B-től, hanem B-től és C-től is egyforma távolságra van, röviden szólva mindegyiktől egyforma, azaz A-tól és C-től is. Így ennek a metszéspontnak rajta kell lennie az AC szakaszfelező egyenesén is.

 

 Ugyanez szögfelezőkkel, ott az oldaltól való távolsággal.

Előzmény: emp (3068)
emp Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3069
nem pont ebben a topikban akartam, de most már mindegy:)
Előzmény: emp (3068)
emp Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3068

gyerek matekja kapcsán jött elő:

3szögbe meg a köré írható kör.

azt szokták csinálni, hogy bizonyítják, egy pontban találkoznak a szögfelezők meg a szakaszfelezők.(psze, merőlegesek)

 

azt kérdezem, mennyire korrekt matematikailag az, ha bizonyítom, hogy bármely három pont köré(nem egy egyenesen fekvők) rajzolható kör, és ezt tekintem egyben bizonyításának a szakaszfelezők egy pontban való találkozásának?

(ugyanez a beleírható körrel, meg a szögfelezőkkel.)

zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3067
Idióta! Tóték, nem Tóthék.
Előzmény: zgyorfi (3065)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3066

FELADAT

Vegyük a 3051-ben megadott szerkesztést. Most azonban a Föld felszinén végezzük. PQ-ból kell kiszámítani AB ismeretében a Föld átmérőjét!

 

(Most nem kell odafigyelni a kék vonalak felvételénél: Midenképpen metszik egymást, ha máshol nem, akkor a Caracas, New York, Perbál, Zsámbék teljes négyszögben. Ez volt az én körzetem. Hjah, azok a régi szép idők, azok a régi nagy tüzek...)

 

zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3065

Annál nyilvánvalóbb, hogy nyugdíjas tüzoltó (a postás dologgal füllentettem) vagyok. Én csak ilyan bonyolult módon tudok harmadolni.

 

Részlet a Tóthékból:

 

"...Egy ideig hallgatott, aztán félénken megkérdezte: - Háromba vágtad, édes, jó Lajosom?

- Háromba? Nem. Négy egyforma darabba vágtam... Talán nem jól tettem?

- De jól tetted, édes, jó Lajosom - mondta Mariska. - Te mindig tudod, mit hogyan kell csinálni. "

Előzmény: Törölt nick (3062)
rosenkrantz Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3064
Asszem még felezni se
Előzmény: rosenkrantz (3063)
rosenkrantz Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3063

Csak vonalzóval lehet szakaszt harmadolni?

 

egy nyugger vasutas

Előzmény: zgyorfi (3060)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3062
Mert a szakaszt is mar bonyolultan harmadoltad.
Előzmény: zgyorfi (3061)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3061
Honnan tudtad?
Előzmény: Törölt nick (3053)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3060
Hát ehhez kell nyugdíjas postásnak lenni nem a specrelhez.
Előzmény: gligeti (3059)
gligeti Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3059
Ezt egy nyugdíjas postás biztos be tudja bizonyítani.
Előzmény: zgyorfi (3055)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3058
Na ez hamar ment.
Előzmény: Törölt nick (3056)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3057

Ez azért jó, mert ehhez tényleg a szakaszt kell harmadolni.

Végre egy kis vidámság és nem csak az a szomorú specrel!

Előzmény: FASIRT (3054)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3056
Nem.
Előzmény: zgyorfi (3055)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3055
Hát nem harmadolja meg ay egyenlőszárú háromszög csúcsánál levő szöget az alapot harmadoló pont?
Előzmény: gligeti (3051)
FASIRT Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3054

Nekem van egy egyszerűbb megoldásom:

Előzmény: zgyorfi (3050)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3053
Bocs, most latom, hogy csak viccnek szantad.
Előzmény: Törölt nick (3052)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3052
Kedves Zgyorfi! A szogharmadolas nem vegezheto el euklideszi szerkesztessel. Ez egy tetel. Lasd pl. Kiss Emil, Bevezetes az Algebraba
395. oldal.
Előzmény: zgyorfi (3050)
gligeti Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3051
Csak belenéztem, de most szöget, vagy szakaszt harmadolunk??
Előzmény: zgyorfi (3050)
zgyorfi Creative Commons License 2008.01.19 0 0 3050

Jaj, jaj, már megint a specrel! Én ehhez már nem tudok hozzászólni.

Inkább egy másik szálon felvetném a szögharmadolás problémáját. Mint nyugdíjas postásnak sikerült megoldanom a dolgot legalábbis 180 fokos ill. annál kisebb szögekre. Most bemutatom a gondolatmenetet és lehet keresni benne a hibát.

 

Legyen tehát adva az alfa hegyesszög. Először is szerkesztek hozzá egy egyenlőszárú háromszöget és a az alap megduplázásával kapom az AQ egyenesen a B pontot.

 

 

 

Ezután felveszek két tetszőleges, A-ból kiinduló piros egyenest és egy Q-ból kiinduló piros egyenest úgy, hogy az 1 és 2 piros pontok létezzenek. Úgy-e ez megtehető?

 

 

 

Ezután felveszem a Q2 egyenest és megkeresem ennek az A1 egyenessel való metszéspontját. Ha ez a metszéspont nem létezik, akkor a piros egyeneseken módosítani kell. De ezek mindig felvehetőek úgy, hogy a kívánatos, 3-mal jelölt pont létezzen. Felveszem még a Q1 egyenest is és ennek A2-vel való metszéspontját 4-gyel jelölöm.

 

 

Most pedig összekötöm a 3 és a 4 pontokat és a 34 egyenes AQ-val való metszéspontját P-vel jelölöm.

Végül pedig megfeleszem az AP szakaszt. Azt állítom, hogy a P' és a P pontok harmadolják az AQ szakaszt vagyis a szöget is harmadoltam.

 

Bizonyítás

 

Tekintve, hogy 1234 teljes négyszög az (AQPB) kettősviszony -1.

Ekkor, ha még AQ=QB, PQ = AQ/3. QED.

 

 

 

 

Gergo73 Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3049
akkor A ugy latja, hogy B oraja lassan jar

Amin azt kell érteni pontosan: az A számára a B órája ténylegesen lassabban jár. Nem az óra képéről van szó, amely egy lassabban járó órát mutat (ami egy gyakori félreértés a laikusok körében), hanem az óra tényleges járásáról. A "szemszögéből" vagy "úgy látja" azt jelenti: az ő számára, az ő rendszerében, az ő koordinátáival, az ő egyenleteiben stb.
Előzmény: Törölt nick (3044)
Gergo73 Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3048
Kölcsönös óralassulás, összemegy a világ stb., ezek nagy szavak, lehet velük magasröptűen, filozofikus alapon vitatkozni. Az hogy a koordináták megváltoznak talán kevésbé. Ezt értettem póriasabb alatt. Ha elfordulsz, másfele lesz a jobbra és megváltoznak konkrét tárgyak koordinátái és a koordinátákkal leírt mozgásegyenletük. Nem olyan nehéz ezt felfogni. Ilyen koordináta-változásokról szól a spec.rel, nem pedig arról, hogy a világban bármi változna attól, hogy egy megfigyelő lóra szökken (eltekintve attól, hogy ő lóra szökkent). Ha ez neked új, akkor tényleg semmit se értesz.
Előzmény: Dulifuli (3037)
mmormota Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3047
"Meg aztán amúgy sem támasztanák alá teljesen a specrelt, hiszen az szimmetrikus effektusokról szól, a GPS műholdak esetében pedig nincs ilyen (mint ahogy egyetlen olyan kísérletben sem, amiről hallottam). Úgyhogy igazán nem tudom, hogy miért kell n-edszer is felhozni ezt a témát.+

Az első részéhez az ellenvetésednek annyit, hogy a modellt ismerni kell ahhoz, hogy használni lehessen. Te nem ismered és nem tudod használni. Ha ennek ellenére próbálod alkalmazni a hiányos és hibás elképzeléseidet, és más eredmény jön ki, nem sokat jelent. Csak azt, hogy meg kéne tanulnod rendesen, ha használni óhajtod.

A holdakat olyan emberek tervezték, akik értették, és használták az altrelt. Ezt bizonyítja, hogy működik amit csináltak.

A modell használatával olyan órákat terveztek bele, amelyek osztója nem ugyanolyan, mint a földi óráké. Más a szerkezete, a földön nem jól jár. Viszont a GPS rendszer működik, órái szépen szinkronban maradnak.
Tehát a tervezők jó munkát végeztek.

Ebből az is következk, hogy ha azt gondolják, az abszolut idő miatt jó lesz a földi szerkezetű óra is, akkor azok nem járnának jól, nem múködne a GPS.

Mondhatod még, hogy a rel. elm. hülyeség, nekik meg szerencséjük volt hogy a hülye elmélettel véletlenül pont jóra sikeredett. Ez persze lehet, no de annyiféle osztásarányt választhattak volna, baromi szerencse kell ahhoz hogy pont a jót találták el.
Előzmény: Dulifuli (3039)
emp Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3046

könyörgöm, abba ne köss bele, hogy ez a téma ... cáfolatát adják

 

így sikerült.

Előzmény: emp (3045)
emp Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3045

Úgyhogy igazán nem tudom, hogy miért kell n-edszer is felhozni ezt a témát.

 

mert cáfolatát - egyik cáfolatát - adják azon állításodnak, miszerint nincsenek kísérleti adatok a specrelre. engedelmeddel továbbra sem fogok nagybetűvel indítani.

 

hiszen a GPS műholdak a valóságos térben vannak, és nem a specrel (sehol nem létező) érvényességi körében

 

szerinted a specrel állítása nem a "valóságos" térben lévő identitásokkal foglalkoznak?

 

 

Előzmény: Dulifuli (3039)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3044
Szerintem a specrel is csak annyit allit hogy ha A es B megfigyelok mozognak egymashoz kepest akkor A ugy latja, hogy B oraja lassan jar.
Előzmény: Dulifuli (3042)
gligeti Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3043

"Idő" jött már veled szemben az utcán?

Előzmény: Dulifuli (3040)
Dulifuli Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3042
Igen, ami azt illeti, ebben a hozzászólásomban volt egy kis túlzás. Lokáció persze van, mind térben, mind időben. Amit mondani akartam, az az, hogy hiába mond akármit a transzformáció, ha én elkezdek mozogni, attól a többi testnek nem fog megváltozni a valóságos hossza, és nem fognak másképp járni az órái - legfeljebb én látom úgy. De ha erre azt mondanám, hogy márpedig ez mind valóság, és ezek igenis tényleg megváltoztak, akármit mond is erről mindenki más, akkor olyan lennék, mint az a bizonyos illető, aki a forgalommal szemben halad az autópályán.
Előzmény: Törölt nick (3041)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.18 0 0 3041
Azt elfogadod-e, hogy a valóságban van időkoordinátád?
(Pl. a karórádról le tudod olvasni.)
Előzmény: Dulifuli (3040)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!